Autor Tema: NEVEROVATNE POJAVE KOD PČELA  (Pročitano 7484 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tomislav Milanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bujanovac
NEVEROVATNE POJAVE KOD PČELA
« poslato: Decembar 28, 2013, 18:09:42 »
              Danas je bio vrlo lep sunčan dan i ja sam normalno otišao kod pčela. Pčele su letele kao usred leta, samo što nisu osim vode imale bilo čta drugo da donose. Pažljivo sam pogledao sva 40 društva kako se ponašaju na leto i odmah sam primetio da se pčele iz jednog nukleusa ponašaju nenormalno. Vrlo su nervozne, BRUJE, šetaju se po poletaljci i na prednjoj strani košnice. To je košnica DB-12 podeljena pregradnom daskom na pola i u jednom delu ima 6 rama ,a u drugom 5. Tako mi zimuju ovi nukleusi koji se u proleće mnogo bolje razvijaju nego dručtva u 12-to ramnu košnicu. Iako je bilo hladno, pošto su pčele masovno izletale rešio sam da otvorim ovo SUMNJIVO društvo. Čim sam ga otvorio pčele su počele nervozno da izleću, a brujanje nije prestajalo. Posumnjao sam da su izgubile maticu i počeo da vadim ram po ram. Na moje veliko iznenađenje na drugom i trećem ramu je bilo ZATVORENO LEGLO i to u koncentričnom krugu većem od raširene šake. Leglo je bilo vrlo kvalitetno RADILIČKO bez praznih ćelija u okviru legla,Pažljivo sam pregledao sve ramove i ZAKLJUČIO DA JE DRUŠTVO BEZ MATICE jer sam ja sve matice u toku leta i jeseni obeležio crvenom bojom, a samo mali broj matica mi je ostao obeležene žutom bojom(2012. god).


             Nije čudo da bilo koje društvo izgubi maticu u toku zime, ali ne mogu da shvatim OTKUD SADA NA 2 RAMA ZATVORENOG LEGLA.


             Normalno je da jaka društva sa mladom maticom počnu sa zalrganjem posle 15 januara ali sada KRAJRM DECEMBRA DA IMA TOLIKO ZATVORENOG LEGLA JE PROSTO NEVEROVATNO. Ja sam pisao da pčelarim više od 35 godina, ali ovo mi se do danas nije desilo.


             Voleo bi da mi domaćin foruma  VOJA napiše svoje mišljenje o ovoj pojavi


            Pozdrav  Toma  PČELKA
Ako mislite da će drugi ljudi biti dobri prema vama zato što ste vi dobri prema njima to je isto kao da mislite da vas lavovi neće pojesti zato što vi ne jedete lavove

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: NEVEROVATNE POJAVE KOD PČELA
« Odgovor #1 poslato: Decembar 28, 2013, 18:37:08 »
Cika Tomo i kod jednog mog  prijatelja pcelara ima legla u par kosnica. Njegove kosnice su AZ i u autobusu su. Dok kod pcelara koji ima DB12 sa otvorenim fiokama na podnjaci nema legla, a relativno su blizu jedan drugome 200-300 metara.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NEVEROVATNE POJAVE KOD PČELA
« Odgovor #2 poslato: Decembar 28, 2013, 19:24:43 »
              Danas je bio vrlo lep sunčan dan i ja sam normalno otišao kod pčela. Pčele su letele kao usred leta, samo što nisu osim vode imale bilo čta drugo da donose. Pažljivo sam pogledao sva 40 društva kako se ponašaju na leto i odmah sam primetio da se pčele iz jednog nukleusa ponašaju nenormalno. Vrlo su nervozne, BRUJE, šetaju se po poletaljci i na prednjoj strani košnice. To je košnica DB-12 podeljena pregradnom daskom na pola i u jednom delu ima 6 rama ,a u drugom 5. Tako mi zimuju ovi nukleusi koji se u proleće mnogo bolje razvijaju nego dručtva u 12-to ramnu košnicu. Iako je bilo hladno, pošto su pčele masovno izletale rešio sam da otvorim ovo SUMNJIVO društvo. Čim sam ga otvorio pčele su počele nervozno da izleću, a brujanje nije prestajalo. Posumnjao sam da su izgubile maticu i počeo da vadim ram po ram. Na moje veliko iznenađenje na drugom i trećem ramu je bilo ZATVORENO LEGLO i to u koncentričnom krugu većem od raširene šake. Leglo je bilo vrlo kvalitetno RADILIČKO bez praznih ćelija u okviru legla,Pažljivo sam pregledao sve ramove i ZAKLJUČIO DA JE DRUŠTVO BEZ MATICE jer sam ja sve matice u toku leta i jeseni obeležio crvenom bojom, a samo mali broj matica mi je ostao obeležene žutom bojom(2012. god).


