Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345024 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #450 poslato: Novembar 09, 2016, 09:23:35 »
Dakle da iznesem sa čime sam sve nezadovoljan na svom kontejneru:
Hodnik unutar kontejnera je jedva 90cm - može se ali malo pretjesno. Pošto je u tebe RV onda vjerovatno ima više prostora.
Mjesto na cijevi ispod kojeg se stavlja dizalica nije ojačano pa se vremenom vrlo brzo udubi a samim time i oslabi
Svjetla u kontejneru ima ako radiš krajnje košnice pa okvir oturiš kroz vrata inače u sredini se jajašca slabo vide pa treba mnogo šetati za vrijeme pregleda
Nemam krovnog otvora pa dimilica zna zadimit i mene a ne samo pčele. Mislim da bi dva krovna otvora od leksana koji se mogu odškrinuti riješili problem svjetla kao i odvod dima. Ako se otvore obadvoja vrata na kontejneru zna biti promaje.
Kupljeni kontejner nije imao ništa za učvrstiti vrata u otvorenom položaju, ako ima vjetra (a ima ga uvijek) odvaljuje vrata, plaši i mene i pčele...
Obavezni si napravi šire drvene klocne na koje će ti leći noge jer će propasti u zemlju. Opet imaš problem neravnomjernog rasporeda težine kao i izvući noge iz zemlje. Klocne izdrže 2 godine pa ih zamjeniš. Trebat će ti manje postolje u širini dvije košnice da možeš stati i normalno skidati gornje nastavke. Na mome kontejneru imaju i zatvarači leta koji su zbog slabijeg materijala presavitljivi pa pčele "cure" , doduše ti koliko vidim zasad nemaš taj problem.


.... ako se sjetim još ponešto napisat ći... a tu je i Dule, vjerovatno i on ima poneki savjet!


                       Анто ,још једном хвала на примедбама , све су основане. Неке од дилема сам већ решио.
                       Код мене је ходник широк 1,20 метара ( ширина контејнера је 2,20 ). То је сасим довољно за несметан рад пчелара са помоћником.
                       Место за дизалицу сам већ ојачао баш из разлога које си навео. Усликаћу при следећем обиласку и место и дизалицу каја је набављена. Ради одлично , контејнер се подиже буквално са два прста.
                       За довољно светла потребног за рад ћу размислити. Врата на контејнеру су широка 1,20 метара и направљена су са обе бочне стране па мислим да би отварање једних при раду у једном делу давало довољно светлости. Ипак вреди размислити и о твојим понуђеним решењима док је још време.
                       Што се тиче дима од димилице на то сам већ мислио и осмислио надам се добро решење. Наиме , кров је на две воде што се види на некој од ранијих слика. На средини попречне шипке је од ње подигнут 10,00 цм ( сљеме ). Тај део неће бити затворен лимом већ мрежом што би требало да омогући излазак дима и топлог ваздуха из контејнера.
                       Врата ће имати браве за закључавање и држач када су у отвореном положају. Код контејнера колеге који је први рађен је то урађено а биће и код мога.
                       Постоље на коме се стоји када се ради у горњем реду је предвиђено и урадиће се на крају. Осим њега набављен је покретни ( на точкићима ) сто из болнице који се одлично уклапа за одлагање рамова или наставака при прегледу. Усликаћу и то следећег пута.
                       За проблем меке земље и клоцни знам и то неће бити проблем.


                       Једино што ме у овом тренутку брине је тај проблем  " ЉУЉАЊА ПО ДУЖНОЈ ОСИ " па бих замолио и тебе и Душана Лазића да препоручите неко решење тог проблема. За викенд ћу наставити са радом без обзира на хладно време. Тада би требало да поставим лим дуж целе друге бочне стране у горњем делу и друга чеона страна. Лим је за све већ скројен остаје само да се захефта поп нитнама. За један дан више од тога и не може да се уради. Лим за доњи део - ред кошница ћу морати да докупим и то ће мало сачекати. Има ту и тамо још пуно ситница и за потпуни завршетак ће требати отприлике још 4-5 радних дана. Но , нигде сада не журим. Боље је унапред све испланирати и урадити него после преправљати. Неки пропуст ће вероватно остати но ко ради тај и греши. Битно је да их има што мање.
                       Поздрав и још једном хвала на сугестијама.


Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #451 poslato: Novembar 09, 2016, 09:35:58 »
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1662.30  možeš vidjeti kako je to kod mene urađeno, mada sada imam lance na obje strane na svakoj nozi

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #452 poslato: Novembar 09, 2016, 09:46:31 »
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1662.30  možeš vidjeti kako je to kod mene urađeno, mada sada imam lance na obje strane na svakoj nozi


             Писали смо истовремено , Ти на мојој а ја на твојој теми. Већ сам све погледао. Поздрав.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #453 poslato: Novembar 09, 2016, 10:47:28 »
Citat
Осим њега набављен је покретни ( на точкићима ) сто из болнице који се одлично уклапа
Sa kog odeljenja? Ja znam odakle bih uzeo...  ;)

Ajd, neću više da se zezam s ozbiljnim stvarima. Al takav se nabac ne propušta...  :P

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #454 poslato: Novembar 09, 2016, 13:49:12 »





                        Питање за Анту Данкића и Душана Лазића : Пронашао сам слику  " бечејског " контејнера са кога су узета нека од решења при изради  мог контејнера. Иако је слика мала мислим да се виде дијагонално постављене цеви које учвршћују конструкцију. Зато питам :  Да ли се можда на овај начин може решити проблем " љуљања по дужној оси " на који сте ми скренули пажњу ?
                        У прилогу колега Миша који се данас учланио на овај наш форум испред "бечејског контејнера" и један од његових пчелињака на Морави.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #455 poslato: Novembar 09, 2016, 14:16:17 »





               У међувремену се телефоном јавио колега Града Аврамовић и све ми је лепо објаснио. Делема разјашњења имам одмах решење у глави. Хвама свима на помоћи.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #456 poslato: Novembar 10, 2016, 17:54:46 »
Gorane, evo neke slike koje će ti možda dati neku ideju.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #457 poslato: Novembar 10, 2016, 17:56:47 »
ili ova...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #458 poslato: Novembar 10, 2016, 17:58:00 »
ili ova...

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #459 poslato: Novembar 10, 2016, 19:33:05 »
Dusane taj kosnik znaci i tako treba da bude.  Onako kako je Goran uradio ne sluzi nicemu. Ovakvo je resenje i kod BDF kontejnera.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #460 poslato: Novembar 10, 2016, 22:23:01 »
Već sam napomenuo da sam za malo izbegao katastrofu, jer nisam odmah rešio to podužno ukrućenje. Naknadno sam samo isekao četiri parčeta od perforiranog L-profila i šrafovima spoijo i dobio te kosnike.
 To je bilo "privremeno"rešenje koje traje i dan-danas. :D


Još sam hteo Goranu da prikažem kako sam uradio stope od felne (činimi se od keca :D ).Felne su presečene na pola - tako sam dobio sve četiri.
Inače, prilikom selidbe, ja samo uvučem noge, felne pokupim i ubacim u hodnik i "vozi Mile..."
Širinu nogu nikad ne pomeram (premda postoji mogućnost), jednostavno sam se izveštio da nateram kamion (maltene) iz cuga, samo sa retrovizorima. :)
Sretno.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #461 poslato: Novembar 10, 2016, 22:25:41 »
Još sam hteo Goranu da prikažem kako sam rešio vezivanje kontejnera za šasiju kamiona. Slika 2 (3)

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #462 poslato: Novembar 12, 2016, 16:26:25 »
Odlična rešenja jer isti problem imam i ja sa svojim kontejnerom duzine 4.10m i širine 1.9m, moj kontejner stoji na 4 glavne nogice a na polovini ima sa obe strane po jednu pomocnu nogicu koja se namesta kada se kamion izvuce sigurnosti radi, a ideju sa kosnicima ću i ja da ukradem e sada kako, da li sa lancima ili sa L- profilom videću... (da vidim sa mojstorom kako da odradimo)
Kontejner sutra opšivam OSB tablama i dovozim od majstora Kući gde me čeka farbanje nekih sitnica, lakiranje OSB tabli i postavljanje poda...Nadam se lepom vremenu sutra da završim planirano i da konačno izbacim slike na forum i predstavim svoj kontejner, a do kraja Novembra i da ga naselim pčelama odradim oksalnu i pozelim miran zimski  san svojim pčelama...puno pozdrava
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže gradimir avramovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #463 poslato: Novembar 12, 2016, 18:09:29 »


    Miloše, drago mi je da si i ti pri kraju izrade kontejnera.
    Što se tiče problema stabilnosti moje prdlog su lanci i španeri- zatezači...
    http://www.velog.rs/zatezaci_sajle__spaneri

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #464 poslato: Novembar 12, 2016, 19:50:04 »
Hvala Grado odlična ideja videcu sutra sa majstorom da mi zavari alke za Zatezace pa na licu mesta da isprobamo kako funkcioniuše, kod mene stabilnost nije losa jer imam dva pomoćna nogara ali bolje sprečiti nego lečiti...zdravlje od boga slikam i objavljujem uskoro ceo kontejner...
pozdrav
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama