Autor Tema: Knjige o pčelarstvu  (Pročitano 119645 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ovcina Avdo

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novo Milosevo
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #30 poslato: Septembar 18, 2011, 23:13:08 »
Poslacu ti na pp linkove jer ja mislim da nije dozvoljeno javno to raditi zbog autorskih prava.

Pozdrav...
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #31 poslato: Septembar 20, 2011, 20:51:25 »
ako moze i meni linkovi na pp... hvala
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #32 poslato: Septembar 20, 2011, 23:08:09 »
Ukoliko posedujete neku od ovih knjiga molim vas javite mi se.Rado bih platio kopiranje i isporuku knjige.Ove knjige su mi potrebne jer sam pcelar pocetnik a iskusni pcelari ih preporucuju.

1. Medonosno bilje Kosta Jašmak
2. Praktično pčelarstvo Vojin i Dušan Todorović
3. Pčelarstvo (hrvatsko) Josip Belčić, Josip katalinić, Dragutin Loc,Stevo Lončarević, Lovro Peradin, Đuro Sulimanović, Filip Šimić i Ivo Tomašec



Ja imam V.T. "Praktično pčelarstvo" (ona me je propčelarila) i ovu pod r. br. 3, a mislim da u jednoj knjižari u Bugojnu ova pod 3. ima i kupiti. Inače, dvoumim se da svih 20-ak knjiga o pčelarstvu prodam. Zamoli Dragana Stantića, on ti je u tome maher, i meni je poslao nešto, a ja ću protragati pa ću vidjeti šta imam spremljeno u PDF formatu. Ako nađem, šaljem.
Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Evo, u PDF-u imam od Belčića "Od početnika do naprednog pčelara", nije to ona koju tražiš, to mi je poslao jedan drug s ovog Foruma (ne znam smijem li ga imenovati da čovjek ne bude imao problema zbog mene), ama ne znam kako ja da tebi pošaljem.
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Septembar 20, 2011, 23:36:04 od strane Esad Jusić »

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 31, 2011, 18:08:40 »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 31, 2011, 18:51:35 »

Van mreže predrag pušara

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: gacko
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #35 poslato: Avgust 14, 2012, 13:17:30 »
može li mi neko dati kakvu elektronsku knjigu o pčelarstvu na srpskom,hrvatskom jeziku hvala

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #36 poslato: Mart 24, 2013, 22:03:42 »
Данас сам мало тражио по интернету време цветања различитих медоносних биљака, па сам налетео на предавање професора Зорана Станимировића са Ветеринарског факултета у Београду.


Ево линк:
http://www.vet.bg.ac.rs/~biolog/images/stories/biologija/Pcelinja_pasa.pdf


Иначе предавање је намењено студентима и јавног је карактера.


Мени, као почетнику, ово много значи.
Надам се да ће бити од помоћи и другим почетницима.
Поздрав.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #37 poslato: Mart 28, 2013, 09:55:49 »
Uopšteno, može biti korisno. Samo moraš imati na umu da su neki podaci neusklađeni sa stanjem „na terenu“. Negde gotovo da i nema paše koja se tu navodi ili je ima malo. Na nekim mestima je i bagremac uništen, a da ne govorimo o nečem drugom.

Takođe, ima i malih greškica, ali to ne umanjuje značaj. Primer je crni trn, za koji se kaže da cveta u vreme cvetanja repice. Crni trn cveta u doba cvetanja džanarike (bele šljive), a u vreme cvetanja repice cveta glog. I koliko je meni poznato ima crni i beli glog. Postoji razlika u vremenu cvetanja od par dana.

Mnogi podaci, ako ne i svi su iz knjige Vojina Todorovića i to je odlična knjiga. Naravno, ima tu stvari koje su malo „zastarele“ ali je i pored toga ova knjiga jedna od najboljih.

