Autor Tema: LR košnica sa polunastavcima  (Pročitano 92046 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #30 poslato: Maj 06, 2014, 21:22:59 »
Pozdrav,
jedno pitanje u vezi polunastavaka. Negdje sam čuo da se okviri za polunastavke ne ožičavaju, kako onda da učvrstim satnu osnovu u novi ram?

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #31 poslato: Maj 07, 2014, 13:44:59 »
Ako postoji žleb na satonoši onda se SO ugura u žleb satonoše i spoj SO i satonoše se lagano tankim slojem  zalije rastopljenim voskom. Ako nema žleba na satonoši, radi se na isti način, s tim što se mora voditi računa da se SO postavi tačno po sredini (uzdužnoj osi) satonoše. Učvršćivanje za satonošu rastopljenim voskom se može raditi nanosom rastopljenog voska nekom četkicom, perom od živine ili zatapanjem voštanog štapića običnom električnom lemilicom.
 Možda ima još načina, ali ovo su oni koje sam ja koristio kod postavljanja SO na ram  kod EV košnica, a bez ožičavanja.
 Pozdrav

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #32 poslato: Maj 07, 2014, 21:59:31 »
Zahvaljujem!

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #33 poslato: Jul 08, 2014, 17:38:18 »
Dali se dvomaticne zajednice,po vasem misljenju manje roje,od jednomaticnih?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #34 poslato: Jul 08, 2014, 21:22:44 »
Kratak odgovor bi bio da se manje roje (hajde da pokušam da kao oni "velemajstori" odgovorim kratko i nejasno) :D
« Poslednja izmena: Jul 08, 2014, 21:52:36 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #35 poslato: Jul 09, 2014, 00:30:31 »
Jest, manje se roje ako se triput više znojiš, bar triput.

Nisam odolio.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #36 poslato: Jul 09, 2014, 22:13:01 »
Šta im radiš kada se toliko znojiš, ne znam. Oko proizvodnih društava (društva za medober) najmanje radim, uključujući i dvomatična. Šta tu ima toliko da se radi.

Ako je znojenje po pitanju onoga što radim na slici, e to je onda dobro (mada malo opasno zbog visine).

Nije dobro ulazii u rasprave po ovoj temi kao što bi mogla biti rasprava „naučnog“ tipa i tvrdnje kao na drugoj slici. Ako se napravi dvomatično društvo od dva slabića, naravno da nema nikakvog smisla.

Prisećam se 1993. kada je baš bilo izuzetno medenje preko cele godine, da sam na pčelinjaku koji je bio deset metara od naših pčelinjaka zapazio Venerov sistem. Video čovek da Vener tako radi pa napravio udvojena društva. Problem je bio taj što su pčele iz gornjeg i donjeg društva izlazile na svakih 10 sekundi.

Dvomatični sistem ima svoju logiku i kada se savlada, lako se radi. Lako i relativno malo. Izuzetak je kada se vrca med (ponovo pogledati prvu sliku  :) ).


PS

"Naučni" eksperiment koji "autor" navodi, verovatnoje vršen sa maticom "jedinkom" (vrovatno je stavljao maticu bez pčela kao kokošku u nastavak bez pčela). Tako se naravno ne može dvomatično pčelariti.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #37 poslato: Jul 10, 2014, 00:28:51 »
Dragane, Dragane:
Citat
Šta im radiš kada se toliko znojiš, ne znam. Oko proizvodnih društava (društva za medober) najmanje radim, uključujući i dvomatična. Šta tu ima toliko da se radi.

Ovo se ti malo šališ. Hajd', neka si.

Pošto sam nekad učestvovao u ovoj temi, obavijestilo me o novom komentaru i tako sam pročitao tvoj komentar pa nisam odolio da ne progovorim jer se potrefilo da se upravo ovih dana rješavam dvomatičnih i ne trebaju mi više ni na slici (ni dvojno niti dvomatično). Usput, nisam mislio na malo, nego na previše legla, ali sad bi poslije ovoga trebao cijeli elaborat, a za to nemam volje (nemoj pogrešno shvatiti; umoran sam).

O raspravi "naučnog" tipa i o "autoru" neću, nije čova tu, ne može da se brani, na SPOS mi odavno ne daju (srećom: doživotno) i tu sve prestaje.

