Autor Tema: Pčelarenje na kontejneru  (Pročitano 52970 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #30 poslato: Decembar 08, 2014, 21:48:15 »
Znači samo dodavanje sparitih matica?

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #31 poslato: Decembar 08, 2014, 22:06:08 »
Tako je Anto.
Još je dobro ako imaš nekoliko(30%) društava "na zemlji". To su džokeri, uvek spremni da zamene "sumnjivo" društvo, tako da je kontejner uvek u top formi.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #32 poslato: Decembar 08, 2014, 22:32:18 »
Razlog zbog kojeg i jesam prešao na kontejner prije nego sam planirao je učestala krađa košnica (kao kod nas tako vjerujem i kod vas) ali očito ću morati imati nešto "jokera" i na stacionaru pa makar riskirao i krađe  ::)

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #33 poslato: Decembar 08, 2014, 22:38:58 »
Anto, predpostavka je da je na stacionaru obezbeđeno.
 Inače(po meni) svaki pristojan pčelar bi morao da ima bar dva pčelinjaka(dve lokacije udaljene min. 5 km)- nije obavezno ali... :D .

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #34 poslato: Decembar 23, 2014, 17:29:16 »
Sto se kontejnera tice ono sto nisam od nikog cuo kad sam kupovo,to je da dobro razmislite koliko kosnica u jednom redu jel nije svejedno 10-12 -14,  placate isto za prevoz ali pitanje je da li cete ga naci.Naime ja sam kupio kontejner od 48 kosnica  odnosno 12 u redu ,da sam uzeo sa 10 imao bi veci broj kamiona koja mi mogu seliti manji kontejner nego ovaj da kazem veliki.Taj problem sa uvideo tek kad sam poceo traziti prevoznika  posto njega moze nositi turbo zeta ili zastava 100,sa manjim od 40 bila bi druga prica.
Zato vam savetujem da i to imate u vidu kad pravite ili kupujete kontejner,a nemate svoj kamion.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #35 poslato: Decembar 23, 2014, 18:46:20 »
Svoju strategiju gradim na tome da mi ne treba (skoro) nitko pri pčelarenju pa tako i pri seljenju pčela. Najmanji kontejner od 32 košnice stane taman na male kamione koje mogu voziti i ja samo sa B kategorijom. Ostaje mi još za razmisliti (a to svakako kasnije) ako budem imao više od ovog jednog kontejnera o nabavci prikolice u slučaju da budem vozio na malo dalje lokacije, na manje udaljenosti se ne ispalti petljati s prikolicom.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #36 poslato: Decembar 23, 2014, 19:48:24 »
Ja imam kontejner 32lr. Pravljen za "zastavicu" (B-kategorija).


Kad sam se odlučivao, presudna je bila upravo B-karegorija ;D . Sad to izgleda smešno ali se sve sretno potvrdilo:
- neki teoretičari kažu da na jednom mestu (na tihoj paši) ne bi trebalo biti više od 30-50 (bolje 30 :D ) pčelinjih društava.                                                                                                                                                                     
[size=78%]- praksa je pokazala da, ja sam (ja sam se opredelio da potpuno sam pčelarim dok supruga ne ode u penziju) ne bih ni mogao više društava da opslužujem.[/size]
[/size][size=78%]- Kamion B-kategorije, to mu dođe skoro kao automobil (ponekad sa njim idem na pčelinjak, uvek nešto treba poneti, nešto doneti...)[/size]
[/size][size=78%]- ako mi je malo 32 (proizvodne!) košnice - napraviću još jedan kontejner, ILI JOŠ DVA).[/size]
[/size]
[/size][size=78%]32-dobitna kombinacija[/size] ;D


Svako dobro.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #37 poslato: Decembar 23, 2014, 20:30:38 »
Kolega Dušane, pročitao sam da koristite polunastavke - dali i na kontejneru i kako ste zadovoljni tom konfiguracijom? Kako imam mjesta za 3 i pol LR tijela u redu na kontejneru namjeravam (možda u početku malo stidljivo) uvesti polunastavak iznad plodišta. Kod nas ovdje ljudi dosta zaziru od polunastavaka i odgovaraju me od toga, međutim meni neka zdrava logika govori da bi to trebalo dobro funkcionirati. U prilog tome ide i ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=0YA_vm0x3EQ . Drugo pitanje je dali stavljate kakve ručke naprijed-nazad na nastavcima pošto su ovi sa strane nepristupačni. Sljedeće pitanje, vjerujem kako ste već lagano u godinama kao i sam te u mraku ne vidim baš tek zaležena jaja, kako ste riješili ovoj problem, dali dodatnom baterijskom rasvjetom - baš mi se neda trčkarati svako malo van na svjetlo za pregled legla.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #38 poslato: Decembar 23, 2014, 21:23:55 »
Anto,još uvek učim  ;D . Nije šala, koristim polunastavke(170) i to se pokazalo vrlo dobro(lakše dizati, dobojanje sortnog meda, nezaleženo saće...)


Još nisam potvrdio(samo pokušavao), da li plodište samo u jednom nastavku(lr) ili (lr)+(pn). Ovaj plodišni polunastavak bi bio samo u jednom periodu...Znači, matična rešetka bi bila nekad iznad lr nastavka, a nekad iznad lr+pn, pa tek onda medišni pn.


