Autor Tema: RAZNA PITANJA  (Pročitano 540188 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
RAZNA PITANJA
« poslato: Novembar 11, 2011, 14:23:39 »
Ако се на 10 дана пред главну пашу
обезматичи пчелиње друштво, а уочи паше
му се врати његова матица, друштво ћe
сакупити 2,5 пута више меда од друштва
исте јачине које није обезматичавано. Про-
фесор Цибулскиј то објашњава "енергијом
природногроја".


Ovo sam procitao u jednoj knjizi. Da li je ovo tacno i ako jeste kako bi to trebalo najbolje da se izvede

Van mreže Aleksandar Stanković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Pozdrav iz Šumadije
  • Lokacija pčelinjaka: selo Banja kod Aranđelovca, nadmorska visina 222m
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #1 poslato: Novembar 20, 2011, 18:48:22 »
Dragane, odgovor na tvoje pitanje možeš (detaljno) da dobiješ na forumu SPOS-a na linku: http://spos.info/forum/index.php?topic=12054.msg182272#msg182272.
Srdačan pozdrav,

AS

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #2 poslato: Decembar 14, 2011, 16:47:22 »
Da li ovo toplije vreme ovih dana moze da izazove maticu da leze leglo i kakve posledice mogu biti?

I sta uraditi ako kojim slucajem se to desi?

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #3 poslato: Decembar 15, 2011, 20:35:04 »
Po mom mišljenju i iskustvu neće, a i ako se desi u nekom društvu ne treba dirati ništa. Mir je jedino što im je sada potrebno. Jedini izuzetak može biti ako nema hrane, što je pčelareva sramota.
Pozdrav.

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #4 poslato: Decembar 16, 2011, 13:14:19 »
Pošto su mi se proljetos sve košnice izrojile radi moga neznanja ,znaći li to da sad u svim košnicama imam mlade matice . Pozdrav svima.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #5 poslato: Decembar 16, 2011, 20:31:45 »
Pošto su mi se proljetos sve košnice izrojile radi moga neznanja ,znaći li to da sad u svim košnicama imam mlade matice . Pozdrav svima.
Da Mirko. Sada u svim zajednicama imaš mlade matice.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #6 poslato: Decembar 16, 2011, 23:57:45 »
Ако се на 10 дана пред главну пашу
обезматичи пчелиње друштво, а уочи паше
му се врати његова матица, друштво ћe
сакупити 2,5 пута више меда од друштва
исте јачине које није обезматичавано. Про-
фесор Цибулскиј то објашњава "енергијом
природногроја".



Na koji način može da se vrati matica u društvo iz kojeg je odstranjena 10 dana ranije. Preko kaveza?  Moraju li se prethodno pokidati povučeni matičnjaci

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #7 poslato: Decembar 22, 2011, 19:19:39 »
1.Procitao sam na forumima da je bitno pravovremeno prosirivati leglo da ne bi doslo do blokade polenom.
Kada je najbolje postaviti skidac polena? Posle koliko vremena se skida?

2.Ako pretpostavimo da pcele koje se izlegu od 5 do 15 marta ucestvuju u bagremovoj pasi....(opet ,..ako pretpostavimo da bagrem procveta od 5 do 15 maja), koje su (UKRATKO) najvaznije stvari koje treba da uradimo da bi matica zalegala sto vise jaja od 5 do 15 marta?

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #8 poslato: Decembar 22, 2011, 20:01:09 »


2.Ako pretpostavimo da pcele koje se izlegu od 5 do 15 marta ucestvuju u bagremovoj pasi....(opet ,..ako pretpostavimo da bagrem procveta od 5 do 15 maja), koje su (UKRATKO) najvaznije stvari koje treba da uradimo da bi matica zalegala sto vise jaja od 5 do 15 marta?
Greska,..ne koje se izlegu nego koje se zalegu od 5 do 15 marta

