Autor Tema: Pogace za prihranu  (Pročitano 47557 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Pogace za prihranu
« poslato: Januar 19, 2011, 22:53:56 »
Ja sam jedan od onih koji koriste pogacu za prihranu pcela.

Do ove godine kupovao sam pogace gotove na trzistu,pa moram da kazem da nisam

bio zadovoljan svidjalo se to nekom ili ne.

07.01.2011 dao sam prvu pogacu koju sam sam pravio ,mogu vam reci da sam danas pogledao

kako je pcele trose svega odprilike 20 % pogace je jos ostalo ovih dana moram praviti drugu.

E kada smo kod tog pravljenja,molio bi kolege da prenesu svoja iskustva mozda i neki recept.

Znamo da ih ima raznoraznih,ja sam pravio prvu obicnu na 100 kg secera u prahu dodao sam

oko 20 kg meda i 2 kg limuna a u ovu drugu neznam sta da dodam,nalazio sam mnogo recepata ali?

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #1 poslato: Januar 19, 2011, 23:43:55 »
Šećerno-medno testo sadrži 26% meda, 73,8% šećera u prahu, 0,18 pitke vode i 0,02% sirćetne kiseline.
Med pre pripreme testa treba da bude na temperaturi 40-45 st.C oko 24 časa.
Kvalitet testa zavisi od veličine čestica šećera (ne veće od 0,2mm)
Umesto meda može se upotrebiti invertovani šećer.
Tada testo sadrži 70% šećera u prahu, 29,8% invertovanog sirupa, 0,1% pitke vode i 0,03 sirćetne kiseline

Izvor: Pčelovodstvo (učebnik) - Krivcov, Lebedev, Tunikov, izdanje 2007, str.237-238

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #2 poslato: Januar 19, 2011, 23:45:56 »
Ako pčela ima dovoljlno hrane, čemu pogača?

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #3 poslato: Januar 19, 2011, 23:49:47 »
Ako pčela ima dovoljlno hrane, čemu pogača?
Ima kad nema. Prosto dođu teška vremena, ili je pčelar preduboko zahvatio...Ili je zakasnio sa jesenjom prihranom zbog daljine pčelinjaka ili...

Ove pogače nisam pravio. Koristim one koje mi je kolega Sveto napravio. Od čega ih pravi, ne znam, ali pčele ih rado jedu, a ja sam prezadovoljan.

U ovoj knjizi koju sam naveo, takođe postoji recept za spravljanje invertovanog sirupa, bez oksimetilfurfurola.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 19, 2011, 23:55:53 od strane Lazovic Zivojin »

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #4 poslato: Januar 19, 2011, 23:52:29 »
E tu se uvek hvatam za glavu kada tako nesto cujem.

Kada matica pocne da zaleze novo leglo a pcele probile mednu kapu,

a hrane iza klubeta do mile volje ,a pcele nemogu do nje sta onda da ih pustim da uginu od gladi.

Kada smo kod rezerve hrane ja se trudim da uvek obezbedim dovoljnu kolicinu.

U specificnoj jeseni kao sto je bila predhodna ne pomaze nista,pcele su trosile vise hrane nego obicno.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #5 poslato: Januar 19, 2011, 23:59:08 »
Ima kad nema.
a hrane iza klubeta do mile volje ,a pcele nemogu do nje sta onda

Postoji specijalno modifikovana hranilica, pa se ubaci ram pun meda na satonoše. To kad ima hrane. Malo je više posla, ali je jeftinije i pčele se kvalitetnije hrane.

Kad nema hrane - pogača.
« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 22:43:22 od strane admin »

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #6 poslato: Januar 20, 2011, 00:07:00 »
Vojko meni je cast kada mogu sa vama da caskam ,bas se prijatno osecam

kada sam u drustvu iskusnijih kolega,jeste to najbolje resenje, ali je kod mene to trenutno ne izvodljivo,

pa moram da pribegnem ovakvom resenju.Srdacno te pozdravljam,i ono hvatanje za glavu se nije odnosilo na tebe nego

sam mislio uopste .

