Autor Tema: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje  (Pročitano 21974 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« poslato: Avgust 24, 2017, 13:01:11 »
U današnje vrijeme kada je postalo popularno sve što nosi predznak "eko", "bio", "herba" i sl. ni pčelarstvo nije pošteđeno ovog trenda. Teško je utvrditi koliko neki proizvodi zaista sa razlogom nose ovakav predznak pa uglavnom ostaje da se vjeruje na riječ proizvođaču. Kada je profit konačan cilj velika je šansa da će biti zloupotreba a sankcionisanje takvih slučajeva kod nas gotovo da ne postoji.

Sa druge strane internetom kruže recepti za biljne preparate koji navodno pomažu u suzbijanju varoe.
Vodim se parolom ako ne pomogne neće ni da škodi pa zato pokrećem temu na ovom našem forumu.

Jedan recept na koji sam ja naišao čitajući forume ću da prenesem ovdje.

Dakle radi se o maceratu čiji sastojci i način pripreme su navedeni u nastavku:

U 7 dl (0,7l) ulja (maslinovo mada izvor kaže da može i obično suncokretovo) dodati 0,5 dl (50ml) alkohola (nije navedeno ali vjerovatno 96% etilena) i zatim dodati sledeće biljke:

1 kašika vrijeska bijelog
1 kašika ruzmarina
1 kašika smilja
1 kašika žalfije
1 kašika pelina
1 kašika borovih iglica
1 kašika majčine dušice
1 kašika kantariona
2 kašika lavande

Jedinica mjere je supena kašika. Sve biljke se osuše pa se sitno samelju. Macerat držati na tamnom mjestu tokom čitave godine te ga upotrebljavati po potrebi.

Primjenjuje se tako što se natopljene katronske trakice ili drvene letvice postavljaju preko satonoša plodišta. Pretpostavljam da se može koristiti i na truleks trakicama.

Izvor recepta je sledeći sajt a ja sam ga samo malo editovao:

http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=18&t=9697&start=60


E sada, nameće se pitanje šta je ovdje aktivni sastojak koji djeluje na varou?

Nisam stručnjak za hemiju a ni za ljekovito bilje pa nisam relevantan da tvrdim bilo šta.

Čitajući postove po raznim sajtovima naišao sam na interesantnu tvrdnju da je naučno dokazano da varoa, kako nema razvijen sistem optičkog čula, za orjentaciju unutar košnice koristi druga čula a prije svega čulo mirisa pomoću kojeg pronalazi adekvatnog domaćina prenosioca i leglo adekvatne starosti u čije ćelije se useljava i na taj način razmnožava.

Tragajući malo po internetu naišao sam na zanimljiv dokument koji u suštini potvrđuje gornje navode.

http://www.beeculture.com/a-closer-look-varroa-mite-orientation/

E sada, prema nekm izvorima, jaka eterična ulja utiču na razvoj varoe tako što joj blokiraju čulo mirisa pa ona nije u stanju da se unutar košnice ispravno orjentiše što joj otežava pronalazak ćelija sa leglom odgovarajuće starosti, te tako suzbija njeno razmnožavanje.

To bi značilo da ovakvi preparati bazirani na eteričnim uljima iz ljekovitog i aromatičnog bilja na varou djeluju kao svojevrstan blokator čula te indirektno kao repelent.

Treba imati u vidu da ovakvi preparati vjerovatno direktno ne ubijaju varou nego joj otežavaju reproduktivni ciklus te je vjerovatno neophodno njihovo dugotrajnuje djelovanje kako bi se postigli zadovoljavajući rezultati.

Neki pčelari navode da postižu dobre rezultate što se prema navodima potvrđuje kontrolnim tretmanima jačim sredstvima krajem ljeta.
Pretpostavljm da efekat neće biti zadovoljavajući na jako inficiranim zajednicama pa sa tretmanom treba početi već u proljeće.

Kako je sastav preparata jasan iz gornjeg recepta ne vidim razlog zašto bi dugotrajnije prisustvo u košnici stvaralo veće probleme.

