Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344895 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #375 poslato: Septembar 07, 2016, 08:22:53 »





               Лепо је Градимир рекао ..." да се засвира али и да се за појас задене "...  У Македонији је било баш тако . Лепо , динамично са пуно песме и весеља али су се сви како то и личи зрелим људима заденули за појас на време . Ко не верује нека поново посети тему Тајмиште 2016.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #376 poslato: Septembar 08, 2016, 11:36:54 »
 Momci, svaka cas`.
Goran je, kaso sto se da primetiti, savrsena "podloga " za sve, samo ga treba prihvatiti i udruziti snage a i vama ne manjkaju ideje. Voleo bi`da se i ja uhvatim u kolo sa vama, jer sto vece kolo, to se ima sta i videti i izvezti a i radost je veca. Nadam se skorom vidjenju i upoznavanju sa svima vama ove godine na Tasmajdanu.
Zivi bili i srecni bili, pozdrav iz Sumadije!

Van mreže admin

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 252
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #377 poslato: Septembar 12, 2016, 09:27:50 »
Otvorio sam novu temu "Medovina" koju možete videti ako ispratite sledeći link

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2259.0

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #378 poslato: Septembar 12, 2016, 09:33:17 »





                             Није медовина сметала ни овде али је ипак боље да буде на посебној теми све на једном месту. Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #379 poslato: Septembar 27, 2016, 12:39:53 »





                 Протекла три дана су стала у један лепи , пчеларски продужени викенд. По први пут ове године сам урадио све што сам био планирао. Послужило је све и време и помоћ пријатеља.
                 У непосредној близини мог пчелињака се налазе и пчелињаци пар колега који се пчеларством баве професионално. Сходно томе они су на пчелињацима свакога дана и редовно прате сва дешавања на и у окружењу својих пчелињака. У све ово спада и  дневно очитавање ваге тако да нема нагађања има ли и колико уноса или не. Са овим колегама се чујем телефоном бар јеном недељно и у односу на информације које од њих добијам планирам своје викендашке активности на мом пчелињаку. У задње време током септембра месеца сам редовно добијао информације да је у мом окружењу радна активност пчела сасвим солидна али да је стање са вагом стално у минусу. Из дана у дан минус је бивао све већи и већи . Појединих дана се кретао од 100 - 150 грама што је код мене најпре изазвало одређену сумњу у тачност ових података али и забринутост.
                 На пчелињак сам стигао у петак у сам сумрак . Успут сам купио 50.килограма шећера а у току ноћи направио сируп са нозевојем. Рано изјутра у суботу сам свим друштвима дао исту количину сирупа тачно по један литар. Преко дана сам на сваких пар сати пратио понашање пчела на лету , уопште у целом пчелињаку и брзину којом су сируп конзумирале.
                 Већ око девет - пола десет изјутра када је мало отоплило пчелињак је експлодирао. Лета препуна пчела , пчелињак бруји као услед најјаче багремове паше. Приметан почетак појаве грабежи на појединим кошницама. Одмах је уследила и прва интервенција сужавање лета најпре код потенцијално нападнутих а одмах потом ради сваке евентуалности и код свих кошница.
                 У следећих пар сати ситација се нормализовала , потенцијални грабеж је избегнут. Уследила је контрола одношења сирупа негде око поднева. Стање шарено. Већи број заједница је однео сав сируп али је било и оних које су то радиле знатно спорије. И ово стање је евидентирано да би се по потреби  погледала друштва која одударају од уобичајеног понашања.
                 Око три сата по подне превентивно брзински погледано по пар друштава које су сируп прве однеле као и она које су са тим одуговлачила. Закључак логичан. Најбоља и најја ча друштва су све збрисала до поднева , најслабија су колавила до касних попродневних сати а јадно и до саме вечери.
                 Тачно у шест увече сва друштва поново прихрањена овога пута са различитом количином сирупа у зависности од понашања током протеклог дана.
                 Да не дужим превише прихрана је поновљена и у недељу и у понедељак изјутра и увече. За шећер сам морао да силазим до града још два пута.


                 Резиме виђеног и урађеног.


                 Моје окружење , потес Радовања је пренасељен пчелама . Паша је у августу и септембру врло оскудна за број пчелињака , посебно оних на камионима и контејнерима које враћају са сунцокрета. Нажалост, приметио сам да не мали број колега крајем августа из кошница изврца све до последње капи меда . Има информација да некима већ сада друштва страдају највише због грабежи јер су им кошнице суве као барут. При оваквом стању ствари нападнути су и пчелињаци код којих је стање уредно и где се домаћински послује и ради.
То је што се тиче виђеног а имало би се још доста тога не баш доброг и лепог рећи.
                 Што се тиче урађеног и ту има пар дилема. Са прихраном коју сам у ова тру дана форсирано и у континуитету урадио осигурао сам сва друштва са довољним залихама хтране за безбедно зимовање. Питање је да ли је мало закашњено са прихраном? Слажем се да јесте али боље и сад него их оставити са недовољно хране. Сва лета су остављена сужена и у најтоплијем делу дана сам приметио да вентилирају али мислим да нисам погрешио јер морам да бринем о свом а не о туђим пчелињацима. На долазећем сајму пчеларства на Ташу ћу купити једну количину инверта за резерву ако којим случајем буде било потребно да се још по којем друштву дода  по мало хране. Та интервенција , ако је уопште буде било , ће евентуало требати за две , највише три кошнице . Где је у овој наопакој години било толико муке и трошкова биће и тај поседњи овогодишњи. Након тога мир на пчелињаку и чекање следеће надам се добре године.
                  Поздрав свима који свраћају на ову тему. Потрудићу се да током дана средим и поставим и пар фотографија.           

