Autor Tema: Med i vrste meda  (Pročitano 36159 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroljub Milic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Smederevska Palanka
Odg: Med i vrste meda
« Odgovor #15 poslato: April 01, 2014, 13:17:18 »
Evo ovo sam uspeo da iskopam na internetu o Sumskom - Borovom medu. Citat koji sledi je preuzet sa sajta http://www.ipsokobanja.com/blog/med-2/sumski-med/

"Šumski med je retka sorta meda, jedna od trideset sorti koje postoje u Srbiji. Pojavljuje se jednom u nekoliko godina. Tražen je zbog lekovitosti, a cena mu je od 700 do 1150 din za kilogram, zavisno od dela Srbije. Šta je “šumski med“? Stabla lipe, bagrema, jasena formiraju šume, ali se med od njihovog cveta zove bagremov, lipov, …U čemu je stvar? Šumski med nije cvetnog porekla, već potiče od “medne rose“, ili “mane“, a to su slatke kapi koje luči lišće nekog žbuna ili drveta koje su napale biljne vaši. Na Tasosu neka napast na primorskim borovima tera ih da luče slatki sok, koji pčele unose u košnice praveći od njega čuveni med sa Tasosa. Tamna boja srpskog šumskog meda dokazuje njegovo poreklo od hrastovog lista. Ljudi pogrešno misle da je med taman zbog bora. Intenzivnog je ukusa, a različitih boja- može biti tamno crven, braon, zelene i crne boje u zavisnosti od drveća sa kojeg je donet. Pravi borov med je svelte boje kao bagremov med i postoji u zapadnom Sibiru. Kod nas ga nema, bez obzira na rasprostranjene četinarske šume, jer, jednostavno nema insekata koji će napadati borove iglice, a četinari inače nisu cvetnice, tako da nemaju gde da daju nektar! Borovi i jele su postojale na Zemlji pre pojave pčela. Koevolucijom sa pčelama od tadašnjih primitivnih ‘’cvetnica’’ nastale su sve današnje cvetnice i drvenaste i zeljaste. Iako je lekovit, naravno ne treba ga smatrati lekom. Šumski med je sam po sebi kompleks jedinjenja, složenog je sastava. Uz proste šećere sadrži niz aromatičnih, mineralnih i bojenih materija i tanine. Usled povišenog sadržaja glukoze, brzo kristališe, na četiri različita načina i najmanje je sladak od svih ostalih medova, a naročito od bagremovog. Šumski med je preporučiv za trudnice i mlade majke, kao i za sportiste, uglavnom za popravljanje krvne slike. Nije savetovan ljudima sa osetljivim stomakom, jer usled aromatičnosti može pospešiti lučenje želudačne kiseline. Na dobrom je glasu i tražena je roba, zato se vrlo često falsifikuje. Pošto se često može naići na “borov med“, obmanuti ljudi bez iskustva to kupuju, još ako je cena niska- puna kapa! Zbog neobaveštenosti, kupci često kući nose falsifikate koji nisu videli pčelu ni na slici, koji daju svojoj deci u nadi da će im pomoći u nečemu, pojačati imunitet i slično."

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Med i vrste meda
« Odgovor #16 poslato: April 01, 2014, 21:42:31 »
Ево да и ја напишем нека моја запажања на ову тему.
У недељу 30.03. сам седео у дворишту и на јелкама испред куће чуо звук мноштва пчела. Прво нисам обраћао пажњу на то, али сам након пар минута погледао на шта то пчеле толико наваљују. Када сам дошао до јелки, видео сам како велики број пчела обилази гранчице. Испрва сам мислио да скупљају прополис, али да га баш толико пчела скупља није ми било могуће. Мало сам пажљивије посматрао и приметио да не слећу на пупољке који се отварају на врху гране, већ да слећу у пазух гранчице, где се она рачва.
Савио сам најнижу грану јелке и видео да се у пазушцу налазе мале светло смеђе куглице које су се сијале од течности (претпостављам да је то цвет или неки његов еквивалент). Прво сам помислио да је смола, али када сам умочио прст и лизнуо приметио сам да није у питању смола већ нектар. Течност је воденаста и слаткаста, као слаб шећерни сируп.
Узео сам фотоапарат и сликао. На жалост немам слику са пчелама јер су све боравиле на гранама које су на већој висини, па ми нису биле доступне.
Пошто су ове ниже гране биле у дубокој сенци, светлост није била идеална за фотографисање, а и ја сам се пропео на прсте да бих могао сликати, па су слике благо замућене.
Иначе на гранама нема лисних ушију или неких других напасника и нема течности по иглицама већ само по овим лоптицама у пазуху гране.