Možda u vrijeme medobranja intenzivan miris može da utiče na aromu meda pa se eventualno tada može izbjeći tretman.

Takođe pčele se u svom životnom i reproduktivnom ciklusu koriste čulom mirisa pa je moguće da ekstrakti eteričnih ulja mogu u određenoj mjeri nepovoljno uticati i na pčele. Ovo je naravno samo moja pretpostavka.

Ako je tačan mehanizam djelovanja naveden u gornjem tekstu onda bi se broj sastojaka u gornjem receptu možda mogao proširiti sa još nekim vrstama aromatičnog i ljekovitog bilja.

Možda bi i varijacija sastojaka u recepturi u određenim vremenskim intervalima smanjila mogućnost razvoja rezistentnog soja varoe.

Eto kako se da vidjeti riječi "možda" i "vjerovatno" se često koriste u gornjem tekstu a sve sa razlogom jer je ovaj moj post u stvari jedna velika pitalica koja traga za odgovorima pa se nadam da će neke kolege koje imaju više iskustva i znanja dati neke odgovore.

Ujedno se izvinjavam zbog dužine teksta.

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #1 poslato: Avgust 24, 2017, 13:22:21 »





               Добра тема , добар текст. Што се рецепта тиче као што и сам рече " ако не помогне неће ни да шкоди ". До сада сам користио само брстивар али вреди поразмислити и о овом рецепту.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #2 poslato: Avgust 25, 2017, 21:50:48 »
Gorane tema jeste bar meni jako interesantna.

Postoje i neke informacije o štetnom djelovanju nekih eteričnih ulja na pčele pa ni to ne treba zanemariti.
Istina rađeni su testovi sa doziranjem ulja u prihranu i pokazalo se da su u određenim koncentracijama neka ulja smrtonosna za pčele.
Okačiću link na stranicu kada budem u prilici.

Moja prva poruka se nije doticala ovakvog načina primjene eteričnih ulja ali treba imati na umu da i prirodni preparati mogu škoditi pčelama ako se predoziraju.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #3 poslato: Avgust 27, 2017, 01:23:22 »
Ako je nešto prirodno, to ne znači da ne može biti škodljivo za druge organizme. Eto, recimo, prelepa gljiva iz crtanih filmova i slikovnica, ona crvena, sa belim tačkama, muhara ( Amanita Muscaria ) je jestiva samo jedan put u ljudskom životu. A ima nekih pužića, koji je grickaju svaki dan, po ceo dan...

Ako je nešto organsko, to samo znači da u sebi sadrži jedinjenja ugljenika ( C2 ) ( osim nekoliko izuzetaka  - CO, CO2, dijamant, ugljena kiselina i njena jedinjenja, te cijanidi itd ). I nikako ne znači da je to samo blagotvorno...

Ako eterična ulja "pokrivaju" miris juvenilnih hormona i dezorijentišu varou, mislim da nije neophodno da bude toliko različitih ulja. Recept koji je Bojan izneo je verovatno efikasan, ali sigurno da ne bi bio manje dobar ni da ima upola "mirisa" manje. Setimo se da Apigard sadrži samo jedno eterično ulje...

Ne verujem ni da u Brstivaru ima 100 travki mirisavki.


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #4 poslato: Avgust 27, 2017, 08:15:12 »
@ Nenad

Opa, eto tebe iskoči od nekud. Ja se već zabrinuo...  ;)

Citat
Ako eterična ulja "pokrivaju" miris juvenilnih hormona i dezorijentišu varou, mislim da nije neophodno da bude toliko različitih ulja. Recept koji je Bojan izneo je verovatno efikasan, ali sigurno da ne bi bio manje dobar ni da ima upola "mirisa" manje. Setimo se da Apigard sadrži samo jedno eterično ulje...

Moguće da si u pravu glede broja travki ali je pitanje koja od travki je ta magična?

Apigard sadrži samo timol a upravo je timol No1 među prirodnim uljima po štetnom djelovanju na pčele ako ga konzumiraju oralno.
Za druge načine izlaganja nebih znao ali vjerovatno i tu prednjači.

