Autor Tema: Varoa 2017  (Pročitano 35204 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #30 poslato: Jul 07, 2017, 22:36:55 »
Sad nečto čitam ove odgovore i reče kolega da se prihranom obnavlja hitinski omotač pčele, što sam i ja pročitao, ali ako se hitinski omotač može obnoviti, zašto se ne obnovi kad ga varoa probuši?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #31 poslato: Jul 07, 2017, 22:43:12 »
Sad nečto čitam ove odgovore i reče kolega da se prihranom obnavlja hitinski omotač pčele, što sam i ja pročitao, ali ako se hitinski omotač može obnoviti, zašto se ne obnovi kad ga varoa probuši?
Što bi neki rekli, Borise, imamo li mi uopšte bilo kakvih pravih "dokaza" da varoa buši hitinski oklop odrasle pčele? Gledam slike te gamadi i naprosto ne mogu da identifikujem "alatku", kojom bi ona to mogla da odradi.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #32 poslato: Jul 08, 2017, 00:16:08 »
Citat
Gledam slike te gamadi i naprosto ne mogu da identifikujem "alatku", kojom bi ona to mogla da odradi.

Kanda ti pokazivaš svoju alatku kad se slikaš...  :P

Šalu na stranu mnogo šta mi neznamo izgleda... ::)

Van mreže Kresimir Jurisic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #33 poslato: Jul 08, 2017, 22:13:18 »
Beleže se slučajevi gubitka matica pri tretmanu MK...
Narode, samo mali osvrt na ovu opasku. Vec vise od deset godina koristim MK i zajedno s oxalnom i gradjevnjacima, ovo je moj nacin tretmana pcela. Ne koristim nista vise za bilo kakve bolesti. Gubitke matica za sve ove godine nisam zabiljezio. Ovdje kod nas u NL a i susjednim zemljama, BE i DE je MK preporucena od strane saveza kao efikasan nacin za borbu protiv varoe bez rezidua. Za mene je neprikosnovena, jer se smatra jedinim sredstvom koji utice i na varou u leglu. Moja zapazanja mogu to potvrditi. Ako se se uradi kako treba, nema nikakvih problema.
Dnevna doza isparenja je 10-15ml 85% kiseline na drustvima na jednom nastavka i 20-30 za dva nastavka.
Idu dakle dva tretmana. KOd nas ovdje, krajem jula, potom dopuna zaliha hrane, pa onda jos jedna tura. Mislim da je kod vas jedini problem visoke temperature. Tu bi se nesto moralo izmisliti, tako da dnevna kolicina isparenja ne predje dozvoljenu granicu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #34 poslato: Jul 08, 2017, 23:49:22 »
Citat
Gubitke matica za sve ove godine nisam zabiljezio.

Nije uvjek sve kako se tvrdi očigledno. Možda to ima veze sa razlikom u temperaturama kod tebe u NL i ovdje. Moguće da prevelika koncentracija kiseline dovede do gubitka matice.

Citat
Mislim da je kod vas jedini problem visoke temperature. Tu bi se nesto moralo izmisliti, tako da dnevna kolicina isparenja ne predje dozvoljenu granicu.

Hm, navodiš me na razmišljanje. Ovih dana bilježim razlike u temperaturama dnevna-noćna i do 20 stepeni. Tu vjerovatno otpada bilo kakav sistem fiksnog doziranja.

Pitanje:
Da li se tretmani sa MK pri visokim temperaturama izbjegavaju zbog navedenog problema prebrzog isparavanja ili pčele uopšte ne podnose tretman pri visokim temperaturama čak i kada se ispoštuje navedena doza?

Teoretski se može koncentracijom kiseline podesiti doza prema isparenoj količini tečnosti. Npr. prvo uraditi test isparavanja vode kako je već pomenuto u okviru teme pa prema isparenoj zapremini podesiti koncentraciju kiseline da se dobije doza koju navodi Krešimir.
To bi bilo 8,5ml - 12,75ml za društva sa jedanim i 17ml - 25,5ml sa dva nastavka pčela, čiste 100% MK s tim da se treba prilagoditi po jedinici zapremine za različite tipove košnica.

Ovo je naravno teoretisanje ali nije na odmet prodiskutovati.

Čitajući unazad vidim da se Boris već dotakao ove problematike i možda već odgovorio na gornje pitanje...

Citat
Zapravo je kod mravlje bitnije da potrefiš period u kome neće biti strašnih vrućina više nego brzina isparavanja ( ili da su ti košnice u hladovini)  jer je velika koncentracija kiseline (čitaj prebrzo isparavanje) opasna za maticu. Manja vrućina podnosi i lošiji(neprecizniji isparivač..)

Da se iz ovoga zaključiti da nije problem u visokoj temperaturi već u njenoj posledici tj. previsokoj koncentraciji isparenja MK u košnici. Ovo je tehnički problem koji se sigurno može riješiti.

