Autor Tema: Pčelarenje sa pomoćnim društvima  (Pročitano 20566 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Драган Николић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #45 poslato: Decembar 21, 2017, 19:54:44 »
Тамно саће са затвореним леглом на врх, да све изађе до почетка багрема...бацаш то, на МР стављаш наставак са СО..
На то мислиш?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #46 poslato: Decembar 21, 2017, 21:12:03 »
Ne bas tako, ima par rotacija ali se radi samo nastavcima  u principu da, na kraju svo  leglo iz starog plodista  ide na vrh, a pre toga je ono iznad novog plodista, kada se uverimo da nema maticnjaka, postavlja se prazan nastavak sa dna izmedju ova dva i tako smo odvojili legla i delimicno sprecili rojenje..Mnogo ranije, kada pocne Dzanarika, kod nas ringlov se stavlja MR ispod plodista a iznad ide ceo nastavak sa SO na njega pogaca i folija... Ali jos je rano i nisam jos ni sam odlucan, treba u odredjeno vreme par radnji uraditi i samo na jakim drustvima....Probam iznova i iznova, pa kad budem siguran objavljujem...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #47 poslato: Januar 10, 2018, 18:44:15 »
Тамно саће са затвореним леглом на врх, да све изађе до почетка багрема...бацаш то, на МР стављаш наставак са СО..
На то мислиш?
Probao sam to o čemu pišete. Nisam najzadovoljniji. Otprilike polovina društava je radili saće u takvoj situaciji, druga polovina nije gradila ili je gradila vrli malo saća u zadnjem delu nastavka, onom udaljenijem od leta, hvatala se u most kojim su premoštavale taj prazan nastavak i punile gornje nastavke sa medom... Verovatno je u pitanju jačina društva ili starosna struktura....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #48 poslato: Januar 10, 2018, 19:04:56 »
Ne bas tako, ima par rotacija ali se radi samo nastavcima  u principu da, na kraju svo  leglo iz starog plodista  ide na vrh, a pre toga je ono iznad novog plodista, kada se uverimo da nema maticnjaka, postavlja se prazan nastavak sa dna izmedju ova dva i tako smo odvojili legla i delimicno sprecili rojenje..Mnogo ranije, kada pocne Dzanarika, kod nas ringlov se stavlja MR ispod plodista a iznad ide ceo nastavak sa SO na njega pogaca i folija... Ali jos je rano i nisam jos ni sam odlucan, treba u odredjeno vreme par radnji uraditi i samo na jakim drustvima....Probam iznova i iznova, pa kad budem siguran objavljujem...
Čitao samo tome majkane, čak ću i probati to, umesto da rortiramo nastavke kad leglo dođe negde na 7-8 ramova legla gore dodamo prazan nastavak sa SO tako kao što si pisao... Mada mislim da ako planiramo da dodamo ceo nastavak sa satnim daće pčele lakše i brže raditi ako taj nastavak ne dodamo tako odjednom celog sa osnovama nego ramove sa osnovama pred bagrem dodamo onako kako nam je Voja pisao.. Tri u plodište, tri iznad matične i po dva u treći i četvrti... Mišljenja sam da će tako bolje raditi.
Kao što sam pisao u prethodnom komentaru probao sam da dodam ceo nastavak sa SO, jeste da su bili Ev u sred suncokretove paše i nisam baš najzadovoljniji, nekako brže i lepše rade ako su ramovi sa osnovama dodati pojedinačno, još ako su dodati uz leglo, tad grade i bez i sa osnovama i na najjeftinijim osnovama perfektno i bez srozavanja.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #49 poslato: Januar 10, 2018, 20:36:49 »
Znas kako majkane, ja sam mislio npr. da ih stalno zazimljavam na dva nastavka sa plodistem gore, iz onog treceg sace na pretapanje...Kada procveta ringlov, da postavim MR izmedju prvog i plodista , da matica ne ide dole, kao treci, postavim nastavak sa 10 SO, na njega pogaca i folija, pcele ce poci za hranom i graditi SO, matica prelazi gore na novoizgradjeno sace..Kada predje i pcele izgrade pet SO...Tada taj gornji sa mladim sacem i leglom, podbacujemo na prvo mesto, MR pa onda ono plodiste sa starim leglom kao drugo i kao treci onaj sto je bio prvi preko zime, kao buduce mediste..Matica u novom plodistu ima komplet novo sace, mlade pcele u novom plodistu uposlene izgradnjom saca do bagrema. rad samo nastavcima...Desetak dana pred bagrem izrotirati onaj iznad MR sa starim leglom i staviti ga kao treci, gore..Pocepamo leglo praznim medistem i tako ublazimo dodadno, mogucnost rojenja...Eto to je zamisao koju cu probati ako Bog da i prezime..

Samo na jakim drustvima, koja imaju snagu da grade..Mislim da razumes sustinu..


Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #50 poslato: Januar 10, 2018, 20:50:25 »
А где је четврти наставак,он је веома потребан..

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #51 poslato: Januar 10, 2018, 20:57:28 »
Joj majkane, iskreno, da u Bgremu napune ova dva, kao u vinu pesma..