Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344698 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #795 poslato: Februar 04, 2019, 15:20:33 »






             Мајкане па ја сам погаче баш и ставио због прогнозираног захлађења.
             Као што рекох покренуле су легло на 2-3 средишња рама. Када буде захладнело оне ће су ту сакупити у чврсто клубе да греју и чувају легло. Храна ће у том случају остати са стране у бочним рамовима и ето белаја. Сигурна смрт од глади иако у кошници има довољно хране.
             Овако са половином погаче интервентно имају хране јер захлађења сада не могу више да дуго трају. Још једна ствар је важна а то је да преко погаче лакше иду до рамова који су са стране и полако преносе мед са крајњих рамова колико им треба до клубета и легла.
             Знаш и сам да ја нисам неки љубитељ погача јер волим да ми пчеле зимују на меду. Међутим , ове године је код мене баш доста раног легла и потрошња хране је много , драстично увећана. Са тим нема играња. Људима пчеле баш због овога највише и страдају крајем фебруара и у марту. Моје је да то не дозволим и сигуран сам да не грешим.
             Поздрав и видимо се на сајму.


П . С .


            Драгане код мене је други РВ наставак укрштен , постављен на топло па окретање за 180 нема ефекта као код ЛР-а. Преко погаче је фолија од пластике тако да поред савршено функционишу. Иначе у мом крају је легло кренуло код свих пчелара са којима сам се чуо. Таква је година и морамо се прилагодити.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #796 poslato: Februar 04, 2019, 16:00:24 »
... Поздрав и видимо се на сајму. Драгане код мене је други РВ наставак укрштен...



А то је зазимљавање са „препонама“  :) и ту сам немоћан :). Радио сам то као почетник (пре више од 30 година) и закључио „да то није за мене“.

ПС

Као што сам прошле године написао свој закључак, зашто нема легла (овде и овде), сада је мало другачије и било је мање ветровитих дана па легла има. То је сасвим нормално и природно... али ће постојати опасност да сва храна ближе гнезду буде потрошена и треба бити опрезан.

По мом „закону“ :) све што је доживело фебруар мора дочекати пролеће.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Драган Николић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #797 poslato: Februar 04, 2019, 18:30:19 »
 :Боље Шолетов закон у фебруару него Марфијев у јануару!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #798 poslato: Februar 04, 2019, 19:58:30 »
Горане пријатељу,
Може да буде легла код свих пчелара у твом крају и у свим кошницама АЛИ код тебе не би требало да буде у Родним Војама.
Нешто си погрешио.
Не знам шта али нешто не штима.
Извини на искрености.

Ако имаш избушена и отворена горња лета и то може бити узрок. Ако пчеле оштећене од варое, ако су ушле слабе у зиму то јест ако су током октобра и новембра отхрањивале легло итд.
Али у нормалним условима сада у твом крају са нормалним заједницама у РВ кошницама не би требало да има легла.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #799 poslato: Februar 05, 2019, 08:22:39 »



                Војо друже све је одрађено на време и у фулу што би рекли они млађи. Нема горњег лета , нема варое , никад више пчела . Сјајне су и блистају као бисери. Нема грешке . И нема никакве љутње . Бар тога између нас никада није било.
                Е сад што се легла тиче има га у централној Србији код свих који пчеларе са РВ . Проверено. У Ваљеву на два пчелињака , на Убу на два пчелињака , околина Јагодине исто. Код мене у Плани на четири пчелињака. Да не набрајам даље. Све су РВ то пчелињаци са минимум 40 РВ кошница и свуда је ситација слична. Ове године је тако како је. Прошле рецимо у ово време од легла није било ни трага.
                Ова пчеларска зима , бар до сада , је била идеална за зимовање пчела. Температуре устаљене између -5 до + 5. Није било већих температурних осцилација. Ветра готово да и није било а зна и код нас кошава да састави данима. Доста снега што је такође добро. Топио се лагано и натапао жедну земљу после прошлогодишње суше. Топлијих дана за прочисне летове сасвим довољно. Ако фебруар настави овако без топлотних удара а баба марта не полуди биће добро. Имамо чему да се надамо. Поздрав.
               
               

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #800 poslato: Februar 05, 2019, 09:26:58 »
I kod mene su Poloske krenule sa leglom a RV nisu u nekoj znacajnijoj meri. Ja ne koristim pogace u RV upravo zbog njenih dimenzija i uvek dostupne hrane, zazimljavam ih sa plodistem na vrhu i ako im ostavimo min. 15 kg hrane, za njima i nema potrebe, pa otuda i moja sugestija. Ono sto sam juce primetio, da su iskoristile ovih par dana i prenose hranu sa bocnih ramova. Ne bi ni u Poloski, ali zbog njene specificnosti u pogledu dimenzija , strah me i zato ih stavljam.