Nadam se da si dobro i ti i porodica.

Pozdrav, svako dobro! 


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #38 poslato: Jul 10, 2014, 08:56:36 »
Počeću od kraja tvoje poruke, jer su tu sadržani komentari na neke primere koje sam naveo.

Inače, dobro smo svi,  hvala i svima želim dobro.

Zašto ne raspravljati o „naučnom“ dostignuću javno iznetog stava? Ne raspravlja se o karakteru čoveka, pa da mora biti prisutan.

Izneta je tvrdnja da dve matice ne daju više legla od jedne matice. Osporena je mogućnost  dvomatičnog pčelerenja na pogrešan način jer se navodno ništa ne postiže sa dve matice. Dvomatično se može uspešno pčelariti, baš zato što se dobijaju izuzetno jaka društva.

Dve matice daju više legla i to si i sam napisao. Svrha dvomatičnog pčelarenja je upravo dobijanje vrlo jakih društava sa ciljem iskorišćenja pčelinjih društava. Meni i jeste cilj što više pčela na suncokretu. Slabija društva koja sam udvojio ne računam u proizvodna društva. Ona se smatraju udvojenim rojevima sa ciljem da tek naredne godine odrade svoj posao (za mene). Ali, oko njih nemam praktično nikakav rad osim što sam ih odselio na pašu. Pretpostavljam da će i kod njih biti viška za vrcanje (po trenutnom stanju).

Ranije sam imao problem kod spajanja dva odvojena društva (gornjeg i donjeg) u dvomatično. To je postupak koji zahteva malo više vremena. Sada i to radim drugačije. Odselim ih razdvojene i na paši (koja je u toku) spajam u dvomatično. Znači, rad sveden na minimum. Složićemo se da se društvo mora povremeno pogledati i ovo je prilika i da se istovremeno izvrši pregled. Ne detaljni, već samo zaključak u kakvom je stanju društvo i ima li matice – ništa više.

Koliko se sećam, baš smo imali raspravu na tu temu i nisi se složio sa potrebom za previše pčela, jer ne seliš. Pa i meni je uživanje kada mi je pčelinjak kod kuće. Ali nije cilj samo uživanje već i ekonomska korist. Za uživanje ostavljam kući oko 20 društava (od kojih je deo nekih slabih rojeva) i oplodnjake. Ali ne donose one meni med, već ja njima (najveći deo). Korist je proizvodnja mleča, ojačavanje nekih slabića do proizvodnih društava za narednu godinu i sigurnost koju imam (iskustvo posle požara na pčelinjaku kada mi je izgorelo 28 društava krcatih medom). A korist je i uživanje u radu oko njih.

Koliko radim oko društava možeš mi verovati ili ne. Na kraju krajeva, mogu skenirati svoju svesku u koju zapisujem podatke. Npr. pčelinjak koji je sin odselio na Rudnik (na drugi bagrem) je bio u rojevom nagonu – svih 50 društava. Ja sam bio protiv seobe, ali je dečko hteo da malo „pčelari“ i pustio sam ga, prihvatajući svu odgovornost za društva iako sam protiv seobe pčelinjaka u rojevom nagonu. Do sada sam pogledao ukupno 4 društva od tog pčelinjaka. Društvo kojem se rojilo meni ispred nosa odmah po doseljavanju, jedno sa sumnjivom maticom i dva, od kojih je jedno bilo u teškom rojevom nagonu pred seobu, a drugo izuzetno jako i bez naznaka da će se rojiti. Ispalo je suprotno: izrojila se ona koja "nije imala nameru da se roji“ a ova druga je imala lep višak meda za vrcanje i stara matica (prošlogodišanja) je „sejala“ leglo kao mašina.

Pčelinjak koji nije seljen tek nisam gledao. Nisam imao vremena, jer je bilo čestih kiša, a posao oko matica je bio vrlo složen, jer je i ta društva trebalo zadržati u stanju da odgajaju dobre matičnjake (društva u stalnom rojevom nagonu a uz to radim u firmi i trebalo je postići sav posao između dva kišna oblaka). Samo nekoliko njih se izrojilo i roj je stavljen na iste košnice. Sada su to dvomatična društva.