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #9 poslato: Decembar 26, 2011, 22:45:57 »
Dragane,
te pčele jedva da će zakačiti nešto nektara sa bagrema. Bolje rečeno mali broj nih će dočekati kraj bagremove paše. Ja mislim da su značajnije one pčele koje se izlegu iz jaja koja je matica zalegla od 15 marta do 5 aprila pod pretpostavkom da će bagrem cvetati od 5 do 15 maja. Pčela starosti od jedne do pet nedelja uzima najveće učešće u paši pa računaj.
Pozdrav.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #10 poslato: Decembar 27, 2011, 09:41:08 »
Dragane,
te pčele jedva da će zakačiti nešto nektara sa bagrema. Bolje rečeno mali broj nih će dočekati kraj bagremove paše. Ja mislim da su značajnije one pčele koje se izlegu iz jaja koja je matica zalegla od 15 marta do 5 aprila pod pretpostavkom da će bagrem cvetati od 5 do 15 maja. Pčela starosti od jedne do pet nedelja uzima najveće učešće u paši pa računaj.
Pozdrav.
U redu od 15 marta do 05 aprila,..Pitanje je sta da ucinimo da matica zaleze najvise jaja,..jer znamo da moze biti u tom periodu lose vreme,..da li i koliko da prihranjujemo,..utopljavamo i sl.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #11 poslato: Decembar 27, 2011, 23:21:09 »
Dragane,
iako je verovatno okolina Beograda u pitanju, naravno da društva treba da budu utopljena. Tada bi u tvom okruženju trebalo da plantaže voća uz povoljne vremenske uslove daju dobru podsticajnu nektarsku i polensku pašu. Ako toga nema (ako se vreme pokvari) dosta toga se može nadomestiti prihranom sirupom u odnosu 1:1 u količinama oko 500 grama. svakidrugi dan. Nektar jeste nezamenljiv ali i ovo će i te kako pomoći da matica ne napravi zastoj.
Još jedna opaska. Uvek je bolje sve radnje vezivati za cvetanje medonosnih biljaka nego za datum. To znači da od cvetanja vrbe Ive pa do kraja cvetanja šljive matica treba maksimalno da zaleže da bi imali dobra društva za bagrem.
Pozdrav.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #12 poslato: Decembar 28, 2011, 23:41:44 »
Dragane,
iako je verovatno okolina Beograda u pitanju, naravno da društva treba da budu utopljena. Tada bi u tvom okruženju trebalo da plantaže voća uz povoljne vremenske uslove daju dobru podsticajnu nektarsku i polensku pašu. Ako toga nema (ako se vreme pokvari) dosta toga se može nadomestiti prihranom sirupom u odnosu 1:1 u količinama oko 500 grama. svakidrugi dan. Nektar jeste nezamenljiv ali i ovo će i te kako pomoći da matica ne napravi zastoj.
Još jedna opaska. Uvek je bolje sve radnje vezivati za cvetanje medonosnih biljaka nego za datum. To znači da od cvetanja vrbe Ive pa do kraja cvetanja šljive matica treba maksimalno da zaleže da bi imali dobra društva za bagrem.
Pozdrav.
Hvala gospodine Milicu. ( a mesto gde su pcele i gde nameravam da prosirim malo pcelinjak je pod Bukuljom u mom selu,..ima prilicno voca,..ovo pitam zbog toga sto mart moze biti los sto se tice vremena)
Pozdrav

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #13 poslato: Decembar 29, 2011, 10:49:47 »
Odlično Dragane,
postojanje voćne paše od Džanarike do Jabuke daće dovoljno podsticaja za razvoj zajednica. Na unosu nektara iz prirode društva se najbolje razvijaju. Vama ostaje samo da ne dozvolite da matica bude blokirana polenom (dodavanje izvučenog rama ili SO između legla i polena) i na vreme dodavanje medišnih nastavaka. Ako ova paša izostane iz bilo kojih razloga jedino rešenje je stimulativna prihrana a na vama je izbor čime.
Srdačan pozdrav.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #14 poslato: Januar 03, 2012, 23:26:11 »
Gosn. Vojo, zanima me Vase misljenje a i misljenje ostalih iskusnih kolega kako je najbolje i na najbezbolniji nacin izvuci veci broj osnova. Naime kako sam vec pisao i ovde i na spos sajtu prosle godine sam kupio dva lr drustva i napravio jos dva rv drustva i nesto meda. Do sada sam osnove izvlacio na pocetku pre bagrema i to u ove dve lr,. ali posto bi sad malo prosirio pcelinjak ja bi da izgradim vise osnova pa mi je to problem. Citao sam da pojedinci komentarisu kako dodavanje osnova pre bagrema moze izuzetno opteretiti pcele i dodatno ih iznuriti pa da to nije dobro raditi. Sad me zanima kad bi vi preporucili dodavanje u kojoj meri uz prihranu .....ili kako vec, najvise bi voleo da mi preporucite i opisete kako to da uradim, hvala unapred i pozdrav svima, srecna nova godina i predstojeci praznici