Autor Tema: Plasticne satne osnove  (Pročitano 38356 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #15 poslato: Decembar 31, 2016, 19:25:50 »




Ми углавном волимо да упиремо прстом у друге, за све су криви неки други, а ми пчелари смо ето последњи бастион љубитеља природе. На жалост, то нема благе везе са истином у највећем броју случајева. 

[/quote




                     Овога пута се апсолутно слажем са тобом Драгане. Доста добро се познајемо и знаш моје ставове . Ја увек полазим од себе и свог понашања. Што не желим себи не чиним ни другима. Ипак , ствари треба називати правим именом. Попу рећи поп а бобу боб, како лепо каже наш народ. Тако је и са пластиком. У питању је страно тело и то треба отворено рећи. То што кажу да је нешкодљива за људски организам не значи да је добра. Само нешкодљива , значи подношљива а не пожељна. Ипак треба је избегавати свуда где год се то може. Уосталом то је и препорука свуда када је храна у питању чак и од оних који ту пластику производе. Погледај колико је градова забранило коришћење пластичних кеса у трговинама. Богате земље је избацију из употребе. За своје квалитетне производе они је не користе. У њу се пакује само " бофл " роба. Служи наравно и за земље трећег света, за сиротињу. За пар година код њих ће бити у потпуности избачена из употребе а погоди где ће завршити та прљава технологија ?
                       То је једини разлог зашто треба овде рећи да то није добро. А како ће се ко надаље понашати на вољу му.
                     
                     
                     

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #16 poslato: Januar 01, 2017, 07:02:00 »
Da kažem zašto nisam zadovoljan. Pčele je ne prihvataju..... Neće da grade na njima.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #17 poslato: Januar 01, 2017, 19:16:16 »
Da kažem zašto nisam zadovoljan. Pčele je ne prihvataju..... Neće da grade na njima.
To je već ozbiljna primedba...
Jesi li je premazivao voskom ( verujem da jesi, al' moram da pitam )?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #18 poslato: Januar 01, 2017, 19:38:31 »
Citat
Под одређеним условима, и уз строго дефинисана правила, можда се може разматрати употреба ових првенствено пластичних рамова, па и основа, на крају крајева. Треба бити отворен за нова сазнања.

Citat
  Odluciti se za pcelarenje kosnicom rodna voja a nakon toga za placticne satne osnove je najblaze receno neozbiljno .

Ajde sad popo budi čovek...
SPOS predavači promovišu, prodavci na internetu i sajamskim tezgama krčme kojekakve otrovčine, koje ostavljaju rezidue u vosku ( + parafinu ). Pčelari prodaju takav poluvosak, sve sa reziduama proizvodjačima SO, od kojih se svi, u najboljem slučaju, izjašnjavaju da u SO ima parafina onoliko, koliko su oni otkupili u voštanim pogačama, hahahaha

Proizvodjači raznih tečnosti, zamenili su staklenu ambalažu ( recimo za mleko, min. vodu itd ) PET ambalažom, ili nekom drugom prehrambenom plastikom. Koliko ta ambalaža ostavlja "tragova" u upakovanom artiklu? Neki tvrde - ništa.

Ulaganje u pčelarstvo nije malo. Što bi rekao Nešković, za 50 RV košnica treba preko sto kila SO ( ne znam odakle mi 200 kg? Ako ih ide 18 u kg, onda je to 111,11 kg ). To nije malo novca. Ako te osnove sadrže neke otrovčine, što ja ni na koji način ne mogu da utvrdim, ili imaju nepovoljan % parafina, štete mogu biti ogromne.

Naravno, ko ulaže veće svote, smatra da mu je važno da brže dodje do radiličkog ( mednog ) saća i "nema vremena" da čeka da pčele izvlače kompletno saće. Jer, za posao ( profi pčelarenje ) je bitno da se novac što pre oplodjuje i obrće.

Šta u takvoj situaciji raditi? Uzdati se u sreću sa voštano parafinskim osnovama, ili verovati u neutralnost prehrambene plastike?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #19 poslato: Januar 01, 2017, 21:42:32 »
Citat
Под одређеним условима, и уз строго дефинисана правила, можда се може разматрати употреба ових првенствено пластичних рамова, па и основа, на крају крајева. Треба бити отворен за нова сазнања.

Citat
  Odluciti se za pcelarenje kosnicom rodna voja a nakon toga za placticne satne osnove je najblaze receno neozbiljno .[/quot


Naravno, ko ulaže veće svote, smatra da mu je važno da brže dodje do radiličkog ( mednog ) saća i "nema vremena" da čeka da pčele izvlače kompletno saće. Jer, za posao ( profi pčelarenje ) je bitno da se novac što pre oplodjuje i obrće.