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #7 poslato: Januar 20, 2011, 00:18:34 »
Nećete verovati, kolega Vojko, ali postoji hrana koja je kvalitetnija od meda u smislu svarljivosti i minimalnih nesvarljivih ostataka u debelom crevu pčele. Naročito je pogodna kod teških i dugih zima, gde po nekoliko meseci nema izleta pčela.
Pozdrav

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #8 poslato: Januar 20, 2011, 00:24:35 »
Mogli bi danima o tome uvek je bilo onih za i protiv ja postujem i jedne i druge,

ali gledam svoja posla,rekao sam da ja dajem pogace pa sam hteo da razmenim ikustva sa onima koji to rade isto,

a nisam hteo da se upustam u diskusiju dali treba ili ne,mislim kolege da smo se razumeli.Pozdrav!

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #9 poslato: Januar 20, 2011, 01:06:18 »
Kolega Lazovicu ovo sto si napiso od reci do reci isto mi je rekao kolega koji prfesionalno pcelari sa oko 2000 kosnica.On tu htanu kupuje na veliko( hiljade litara i ovo je slika sa njegovog imanja)Inace manje kolicine po 25 i 50 litara kosta 1litar kao 1 kila secera.Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 13:46:41 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #10 poslato: Januar 20, 2011, 02:02:34 »
Kolega Lazovicu ovo sto si napiso od reci do reci isto mi je rekao kolega koji prfesionalno pcelari sa oko 2000 kosnica.On tu htanu kupuje na veliko( hiljade litara i ovo je slika sa njegovog imanja)Inace manje kolicine po 25 i 50 litara kosta 1litar kao 1 kila secera.Pozdrav
Kolega Slobo, ne znam da li se radi o istoj materiji. U nekoj ruskoj pčelarskoj literaturi, ako se dobro sećam, barata se terminom "Holandska hrana".
Pozdrav

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #11 poslato: Januar 20, 2011, 08:41:57 »
Hvala Dimitrije.

S obzirom da uzgajaš faceliju, mislio sam da su ti košnice prepune meda i polena. Znači, prošle godine je facelija podbavcila.

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #12 poslato: Januar 20, 2011, 10:01:46 »
Izuzetno losa je bila prosla godina,facelija je precvetala u kisnom periodu ukupno tri dana su je pcele posecivale.

Ali ima tu drugih problema,zivim u takvom podrucju gde se pojavljuje s vremena na vreme i  medljika ,

kada u jesenjem periodu moram da izvrcam medljikovac ,tada mi ne preostaje nista drugo nego

da pcele dohranjujem jer u prirodi vise nemaju sta da traze a dolazi zima,e kolega Vojko tu je srz problema.

Sto se tice polena ja sam ove godine sa tri lokacije prikupio oko jedne tone polena,a mi sa Sidske opstine

smo poznati po polenu,tko da pcele nisu imale pune kosnice nego samo koliko je njima bilo potrebno.Pozdrav!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #13 poslato: Januar 20, 2011, 10:34:01 »
Blago onima koji pčelare na terenima gde nema medljike. Oni ne  moraju da prihranjuju pčele ni sirupom ni pogačama. Ali mi, koji pčelarimo u brdsko-planinskom području moramo voditi računa o medljici koje uvek ima, a vidim da kolega Dimitrije ima sličnih problema iako je u ravnici. Medljika od smrče i jele ne može lako ni da se izvrca iz ramova (Zlatar). Jedini spas je dobra prihrana sirupom u jesen ili dodavanje kvalitetnih počača. Pozdrav.

Van mreže Boban Petrović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #14 poslato: Januar 20, 2011, 11:09:08 »
Voleo bih da iznesete svoja iskustva oko aplikacije pogače. Interesuje me da li ima razlike između otvaranja kese sa gornje strane ili donje strane gledano kada stoji na satonoši?