Sa dvomatičnim je isti slučaj. Nije mi jasno šta tu ima da se puno gleda. Ako donesu puno meda, uzme im se med i moraju ponovo da rade. Ako su u rojevom nagonu rešava se problem kao i kod jednomatičnih društava – ni više ni manje posla.
Zašto sam naveo dva primera. To je način besciljne rasprave. Slabići nisu proizvodna dvomatična društva, već dva roja (jedan na drugom). Pogrešno je napraviti dvomatično društvo od dva slabića (ili od jake i slabe) jer će ubiti jednu maticu. Isto tako, ako raspravljamo o blizini i daljini paše, ne možemo raspravljati. A koliko se sećam, naša ranija rasprava se na tome završila: na prisustvu i odsustvu paše.
« Poslednja izmena: Jul 10, 2014, 09:18:09 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #39 poslato: Jul 28, 2014, 13:04:33 »
Početkom proleća počeo sam prelazak sa LR na košnice Rodna Voja.Ovaj prelazak sam zbog naglih zahlađenja prekinuo tako da su prelazni nastavci RV od maja meseca smešteni iznad dva LR nastavka koji su u funkciji plodišta a prelazan RV nastavak je medište isključivo sa devičanskim saćem i sav med su pčele smeštale u taj RV prelazni nastavak.
   Dolazi vreme pripreme za zimu.Situacija je takva da u plodišnim LR nastavcima skoro da nema ni kapi meda a u prel.nastaku ima oko7-10 kg. meda.Kako da postupim u pripremi pčela za zimu i kada da to otpočnem?
   U dilemi sam: 1. Ako ispod plodišta podbacim RV prel. nastavak pčele će prenositi med u plodište ali koliko će preneti.Moje iskustvo od prošle godine je da pčele nisu prenele sav med u plodišnom LR nastavku (tada sam ispod njega podbacio LR nastavak sa ramovima na kojima je bilo meda).U ovoj bespašnoj godini pa i svakoj drugoj postoji mogućnost grabeža.Ako je ova varijanta najbolja kada da to uradim?
                         2. Ako iznad plodišta ostavim prelazni RV nastavak da pčele tako zimuju postoji mogućnost da pčele tokom zime siđu dole u LR nastavak gde je toplije zalegano saće i matica tu otpočne zaleganje ,što bi verovatno bio kraj jer  neće biti hrane.U prelaznom RV nastavku nema ni perge pa ako pčele i ne siđu dole matica neće imati kvalitetnu hranu,tj. verovatno bez perge neće ni proneti.
                    3. Može li se na neki treći način rešiti priprema pčela za zimu.Napominem da u nekim košnica legla ima u oba LR nastavka.Može li da se medišni RV prel. nastavak podbaci ispod ova dva plodišna LR nastavka?
                     Molim za pomoć,kako da pripremim pčelinja društva za uspešno prezimljavanje.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #40 poslato: Jul 28, 2014, 16:29:35 »
kolega ja mogu da ti kažem šta sam ja uradio 069 614946 pozovi jer bih kucao do sutra pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #41 poslato: Jul 28, 2014, 23:28:49 »
Početkom proleća počeo sam prelazak sa LR na košnice Rodna Voja.Ovaj prelazak sam zbog naglih zahlađenja prekinuo tako da su prelazni nastavci RV od maja meseca smešteni iznad dva LR nastavka koji su u funkciji plodišta a prelazan RV nastavak je medište isključivo sa devičanskim saćem i sav med su pčele smeštale u taj RV prelazni nastavak.
   Dolazi vreme pripreme za zimu.Situacija je takva da u plodišnim LR nastavcima skoro da nema ni kapi meda a u prel.nastaku ima oko7-10 kg. meda.Kako da postupim u pripremi pčela za zimu i kada da to otpočnem?
   U dilemi sam: 1. Ako ispod plodišta podbacim RV prel. nastavak pčele će prenositi med u plodište ali koliko će preneti.Moje iskustvo od prošle godine je da pčele nisu prenele sav med u plodišnom LR nastavku (tada sam ispod njega podbacio LR nastavak sa ramovima na kojima je bilo meda).U ovoj bespašnoj godini pa i svakoj drugoj postoji mogućnost grabeža.Ako je ova varijanta najbolja kada da to uradim?
                         2. Ako iznad plodišta ostavim prelazni RV nastavak da pčele tako zimuju postoji mogućnost da pčele tokom zime siđu dole u LR nastavak gde je toplije zalegano saće i matica tu otpočne zaleganje ,što bi verovatno bio kraj jer  neće biti hrane.U prelaznom RV nastavku nema ni perge pa ako pčele i ne siđu dole matica neće imati kvalitetnu hranu,tj. verovatno bez perge neće ni proneti.
                    3. Može li se na neki treći način rešiti priprema pčela za zimu.Napominem da u nekim košnica legla ima u oba LR nastavka.Može li da se medišni RV prel. nastavak podbaci ispod ova dva plodišna LR nastavka?
                     Molim za pomoć,kako da pripremim pčelinja društva za uspešno prezimljavanje.

