Autor Tema: Organsko pčelarenje RV košnicom  (Pročitano 44426 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #45 poslato: Januar 08, 2018, 12:32:14 »



                 Лепа и интересантна тема по којој се нико није јављао ево већ скоро две године. Чини ми се да је време да је током ових зимских месеци поново учинимо актуелном.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #46 poslato: Januar 08, 2018, 12:47:58 »



                      Мали допринос овој теми :
 http://arhiva.nara.ac.rs/bitstream/handle/123456789/1531/08%20Organsko%20pcelarstvo.pdf?sequence=1

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #47 poslato: Maj 23, 2019, 10:12:14 »
Има ли органаца овде?
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #48 poslato: Maj 23, 2019, 14:58:04 »
Нажалост, наш пријатељ Миодраг Станковић, није писао овде од марта 2018. године.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #49 poslato: Maj 30, 2019, 12:35:02 »
А да! Миодраг. Црнотравац. Пише на Фејсу у другим групама за пчеларство. Иначе, није место за то овде, али свима који ми шаљу поруке за налепнице, обавештавам вас да је баш Миодраг тај човек који је мени израђивао налепнице и чије сам исте нудио. Тако да обратите се њему. Хвала. !
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #50 poslato: Decembar 13, 2022, 08:02:33 »
    Поздрав свима.
 Бавим се пчеларством око годину дана и на доброј сам локацији за органско пчеларење.
 Где се могу купити сертификоване органске СО и органски шећер?
 Такође сам у дилеми чиме офарбати кошнице. Ланено уље као подлога је у реду и органско је, али не може само оно довољно да заштити кошницу.
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2022, 08:30:06 od strane Ненад Живановић »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #51 poslato: Decembar 13, 2022, 10:14:23 »
    Поздрав свима.
 Бавим се пчеларством око годину дана и на доброј сам локацији за органско пчеларење.
 Где се могу купити сертификоване органске СО и органски шећер?
 Такође сам у дилеми чиме офарбати кошнице. Ланено уље као подлога је у реду и органско је, али не може само оно довољно да заштити кошницу.
Колега Ненаде,
Мислим да имају еко боје на воденој бази у свим фарбарама.
Имам неких наставака које уопште нисам фарбао нити заштитио било чиме и сасвим су добри ево већ десетак година.
Нису баш неког лепог изгледа јер дрво добије неку тамнију боју али нема труљења. Мислим да је код делова кошница највећи проблем унутрашња влага коју испушта клубе због потрошње хране у кошници док споља како се мало дрво накваси тих 2-3 милиметра услед кише тако и ветар све брзо исуши.

Можде би најбоље било мало наткрити пчелињак и оставити кошнице без икаквог фарбања.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #52 poslato: Decembar 13, 2022, 11:42:16 »

Здраво Ненаде,

користио сам боје на воденој бази и сасвим сам задовољан. Римљани су дрво за грађу премазивали загрејаном смешом маслиновог уља и воска. Такве дрвене греде су трајале веома дуго. Можеш покушати да нађеш нешто више о томе и да примениш обично јестиво уље или ланено са воском па нађи неку меру.... Ја сам желео тако да кренем али сам ипак ишао лакшим путем мада ни водене боје нису јефтине.

На овој теми је писао Миодраг Станковић који је колико сам прочитао сертификовао свој пчелињак за органско пчеларство и редовно има контролу овлашћених институција.
Колико сам информисан он је на изолованој локацији без загађивача и пољопривредне производње па може да се бави тиме на тај начин. Безуспешно сам покушавао да га преко друштвених мрежа контактирам како бих разјаснио неке ствари али сам на крају одустао. Пчеле ти пре или касније све објасне на лакши или тежи начин. 

Ја сам у почетку имао сличне замисли али моја локација не подржава све захтеве окружења јер ипак има пољопривреде али сам током година направио контакт са воћарима и ратарима који ипак поштују нека правила. Барем не прскају у цвету преко дана. Не користим хемију унутар кошница и пчеларим без сатних основа. Ипак одређени број сатних основа са рамова које сам добио од Горана Раковца и сатних основа које сам постављао на самом почетку пчеларења још увек стоји у кошницама. Полако то мењам али имам стрпљења поготово што ни Горан није користио хемију на свом пчелињаку.

Пробај да нађеш на интернету како је рецимо са ЕкоВојом почео покојни Марко Кек пчелар из Словеније и како је развијао пчелињу заједницу коју је населио на празне оквире.

Има овде много писања која би могла да помогну али оно што је моје мишљење је да је ипак потребно одређено искуство у класичном пчеларењу поготово са сатним основама јер доста олакшавају пчелама. Када кроз одређено време будеш задовољан са својим пчелама и упознаш предности и мане окружења онда ћеш се лако пребацити на органски начин.

Нисам сигуран да ли има негде да се купе органске сатне основе али колико год да су органске ја бих био опрезан, као што и јесам, према свему што улази у моје кошнице.
Ипак, нико није савршен као што ни сам нисам...