Van mreže Kresimir Jurisic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #35 poslato: Jul 09, 2017, 12:36:08 »
MIsljenja sam da je samo kolicina iparene kiseline presudna za efikasnost tretmana i nista drugo. Autor navodi da se pri visokim temperaturama koristi 60 5 MK. Moze se vidjeti na instrukcijama ovog Liebigovog isparivaca: https://bienenhirte.de/product/liebig-dispenser/
Rezon je dosta jednostavan. Sto je toplije, pcele ventiliraju jace u kosnici. Zbog veceg protoka zraka, vece je i isparavanje. Isti efekat je kad ima jakog unosa za vrijeme tretmana. Ili kad se prihranjuje. Pcele ventiliraju suvisnu vodu, ai i kiselinu, veci protok zraka, dodatno isparavanje.
Ako dakle uspijemo regulirati kolicinu isparene kiseline, efikasnost je i preko 95 % unistene varoe. Po znalcima. Uglavnom, kod mene frecera.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #36 poslato: Jul 09, 2017, 23:33:29 »
MK je po meni najbolje sredstvo....primenjujem ga u drugoj polovini septembra. Pre toga me je strah jer su temperature kod mene visoke i brzo isparava MK.
Nabavljam 85% i jednom društvom dodajem mešavinu 26 ml koju dobijem kada u  1 l 85% MK dodam 300 ml destilovane vode odnosno  vode koja je prošla kroz RO aparat. DODAJEM MK U VODU A NE OBRATNO. Nikada nisam imao gubitke, a vaoroa pada kao luda. To mi je inače drugi  tretman u godini. Od kraja jula primenjujem trakice, letvice, dimljenje i to svake godine druge vrste. Posle tog prvog leka ide MK kao drugi i nakon toga u  novembru OK. Ako mi se prUži prilika u decembru, pred novu godinu izdimim ih samo jednom ako ugrabim lep dan da nisu u klubetu AKO  NE NIŠTA. Na proleće KAS-81 i to je to.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #37 poslato: Jul 10, 2017, 08:29:42 »
MK je po meni najbolje sredstvo....primenjujem ga u drugoj polovini septembra. Pre toga me je strah jer su temperature kod mene visoke i brzo isparava MK.
Nabavljam 85% i jednom društvom dodajem mešavinu 26 ml koju dobijem kada u  1 l 85% MK dodam 300 ml destilovane vode odnosno  vode koja je prošla kroz RO aparat. DODAJEM MK U VODU A NE OBRATNO. Nikada nisam imao gubitke, a vaoroa pada kao luda. To mi je inače drugi  tretman u godini. Od kraja jula primenjujem trakice, letvice, dimljenje i to svake godine druge vrste. Posle tog prvog leka ide MK kao drugi i nakon toga u  novembru OK. Ako mi se prUži prilika u decembru, pred novu godinu izdimim ih samo jednom ako ugrabim lep dan da nisu u klubetu AKO  NE NIŠTA. Na proleće KAS-81 i to je to.
Jedino još da ih hvataš i jednu po jednu skidaš četkom.Šalim se .I ja obavezno koristim mravlju.Do sada sam to radio na truleks krpama,a u zadnje vrijeme na Boni ulošcima.60% MK na dva tijela RV 30 ml a na tri 50ml.Ove godine sam kupio 10-tak isparivača da probam iz razloga što imam i dvojna društva pa bi da ne skidam ono gornje.Gubitak matica nisam imao i ne prihranjujem za vrijeme tretmana.Radim to 4-5 puta na 3-4 dana,kako vrijeme dozvoli.Što prije to bolje.Pozdrav za sve.
P.S. Ne mogu da se sjetim čiji su isparivači sa kartončićima,ali neki je domaći. U uputstvu stoji 120 ml 85% MK za otprilike 12 dana.Nije potrebno ponavljati odmah,tek u septembru.

Van mreže Nikola Radunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #38 poslato: Jul 10, 2017, 13:39:57 »
Pozdrav drugari!!! :D Imam jedno pitanje, pri koriscenju Herba stripsa da li se letvica stavlja u sredinu legla ili sa strane, nisam koristio do sada taj preparat pa pitam i da li je neko koristio preparat Mavrik kupuje se u Grckoj makar tako mi je komsija rekao...Hvala unapred

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #39 poslato: Jul 10, 2017, 13:55:54 »
Ako imas rojeve, onda stavljaj jednu letvicu u sredinu , ako su drustva, onda dve letvice sa strana do legla....

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #40 poslato: Jul 16, 2017, 19:09:01 »
Nakon bagrema stavio truleks trake sa po 15ml brstivara.zatim vadio ramove sa trutovskim leglom I formirao rojeve koje sam isprskao brstivarom kad je izaslo svo leglo a sada sam ubacio u plodista korac letvice I po truleks sa 15 ml brstivara
Pad varoe ujutro po10tak do 20ko
Mada kako gde.pocetkom avgusta mozda brstivar trake a mozda I tura dimljenja brstivarom ako situacija bude zahtevala.kad nestane leglo u septembru par uzastopnih dimljenja brstivarom I to js to.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #41 poslato: Jul 16, 2017, 23:19:24 »
Dal je neko probao...? Umesto truleks trake, stavljao sam trake od "oblande"(ili kako se već zovu one kore što žene prave one najlepše kolače...). :D
Nekako mi je ta "truleks"...plastika... >:( Pa kad je još pčele izgrickaju i raznose po košnici... >:(

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #42 poslato: Jul 16, 2017, 23:21:00 »
Nadam se da ste razumeli- "Brstivar" na oblatne.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #43 poslato: Jul 17, 2017, 08:42:43 »
Dule pa ti praviš kolače od Brstivara. ;)

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #44 poslato: Jul 17, 2017, 10:35:24 »
Vojo u pasulj, Duško u kolače, neki umesto pelinkovca...
Aman ljudi, Brstivar je kontra varoe. :P