Kolega Milomire,
trebali ste ranije da se oslobodite LR plodišnih ramova i da pčele prisilite da leglo prošire na RV ramovima.
Ni sada vam nije kasno da izbacite sve LR ramove i LR nastavke i da pčele ostavite samo na RV ramovima u prelaznim nastavcima.
U temi Prelazni RV nastavak detaljno sam objasnio kako se radi sa prelaznim nastavkom.

Morali ste u LR ramove ubaciti RV ramove (dva rama) i spusti u LR plodište da ih pčele izgrade i matica zaleže. Ti ramovi se podižu u prelazni nastavak a postupak se ponavlja sa nova dva rama. Posle se i ova dva RV rama sa leglom podižu u prelazni nastavak zajednoi sa maticom.
Dodaje matična rešetka da matica ne može da spusti na LR ramove  a nakom što izađe preostalo leglo iz LR ramova oni se uklanjaju zajednoi sa LR nastavcima-telima.

Puno pozdrava...


Pozdrav svima...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #42 poslato: Jul 29, 2014, 10:49:02 »

Цитат: marjanovic slobodan  06-12-2010, 22:20:15
Zanima me uzimljavanje i zimovanje
Svo saće i svi ramovi ostaju u košnici.

Prazni medišni nastavci se spuštaju dole a ako su pčele sa leglom bile u LR nastavku tada im ostavljam jedan Prelazni nastavak iznad plodišta. To je isto kao i to što im se ostavlja LR polu nastavak stim što u prelaznom nastavku pčele pravilnije postave hranu direktno iznad pčelinjeg klubeta i što iz svih pčelinjih ulica mogu da idu na RV ili EV ramove koji su iznad njih i preko njih vrše izmenu pčela u pčelinjem klubetu tokom zimovanja isto kao i u RV i EV košnicama.

A ako je leglo bilo ograničeno u Prelaznom nastavku tada na podnjaču spuštam gornji prazan prelazni nastavak pa na njega ovaj sa leglom i iznad ovog prelaznog nastavka sa leglom ostavljam LR nastavak sa medom u centralnim ramovima.
Pozdrav svima.....


http://spos.info/forum/index.php?topic=11127.0 link


Vojo,koju varijantu da primenim od gore navadenih?Da li da podbacim RV prelazni nastavak ispod LR plodišta (kada da to uradim?) ili da RV prelazni nastavak ostavim gore iznad LR plodišta u formaciji kakva je sada na pčelinjaku?Napominjem da je svo saće u RV prelaznom nastavku devičansko,bez legla i sa medom.Ja sam početnik i ne usuđujem se da sada izvršim potpun prelazak sa LR na RV.Sada je sezona pri kraju i jednostavno ne bih smeo da omanem.                                                                                                                                                                                                                      Pozdrav!
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #43 poslato: Jul 30, 2014, 01:09:02 »
Milomire ostavi taj prelazni nastavak iznad LR plodišnog LR nastavka.
Pripazi samo da ti u LR nastavku pčele imaju desetak kg hrane i da krajem septembra kad izađe leglo iz zone zimovanja klubeta, dodaš gusti lekoviti sirup 3-5 kg.

Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #44 poslato: Jul 30, 2014, 08:04:44 »
        Ne bih da pravim prepisku niti da Vam oduzimam vreme, ali neće li pčele tokom zime sići iz prelaznog RV nastavka sa  devičanskim saćem koje je i bez perge u donji LR nastavak gde je zalegano toplije saće i tu umreti od gladi.Dosta čitam literaturu i pratim forume pa mi je bezbroj informacija u glavi,a inače sam po prirodi komplikator.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.