Autor Tema: Brndin nukleus  (Pročitano 68275 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže goran pesevski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #15 poslato: Januar 16, 2011, 21:28:24 »
Pisao je Brnda, nije da nije, ali je covek u hronicnioj zurbi pa nikako da stigne  da zaokruzi zapocetu(e) temu(e). Malo o IB atomskoj bombi, malo o temperaturi  malo o gornjm letu....... ali nikada kompletno.
Kolega,
Dvoumio sam se da li da ovo kažem. Naime, koliko su ga provocirali, podmetali mu, izvrgavali ga ruglu, kopirali itd., dobro je htio išta odgovoriti. Meni je sve odgovorio i na tome mu hvala. Dobar je to i čovjek, i pčelar i pčelolovac.
Srdačan pozdrav.
Kolega, svaka cast ljudima kao sto je to postovani I.Brndusic i ne bih da moj post bude pogresno shvacen ali ljudi kao sto je I.Brndusic, a bogami i V.Brstina, trebaju u njihivom moralnom a i fininansiskom interesu da svoje znanje sistematiziraju. Dali ce to uraditi na nekom forumu ili u nekom pisanom obliku svejedno.Tako ce se zastititi i od podmetanja i kopiranja itd..... Pisete da je on vama  odgovorio na sva pitanja, ali kad bismo mu svi mi javljali na bilo koji nacin  trzeci i cekajuci odgovore na sva nasa pitanja, njemu bi i 25 casova dnevno bilo malo. Pozdrav!
« Poslednja izmena: Januar 17, 2011, 14:52:41 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #16 poslato: Januar 16, 2011, 21:49:21 »
Pisao je Brnda, nije da nije, ali je covek u hronicnioj zurbi pa nikako da stigne  da zaokruzi zapocetu(e) temu(e). Malo o IB atomskoj bombi, malo o temperaturi  malo o gornjm letu....... ali nikada kompletno.
Kolega,
Dvoumio sam se da li da ovo kažem. Naime, koliko su ga provocirali, podmetali mu, izvrgavali ga ruglu, kopirali itd., dobro je htio išta odgovoriti. Meni je sve odgovorio i na tome mu hvala. Dobar je to i čovjek, i pčelar i pčelolovac.
Srdačan pozdrav.
Kolega, svaka cast ljudima kao sto je to postovani I.Brndusic i ne bih da moj post bude pogresno shvacen ali ljudi kao sto je I.Brndusic, a bogami i V.Brstina, trebaju u njihivom moralnom a i fininansiskom interesu da svoje znanje sistematiziraju. Dali ce to uraditi na nekom forumu ili u nekom pisanom obliku svejedno.Tako ce se zastititi i od podmetanja i kopiranja itd..... Pisete da je on vama  odgovorio na sva pitanja, ali kad bismo mu svi mi javljali na bilo koji nacin  trzeci i cekajuci odgovore na sva nasa pitanja, njemu bi i 25 casova dnevno bilo malo. Pozdrav!

Ne brini, snaći će se Brnda.
Pozdrav.
« Poslednja izmena: Januar 17, 2011, 14:54:45 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #17 poslato: Januar 31, 2011, 22:54:27 »
Zdravo momci i jarani gde ste kako vam moji nukleusi podnose ovu zimu , vidite da treba pogaca.
Ko je racunao na ovaj minus.
Pozdrav
Brnda

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #18 poslato: Februar 01, 2011, 08:52:22 »
U nekoliko rečenica pokušaću da objasnim kako sam tokom prošle godine " razvijao " nekoliko mojih Brndinih nukleusa.
Po završetku izgradnje jednog nastavka - dodavao sam drugi nastavak. Dok su pčele izgradjivale
drugi nastavak ja sam napravio ramove ( za svaki nukleus po jedan ram ) čija je satonoša dužine
24 cm a bočne stranice u dužini 50 cm. Horizontalno sam rasporedio 8 žica i postavio satnu osnovu. Na satonoši je ( kao i kod svih drugih tipova košnica koje imam ) prošlican na cirkularu
kanal u koga je satna osnova ulazila a onda rastopljenim voskom zaliven spoj satonoše i satne osnove. Iz prvog nastavka sam iz sredine izvukao ram sa leglom a takodje isto i iz drugog nastavka. Ova dva izvučena rama sa još tri rama sa satnim osnovama su postavljena u treći nastavak. Dubok ram sam postavio KROZ oba nastavka kao središnji ram i tako sam bez ikakvog
pregleda do kraja jeseni razvijao sva društva koja su bila na više od dva nastavka.
Nekoliko su mi se razvila i sa četri izgradjena nastavka a onda su krajem jeseni i početkom zime
količinu hrane spustile u niže nastavke. Smatram da ovako formirani Brndini nukleusi mogu bez
dodavanja pogača da dočekaju proleće i nastave svoj novi razvoj.
Kolega Lazar Rajčić je objavio na Forumu SPOS-a sliku jednog sličnog rama, pa je koristim da prikažem kako to izgleda, a dimenzije mog rama sam prikazao u početku ovog teksta. Sugestiju
kolege Brndušića da ova društva ničim ne tretiram sam poslušao, pa željno očekujem ishod po
isteku ove zime.
Pozdrav iz Aleksinca


Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #19 poslato: Februar 01, 2011, 21:35:20 »
Savo
Meni nije jasan strah od varoe , bojite se vi drage kolege nozeme Cerane varoa je u mojim nukleusima proslost , bice je na pcelama ali ce automatski u mojim nukleusima biti manje trutovskog legla , u odnosu na kolicinu pcela a u njima vlada mnogo veca temperatura i pcele ce za nekoliko sati izci pre iz celija u odnosu na st. kosnice , a to je velika borba protiv varoe, i osnovna koja ce se jednog dana usvojiti .
Kazu da oksalna kiselina ne smeta pcelama , a ja kazem samo dok se ne dokaze , kao i za koriscenje ultra zvuka u humanoj medicini.
Godinama sam govorio da je to stetno a svi su se smejali , sada lekari javno kazu da je rengen pile za ultra zvuk po stetnosti .
Ja to nisam govorio napamet ali pored ostalog meri i ta elektromagnentna zracenja pa mi je sve jasnije nego drugima , a daleko sam od istine .
Ovo sa pcelama da je buducnost zivota pcela u prisustvu varoe i da se odustaje od trovanja pcela protiv varoe je izjavio Predsednik Svetske organizacije Apimondije .
Uhvatite korak i pocnite odabiranje pcela koje se mogu boriti protiv varoe i mogu ziveti sa njom.
To mogu samo inteligentne pcele a inteligentntnih pcela nema bez inteligentnih matica, a pak inteligentne matice mozete dobiti samo iz tih takvih nukleusa kao sto je i moj.
Mnogo ce pcelara biti jednog lepog dana koji ce pcelariti samo sa ovakvim mojim nukleusima kojima se rasklapa ram , ali samo dok shvate koliko im meda donosi taj nukleus u odnosu na standardne kosnice , a uvek postoji mogucnost a videcete iz filma koji ce jednog dana biti gotov kako se brzo i jednostavno nukleus ubacuje u st. kosnicu spoje dva susedna nukleusa i evo meda na jednostavan nacin.
Samo polako ja sam njih testirao citavih 20 godina i zato vam i pisem ovako smelo i iskreno.
Savo znas li gde je i sto nam nema mog prijatelja Esada.
Pozdrav

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #20 poslato: Februar 01, 2011, 21:48:31 »
Javiće se on. Verovatno je u nekom poslu.
Pa evo pozvaćemo ga i ovim putem.
Kolega Esade, valjda ćemo još ponešto pitati Kolegu Ivana. Naprimer malo pojašnjenja oko inteligencije pčela. Koliko vidimo sa filma, titlovan je na engleskom. Bilo bi dobro da je na srpskom. Ali verovatno
će nam kolega Ivan to prokomentarisati sa malo više pojašnjenja.
Pozdrav iz Aleksinca.

Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #21 poslato: Februar 01, 2011, 22:25:18 »
To sto je titlovano na engleskom ja to isto govorim na srpskom , to je isti prevod , ja mogu komentarisati samo neke detalje koji nisu komentarisami.
Sigurno pravi neke nove modele kosnica , ali se valjda ne smrzava sada  po ovom mrazu?

