Autor Tema: Priprema na bagrem  (Pročitano 36664 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Priprema na bagrem
« poslato: April 14, 2011, 09:39:42 »
Prije nekoliko mjeseci bilo je napisano, da čemo detaljno o pripremi zajednice na bagrem pisati kad dođe vreme za to. Pa zato sad otvaram ovu temu, jer smatram da je kod puno pčelara (posebno nas stacionarnih) bagrem glavna paša. Zanima me dali smatrate ograničenje matice na 1.nastavak i dodavanje SO dovoljno za dobar efekt na bagremu ili je potrebno uraditi još nešto? Nadalje se postavlja pitanje dali cedite med prije medenja bagrema? I kad to vršite (10 dana prije cvetanja bagrema u isto vreme kad se ograniči matica ili 1-2 dana prije što bagrem zamedi)?
lp, jure

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #1 poslato: April 14, 2011, 21:32:44 »
Prihranjivati, prihranjivati i opet prihranjivati.

Ne treba bespotrebno otvarati košnice.
Svaka zajednica koja krajem marta može da odnese pola litra sirupa na dan stiže kao jaka zajednica u bagrem.
Samo jednom je sasavim dovoljno da se košnice otvore i zabeleži stanje zajednica.
Od količine hrane u košnici zavisi kojim ćemo sirupom da ih priharanjujemo.
Ako je hrane više onda je sirup ređi i obrnuto.

Cilj prihranjivanja je brza potrošnja zimskih zaliha hrane, pravilno othranjivanje legla i njegovo ekspanzivno širenje.

Kod mene u Banatu unos nektara je zanemarljiv ili bolje reći nikakav, sve do cvetanja repice to jest do sredine aprila i ako se do tog vremena ne prihranjuje zajednice neće othraniti dovoljne količine legla i neće stići kao jake za bagremovu pašu.

Osim prihranjivanja prilikom prvog pregleda potrebno je preprskati pčele Nozevojom i to su svi poslovi do momenta kada trebamop ograničavati matice u prvi plodišni nastavak.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #2 poslato: April 15, 2011, 16:46:58 »
Припреме за багрем, као и за сваку пашу, можемо поделити у неколико фаза, или, још боње, на неколико сегмената:
1. Припрема пчелиње заједнице - да буде што јача
2. Припрема транспорта, уколико вам заједнице нису на возилу, или уколико не пчеларите стационарно
3. Припрема терена на коме треба да се поставе пчелиње заједнице у паши
4. Припрема за врцање

И ове фазе се могу даље расчлањивати.  ;) :D

Поздрав свима.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #3 poslato: Maj 03, 2011, 13:40:35 »
Vojo
bagrem je blizu cekamo tvoje savete !
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Mirsad Hamidovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #4 poslato: Maj 03, 2011, 22:40:22 »
Kada teba otvoriti gornje leto preko MR?
hvala

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #5 poslato: Maj 04, 2011, 00:09:22 »
Ja gornje leto otvaram još tok je nastavak sa leglom u gornjoj zoni, ispod krova, tj. ispod zbega.

Kad odem na pašu, pčele već imaju naviku da ulaze gore i tako idu direktno u medište, ne tumaraju preko plodišta.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #6 poslato: Maj 06, 2011, 22:56:15 »
Vojo
bagrem je blizu cekamo tvoje savete !

Nidžo,
Na 7-10 dana pre početka cvetanja bagrema treba da ograničimo matice na prvi nastavak kod RV i EV košnica.
Verujem da je to otprilike za najveći broj pčelara upravo ova sedmica.
Neka mi kolege oproste što malo kasnim sa odgovorima.
Zbog velikih obaveza ni sam nisam  još ni jednu zajednicu ograničio.
Mislim da je to obavezno ako želimo pravilno iskoristiti bagremovu pašu.
Ne znam kakvo je stanje na terenu ali verujem da za srednji bagrem nismo zakasnili sa ograničavanjem.
Zbog najavljenih loših vremenskih uslova prethodnih dana posvetio sam se drugim poslovima a selidbu planiram na neki od terena gde imamo drugi to jest srednji bagrem. Mislim da ograničavanje u tom slučaju nije kasno uraditi tokom ovog vikenda.

