Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340933 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #210 poslato: April 20, 2013, 02:19:45 »
Ovo je dragi moj Šole više nego odlično za ove vremenske prilike. Pre manje od mesec dana imali smo sneg i zahlađenje.
Kod mene su takođe odlična društva ali ni približno ovom što vidimo na tvojim slikama. U mom kraju u kome još uvek cvetaju džanarika i kajsije godina poprilično kasni i društva su tek od pre dve sedmice ozbiljnije krenula da rade. Kad pogledam zajednice kod mnogih kolega pčelara u mom kraju ja sam prezadovoljan.
Ni jedan gubitak ove zime osim par spojenih zajednica zbog nestanka matica. 

Od pre nekoliko dana i trnjina je u cvetu i pčele od ujutro od oko 8 i 30 rade skoro do u sumrak.
U košnicama je u proseku oko 6-7 ramova legla ili od 15-20.000 zaleženih radiličkih ćelija.

Svuda se vide dobre zalihe polena i ako nastavi ovakvo lepo vreme još koji dan pčele će skoro potpuno iskoristiti trnjinu kao i mrtvu kopriivu i maslačak koji već danima cvetaju u mom kraju.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #211 poslato: April 20, 2013, 08:52:34 »
Pozdrav kolege
Fala Bogu kod mene danas prvi dan da su pcele donosile po malo polena na nozicama.Zrnca su sitna ali daju znak da ce proljece ubrzo da stigne,Bilo je 12 stepeni i suncano a najavili su i prvu kisu sutra i u nedelju sto ovde znaci da za koji dan stize proljece jer kise nije bilo od septembra.Prijatno svima

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #212 poslato: April 20, 2013, 21:57:09 »
Ovo je više nego dobro. Kao što sam i pisao, najviše volim da uzmem u obzir najlošiju situaciju a sve drugo je plus.

Sada je međutim, drugi problem. Moram da sklanjam ramove sa medom. Stari med kojeg je ostalo puno je sada prevelika nevolja. Sreća da se ova boja brzo suši i krećem da odvajam rojeve. Inače bi radila motorna testera.

Najviše posla imam oko matičnjaka. Svakodnevno presađivanje, vađenje mleča, punjenje oplodnjaka i još uz to moram da „branim“ matičnjake. U košnici nema mesta za novi med i pčele grade previše saća na ramu sa matičnjacima. Na slici se vidi da je saće građeno i „oko“ letvica. Moglo bi da se izbegne povremeno čišćenje voska, dodavanjem praznih ramova, ali treba to stići uraditi redovno. Čak su i izolatori postali „pretesni“ iako su oni po svojoj snazi slaba društva. Raspoloživo saće je popunjeno polenom i nektarom. I tu nema mesta. Nije dobro kada nema, ali nije najbolje i kada ima. Eto, šta ti je „pusti“ Srbin: daš mu kobasicu, a on kaže kriva :D :D :D.


Inače, kada Sloba spomenu kišu: već se pojavljuju pukotine, bar 1 cm. Površina tla se naglo suši i pojavljuju se pukotine. Isti slučaj i sa nastavcima košnice. Zato stoje one presavijene folije. Što se tiče maslačka, na njega pčele uopšte i ne idu. Jako puno ih i dalje ide na mrtvu košrivu, koja sada izuzetno dobro medi.

Za sada nema previše "zvončića" (čak ih ima malo). Pčele su posvećene radu, ali biće neugodno kada malo zahladi.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #213 poslato: April 20, 2013, 22:11:15 »
Kolega Šole, stvarno u košnicama je haos. Pčele poludele od posla. Ja im stavio po dve so i za jedan dan izgrađene a za dva zanešene. Polena ima previše ali od bagrema izgleda ništa. Tera samo list, nigde ni traga od pupoljaka. Pozdrav

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #214 poslato: April 21, 2013, 20:57:50 »
Поздрав велики за све.
Презимео сам само са једним губитком а и то је само моја глупа грешка.
Сада су ми све заједнице у комбинацији лр и фарар наставака од 17 цм,све су појачане са леглом нуклеуса раније
и сада су спремне за багрем(2 наставка) којег изгледа неће бити код мене.
Постепено сам додавао по два рама сатних основа али ми је то досадило тако да сам данас свим заједницама дао по фарар наставак да имају за наступајућу јабуку.Меда има за врцање.
Задовољан сам са стањем  како јако мало времена одвајам на дружење са пчелама .
Почео сам да размишљам својом главом ,фала богу велика глава :) .

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #215 poslato: April 22, 2013, 00:22:46 »
Evo kako je to izgledalo danas. Kao da bagrem medi. Vreme oko 12 sati. Pčele koje nose nektar sa mrtve koprive imaju braonkaste belege na leđima.

