Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344962 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #615 poslato: Jul 03, 2017, 10:08:52 »
Želim ti da što pre zadihtuješ tu promaju u kontejneru. ;)


               Нисам га баш задихтовао али сам промају значајно смањио. Идућег викенда ће , Боже здравља , доњи ред да буде комплетан.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #616 poslato: Jul 03, 2017, 11:37:41 »
Super Gorane polagano se popunjavaju otvori. Dogodine ako Bog da zdravlja moglo bi i da se seli sa pola muke.

Nego..., baš nešto gledam te flaše od kokakole su mnogo praktične za razne stvari. Samo ih treba imati u velikom broju pa kad zatreba...   ;D ;)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #617 poslato: Jul 03, 2017, 12:54:05 »

Super Gorane polagano se popunjavaju otvori. Dogodine ako Bog da zdravlja moglo bi i da se seli sa pola muke.

Nego..., baš nešto gledam te flaše od kokakole su mnogo praktične za razne stvari. Samo ih treba imati u velikom broju pa kad zatreba...   ;D ;)


                             И ја се надам да ће муке око рада и сељења сада бити мање. Већ јуче када је целог дана падала киша се то и показало. Контејнер је довољно широк да је у њега стао и један мали округли сточић и две столице. У паузама при раду , дакле , не мора да се силази јер је цело послужење и за пчеле и за мене ту на лицу места.
                             Што се кока - коле тиче ниси видео добро. Или вероватно јеси што и ови твоји насмешени , намиганти показују. Кока колу не пијем из три разлога. Први је што је америчка а нисам њихов фан , други што се прави од коке а ја нисам наркоман и трећи најважнији што се од ње добија цироза јетре .
                             Ја сам фан домаћих производа пре свега сокова сваке врсте. Ако је од шљиве онда мора да одлежи у храстовом или дудовом бурету . Ако је од осталог нашег старог воћа типа крушке , кајсије , дуње и слично препоручујем стаклену амбалажу. Служити на собној температури мада је боље да мало " одћути " у фрижидеру.
                             Сокове од грожђа препоручујем са историјским личностима. Ту сам измирио две династије па ове сокове користим и са Карађорђем и са Књазом Милошем. Летња варијанта је пола - пола а зимска два према један. Баш као и сируп за пчеле лети је то за стимулацију а зими за резерве. Може и чисто али само ако је добро црно и ако вози неко други а не ја.
                             Амбалажа са слика није од напред набројаног. Ради се о соку од јечма који је зачињен са мало хмеља. Географско порекло - источна Србија - Зајечар. Е , видиш овај сок је најбољи кад је хладан и јефтин. Хладан као таштин поглед а за јефтиноћу знам али не смем да напишем да не бих прекршио правила овог форума.
                             Када се следећи пут будем попео у контејнер наздравићу са нечим од овога што сам напред навео теби у част. Нећеш имати много вајде од тога али ако ништа друго знаћеш бар да Шумадинци мисле на Републику Српску.
                             На крају и један поздрав по нашем старом обичају - ЗДРАВ СИ - БОГ ТИ ДАО ЗДРАВЉА.
                             

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #618 poslato: Jul 03, 2017, 13:17:24 »
Citat
Што се кока - коле тиче ниси видео добро. Или вероватно јеси што и ови твоји насмешени , намиганти показују.

Avaj, odaše me namiganti.  ;D  ;D

U pravu si prepoznao sam ja ambalažu nego se malo šalim ne zamjeri.

Kod mene kad podignu čašu obično kažu "ŽIVJELI" a stari znalci ispravljaju te pripovjedaju da to nije ispravno jer živjeti se može i na aparatima (misli se na bolničke aparate) a ispravno je po njima "UZDRAVLJE" jer život bez zdravlja kao da i nije život.

Tako i ja tebi Gorane želim prije svega da te zdravlje posluži što duže. Kako tebe tako i tvoje najmilije.

Živ mi bio i UZDRAVLJE...  :)

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #619 poslato: Jul 03, 2017, 13:59:21 »
Dihtunzi su ti dobri, poklopce si, vidim, uradio kao i ja ( privredna špijunaža na delu ).
Dakle, sve teče po planu i ostaje samo da posle suncokreta razbijemo flašu crnog...
Ne, ne o kontejner. Pa nije to brod. Mislim, da je razbijemo ko beba zvečku. I drugu, treću...
Za sreću. ;D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #620 poslato: Jul 03, 2017, 14:52:11 »


Kod mene kad podignu čašu obično kažu "ŽIVJELI" a stari znalci ispravljaju te pripovjedaju da to nije ispravno jer živjeti se može i na aparatima (misli se na bolničke aparate) a ispravno je po njima "UZDRAVLJE" jer život bez zdravlja kao da i nije život.