Pozdrav svima.....
Kada teba otvoriti gornje leto preko MR?
hvala
Gornje leto se otvara prilikom postavljanja matične rešetke.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #7 poslato: Maj 08, 2011, 17:54:53 »
Ja sam se pripremio a nadam se i pcelice samo da zamedi,
juce odselio na Frusku Goru nrkoliko kosnica ako zamedi selim i ostale
evo par slicica.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #8 poslato: Jun 11, 2011, 16:18:27 »
Димитрије, лепе су ти сличице.

Поздрав.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 11, 2011, 12:14:35 »
Kao jako vazan deo pripreme za bagrem koja jeste u vecem delu Srbije glavna i jedina burna pasa u celoj sezoni smatram da je izuzetno bitno spremiti dovoljan broj medista i polumedista i blagovremeno ih i pravilno dodavati drustvima.Moje misljenje je da je bagrem kada mu vreme pogoduje sto je cesto zapravo medi puno obilnije nego sto vaga i unos pokazuje.Poenta je da recimo klasicna kosnica kao LR sa 3 tela zapravo bude brzo popunjena nektarom jer u to vreme takodje obicno ima bar 1 pun nastavak legla,cesto i vise,pa svez nektar brzo popuni sav slobodan prostor i mesta vise nema,dok pcele ne, ventilacijom nektara i njegovim prenosenjem ne stvore jos slobodnog prostora,pri cemu vec prodje par dana,koji su izgubljeni nenadoknadivo.zato cesto vaga unos izgleda u recimo LR kosnici sa 3 tela prvi dan 1 kg drugi 2 kg,3dan 9 kg 4dan 8 kg,5 dan 7 kg,sesti dan 1 kg ,7 dan 2 kg,8 dan 1 kg i td.Zato sam ubedjen da jaka drustva na primer LR moraju imati bar 4 lr tela za bagrem,cak i 5 tela,kada je sezona dobra,a DB 12 ce takodje bar 3 polumedista u uobicajenoj bagrem sezoni,a 4 polumedista za jaku bagrem sezonu.Na primer ove godine imao sam vise slicnojakih drustava ali nisam imao za sve dodatne nastavke za bagrem.Najbolji prinos i vrcanje sam ostvario u 2 LR kosnice koje su imale po 4 LR tela,po 40tak kg vrcanja nakon bagrema plus 20tak kg ostavljenog njima,kao i u nekoliko LR kosnica koja su uz 3 uobicajena LR tela imale i po 2 EV dodata polunastavka,prazna,bez SO.Takodje slicna situacija,kao i DB 10ka sa 3 dodata EV polunastavka.Sva drustva su prakticno pred bagrem usla sa praznim kosnicama sa potpuno potrosenim medom zbog hladnog proleca.
Zato za pravilno koriscenje najvaznije i najbolje pase u Srbiji,bagremove pase,treba imati obavezno sto vise spremnih dodatnih polunastavaka i nastavaka,pa ce onda tek kada pcelari budu to obezbedili zaista biti shvacen i iskoriosten potencijal bagrema.Naravno da za Backu I Banat i Srem i tekako sve ovo vazi pred suncokretovu pasu.

Lipa kod nas kazu medi obilno ali samo 1 u 10 godina,cesto ili potpuno izostane ili je unos prisutan ali umereno,pred kraj pase,pa uobicajen prostor od recimo 3 LR tela ili DB 12 ca sa 2 polunastavka je vise nego dovoljan.Verovatno je Fruskogorski region izuzetak u smislu da je cesce potrebno imati viska prostora i pred lipu.

Uopste ne sumnjam da RV ili EV kosnice kada imaju dovoljan broj dodatnih nastavaka pred bagrem mogu pokazati svoj pravi potencijal u punom svetlu jer veci broj pcela moze u izlet umesto da greje leglo,jer noci jos uvek i te kako imaju svezinu. Zato pred glavnu pasu ne treba zaliti ako se ima i treba investirati u dodatni prostor za medista i polumedista.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 11, 2011, 12:59:01 »
Zaboravih prilozit sliku jedne od par kosnica sa najboljim prinosom,ubedjen sam zbog dodatnog prostora u pocetku i tokom bagrema

