Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 174142 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #195 poslato: Decembar 23, 2014, 23:26:16 »
Tretirao sam oksalnom kiselinom (600+600+35), nakapavanje (sa Sinišinim dozatorom). Rađeno 06.12.2014.


Neke napomene.
Prošle zime nisam tretirao OK (ranijih godina jesam). U toku ove godine nisam isecao građevnjake (ranijih godina jesam). Od juna meseca pčele sam tretirao Brstivarom, svaki treći dan. Opadalo je 5-20-70 varoa u proseku, nakon svakog tretmana Negde u septembru, po Vojinom savetu, učestao sam tretmane, sva ki drugi a ponekad i iz dana u dan. Opadanje se tek neznatno smanjilo (vidim ja - neda se varoa >:( ). Negde u oktobru, već me hvata blaga panika - uradim tretman mitakom 3x3 dana. Padalo je 20-50-150 varoa (nakon trećeg tretmana 2-10-20) i malo sam se umirio. Mislio sam "dobro je, izdržaće do oksalne". Novembar mesec je bio topao i nisam znao kad će se steći uslovi za OK. Nisam izdržao, nego uradim još tri tretmana(na tri dana) mitakom, s tim što sam treći tretman uradio samo na nekolicini košnica koje sam procenio da su zaražene. Evo moje 32 košnice: poslednji ciklus mitakom i OK.


koš...mitak.....        OK


1...15....1....10      116
2.....6....0...../            0
3.....6....0...../            0
4...20..10...../            0
5.....8..25....10        26
6...10..20....10        29
7.....8..15....10        32
8...50..50....15        28
9.....1....0...../            0
10..15...5...../            0
11....2...1...../            1
12....2...0...../            1
13..../..../....../            0
14....0   4     /            1
15..10...3...../            0
16..50..50....10         7
17..../    /      /            0
18... 0....0...../           3
19....2....0...../           0
20....2....2...../           1
21...40..10...10        42
22....3....8...../           0
23...20..15..../           6
24.....0....0..../           2
25.....8....5..../          27
26....12...4..../           4
27....30..30.../          28
28....40..30.../           3
29....25..25..10        51
30....50..30..10        41
31.....6....5..../           4
32....20...5..../          12


Trebao bi sad nešto da prokomentarišem. Posebno BRSTIVAR. Uostalom, zbog njega sam sve ovo (i ovako) radio želeo sam da se uverim : MOŽE LI BRSTIVAR, DA SE SAM IZBORI SA VAROOM?
Sad kažem, NE MOŽE SAM. Stepen obaranja varoe Brstivarom je tek nešto malo veći, od stepena kojim se varoa razmnožava.
Znači mora prvo oksalna, pa brstivar,(kontrola građevnjakom) pa opet kiselina(mravlja) i na kraju oksalna. To je moja strategija za narednu godinu sa tendencijom da se oslobodim jedne, od kiselina.


Namučih se, dok sam ovo ispisao(bar da poznajem exsel ::) ) ali nije mi žao, bolje i to nego da sam gledao slab tv program i lošu politiku ;) .
[size=78%]Svako dobro. [/size]


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #196 poslato: Decembar 24, 2014, 02:00:48 »
Hvala čika Dule za ovaj precizan i odličan izveštaj.
Možemo  primetiti da je posle drugog tretmana mitakom osim u jednoj zajednici sa nešto više od 100 varoa za OK ostalo još u jednoj valjda 51 varoa a u svim ostalim nešto manje ili daleko manje. Obzirom da je posle oktobra ukupno za mitak i OK ostalo tek stotinak varoa ili nešto malo više i to samo u 6 zajednica dok je u drugim bilo daleko manje mislim da su tretmani Brstivarom opravdali moja očekivanja da varoa neće pretiti uništenju zajednica ako se sa Brstivarom krene na vreme.
Neka vam je srećno zimovanje.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #197 poslato: Decembar 27, 2014, 18:39:03 »
Kolege,koliko dana oksalna deluje posle tretmana,kod mene prošlo 7 dana i opadanje se blago povećava.

Samostalnim ispitivanjem sam došao do odgovora na svoje pitanje.Ustanovio sam da OK deluje više od mesec dana.možda i dosta duže(videćemo)...

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #198 poslato: Decembar 27, 2014, 20:59:54 »

Kolege,koliko dana oksalna deluje posle tretmana,kod mene prošlo 7 dana i opadanje se blago povećava.

Samostalnim ispitivanjem sam došao do odgovora na svoje pitanje.Ustanovio sam da OK deluje više od mesec dana.možda i dosta duže(videćemo)...


Не постоји образац, све зависи од тренутних метеоролошких услова. Ниже температуре утичу да се оксална киселина спорије разграђује. Код ниске релативне влажности ваздуха долази до бржег испаравања микроскопских капљица раствора и поновног преласка киселине у кристални облик. Код високе релативне влажности ваздуха дешава се супротно и дејство је боље и дуготрајније.
Уопштено гледајући, највећи пад варое најчешће је између другог и шестог дана од третмана али сигурно је да може потрајати и дуже.