Van mreže radoslav janković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 80
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo kovanj 640mnv/borike 1100mnv
Odg: Med i vrste meda
« Odgovor #17 poslato: Jun 03, 2014, 06:29:04 »
Lijepo zapažanje kolega da ovo zna da tako zamedi da se nastavci za 10 dana napune posebno u predjelima gdje ima u izobilju omorike kod mene još uvjek medi a medljika se javlja u julu i avgustu inače veliki potencijal se krije u crnogoričnim šumama samo ga treba iskoristiti

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Med i vrste meda
« Odgovor #18 poslato: Jul 13, 2015, 18:50:20 »
Postovani prijatelji,negde posle bagrema pa do pocetka suncokreta u kosnicama mi se pojavio ovaj taman med.U vecini kosnica su ga pcele slabo poklapale osim u jednoj iz koje sam odlucio da izvrcam jedan nastavak da vidim sta je.Delovao mi je i u sacu jako tamno.Posto u mom kraju ima veoma malo bagrema vrcao sam otprilike kad je prosao bagrem ovaj svetli sto se vidi na slici.Taj je neka mesavina.Posle tog se pojavio ovaj tamni.Lici mi na sumsku medljiku ali nisam siguran posto kod nas nema sume,samo oranice i gradski drvoredi.Ima drvoreda lipe malo livade pored kanala i pruge i gradsko rastinje.
Sta vi mislite od cega je.Donele su ga mozda 15.kg po kosnici.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Med i vrste meda
« Odgovor #19 poslato: Jul 13, 2015, 23:18:04 »
Miro prijatelju ovaj tamni je medljika. I kod mene su ga odnekud donosile ali ne sve zajednice. Samo neke zajednice su ga donosile. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Med i vrste meda
« Odgovor #20 poslato: Januar 19, 2018, 14:10:25 »
Turski pčelari prodaju “Vilin med” po ceni od od 15 hiljada turskih lira po jednom kilogramu, odnosno 5 hiljada evra, što ga čini i najskupljim medom na svetu. Radi se o 18 kilograma meda koji je pronađen u 1.800 metara dubokoj pećini u Dolini Saricaiir u Artvina, na krajnjem severoistoku Turske. Već je prodato šest kilograma, a lokalni pčelar Gunej Gunduz je naglasio je da je reč o visokokvalitetnom medu koji je u dubokoj pećini proizveden na prirodan način i na stenama bogatim mineralima. Stoga, tvrdi Gunduz, i cena ovog meda je samo na prvi pogled veoma visoka, prenosi agencija Anadolija. Istakavši da se već tri generacije njegove porodice bave pčelarstvom, Gunduz je kazao da su još 2009. godine primetili pčele na ulazu u pećinu, a da su potom shvatili da bi u pećini moglo biti meda. “Istraživanjem pećine od 1800 metara pretpostavili smo da bi u njoj moglo biti meda. U pećini, u koju smo se spustili konopcima dugim 500 metara i uz pomoć profesionalnih planinara, pronašli smo 18 kilograma meda na stenama. Med smo zatim poslali na analizu u laboratoriju CETAM u Francuskoj, inače jednu od najprestižnijih institucija kada je riječ o analizi meda. Analiza je pokazala da je med na stenama, nastao bez košnice, mnogo drugačiji zbog minerala koje sadrži i da je star sedam godina”, objasnio je Gunduz. Kilogram ovog meda, 2009. godine, prodat je na francuskoj berzi meda za neverovatnih 45.000 evra, a godinu dana kasnije kilogram je prodat farmaceutima iz Kine za 28.000 evra. Njegova trenutna cena u Turskoj je 5.000 evra. Naglasivši da se radi o medu koji se više koristi kao lek, i to za najteže bolesti, poput raka, nego kao namirnica, Gunduz je rekao da se danas prodaje u bočicama od po 170 i 250 grama, ali brojni kupci se i dalje iščuđavaju nad činjenicom da cena meda može da bude jednaka ceni automobila. – Med je proizveden na prirodan način i bez košnica. Ovo područje je bogato endemskim i lekovitim biljem. Sve to utiče na njegovu cenu – otkrio je Gunduz. On je rekao i da je turski med je jedan od kvalitetnijih u svetu, ali da je njihov ugled u svetu ugrožen pojavom veštačkih imitacija. – Veštački med se može testirati jedino u laboratorijama. Ovo je nepraktično za potrošače, pa moraju više da vode računa pri izboru pčelara, pa tek onda meda. Današnja cena pravog meda ne može biti ispod 15 evra – istakao je ovaj pčelar.Pripremio: Vlastimir Spasić

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: Med i vrste meda
« Odgovor #21 poslato: Januar 20, 2018, 12:26:06 »
             Ja sam prošle godine pčele selio u Radjevinu. Zbog velikih vrućina, bagrem je slabo medio, a cvetanje je kratko trajalo. Usled slabog prinosa I razvoja pčelinjih zajednica,  ostavio sam košnice na istoj lokaciji I čekao da prodje cvetanje maline, kupine I lipe. Izvrcan med bio je vrlo tamne boje I velike gustine. Ovdašnje kolege kažu da je boju dobio od hrastove medljike I kupine.