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 12, 2011, 09:40:19 »
Postovane kolege, vrlo je bitno imati uvek u rezervi nastavke ili polunastavke. U to sam se uverio ove godine. 28. Maja su iznad plodista tri nastavka bila krcata. Kad sam izmerio neke kosnice iznenadjenje. Vaga je pokazala 86 kg. Sreca imao sam neke kosnice pripremljene za rojenje, te pokupim nastavke od njih i stavim cetvrti nastavak sa osnovama (izgradjeno sace nisam ni imao) Za tri dana svi nastavci sa osnovama su bili izgradjeni. Sa cetiri kosnica sam izvrcao 140 kg meda, a i njima sam svakoj ostavio ne manje od 20 kg. To bi tada i ko zna opet kada. Svima vama pozeleo bih ovakvu glavobolju. Evo nekoliko slika bas iz tog perioda.

http://img7.imageshack.us/img7/7973/petinastavak129maj2011.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us
http://img594.imageshack.us/img594/4955/petinastavak329maj2011.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us
http://img18.imageshack.us/img18/3550/petinastavak429maj.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us
http://img822.imageshack.us/img822/979/petinastavak229maj2011.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us
http://img696.imageshack.us/img696/3769/bagrem11328maj2011.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us
http://img84.imageshack.us/img84/7853/bagrem10328maj2011plava.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 12, 2011, 09:54:26 »
Hvala Vam pun o kolega Jovo na jako lepim fotografijama i potvrdi mog skromnog iskustva i misljenja.Bez dodatnog prostora za standardne kosnice u glavnim burnim pasama,mnogo se zapravo propusta,to je sigurno i to je propust pcelara,jer jaka drustva su tada obicno na vrhuncu i spremna da rade,pod nagonom unosa.Na nama je da to korigujemo i budemo spremniji za glavne pase.A onda je bitno biti mudar i ostaviti njima za rezervu dovoljno bagremovog meda,ako im se ostavi 20tak kg,velika je verovatnoca da ce im za zimu ostati bar 6 do 10 kg bagremovog meda,na kome pcele odlicno zimuju i nema problema sa nozemom,prolivom i gubitcima drustava,naravno,ako je varoa zbrisana na vreme,da zimske pcele nisu ostecene parazitiranjem ove napasti.Pozdrav iz Salasa,Aca

Uzastopna Poruka: [time]Oktobar 13, 2011, 23:43:03[/time]
Da dodam da su vam slike sjajne,mislim da ste napravili pravi izbor sa RV kosnicama,pcelinjak vam je za primer,zaista.
« Poslednja izmena: Oktobar 13, 2011, 23:43:59 od strane admin »

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 12, 2011, 20:33:41 »
Hvala prijatelju Aco, ja volim kad je sve tako sredjeno pa kad jos tako moram stavljati po cetiri nastavka cini mi se da se zivot produzava. Evo kako moj mali pcelinjak izgleda u ovom trenutku
http://img59.imageshack.us/img59/6140/p1010069mu.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us
http://img853.imageshack.us/img853/5158/p1010070c.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us
http://img844.imageshack.us/img844/7661/p1010076je.jpg
Priprema na bagrem

Uploaded with ImageShack.us

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 13, 2011, 09:04:47 »
Kolega Jovo,ko sto rekoh a i ove slike su dodatni dokaz,pcelinjak vam je za primer.Nego ipak bih vam preporucio da sklonite letve koje idu do leta,olaksavate posao misevima,kojima je pristupacnije do cesljeva na letu.Jako je vazno da su cesljevi vec na letima i to jako dobro ucvrsceni,da rovcice ili misevi ne mogu prodreti unutra.U nasem kraju u zadnjih par godina tokom zime ima pcelara koji su iuzgubili i citave pcelinjake,po 20tak do 30 drustava,zbog zanemarivanja cinjenice da leta moraju imati jake i dobro ucvrscene cesljeve vec krajem septembra.Kazu da im je neka sorta poljskih miseva iskoristila propust i potpuno unistila drustva.Verujem da vi vec imate cesljeve lepo i cvrsto namestene,ali ipak bolje sklonite daske ispred,do prolecnih prvih izleta nema potrebe da im pomazete sa takvom vrstom poletaljki.To je moje skromno misljenje i sugestija,ne znam sta kazu stariji kolege?
U svakom slucaju veliki pozdrav,Aca