Prednost ove prezentacije je u tematskoj sažetosti, koja se tiče cvetanja medonosnog bilja.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #38 poslato: Mart 28, 2013, 19:55:50 »
Хвала колега Драгане.

Мени је предавање интересантно јер генерално указује на то када која биљка цвета па да људи, када боље упознају околину пчелињака, знају мало више о томе.

Налетео сам на један сајт тражећи фенолошки календар (непотребно да кажем да је било безуспешно) на којем је био списак пројеката који нису добили финансије ове године, а међу њима је и био предлог пројекта београдског пчеларског друштва да се изради фенолошки календар за целу Србију. Знајући какве глупости добијају средства, запрепастио сам се када сам видео да су овај пројекат одбили. Срећа па се може пронаћи по нека књига о медоносном биљу, па се из ње могу ишчепркати информације.

Књигу ћу потражити јер ме сад шкакља какава је...
Можеш ли да напишеш назив књиге, ако то не би било противно правилима рекламирања?

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #39 poslato: Mart 28, 2013, 20:43:03 »
Ajd da uskočim umesto Šoleta, verovatno je mislio na "Praktično pčelarstvo" a autori su Vojin Todorović i dr Dušan Todorović, ustvari knjigu je napisao Vojin, i ona je za njegovog života doživela veliki uspeh i više izdanja, međutim posle njegove smrti, pošto je i dalje bilo interesovanja za tu knjigu, doštampano je još nekoliko izdanja i ta novija izdanja je Vojinov sin, dr Dušan Todorović, i sam pčelar i veterinar po struci, korigovao samo u meri u kojoj je to bilo neophodno.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #40 poslato: Jun 29, 2013, 09:52:07 »
предлог пројекта београдског пчеларског друштва да се изради фенолошки календар за целу Србију
Урађена је карта за северну половину Србије:
Г. Поповић: Пчеларска фенолошка карта Србије, 2006.
Имам пар комада, аутору је далеко пошта па му помажем да шаље. Кошта 500 дин+ поштарина, поузећем.

Јужну половину покушавају да ураде, проблем је финансирање, конкурисаће поново следеће године.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #41 poslato: Novembar 14, 2013, 23:55:19 »
Zahvaljujući mom prijatelju došao sam do linka

http://p4elovodstvo.com.ua/library/?pageNumber=1&pageLimit=10

Odavde se može preuzeti, bez registracije i bez čekanja, preko 150 knjiga iz oblasti pčelarstva. Literatura je na ruskom jeziku, kako od ruskih autora, tako i pojedini prevodi drugih pisaca na ruski jezik.
 Pogodnost je što se jednim klikom može "skinuti" cela grupa knjiga.
Za raspakivanje vam je potreban neki arhiver (zip, rar..).
Univerzalni čitač datoteka za čitanje pojedinih knjiga možete instalirati, ako već nemate,  (STDU Viewer) formata TXT, TIFF, PDF и DjVu., a njega možete preuzeti sa linka odmah ispod naslova "Literatura"

 Veliki pozdrav

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #42 poslato: Decembar 27, 2013, 13:11:31 »
Поздрав,


Пре неки месец сам купио једну стару књигу о болестима пчела, па сам је скенирао и ево овде бих да је оставим и другим људима који су заинтересовани. У питању је аутор Иво Томашец, а назив књиге је "Болести Пчела". Издање књиге је 1955.
Књига је старија, свеобухватно се бави проблематиком пчелињих болести и добро је написана.


Књига ће до даљњег бити доступна на овом линку, пошто је превелика за качење на сајт форума:
https://www.dropbox.com/s/4ibx6okrdbksvah/Ivo%20Tomasec%20-%20Bolesti%20pcela%20%281955.%29.pdf


Поздрав свима.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #43 poslato: Januar 09, 2014, 17:59:40 »
Danas je moja pčelarska biblioteka bogatija za dve knjige. Zahvaljujem se kolegi Rajku Boriću. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m