Nektar na slici je samo sa poslednjeg rama. Izvadio sam i drugi po redu, koji je dobro popunjen. Srednji su puni i to uglavnom nektara i ima nešto polena. Matica nije sišla dole, a u gornjem LR nastavku ima 8 ramova legla. Iako su dole tamniji ramovi, pčele toliko popunjavaju prostor, da za sada nema ništa od silaska matice u donji nastavak.

Pčele su mirne i umorne. Pčela koje je sletela na moju ruku je druga po redu koja je sletela da odmori. Iako sam pomeranjem ruke iznad nastavka pokušao da malo uznemirim pčele. Nije mi uspelo.

Zvončića praktično i nema iako je društvo dobro, po snazi (i zdravlju :D).
« Poslednja izmena: April 22, 2013, 00:34:09 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #216 poslato: Avgust 03, 2013, 17:52:59 »
Evo kako je to izgledalo danas. Kao da bagrem medi. Vreme oko 12 sati. Pčele koje nose nektar sa mrtve koprive imaju braonkaste belege na leđima.

Nektar na slici je samo sa poslednjeg rama. Izvadio sam i drugi po redu, koji je dobro popunjen. Srednji su puni i to uglavnom nektara i ima nešto polena. Matica nije sišla dole, a u gornjem LR nastavku ima 8 ramova legla. Iako su dole tamniji ramovi, pčele toliko popunjavaju prostor, da za sada nema ništa od silaska matice u donji nastavak.

Pčele su mirne i umorne. Pčela koje je sletela na moju ruku je druga po redu koja je sletela da odmori. Iako sam pomeranjem ruke iznad nastavka pokušao da malo uznemirim pčele. Nije mi uspelo.

Zvončića praktično i nema iako je društvo dobro, po snazi (i zdravlju :D).


Prošloje mnogo vremena od pisanja u ovoj temi a vidim da Šole šaljivo pominje domaćina.

Jeste Šole, preventiva je najbolja zaštita od varoe. Onaj ko je proletos tretirao protiv varoe sada je ne bi trebao imati mnogo u košnicama. Brstivarom koga koristim može uvek da se tretira a upravo u proleće je najdelotvornije. Svaka ubijena varoa u to vreme u proleće tokom marta i aprila meseca je desetine puta manje varoe u avgustu i septembru.

Kod mene na pčelinjaku je počelo vađenje meda još od pre dva dana.
Ali zbog velikog trovanja pčela jedan pčelinjak sa 45 zajednica morao sam hitno da preseljavam.
Od 27. jula počela je da cveta jedna velika parcela pionirovog suncokreta u Banatskoj Topoli gde mi je bio ovaj manji pčelinjak i od tada imam masovno stradanje pčela. Zajednice koje su imale po 30 rv ramova pčela ostale su sa petnaestak ramova pčela. Ispred pa čak i iza košnica je mnogo mnogo mrtvih pčela. Na putiću koji je 5-6 metara ispred košnica takođe mnoštvo mrtvih pčela ali i onih koje zatrovane bauljaju, vrte se u krug i ne mogu da pronađu košnice. ispred košnica na nekoliko metara oseti se smrad od pčela koje su stradale prethodnih dana.
Po mojoj slobodnoj proceni u većini košnica stradalo je preko 90% izletnica.
Upozoravali su me neki prijatelji da Delta holding ima ugovore sa Pionirom ili već Monsantom i da koriste njihove preparate u zaštiti semena te da bežim dalje od deltinih suncokretovih parcela ali sam mislio da je parcela koja je oko 1,5 kilometara daleko dovoljno udaljena i da pčele imaju mnogo suncokreta na 500 metara ili kilometar od košnica te da tamo neće tako mnogo ići.
Celo stradanje se poklapa sa početkom cvetanja tog suncokreta i trajalo je ukupno pet dana 28, 29, 30, 31. jul i prvi avgust.
Pčelinjak sam iste večeri preselio i ovo će mi biti škola koju sam skupo platio.
Srećom to je manji pčelinjak i dok izađe leglo za desetak-petnaestak dana stanje će se popraviti.

Danas smo košnice dodatno zaštićivali od sunca. Na svaki poklopac to jest na svaki lim na poklopcu stavili smo zaštitu.

Pošto je previše toplo večeras ponovo idemo u obilazak.

Pozdrav svima.... 
     
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2013, 18:25:33 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #217 poslato: Avgust 08, 2013, 14:56:27 »
Dnevni izveštaj (sa malim zakašnjenjem, jer je od juče), odnosi se na doseljavanje drugog pčelinjaka. Košnice su na paletama po 5 na jednom postolju-paleti. Rojevi su seljeni u dva ili tri reda, tako da na paleti-postolju bude 15 rojeva. Košnice se sele sa otvorenim letima.