Van mreže Kristian Njari

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #380 poslato: Septembar 27, 2016, 19:37:13 »
Kolega Rakovac,

da li je kilavo  odnošenje sirupa od strane pojedinih društava možda znak neizvesnog zimovanja?
Ja imam dva ovogodišnja kasna roja (formirana krajem jula), koja nisu mogla da odnesu 1l sirupa za 24h. Odnosila su oko 0.6-0.7l.

Pozdrav svim kolegama pčelarima.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #381 poslato: Septembar 28, 2016, 07:58:42 »





                                                                                   Поздрав Кристијане ,
                       Што би наш народ рекао "Може да буде али не мора да значи ".  Чињеница је да јака друштва сируп брже однесу , прераде и складиште где им то највише одговара. Слабија то чине теже и у дужем временском периоду. Е сад , спорије одношење сирупа је за мене знак да та друштва прегледам и утврдим присуство матице , евентуално легла , количине хране . Мени је најважније да су друштва здрава и на то увек и највише обраћам пажњу. Ако је здраво може му се увек помоћи и оснажити га.
                       Сируп сам како напред рекох први пут сипао у суботу рано изјутра. Сада су ноћи баш хладне , између 5 и 10 степени, и пчеле у току ноћи  већ формирају клубе. То сам установио тог јутра погледом кроз жицу збег - хранилице а на пар друштава сам и подигао збег да тачно пребројим улице пчела. Углавном су на 6 - 7 централних улица. Она најслабија на 5.Логично је да је њој потребно више времена да однесе храну.
                       Већ рекох да ћу за викенд на сајму пчеларства купити вероватно 20- так литара инверта . То ће бити златна резерва ако треба тим слабијима додати још који литар.
                       Иначе сетих се да на још нешто скренем пажњу. Сируп сам додавао направљен од хладне а једном и од топле воде. Наравно да је боља ова друга варијанта јер се шећер брже и боље растопи а пчеле га знатно брже односе па ако још увек прихрањујеш ради то са топлим сирупом отприлике топлоте људског тела.

Van mreže Kristian Njari

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #382 poslato: Septembar 28, 2016, 14:19:46 »
Gorane, hvala na odgovoru.

Prihranu sam radio sa toplim sirupom (5:3) i naravno sa dodatkom Nozevoja 2-3%. Ostao mi je još jedan od ona dva slabija roja da ga prihranim sa poslednjom turom od 1l, i tada sam završio.

Svako dobro!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #383 poslato: Oktobar 04, 2016, 08:29:30 »





              Протекли сајам искоришћен, између осталог, за обнављање потребне опреме за пчеларство. На овом сајму највећа инвестиција нова шесторамна , ручна врцаљка од инокса . Купљено и пар ситница попут матичних решетки , нитни и 12. литара инверта . За овај пут довољно трошкова.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #384 poslato: Oktobar 04, 2016, 09:31:26 »
Gorane,pitacu te po slobodi ,na tvojoj temi,kakva u stvari treba vrcaljka za RV, univerzalna da moze i poloska ili bas neka specificnija..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #385 poslato: Oktobar 07, 2016, 09:34:54 »





                      На протеклом сајму пчеларства Миљко Шљивић , познати пчелар и предавач је продавао своју нову књигу - брошуру под називом " Зимовање пчела ". Обзиром да се на сајму нисмо срели књигу сам наручио преко пп порука и јуче сам је већ добио од господина Шљивића. Исчитао сам је преко ноћи и мислим да је вреди имати у пчеларској библиотеци. Кратко , јасно и језгровито обрађен је велики део питања која се стално врте по форумима и изазивају недоумице посебно код пчелара почетника. Да не претерам и да самозвано не рекламирам , ипак препоручујем да се ова брошура набави.
                      У прилогу слика са корица брошуре са табелом односа шећера , воде , сирупа и количине зимске хране при справљању сирупа.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #386 poslato: Oktobar 07, 2016, 10:17:06 »
Kontakt?

Van mreže Goran ilic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornje Suhotno 220m
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #387 poslato: Oktobar 07, 2016, 10:27:15 »
Kontakt?

Miljko Sljivic
063/80-93-065

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #388 poslato: Oktobar 07, 2016, 11:05:44 »
Hvala.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #389 poslato: Oktobar 07, 2016, 14:51:49 »





                    Отворите слику коју сам поставио . При дну текста су бројеви фиксног и мобилног телефона и мејл колеге Миљка Шљивића. Поздрав.