Svidja mi se Soletov zakon, sve su na broju.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #801 poslato: Februar 05, 2019, 10:35:39 »
Ове године још нисам отворио ни једну кошницу тако да не могу ништа да тврдим за свој пчелињак.
Ако је тако код вас могуће је да је такво стање и код мене. Не знам. Комшија који је тридесет метара од мог пчелињака јавио ми је задњи пут када је отварао његове РВ кошнице да није имао легла. Мислим да је то било 17.јануара када је било +13 степени на пчелињаку.

Срећно зимовање!

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #802 poslato: Februar 05, 2019, 11:57:04 »
I kod mene su Poloske krenule sa leglom a RV nisu u nekoj znacajnijoj meri.



                Мајкане не може овако. Шта значи да РВ нису у некој знатнијој мери ? Или су кренуле са леглом или нису ? Ако јесу ту је крај приче. Матица ће свакога дана само да повећава залегање. Они који почињу са РВ неће знати шта им се дешава са друштвима. У једном тренутку матица мора да почне да носи. Није апсолутно ништа страшно да то буде у ово време.
               На почетак ношења матице поред других параметара у многоме утиче и дужина дана и ноћи. У питању је биолошки сат који је константа која се понавља из године у годину.  То скоро нико не помиње а то је врло значајан параметар. Време може да се мења из године у годину али дужина дана и ноћи је непроменљива. Она на пролеће диктира почетак буђења свега у природи а не само пчела. Температурне осцилације овај природни процес могу да помере напред - назад али не могу да га зауставе.
                Прелистај бележницу. Предпрошле године је легла у фебруару било у изобиљу. Прошле је каснило те се појавило крајем фебруара , почетком марта. У другој половини марта је било  прекида легла  када је температура у једном моменту падала на -15. Знаш и сам да је за багрем фалила најмање једна генерација пчела. У томе и јесте вештина пчеларења. Треба читати природу и у зависности од конкретних околности предузети одређене мере . Нема обрасца . Све потребне мере се предузимају према стању у природи а не према датуму у календару.


П . С .


                 Ево примера. Често се на форуму поставља питање када почети са пролећном стимулативном прихраном. При том очекују да им се каже тачан датум. Нема датума. Када им се одговори да са пролећном стимулативном прихраном треба почети када закрекећу жабе гледају у неверици. А треба баш тада. Животиње ( у овом случају жабе ) по свом биолошком сату излазе из хибернације јер боље од нас људи осећају да је време за нови животни циклус. Чујеш жабе , прочитао си природу и крени са прихраном. Нема грешке. Поздрав Мајкане знам ја да ти све ово знаш само те мрзи да објашњаваш.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #803 poslato: Februar 05, 2019, 12:42:33 »
                Е сад што се легла тиче има га у централној Србији код свих који пчеларе са РВ . Проверено. У Ваљеву на два пчелињака , на Убу на два пчелињака , околина Јагодине исто. Код мене у Плани на четири пчелињака. Да не набрајам даље...
Извињавам се што овако упадам у тему, али ово ме приморава да кол'ко за викенд прегледам кошнице, повадим рамове и видим има ли легла. Хтео сам претходни викенд, али нисам смео због ветра...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #804 poslato: Februar 05, 2019, 12:51:12 »
Ono sto se kod mene potvrdjuje, Poloske ranije krecu sa leglom, vec krajem decembra  RV kasne i jos ni jednom nisam imao 12 ramova legla , desetak dana pre bagrema u RV, dok je u Poloski normalno da imam od 6-8 ramova legla . Sve isto radim , mislim na dopunu hrane, tretmane, stimulaciju na prolece itd. Jedina razlika je u pogacama, koje dajem Poloskama a RV nikada, zato sto nema potrebe po meni ali te pogace ne uticu na prolecni razvo, jednostavno je u pitanju konstrukcija kosnice i ova nasa ravnica. Razlike u prinosima i nema , sem kod dvomaticnih Poloski ali one nisu reper. Nesto mi govori a nisam siguran , zato sto necu da ih remetim, da i kada matica krene u RV , nije to neko brzo prosirenje legla, nego nesto malo, kao da ceka. Ali Vojo bi mogao nesto vise o tome. Mozda nisam u pravu ali sam stekao takav utisak.


Milane , pusti sada neko dugotrajnije preglede, tipa vadjenja ramova, remetis im klube, temperaturu itd. Ako bas moras , na brzinu jedan dva rama i oprezno zbog matice.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #805 poslato: Februar 05, 2019, 13:37:30 »
Milane , pusti sada neko dugotrajnije preglede, tipa vadjenja ramova, remetis im klube, temperaturu itd. Ako bas moras , na brzinu jedan dva rama i oprezno zbog matice.
Па како да установим (не)присуство легла; ако не прегледом (вађењем) рамова?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #806 poslato: Februar 05, 2019, 14:58:38 »
                Е сад што се легла тиче има га у централној Србији код свих који пчеларе са РВ . Проверено. У Ваљеву на два пчелињака , на Убу на два пчелињака , околина Јагодине исто. Код мене у Плани на четири пчелињака. Да не набрајам даље...
Извињавам се што овако упадам у тему, али ово ме приморава да кол'ко за викенд прегледам кошнице, повадим рамове и видим има ли легла. Хтео сам претходни викенд, али нисам смео због ветра...

Милане а зашто те занима има ли легла?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #807 poslato: Februar 05, 2019, 15:03:41 »
Milane , pusti sada neko dugotrajnije preglede, tipa vadjenja ramova, remetis im klube, temperaturu itd. Ako bas moras , na brzinu jedan dva rama i oprezno zbog matice.
Па како да установим (не)присуство легла; ако не прегледом (вађењем) рамова?


                   Зоран је у праву. Кошницу не отварам да видим шта је унутра већ када посумњам да са њом нешто није у реду. Суштина ствари није у постојању легла већ у томе да ли ће постојеће залихе хране бити довољне . Легло повећава потрошњу хране па ако је нема довољно мора се интервенисати додавањем меда или погача. Зато највећа страдања пчела и јесу крајем фебуара и почетком марта.
                    Својевремено сам отворио тему потрошња хране у зимском периоду по месецима али скоро нико није хтео да се јави и подели на форуму своја искуства. Да јесте видео би како се потрошња драстично увећава крајем зиме и ове дискусије би биле безпредметне.
                    Проверу количине хране у кошници можеш извршити и без отварања кошнице. Једноставно са задње стране мало одигни кошницу и под руком ћеш осетити по тежини кошнице да ли је са храном сумњиво или не. После тога отвараш само ону кошницу која је сумњива а не све.
                   
                   

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #808 poslato: Februar 05, 2019, 15:14:28 »
Милане, за викенд би било боље, да си насајму пчеларства у Београду. Пусти пчеле да мирују и раде свој животни циклус, онако како најбоље знају.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #809 poslato: Februar 05, 2019, 15:34:26 »
На то сам и циљао. Суштина зимске интервенције је спашавање друштва, односно постојање потребе за отварњем кошнице. Не спорим да то може бити и у циљу стварања сопственог знања и искуства.





                Мајкане не може овако. Шта значи да РВ нису у некој знатнијој мери ? Или су кренуле са леглом или нису ? Ако јесу ту је крај приче. Матица ће свакога дана само да повећава залегање. Они који почињу са РВ неће знати шта им се дешава са друштвима. У једном тренутку матица мора да почне да носи. Није апсолутно ништа страшно да то буде у ово време.

               На почетак ношења матице поред других параметара у многоме утиче и дужина дана и ноћи. У питању је биолошки сат који је константа која се понавља из године у годину.  То скоро нико не помиње а то је врло значајан параметар. Време може да се мења из године у годину али дужина дана и ноћи је непроменљива. Она на пролеће диктира почетак буђења свега у природи а не само пчела. Температурне осцилације овај природни процес могу да помере напред - назад али не могу да га зауставе.
                Прелистај бележницу. Предпрошле године је легла у фебруару било у изобиљу. Прошле је каснило те се појавило крајем фебруара , почетком марта. У другој половини марта је било  прекида легла  када је температура у једном моменту падала на -15. Знаш и сам да је за багрем фалила најмање једна генерација пчела. У томе и јесте вештина пчеларења. Треба читати природу и у зависности од конкретних околности предузети одређене мере . Нема обрасца . Све потребне мере се предузимају према стању у природи а не према датуму у календару.


П . С .


                 Ево примера. Често се на форуму поставља питање када почети са пролећном стимулативном прихраном. При том очекују да им се каже тачан датум. Нема датума. Када им се одговори да са пролећном стимулативном прихраном треба почети када закрекећу жабе гледају у неверици. А треба баш тада. Животиње ( у овом случају жабе ) по свом биолошком сату излазе из хибернације јер боље од нас људи осећају да је време за нови животни циклус. Чујеш жабе , прочитао си природу и крени са прихраном. Нема грешке. Поздрав Мајкане знам ја да ти све ово знаш само те мрзи да објашњаваш.

О овом плаво наглашеном сам имао „плодоносну“ расправу на форуму СПОС-а. Плодоносну у смислу да су неке колеге исказале висок степен нетрпељивости према мени и расправљали у смислу Ad hominem (то се назва и безобразлуком – по дефиницији) и која је довела до крајњег закључка да се може пчеларити од 50-1000 година а да се пчелиње друштво не може схватити (је'оте, који узалудни утрошак времена за ништа :) ).

Мој одговор тада је био да је аксиом да се пчеле понашају према условима и да ће легло само бити очувано (већ постојеће легло), а да о даљем ширењу или отпочињању легла нема говора.

Моју реакцију је изазвала „ стручна“ констатација да легло „полако“ креће у свим друштвима...и најбитније је да је тврдња изречена 26. Јануара 2012-те када су већ кренули ледени дани и наишло „мало ледено доба“. Време је показало да сам мало више у праву.

Временски услови ће одредити постоји ли могућност да им легла (и колико), а ти услови постоје ове године.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).