Код мене је ове године пад варое послије оксалне киселине био значајно већи него у прошле двије године. Падало је између 150 и 300 вароа по кошници у првих 7-10 дана а послије је пад био занемарљив. Претходних година тај број је ријетко прелазио 50. С обзиром на временске прилике које су биле наклоњене развоју варое, мравља киселина је претходно направила доста добар посао.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #199 poslato: Decembar 28, 2014, 11:34:52 »
Hvala Radoje.I ja sam primetio da je kod veće temperature i vlažnosti vazduha opadanje varoe veća..

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #200 poslato: Decembar 29, 2014, 08:20:09 »

Prošle zime nisam tretirao OK (ranijih godina jesam). U toku ove godine nisam isecao građevnjake (ranijih godina jesam). Od juna meseca pčele sam tretirao Brstivarom, svaki treći dan.
Znači mora prvo oksalna, pa brstivar,(kontrola građevnjakom) pa opet kiselina(mravlja) i na kraju oksalna. To je moja strategija za narednu godinu sa tendencijom da se oslobodim jedne, od kiselina.


Primetih da ste radili tretmane dimljenjem (brstivar/mitak). Nejasan mi je onaj deo gde kažete prvo oksalna?

Po mom mišljenju bolji rezultati u borbi protiv Varoe postižu se sredstvima koja duže vreme stoje u košnici (apiguard/ brstivar na truleks trakama sam lično koristio, argus ras i slični preparati na letvicama koje postepeno oslobađaju svoje aktivne materije) od tretmana dimljenjem jer se sa manje rada i dolazaka na pčelinjak postižu u najmanju ruku isti rezultati...

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #201 poslato: Decembar 29, 2014, 11:19:41 »
Borise, kao što svaki dobar domaćin-pčelar, godinu počinje u jesen(a rezultate očekuje u proleće-leto, naredne godine), tako i borbu sa varoom treba početi u zimu(novembar-decembar), a nastaviti tokom naredne godine(i opet završiti sa OK, novembar-decembar). Na to sam mislio kad sam rekao "prvo oksalna".


Tretman dimljenjem iziskuje više rada. Valda je u meni proradio neki sitni mazohizam ;D . Šala, bile su mi pčele blizu kuće (1,5km, pa sam mogao često da ih obilazim i biciklom - uostalom nije mi teško- to su moje pčelice), pa sam mogao redovno da pratim opadanje varoe, a TO mi je bio cilj. Često sam brojao varou i dva puta na dan(a nekad i iz sata - u sat i sve beležio).


Dogodine, Brstivar u truleks trake(sa Sinišinim dozatorom, kroz žičani zbeg, bez pčelarske kape :D )[size=78%] - čas posla![/size]
[/size]
[/size][size=78%]POZDRAV.[/size]

Van mreže ivan ljujic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zlatibor
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #202 poslato: Novembar 07, 2016, 19:28:29 »
moze li mi neko reci sta se desava ako se nakaplje dupla
doza oksalne po pcelama, hoce li biti stete? jel dok sam
radio sa njom mislim da sam malo preterao, jel mi se
dozator pokvario, hvala unapred

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #203 poslato: Novembar 08, 2016, 18:39:24 »
moze li mi neko reci sta se desava ako se nakaplje dupla
doza oksalne po pcelama, hoce li biti stete? jel dok sam
radio sa njom mislim da sam malo preterao, jel mi se
dozator pokvario, hvala unapred
Ivane, voleo bih da znam kakav dozator imaš?


Inače, (mislim), da možeš biti spokojan.
Veća šteta bi bila da si preterao sa kocetracijom. Takođe je važno da se kiselina ne prosipa po ramovima (satonošama)nego isključivo po pčelama.


I jedan praktičan savet: Kad počinješ sa tretmanom, važno je da prva dva, tri, društva uradiš baš precizno, sa odgovarajućom dozom. U nastavku, posao ide kao po automatizmu. Ruka se već priviknula i ... :D
Pozdrav.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #204 poslato: Novembar 08, 2016, 21:30:01 »
Dule,sta mislis o koncetraciji oksalne a narocito sirupa,najnovija istazivanja kazu bez secera i veca koncetracija oksalne. Ja sam odlucio da uradim ovo. Napraviicu sirup u odnosu 3 : 1,destilovana i secer i na kolicinu od 1 l takvog sirupa cu staviti 40 g oksalne,spustiti temp. tako napravljene koncentracije oksalne na 20 stepeni i uraditi tretman... Zanima me sta mislis.....