Ova dva „neozbiljna“ mladića koji rade na dizalici (moj brat od strica i moj sin Vujadin) utovare 90 košnica za manje od 50 minuta. Kamion pripada bratu, a već je pripremio i drugi kamion sa dizalicom Palfinger. Drugi kamion je manje nosivosti: MAN 12 t. Inače, brat, Branimir Šošić je profesionalni pčelar i ima trenutno oko 400 košnica. Iveka će voziti Branimir, a MAN-a Vujadin.

Vujadin je obukao neku radnu bluzu, kao da je 10 °C. Noćas se malo smrzao, jer je zaboravio da isključi klima uređaj u kući. Ovo kažem, jer obično radi u „opremi“ za kafić. Kada završe utovar, produži do kafića, a u neko doba noći kreću u seobu. Mladost ludost. Ovaj sistem rada je takav da se čovek ne umori i ne oznoji.


PS
Na fotografijama 6 i 7 je Bora Šošić (Branimirov otac), velemajstor koji me je učio pčelarstvu.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #218 poslato: Avgust 08, 2013, 22:33:59 »
Рекао бих да су ове фотографије које је поставио уважени господин Шоле подвала. Мишљења сам да су БГ таблице камиона монтиране у фото шопу. Такође ми се чини да су лица ових људи некако западњачки профилисана. Овако нешто постоји само на Новом Зеланду, у развијеном свијету. На нашим просторима нема шансе.

Van mreže Ovcina Avdo

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novo Milosevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #219 poslato: Avgust 09, 2013, 01:07:43 »
Ja mislim da ti kolega veoma gresis meni ovdje nista nije ni nalik na fotosop,a ovakva zajednicka radnja ima samo kod nas i nigdje u svetu jer strendzeri sve sami rade posto nemaju ni druga ni brata da im pomogne. Meni su slike odlicne i svaka cast Šošićima...
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #220 poslato: Avgust 09, 2013, 09:52:10 »
I ja mislim da kolega greši ,nije ovo nikakva prevara. Sličnih pčelinjaka ima priličan broj u Srbiji. Svaka čast na slikama.
Kod mene je krenula medljika tako da ne znam da li da se radujem ili da plačem.
Pozdrav

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #221 poslato: Avgust 09, 2013, 10:33:11 »
Један уважени колега, некрунисани пчеларски геније ових простора који се бави проучавањима пчеле и пчелињег друштва помоћу најсавременијих мјерних инструмената које не умију користити чак ни пчеларски институти, а кратко је освијетљен у овом цитату...
"ja šetam po prirodi, jurim čobanice mlade i vidim neki roj u šupljini...a on sve po PS-u, a ne kao u košnicama..."
...тврди да савременог и озбиљног пчеларства у Србији нема.
 Сада заиста не знам коме вјеровати.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #222 poslato: Avgust 09, 2013, 12:07:06 »
Поштоване Колеге Пчелари,
Верујем да се уважени колега Радоје, наравно шалио у оном свом коментару о сликама и фото шопу и да је тим шаљивим тоном прокоментарисао заиста лепе слике које је колега Шоле поделио са свима нама. Те Шолетове слике су у исто време и добар пример нама осталима да се уз велики рад и међусобну сарадњу могу остварити резултати вредни сваке пажње. Комшијама и пчеларима Шошићима свака част и свако добро у даљем раду.
Поздрав свима из Мале Моштанице


Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #223 poslato: Avgust 09, 2013, 12:47:16 »

   Sole ova pomocna drustva su LR8 ili mi se cini?
  Pitanje br.2 : Sta ces da radis sa ovolikim medom kad su zdravstvena uverenja skupa ili ces te troskove pokriti sa subvencijama?

Moderator.1

  • Gost
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #224 poslato: Avgust 09, 2013, 14:53:12 »
Рекао бих да су ове фотографије које је поставио уважени господин Шоле подвала. Мишљења сам да су БГ таблице камиона монтиране у фото шопу. Такође ми се чини да су лица ових људи некако западњачки профилисана. Овако нешто постоји само на Новом Зеланду, у развијеном свијету. На нашим просторима нема шансе.

Mislimo da je neumesno bili koga od kolega nazivati lažovom ili prevarantom. Ne doprinosi radu foruma a ponajmanje ličnim odnosima. Ako imamo sumnju u bilo čije pisanje, uvek možemo zamoliti za dodatne informacije po pitanju tehnologija rada, sistema organizacije i načina angažovanja. Kolege koje učestvuju u radu ovoga foruma su predani pčelari koji poštenim radom gledaju kako da obezbede egzistenciju za svoje porodice i sebe. Svako preneseno iskustvo iz teorije i prakse ima veliki značaj za sve nas, pogotovo što svi mi radimo i iz ljubavi prema pčelarstvu, zato što nas to oplemenjuje i donosi nam zadovoljstvo.

S poštovanjem od
Košnice Voja Tim