Šta u takvoj situaciji raditi? Uzdati se u sreću sa voštano parafinskim osnovama, ili verovati u neutralnost prehrambene plastike?
 






                      У таквој ситуацији најбоље је не улазити у пчеларење . Пчеларство је нископрофитна делатност , део пољопривреде где је обрт капитала знатно спорији од других " ташна и машна " и " транге - франге " делатности. Нема Ненаде места за много пречица. Ту важи правило " Преко прече , наоколо ближе ". Е, сад ниси мали па сам бирај. Знам многе који су се тако залетали са причом " авиони - камиони " па су их лепо ошишали. Ено их сада на форуму купујем -  продајем  тзв. " бизминсмени " све распродају.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #20 poslato: Januar 02, 2017, 00:47:51 »
Ma nema to veze sa tašnom i mašnom.
Ali, svakako da pristup - imam kade, sa moje 3 košnice i pristup najracionalnije i najbrže sa 200 ( 50, 100, 300 ) košnica nikad ne mogu da se poklope.
Dakle, ukoliko pčele podjednako brzo mogu da izgrade kompletno saće, bez SO, to onda razrešava dileme, koje imam.

Ukoliko im je potrebno više vremena ( značajno više ), onda moram pronaći kompromis, najprihvatljiviji i za njih i za sebe i za krajnje potrošače meda, koji one pripreme.

Inače, smatram da onog trena, kada si prodao prvu teglu meda, maticu, ili roj, tada si napustio erotski pristup pčelarenju ( ljubav prema pčelama ) i prešao u profiće ( trange - frange i tašna - mašna ). Ne smatram to negativnim, ali je naprosto tako.

Van mreže Boris Basic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vodanj

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #22 poslato: Januar 15, 2017, 23:32:54 »
Video sam taj oglas. I konstatovao dve stvari:
Dimenzije ne odgovaraju za RV ramove,
a i da odgovaraju, imam ramove ( i izvor ramova ) za klasično ožičavanje.

Možda nadjem LR ramove za armiranu ( plastičnu ) osnovu, pa isprobam nekoliko komada...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #23 poslato: Februar 02, 2017, 21:05:02 »
Nenade,  i sam Nikola Todosic kaze da ih sporo grade, medutim nisu iste kao ove sto su od 150 dinara.  Ja ove godine idem na plastiku osnove i ramovi.  Kolege koje su koristile kazu da mora u tankom sloju premaz.  To i Brndusic kaze ne sme da se premaze dno celije jer pcele to prvo očiste pa tek promociju i spremaju za zalaganje. Pozdrav

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #24 poslato: Februar 03, 2017, 00:34:30 »
Saša, ja kupih 5 komada na Tašu jesenas, pa ću isto da isprobam.
Naeavno, za mene neće imati praktičnu primenu, sve da su perfektne, jer ih nema u RV dimenzijama.
Videćemo šta kažu.
Mislim da u USA, Novom zelandu i verovatno i Australiji, koriste samo te plastične.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #25 poslato: Februar 03, 2017, 04:48:23 »
Miroslave zemljace moramo ti nekako nabavit koju Kanadjanku pa da vidis kako na nju navale.Vidi zalijeze i u bocnu letvicu

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #26 poslato: Februar 03, 2017, 23:25:36 »
Skratis na RV :)

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #27 poslato: Februar 03, 2017, 23:28:44 »
Slobo kako moze da se isece maticnjak a da se ne osteti na plastičnim osnovama.  Jel imas neki predlog

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #28 poslato: Februar 04, 2017, 01:09:25 »
Pozdrav Sasa
Ja u zadnji pet godina matice dobivam na posebnom ramu za to a kad se nadje ovako zalezena steta ga unistit pa najbolje je prebacit ram sa dva maticnjaka . Moze se i skalperom(knjigovezacki noz)samo ga malo zagrijat upaljacem i jednostavno ostrugat sa osnove, mada sve zavisi kako su ga pcele zapocele.Ovde vecina pcelara  i ne skida maticnjake nego ga samo ,,poklopi..sa resetkom i posle prenosi izlezene matice.ovako izgleda a nisu skupe  (treca slika odozgo)

//images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51+ABLCx6TL._AA218_.jpg

https://www.amazon.ca/s/ref=sr_pg_4?rh=i%3Aaps%2Ck%3Abee+keeping+equipment&page=4&keywords=bee+keeping+equipment&ie=UTF8&qid=1486166716

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #29 poslato: Februar 04, 2017, 02:38:58 »
Hvala Slobo, jeste steta uništiti ga. Pozdrav