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #205 poslato: Novembar 08, 2016, 22:53:48 »
Dule,sta mislis o koncetraciji oksalne a narocito sirupa,najnovija istazivanja kazu bez secera i veca koncetracija oksalne. Ja sam odlucio da uradim ovo. Napraviicu sirup u odnosu 3 : 1,destilovana i secer i na kolicinu od 1 l takvog sirupa cu staviti 40 g oksalne,spustiti temp. tako napravljene koncentracije oksalne na 20 stepeni i uraditi tretman... Zanima me sta mislis.....
Zorane, moje znanje iz hemije je na srednješkolskom nivou (i to mani  :D ).
Sa O.K (upotreba u pčelarstvu) sam se sreo 2004g časopis "Pčelar"br 9 (septembar). PREPORUČUJEM SVIMA.
Ako povećaš koncetreciju, povećavaš efikasnost - rizikuješ slabiju toleranciju pčela.
Ako smanjiš sadržaj šećera, povećavaš tolerantnost pčela - smanjuješ efikasnost delovanja.


"Ja tu nebih ništa diro"
Dok neko ozbiljno ne prostudira ovaj problem ja bih se držao proverenog 600+600+35


Nesreća je što je tretman oksalnom kiselinom izuzetno jeftin metod borbe protiv varoe, pa niko nema motiv (interes) da se ovim problemom zabavi ozbiljnije. A svaki ozbiljniji rad je skup.
Pozdrav.



Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #206 poslato: Novembar 09, 2016, 00:21:52 »
Dule,sta mislis o koncetraciji oksalne a narocito sirupa,najnovija istazivanja kazu bez secera i veca koncetracija oksalne.

Interesuje me baš ovo istraživanje, ko i kad ga je uradio. Bio bih zahvalan da se da izvor ovih informacija, pogotovo što se ovde   http://www.dargbees.org.uk/Oxalic%20Charriere_Bee%20World.pdf
navodi da smanjenje količine šećera u rastvoru smanjuje efikasnost proziv varoe (a bolju toleranciju kod pčela). Također se navodi da povećanjem koncentracije OK u rastvoru u količini preko 45 grama na litar 1:1 rastvora dolazi do povećane netolerantnosti pčela na tretman.

Na drugom mestu, http://s3.amazonaws.com/academia.edu.documents/42653775/OXALIC_ACID_TREATMENTS_FOR_VARROA_CONTRO20160213-4521-scy8s3.pdf?AWSAccessKeyId=AKIAJ56TQJRTWSMTNPEA&Expires=1478650751&Signature=ouza2sHJB%2FnDGFlS8sH0Bnlwp14%3D&response-content-disposition=inline%3B%20filename%3DOxalic_Acid_Treatments_for_Varroa_Contro.pdf

se navodi da je najbolje rastvor 4.2% OK i 60% šećera.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #207 poslato: Novembar 09, 2016, 07:52:44 »
Rastvor oksalne kiseline je kontaktni lek protiv varoe,sirup u razmeri 1:1 pcele pojedu i samim tim umanjuju dejstvo leka.Preporucuju cak i rastvor bez imalo secera,konc. 4,5 %. Ovako apliciran rastvor kontaktno,przi antenice i sisaljke varoe i samim tim varoe umiru od gladi... Ne mora da znaci da sam u pravu,ja sam bas pocetnik,koji cita i probacu pa kako god...Ovo je izneo dr. Hegedis u Kanjizi i to ce biti nacin tretiranja u Madjarskoj ove zime,on cak predvidja ako tem. budu isle do -15 st. da ce biti velikih gubitaka,zbog nenormalne najezde ove sezone...Opet kazem da cu ja probati na ovaj nacin pa kako god...

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #208 poslato: Novembar 09, 2016, 10:00:58 »
Zorane, pa daj da vidimo izvor informacija...


izvinjavam se zbog greške u predhodnom postu sam dao link do članka


"Oxalic acid treatment by trickling against Varroa destructor: recommendations for use in central Europe and under temperate climate conditions"


koji iz nekog razloga sad ne radi, a ako nekog zanima da pročita zaključak je na slici...
« Poslednja izmena: Novembar 09, 2016, 10:26:13 od strane Boris Salaj »

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #209 poslato: Novembar 09, 2016, 10:36:32 »
Borise,ja nemam predavanje dr. Hegedisa u Kanjizi snimljeno,samo sam napisao sta je on govorio i nacin na koji ce raditi madjari i zbog cega....Kazem ja cu uraditi na gore navedeni nacin,sa 30 % secera i 4% oksalne...On cak predlaze 4,5 % koncentraciju bez secera u vodi....Probam pa Boze moj,a imam i jedan nacin na koji cu raditi timolom,no o njemu kada dodje vreme. Uostalom vec sada dolaze izvestaji sa prostora bivse juge o nestajanju zajednica,pre tretmana oksalnom,upravo zbog neverovatne najezde ove god... Takodje tvrdi da svakih pet god,menjamo nacin tretmana....Ako imas nekog kolegu ili je neko sa foruma bio,moze mozda da se ukljuci.....