Evo linka na dokument koji sam pomenuo u mojoj prethodnoj poruci:

http://www.dave-cushman.net/bee/naturaloils.html

Tekst je na engleskom jeziku pa ko ne divani engleski evo stranica sa google prevodom:

Srpski:

https://translate.google.com/translate?u=http://www.dave-cushman.net/bee/naturaloils.html&langpair=en%7Csr&ie=UTF8

Hrvatski:

https://translate.google.com/translate?u=http://www.dave-cushman.net/bee/naturaloils.html&langpair=en%7Chr&ie=UTF8

Prevod na hrvatski djeluje vjerodostojnije.



Evo i linka na širu tematiku vezano za varou sa istog sajta:

http://www.dave-cushman.net/bee/varroatreatment.html

Tu ima dosta zanimljivih informacija.



Za prevod možete koristiti sledeću stranicu:

http://www.lexilogos.com/english/translation_page.htm

U polje na ovoj stranici kopirati link stranice koja se želi prevesti i odabrati jezik iz ponuđene liste.

Pozdrav svima...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #5 poslato: Avgust 27, 2017, 13:25:46 »
Evo još jednog dokumenta koji nudi dosta informacija vezano za temu.

https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00891579/document


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #6 poslato: Avgust 02, 2018, 08:56:55 »
Nije ništa pisano ovdje duže vrijeme...

Prije koji dan jedan kolega mi šalje poruku sa receptom za preparat protiv varoe.
Ne znam originalni izvor tog recepta ali me sadržajem neodoljivo podsjeća na BeeVital Hive Clean pa ću da objavim recept u namjeri da se prodiskutuje o sadržaju ovog recepta. Moguće da se na nekim drugim forumima već vodila diskusija ali meni nije poznato.

Dakle receptura:

900g šećera
0.9l destilovane vode
20g limuntusa
60g oksalne kiseline
15ml mravlje kiseline
60ml medicinskog alkohola
30ml propolis kapi
30kapi zvjezdanog anisa
10kapi limunske trave
10kapi eukaliptusa

Tri poslednje stavke su eterična ulja a oksalna je vjerujem u kristalu jer je izražena maseno u gramima. Ostaje nedorečena koncentracija MK kao i alkohola koji je manje kritičan.

Preporučuje se posipanje po pčelama 20ml po tretmanu a tretman na 1-4-7-10 dan.

Kako rekoh recept me po sadržaju podsjeća na pomenuti komercijalni preparat.

Napominjem da nisam spravljao ovaj preparat i da nemam nikakvu informaciju o djelotvornosti na varou i štetnosti po pčele ovakvog preparata.

Pozdrav svima...

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #7 poslato: Avgust 02, 2018, 09:23:00 »
Evo i moj skromni, prepisivački, doprinos:

Sastojci i izrada za OKSAL40
Za 1 l pripravka

- šecer 600 gr
- destilirana voda 0.6 l
- limunska kiselina 10 gr

Ovo sve u zdjelu i na vatru, 50-60 st. C, mješati dok se šecer ne otopi

Maknuti sa vatre.
Dodati;

- oksalna dihidrat 40gr
Mješati dok se kristali oksalne ne otope.

Dodati;
- mravlja 60%, 10 ml
Izmješati i sve maknuti sa strane.

Mješanje alkohola, propolisa, et.ulja;
U staklenu cašu dodavati;

- alkohol 70%, 40ml
- propolis 20ml
- et. ulje zvjezdasti anis 20 kapi
- et. ulje limunska trava 10 kapi
- et.ulje eukaliptus 10 kapu
Sve izmješati u caši.

Prazna i cista plasticna boca..cocacola, fanta i sl.

Usipati prvo iz caše staklene.
Usipati ono iz prve vece posude.

Zatvoriti, protresti i spremno za poljevanje.