Sve ovo što je kolega S. Marijanovoć rekao u ovom video, mogu da potvrdim-svaka mu čast.


Nastavci su usečeni, kako sa strane, tako i spreda i pozadi(rukohvat). Uostalom (nisam ti to rekao), ja sam na mojim podnjačama, ispod, prišrafio točkiće, tako da svaku košnicu prvo povučem lagano za celu njenu dužinu i onda mi je "na izvolte"(to je što se tiče donjeg reda). Košnicu koja mi je u gornjem radu, samo povučem toliko da mi prva dva točkića skliznu dole sa klizača, košnica je u tom trenutku blago nagnuta i ja mogu da radim...


Što se tiče pregleda legla...U kontejneru je uglavnom vrlo toplo(zimi se ništa i ne radi ;D ), sa jedne strane širom otvorena vrata, sa druge prozor, jedan korak levo ili desno i videćeš i jednodnevno leglo(uostalom, sve manje virim u plodište - kroz vreme se čovek navikne da sve primeti već na poletaljki, po pčelama...ili dovoljno je podići jedan ram iz sredine legla i sve je jasno). Moj krov se otvara, ali ga nisam otvarao pslednje 2-3godine  ;D . Da, i to da dodam, ti kad povučeš košnicu prema sebi, već dobiješ dovoljno svetla...


Samo hrabro, na dobrom si putu. Pozdrav.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #39 poslato: Decembar 23, 2014, 21:43:46 »
Ovo sa točkićima je vrlo dobra ideja, ima dobrih niskih za namještaj za tako što. Za gornji red bi se onda moglo uraditi nešto kao na ovom videu http://www.youtube.com/watch?v=ZD4Fwff0M0I pa se onda i gornji red može izvući do kraja, također napraviti ladicu i za košnicu pored pa se tu može ostaviti gornji nastavak dok se kopa po donjem.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #40 poslato: Decembar 23, 2014, 22:08:32 »
Nisam siguran da li ima tockice ya namestaj ali iyvlacenje unayad je definitivno poyeljno kao i otvaranje krova.Mada ja imam otvaranje celih polovina krova i nisam ih nesto koristio letos dovoljan je jedan proyor po sredini i vrata sa obe strane dovoljno svetla.
Kontejner od 32 kosnice pase za manje udaljenosti jer ako selite 15-200km nije svejedno ako selite 32 ili 48kom ali uvek kayem zavisno od prevoza .Da se ja pitam danas zabro bi  dva kontejnera po 32 ,a ne jedan od 48.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #41 poslato: Decembar 23, 2014, 22:12:42 »
Sto se polunastavaka tice ja imam Farar kosnice u kontejneru  mislim osim LR i RV tako da ti mogu reci nisam imao nikakvih problema sa vadjenjem nastavaka .Jednostavno podignes nastavak i stavis prste mal povuces unazad i rukom uhvatis nastavak sa prednje strane i nosi .

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #42 poslato: Decembar 23, 2014, 22:52:39 »
Najmanji kontejner od 32 košnice stane taman na male kamione koje mogu voziti i ja samo sa B kategorijom.


Nisam bas upucen ali mi se cini da je za B kategoriju max tezina 3500kg. Tu se nosivost obicno krece oko 1500 do 1800 kg i ne znam kako tu ukolpiti i kontejner i 32 kosnice a da se ne bude u pretovaru. Jedino da se med uvek vrca na terenu sto i nije bas izvodljivo narocito za bagrem. Mozda je prava mera 40 kosnica i kontejner na Zastavu od 5 tona nosivosti

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #43 poslato: Decembar 24, 2014, 00:15:12 »
Anto, to na filmu je moj drug Slobodan Ivančević. Po uzoru na njegov kontejner, sam ja radio moj(NARAVNO DA SAM NEKE STVARI PREINAČIO ;) ) negde 2006-7 godine. Sloba je tada pčelario sa dva lr nastavka. Sada radi sa dva DB10 (i to je vrlo zanimljiva tehnologija - pronađi temu:"simulacija pčelinjeg legla..."na spos-forumu). Njemu je veoma teško sa tim nastavcima, zato ti ja preporučujem pn  ;) ;D .
Milojko, sve si u pravu. Rešenje je vrcanje na terenu (ne mora vrcanje nego oduzimanje meda i prevoz kući - uostalom rekao sam - to je malolitražni kamiončić) a mnogo može da pomogne i dve kile meda(zašto dve- pa jedna kolegi-policajcu ;) )
Siniša, jeste, točkići za nameštaj(malo se urežu u rub podnjače). Jedino, razmišljam možda samo prednji, zadnji točkovi nisu potrebni-uhvatiš pozadi ispod podnjače, malo podigneš i lagano povučeš. Bilo bi sve malo stabilnije.
Ponoviću, ja gornji red samo povučem 15-tak sm prema sebi i kad zadnji točkići spadnu, košnica je nagnuta unazad i meni pristupačna(a pri tom, stabilna). Donji red je sve mnogo lakše. Ja imam na podu laminat (to bih svakom preporučio) - točkići se lako kotrljaju a za održavanje, idealno.
Laku noć.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje na kontejneru
« Odgovor #44 poslato: Decembar 24, 2014, 16:46:13 »
nađoh jednu sliku