Желим ти успеха у твом подухвату...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #53 poslato: Decembar 15, 2022, 06:07:13 »
 Да, у праву сте, најбоље је наткрити пчелињак, тако нема ни бриге да ли ће снег преврнути кошнице, или затрпати лета.
Ипак сам користио боје и то баш еколошке, EcoTherm color, али наиме у спецификацији пише да су на бази акрилног везива и адитива и да их није пожељно отпустати у реке у већим количинама иако имају зелену етикету.
 У правилнику о органском пчеларењу такође се забрањује уништавање трутова, односно рам грађевњак, осим ако се не ради о озбиљно јакој најезди варое, а од грађевњака би се могао добијати органски восак за претапање. Тако ми остаје да лепим трачице воска за сатоношу и надам се да ће да извуку леп рам са радиличним ћелијама ако га ставим у средину.
 Такође купујем ројеве од Горана Раковца на 10 рамова и додам по 10 сатних основа и намаравам да, ако Бог да, сваке године докупим бар по неколико, те да их уведем у процес конверзије касније када се развију у производна друштва.
 Највећи проблем представљаће прихрана пчела само медом у оскудним сезонама када га нема, односно чување залиха. Сво иоле тамније саће које сам оставио на затвореном простору уништио је восков мољац, тако да би требало држати саће напољу и заштитити мрављом киселином. Да ли би рецимо кошница без пчела, пуна меда који се лагерује на пчелињаку изазвала грабеж, или можда треба држати лето затворено?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #54 poslato: Decembar 16, 2022, 01:45:01 »
Колега Ненаде, зашто нисте саће оставили у кошнице, тада му не треба никаква мравља киселина , нити било шта?
Свако остављање саћа са медом без контроле пчела и изван кошнице изазваће отимање меда од стране пчела у безпашном периоду.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #55 poslato: Decembar 16, 2022, 06:45:50 »
 Нисам до сада лагеровао мед, већ само изграђено саће. Оставио сам га у затвореној просторији у кошници и додао неколико листића Тимола, али уништио га је мољац. Зато намервам да од сада и празно саће и мед за органску прихрану остављам напољу у кошници, на проветреном, па сам Вас питао да ли је то безбедно и да ли је потребно затворити лето, јер чак и да се не изазове грабеж, пчеле и осице би полако односиле мед? Затварањем лета изгубила би се проветреност кошнице, јер ваздух струји од лета кроз мрежицу на збегу и зарезе на ободу збега на које належе кров.
 Можда сам се и прерано одлучио за прелазак на органско пчеларење, јер недостаје ми помало знања и много више практичног рада за овако напредне технике, али волео бих да ова тема заживи.
 
ПРАВИЛНИК о контроли и сертификацији у органској производњи и методама органске производње:

https://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/sgrs/ministarstva/pravilnik/2020/95/1/reg/

Односи се на све биљне и животињске врсте, али ако скролујете наћи ћете одељке везане за пчеларство.


 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #56 poslato: Decembar 16, 2022, 23:08:46 »
Нешо пријатељу,
Сво саће морају да чувају пчеле током зиме и уопште током свих годишњих доба.
Једна пчелиња заједница може да чува саће и од још неких заједница.
Међутим, никада немамо вишка саћа које не можемо ставити и додати пчелама на чување.

Заједнице треба да нам зимују на три и или четири наставка.

Откуд да може бити да имамо вишка саћа.

Саће не треба односити и вадити из кошница у којим живе пчеле.

Уопште не разумем откуд постоји проблем и откуд то саће да се појави.

Ако нам нека заједница остане случајно без пчела или нека без матице па ту заједницу спојимо онда тај наставак са пчелема и саем спајамо са другом заједницом а ако је имала још на пример два наставка саћа то додајемо одмах на заједнице које имају два или три наставка саћа. Приликом зазимљавања то саће спуштамо на подњачу и сво комплетно саће чувају пчеле у кошницама.
Од неке спојене заједнице кући можемо да вратимо само подњачу, хранилицу и поклопац а наставци са саћем и пчелама се поделе другим заједницама како сам већ навео.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Organsko pčelarenje RV košnicom
« Odgovor #57 poslato: Januar 02, 2023, 01:16:04 »
Може ли овај наш Војвир да помогне у органском пчеларењу?

Нема у себи нити отрова нити киселина а одлично решава проблем вируса а и вароу добро уништава.

Имам ја и неки свој начин рада који практикујем у складу са слободним временом на неком броју кошница а управо се односи на уништавању варое без употребе отрова. Још од пре више од десет година урадио сам одговарајуће експерименте и када су ми се испитивања показала  као ефикасна решио сам да кренем у том правцу.
Ипак тек пре 4-5-6 година произвео сам одговарајућу опрему за све моје Родна Воја  кошице којим се без употребе хемије може елиминисати сва вароа и зазимити здраве пчеле.

Све сам показао једном броју мени блиских пријатеља који раде са Родном Војом и опрему и начин рада.
На жалост, како се нису стекли услови за јавно објављивање то нисам јавно објављивао, нигде па ни на овом нашем форуму.

Поздрав свим драгим пријатељима....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.