             Nije čudo da bilo koje društvo izgubi maticu u toku zime, ali ne mogu da shvatim OTKUD SADA NA 2 RAMA ZATVORENOG LEGLA.


             Normalno je da jaka društva sa mladom maticom počnu sa zalrganjem posle 15 januara ali sada KRAJRM DECEMBRA DA IMA TOLIKO ZATVORENOG LEGLA JE PROSTO NEVEROVATNO. Ja sam pisao da pčelarim više od 35 godina, ali ovo mi se do danas nije desilo.


             Voleo bi da mi domaćin foruma  VOJA napiše svoje mišljenje o ovoj pojavi


            Pozdrav  Toma  PČELKA


Колега Томо,
Ваше пчеле су веробватно јесенас променуле матицу која им није одговарала.
То радиличко легло је сигурно од младе спарене матице.
Ви је данас нисте видели али будите уверени да је она ту у кошници.

Ваше пчеле су вероватно немирне због покретања легла и недостатка свежег полена који би им у овом периоду помогао око отхрањивања легла.

Ништа не брините за ту заједницу. Ако захлади она ће престати са леглом.


Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: NEVEROVATNE POJAVE KOD PČELA
« Odgovor #3 poslato: Avgust 10, 2015, 21:17:03 »
ako neko ima objašnjenje za ovo....


U grupi definitivno nije bilo matice jer sam ih više puta stresao u kantu. Nijednom nisam primetio maticu a uvek su se vraćale na cvet... ???


https://drive.google.com/file/d/0B2LdeyfrbDIMWk1COC1NTnBuSWs/view?usp=sharing


https://drive.google.com/file/d/0B2LdeyfrbDIMWnN2ZUtONlBCN2s/view?usp=sharing

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: NEVEROVATNE POJAVE KOD PČELA
« Odgovor #4 poslato: Avgust 10, 2015, 22:50:01 »
Savim normalno, osim što si privremeno odjurio maticu istresanjem pčela. Kada vidiš rojčić koji se „nenormalno“ pojavi, uvek pažljivo potraži maticu (uglavnom posledica tihe smene i sparivanja matica kod društava koja su u normalnom stanju i radnom raspoloženju i normalno rade). Ona je uvek tu.

Ponekad pogledaj i na tlo. Može se desiti da bude i više od jedne matice. Ovakav slučaj sam imao pre oko 7 dana. Došlo je do sukoba i jedna matica je ubijena. Gupa pčela koja se za nju opredelila je bila na tlu i zamalo da ih zgazim, jer sam posmatrao one koje su bile na grani.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: NEVEROVATNE POJAVE KOD PČELA
« Odgovor #5 poslato: Avgust 11, 2015, 14:01:34 »
Matice definitivno nije bilo jer sam pre toga pažljivo posmatrao misleći da je neki rojić u pitanju, na zemlju sam isto gledao i nije bilo ni jedne. Mislio sam čak i da će da se uveća grupa dok sam otišao do kola po telefon da slikam i po kantu da ih stresem. Zaboravio sam da kaćem da je tu u blizini bio kamiončić sa 30-tak košnica koji je otišao par dana pre ovoga (možda je značajno....)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: NEVEROVATNE POJAVE KOD PČELA
« Odgovor #6 poslato: Avgust 13, 2015, 22:22:51 »
Tu je bila matica. Moguće je i da je nisi ti oterao.

 Uvek ostane grupa mladih pčela na takvom mestu duže. Pogledaj pčele koje ističu žlezdu, pokušavajući da dozovu maticu.

Ovakve pojave se dešavaju kada ima neke tihe paše i kada je toplo vreme. Puno starijih pčela je van košnice i deo mladih pčele krene za maticom. To liči na rojenje. Možebiti i prilično pčela tako da mogu popuniti 3-4 LR ulice.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).