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #22 poslato: Februar 01, 2011, 22:30:06 »
Doći će i o ovom Februaru kraj. Ima samo 28 dana. A u martu će biti i lepih a i toplijih dana.
Pozdrav iz Aleksinca.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #23 poslato: Februar 21, 2011, 01:05:27 »
Uh,
Što sam zakasnio! Zato se izvinjavam obojici: Brndi i Savi. Heh, život je problem, ali i obratno. Evo šta je u pitanju. Pored svega, još mi se i bubrezi natovarili na vrat pa mi nije bilo ni do čega, a još uvijek me boli. Gutam tablete, pijem čajeve, skačem ponekad ne bih li pomjerio kamence, a u svakom bubregu ih je po četiri. Do sada izmokrio 15 komada i stalno se obnavljaju. Pa, neka sam i ja nečim bogat u ovoj pustoj fukareščini. Najkrivlje mi je što juče nisam mogao otići u Novi Travnik, gdje je gospodin Goran Mirjanić održao predavanje za naše Kantonalno udruženje. Bio sam spremio i novinarsku torbicu, i notese i fotoaparat, ali ujutro u 5 nije mi bilo ni do čega. Eto, dragi moji, to je to. E, sad, Brnda, znam da ćeš mi ovo vjerovati. Bio sam naumio s Goranom razmijeniti koju besjedu, priupitati ga štošta, spomenuti tebe kao uspješno-"neuspješnog" pčelarskog fanatika, a usput i pokušati poraditi na tome da tebe vidim kao predavača. No, bubrezi sve presudiše. Sad bih jedan prodao, usput bih se riješio i belaja, a i dobio bih valjda i koji dinar.
Srdačni pozdravi!

Uzastopna Poruka: [time]Februar 21, 2011, 16:23:10[/time]
Esade, pozdravljam vas, i da vam kažem odmah da sam na Pčelinjaku pratio vašu i Ivanovu prepisku, te da sam zapamtio jako lepe fotogtafije raznih košnica koje ste sami izradili, mogli bi to i ovde prezentovati, da vide ljudi kakav ste majstor.

Pozdrav takođe i za Vericu, i nije mi baš najjasnije kome je upućeno vaše pitanje, pretpostavljam kolegi Brndušiću.

Kolega Dragane,
Svašta mi se nešto splelo pa nikako da se razmrsi, a pošto još nisam ovladao postavljanjem fotografija, ako nije problem, zamolio bih te da sa Web pčalinjaka ovdje preseliš slike koje ti hoćeš, kako ne bi ispalo da ja neću iz nekog razloga da ovdje postavim slike. Ja izuzetno volim pogledati slike svega što je vezano za pčelarstvo jer me to vraća u život pa zato i svoje uvijek ponudim drugima, samo što se unekoliko ustručavam da tamo neko ne prokomentariše da sam naporan, nametljiv, pametar i slično, drugi razlog ne može postojati jer nemam niti hoću šta sakriti.
Srdačan pozdrav!

Uzastopna Poruka: Februar 21, 2011, 16:23:38
Pozdrav svim pcelarima na sajtu , a i onima koji ce tek postati.Ja pcelarim sa DB kosnicama , pa me uvek zanimaju teme i misljenja u vezi pcelarenja sa istim .Naravno zanimaju me i neke inovacije koje su sprovedene uglavnom sa vestackim rojevima i proizvodnjom matica za svoj pcelinjak . Kako vi proizvodite matice i od kog meseca pocinjete ?
Pozdrav


Poštovana kolegice,
U ime svih nas muškaraca, izvinjavam se što Vam još niko nije odgovorio, a ima ovdje dosta njih kompetentnijih od mene da Vam to kaže. Mislio sam da će to Brnda učiniti, dobar je on čova. No, ako to ne učini u toku dan-dva, ja ću Vam reći šta ja radim: Jenter, Nicot, Dulitlova metoda, rojeve matice, "prisilne".
Srdačan pozdrav i svako Vam dobro!
« Poslednja izmena: Februar 21, 2011, 16:23:38 od strane admin »

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #24 poslato: Februar 28, 2011, 17:46:04 »
Kolega Ivane Brndušiću
Gde ste?
Ne verujem da niste primetili da je kolega Esad već dugo prisutan na ovom Forumu. Pozvan je i on se pridružio. Vrlo je aktivan u svim temama.
Što se tiče ove zime, njoj će za 20 - ak početi da teče otkazni rok a proleće će imati priliku
da se  postepeno uhodava i da nas uvede u prvo medobranje sa bagrema.
Sada bi trebalo savetovati početnike kako i na šta da obrate pažnju.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #25 poslato: Februar 28, 2011, 22:58:32 »
Bravo, Savo,
Prozovi ga, ipak on ima finćukast broj godina, koje od njega traže i ozbiljnost i odgovornost, a dama dugo čeka njegov odgovor.
Pozdrav!