Tako i ja tebi Gorane želim prije svega da te zdravlje posluži što duže. Kako tebe tako i tvoje najmilije.

Živ mi bio i UZDRAVLJE...  :)


                        У праву су твоји стари Бојане , потпуно су у праву. По здравици се одмах види са ким имаш посла. Кад ти неко каже " живели " одмах видиш да је танак , скоројевић , репа без корена. Ови млађи и нису много криви јер их вероватно није имао ни ко научити. Очеви отишли у фабрике а дедове није хтео нико да слуша. Они који су превалили педесету би већ требало да се замисле ? Они да су хтели имали су од кога да чују.
                       Овај наш Београд је пун тих тзв. " кевића " којима из дупета још вири прази лук а они мисле да могу небо да дохвате. Ма какав Београд пуна их је Србија . Шта да се ради такво је време.
                       У земљи лажних и поремећених вредности где 70.година два грама власти вреди више од два кила памети нормално је да министри имају фалсификоване докторате , директори купљене дипломе , свака шуша има звање менаџера, кол герле буду медијске звезде , го - го играчице глуме певачице , учитељи уносе угаљ да прехране породице а радници се вешају по погонима од  срамоте што својим поштеним радом не могу деци да приуште кору хлеба. О сељацима нећу да причам , они мученици служе да плаћају порез и иду у рат . Ту је нормално све оно што је у нормалној земљи и друштву ненормално.
                       Морам сада да закочим. Ипак је ово пчеларски форум . Почели смо од шале а завршисмо са преозбиљним темема и причама. Ипак саслушај шта ћу ти сада рећи и кад ти неко дође у кућу а ти га , по нашем старом обичају , послужиш мученицом , подигни чашицу и кажи као наши стари " УЗДРАВЉЕ " или " ЗДРАВ СИ ". Ако зна да одговори седи са њим и напиј се биће драго и теби и њему. У супротном сипај му само још једну , јер се на две ноге долази и одлази из домаћинске куће , и нагласи да је то сиктеруша " за вјеки вјеков ". Биће боље и њему и теби. Лепо сам рекао саслушај ме а да ли ћеш и послушати теби на памет и душу.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #621 poslato: Jul 03, 2017, 15:25:22 »
Citat
Морам сада да закочим. Ипак је ово пчеларски форум .
Stanislave, čovečanski te pitam zašto...
Hoćeš da te moderator 5 malo po prstima?

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #622 poslato: Jul 03, 2017, 16:18:13 »
Jedino da ja znam gde se to ocuvalo je na Kosovu, kazu zdrav si a onaj ko pije kaze bog ti dao zdravlje. I udri meku od 1 deci do jutra :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #623 poslato: Jul 04, 2017, 09:04:15 »

Jedino da ja znam gde se to ocuvalo je na Kosovu, kazu zdrav si a onaj ko pije kaze bog ti dao zdravlje. I udri meku od 1 deci do jutra :)


                    Јесте Саша они су очували традицију и старе обичаје. Но , ја сам мислио на други крај - Лазареву Србију . Почев од Крушевца па западно преко александровачке жупе до Жељина , Гоча и Копаоника старине те одмах погледају испод ока ако кажеш живели. И Топлица се ту може убацити. Попричај некад са Радишом Здравковићем из Наупара који је члан овог форума па ћеш видети. Ја сам се наседео са њим и баш смо причали о овоме и другим сличним темама. Није мени ово случајно пало на памет да напишем сетио сам се баш њега и његовог краја. Некада давно сам живео тамо на падинама Гоча између Трстеника и Врњачке Бање и добро се сећам свих тамошњих обичаја. Уосталом добар део фамилије ми је из тих крајева. Никада ми нико од њих ни старијих ни млађих није рекао живели.
                    Обрати пажњу на серију Баба се чешља. Репризира се ових дана. Она говори о моравским селима са друге стране Западне Мораве ( Дренова , Медвеђа , Кукљин ...) и о селима из Левча ( Дубич на пример ). Приметио сам да је Радош Бајић кроз серију више пута провукао баш ово. Кад дођу гости он их онако лукаво по сељачки преиспита ко су , шта су и одакле су баш инсистирањем на овој и оваквој здравици. Провукао је он кроз ту серију и низ других сличних тема. Обрати пажњу колико се пута у серији пева песма " Благо мени и теби девојко ". Мислиш да је то случајно ? Не бих рекао. За ову песму су везани неки од пресудних тренутака наше историје чије последице и данас осећамо. Зна то лукави Чарапан зато и провлачи кроз серију. Многи на ову серију гледају као на лако хумористично вечерње забављаљње али су поруке много дубље. На лаган и елегантан начин Радош је подигао споменик српском селу и сељаку и подвалио мало варошкој " господи ". Шта ћеш шут рогатом само тако може да доскочи.
                    Но да се вратим мало на једну пчеларску истиниту причу која говори баш о доскочици шутог рогатом. Пре пар година када је оно багрем замедио да је цурело са грана на све стране обиђем ја једног озбиљног пчелара са преко 200.кошница у сред багремове паше. Вече већ пало а он сирупа ли кошнице па сирупа. На моје питање шта то ради и шта ће му то дао ми је лукав одговор. Не сирупам ја све кошнице  , каже он , већ само оне из којих мед продајем откупљивачу из нашег краја на велико. То радим , каже даље , јер ме овај покраде на ваги 10 - 15 % , па ме уцењује да ми мед није у првој класи па ми још касни са исплатом предатог меда. Е , онда му ја доскочим тако што дам и сирупа таман толико да се не примети и онда смо фифти - фифти . Откупљивач мени каже да ми је мед калирао 10 % а ја њему прећутим да сам му додао 15 %. Ко је ту кога ..........  ? Оне кошнице из којих је мед за кућу , пријатеље и старе муштерије сируп нису ни омирисале.
                    Толико о шутом и рогатом , старом и новом. Поздрав.
                   