Poljeva se plodište, 1.5-2 ml po ulici pcele.
Kompletan tretman i cišcnje treba ici poljevanje;
1-4-7-10 dan.
Izmedu dva poljevanja uvijek su 2 prazna dana.
Ako ima trutovskog legla, potrebmo je i 5-to poljevanje na 13-ti dan.

Po jednoj generaciji pcele može se poljevati max 5×.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #8 poslato: Avgust 02, 2018, 09:48:02 »
Miroslave ti si dosta precizniji a vidim da je recept skoro identičnog sastava pa je to vjerovatno ista stvar.

Ostaje otvoreno pitanje koliko je pametno koristiti šećer u ovakvim preparatima jer je izvjesno da će pčele da konzumiraju takav preparat a od ranije se zna da je konzumiranje oksalne i mravlje kiseline štetno za pčele.
Takođe s obzirom da preparat sadrži oksalnu šta je sa ponovnim tretmanom oksalnom kiselinom krajem godine? Neće li to biti pomalo previše tretiranja oksalnom?

Ako jerecept već poznat ima li neko iskustva i da li negdje postoje informacije na internetu o testiranju efikasnosti ovakvog preparata?

Eto ima dosta pitanja a tema varoa je aktuelna pa se nadam da se može pokrenuti konstruktivna diskusija.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #9 poslato: Avgust 02, 2018, 12:54:17 »
Slicni su po sastavu, dosta je pisano o njima po ranim forumima. Majkane , cini mi se da je tvoj recept ORGANIK ZP .

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #10 poslato: Avgust 02, 2018, 14:40:44 »
Slicni su po sastavu, dosta je pisano o njima po ranim forumima. Majkane , cini mi se da je tvoj recept ORGANIK ZP .

Šta da kažem majkane. Je ne stignem da pratim sve forume. Trenutno pratim pored ovoga još jedan a i to uzima dosta vreemna.
U svakom slučaju nije loše da se ovdje prodiskutuje o ovakvom receptu. S obzirom da kažeš da je ranije bilo priče onda mora da je negdje neko pisao i o eventualnim efektima ovakvog preparata pa nije na odmet da se ovdje podjele iskustva ili bar linkovi na takve prepiske.

Pozdrav svima...

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #11 poslato: Avgust 02, 2018, 20:00:07 »
Prenesena receptura je prenesena sa nekog od HR foruma, a dobio sam je putem facebook-a od kolega iz HR.
NAvodno se jako uspješno koristi i  kontinentalnoj hrvatskoj a i u dalmaciji...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #12 poslato: Avgust 02, 2018, 21:55:27 »
Da ovaj tvoj recept je sa HR foruma, doduse nisam bio tamo bas dugo, a majkan je dao recept za ORGANIK ZP, cini mi se da ga taj pcelar i prodaje.Ali kada pogledamo , ipak je  OK glavni sastojak i sama primena je polivanjem, kao zimski tretman.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #13 poslato: Januar 23, 2019, 12:55:21 »



          У најави је предавање које би требало посетити.
 
          Наиме у оквиру 11-ог државног сајма пчеларства који се 9 и 10 фебруара одржава на Сајму предвиђено је предавање на тему : " Природно пчеларење као помоћ пчеларима да се лакше изборе са вароом и пратећим вирусима ".
          Предавач је dr.sc.Wolfgang Ritter коме су у најави предавања на спосовом сајту на пола стране набрајали знања , звања , титуле и функције.
          Предавање је предвиђено за 09.фебруоар од 12 - 14 сати.
         

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Varoa i prirodna sredstva za borbu protiv nje
« Odgovor #14 poslato: Januar 23, 2019, 16:37:02 »
Тако је Нанети, иначе најпознатији италијански стручњак за болести пчела па и за вароу претпрошле године држао предавање у Новом Саду. Од свега што је представио а да је било позитивно биле су његове лепе италијанске ципеле и неки баш леп џемпер. 😁
Љуби га мајка...

Свакако да треба отићи и на ово предавање па таман да ћемо видети само неку лепу немачку кравату. 😁

Ко зна, можда на крају крајева буде и нешто више од оног чему се надам.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.