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #26 poslato: Jul 18, 2011, 14:18:38 »
Drage kolege,

Pisacu ja u ovoj rubrici o Brndinom nukleusu, ali iskljucivo samo moja iskustva u radu sa njima i slikovito cu to objaviti, pa bi zamolio i ostale kolege koji imaju iskustva sa istim nukleusima da ovde iznesu, a Brndu naterati da dobijes odgovor, to je posebna prica, dobices ga samo ako ne spominjes drugog pcelara koji nesto vise zna o pcelam, u to se i Voja imao prilike uveriti kada je zatrazio da mu Ivan da unutrasnje dimenzije rama Alpske kosnice, sta mislite, dali ih je dobio, ko od njega zatraqzi odgovor na pitanje, moze kao i ja da ceka i 2 godine na odgovor. Ovo nepisem napamet vec je to sve zapisano na SPOS-ovom forumu u rubrici Brndin nukleus.

Ja jos koristim i RV nukleuse o kojem sam sa Vojom razgovarao jos pre dve godine, ali to u drugoj temi.

Pozdrav


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #27 poslato: Jul 19, 2011, 01:05:14 »
Drage kolege,

Pisacu ja u ovoj rubrici o Brndinom nukleusu, ali iskljucivo samo moja iskustva u radu sa njima i slikovito cu to objaviti, pa bi zamolio i ostale kolege koji imaju iskustva sa istim nukleusima da ovde iznesu, a Brndu naterati da dobijes odgovor, to je posebna prica, dobices ga samo ako ne spominjes drugog pcelara koji nesto vise zna o pcelam, u to se i Voja imao prilike uveriti kada je zatrazio da mu Ivan da unutrasnje dimenzije rama Alpske kosnice, sta mislite, dali ih je dobio, ko od njega zatraqzi odgovor na pitanje, moze kao i ja da ceka i 2 godine na odgovor. Ovo nepisem napamet vec je to sve zapisano na SPOS-ovom forumu u rubrici Brndin nukleus.

Ja jos koristim i RV nukleuse o kojem sam sa Vojom razgovarao jos pre dve godine, ali to u drugoj temi.

Pozdrav



Kolega Božo,
Prije svega, svako ti dobro kao i tvojoj porodici. A sada o Brndi. Donekle si upravu, ali to je meni itekako drag čovjek koji mi je UVIJEK i EKSPRESNO odgovorio na svako pitanje (mjere, tehnički crteži, savjeti, dvoumljenja itd.). Samo da se zna, i na tome mu i ovdje još jednom hvala. A da Brnda ima svoje mjere i parametre, ima. I sve s pravom jer, ne treba zaboraviti šta je sve pretrpio.
Pozdrav, svako dobro i ne zamjerite!

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #28 poslato: Jul 30, 2011, 18:09:58 »
Esade.

Nisam ja nista mislio lose da kazem o Brndi, naprotiv i meni je drag, ako mislis da drukcije mislim, procitaj na SPOSovom sajtu moje komentare u temi Brndini nukleusi. Uvek iznesem svoje misljenje i nemam nikakvog razloga da sada iznesem ovde jedno, a tamo drugo. Ribam ja njega i tamo, procitaj. Bez ribanja nema ni pisanja, nema tu ljutnje,

Pozdrav

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #29 poslato: Avgust 12, 2011, 06:47:14 »
Ovako su izgledali ramovi pre tri nedelje, tacnije krajem Jula u samo jednom nastavku sa mladom maticom od Juna koje su pcele same izvele, slikan svaki ram sa obe strane. a vadzeni redom, s desna na levo.

Odmah sam dodao i drugi prazan nastavak jer mesta kao sto se vidi u samo jednom nastavku sa sacicom pcela nije bilo. Kada bi stresao sve pcele iz nukleusa u casu od kiselog mleka 2dl. mislim da bi u casi jos bilo mesta. Ovo je neverovatno, ali istinito. Ko tu donosi med, ko tu neguje leglo, ko odrzava higijenu, ko cuva nukleus od tudzica, pitaj Boga sta se to u tim nukleusima desava.

Ovih dana treba da idem na pcelinjak pa cu slikati novo stanje sa dodatim nastavkom.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 12, 2011, 06:53:01 od strane Boza Trbojevic »