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #624 poslato: Jul 04, 2017, 11:46:22 »
                НАШИ ДАНИ


Развило се црно враме опадања,
Набујао шљам и разврат и пороци,
Подиго се трули задах пропадања,
Умрли су сви хероји и пророци.
Развило се црно време опадања.

Од пандура створили смо великаше,
Достојанства поделише идиоти,
Лопови нам израђују богаташе
Мрачне душе назваше се патриоти.
Од пандура створили смо великаше.

Остала нам још прашина на хартији
Ко једина успомена на џинове,
Сад сву славу пронађосмо у партији,
Пир поруге дохватио све синове.
Остала нам прашина на хартији.

Под срамотом живи насе поколење,
не чују се ни протести ни јауци,
Под срамотом живи наше јавно мњење,
Нараштаји, који сишу ко пауци.
Под срамотом живи наше поколење.


Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #625 poslato: Jul 05, 2017, 13:42:57 »
 Kad` smo vec kod nazdravljanja, ja bi` da kazem kako je se to nazravljalo kod mene u Sumadiji a da pri tome necu doziveti sankcije moderatora. Naime, kao sto se to i da primetiti, sve je pocelo u ovoj temi a na PCELINJAKU RAKOVAC, mestu ili kako bi` mi pcelari rekli LOKACIJI u Radovanju, gde se pored ozbiljnog pcelarskog posla i uziva u radu, u pauzama u druzenju, ... Gospodin Rakovac je to stvarno domacinski osmislio a kao neminovno, doceka vas dobrodoslica, prisan i iskren odnos domacina i normalno nazdravljanje. Da se razumemo, ja jos nisam bio gost kod naseg uvazenog domacina ali oseca se atmosfera koju slikaju postovi ove teme.
 Evo sta mi je deda rekao(inace bio je iz meni susednog sela, odkle je bila i moja majka, Belosavaca): "Blago meni, ovako je se pozdravljalo i nazdravljalo: Od Bozica do Bogojavljenja, HRISTOS SE RODI a odgovor VAISTINU SE RODI, od Bogojavljenja do Vaskrsa, HRISTOS SE JAVI, odgovor VAISTINU SE JAVI, od Spasovdana do narednog Bozica SPASAJ SE, odgovor NASPASAJ SE, nakon cega je pocinjala nova godina i sve iz pocetka.
 Naravno, ima tu jos pozdrava i nazdravljanja ali sve u ime Boga( pomaze Bog-Bog ti pomogo-zbogom, u zdravlje-od Boga ti zdravlje, ...).
 Taman posla, ja licno, voleo bi da znam kako se pozdravlja, odnosno kako je se pozdravljalo i u drugim nasim krajevima.
 Pozdrav iz Sumadije

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #626 poslato: Jul 05, 2017, 14:05:59 »
Možda je vrijeme za novu temu sa naslovom "Zdravice i pozdravi u našim krajevima". ;)

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #627 poslato: Jul 05, 2017, 14:57:30 »
Slazem se.
Pozdrav iz Sumadije

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #628 poslato: Jul 21, 2017, 08:25:42 »



             Форум појео поруке и слике од ове недеље. Нема везе . Идемо даље .

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #629 poslato: Jul 21, 2017, 08:27:29 »



             Форум појео поруке и слике од ове недеље. Нема везе . Идемо даље .
Hosting domaćin ukakio motku. Poslednji bekap bio od 17.07. Imaš obaveštenje Moderatora 5. Nadigni slike ponovo i rešen problem.

I moram ponoviti pitanje:
Jesi li ti primetio da u kontejneru imaš umesto 4 x 12, 4 reda za po 11 košnica?