Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344808 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #735 poslato: April 11, 2018, 12:52:24 »
Ne brinem ja za tebe majkane, stari si ti vuk...Doteraces ti njih kao lutkice.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #736 poslato: April 11, 2018, 14:47:33 »



                       Ево и мало празничних слика . На првој је јудино дрво , на другој и трећој  виљемовка у цвету  а за последњу објашњење надам се и није потребно.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #737 poslato: April 11, 2018, 16:39:12 »
Odlicno Gorane,ali mi nekako ova poslednja zapada za oko.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #738 poslato: April 11, 2018, 22:29:37 »
Poslednja najviše medi, zato Dejane. 😀

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #739 poslato: April 23, 2018, 08:45:31 »
Poslednja najviše medi, zato Dejane. 😀


                  Ова би ове године стварно требало да замеди.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #740 poslato: Maj 03, 2018, 10:44:41 »



             За први мај , дан рада сам крвнички радио око пчела . Багрем је у напону снаге , жури да прецвета и сваки минут на пчелињаку злата вреди.
             У прилогу пар фотографија , старог и дела новог пчелињака који су фактички на истој локацији удаљени стотинак метара један од другог. Последња фотографија је поглед из дворишта од контејнера.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #741 poslato: Maj 03, 2018, 11:01:35 »
Bas ti je lepo na pcelinjaku a i kosnice su u hladovinki pa nemora pcelar da se preznojava. Vidim da volis da eksperimentises, imas kosnice raznih kombinacija. Na poslednjoj slici natempirao si kosnicu pravo na cvet bagrema da izlecu pcelice! Vidim da si Peleta radio vec vise puta pa jedno pitanjce da postavim: moze li kombinacija nastavaka RV+EKV+(MR)RV tj. da medju prostor sa medistem bude EV nastavak?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #742 poslato: Maj 03, 2018, 11:39:07 »
Bas ti je lepo na pcelinjaku a i kosnice su u hladovinki pa nemora pcelar da se preznojava. Vidim da volis da eksperimentises, imas kosnice raznih kombinacija. Na poslednjoj slici natempirao si kosnicu pravo na cvet bagrema da izlecu pcelice! Vidim da si Peleta radio vec vise puta pa jedno pitanjce da postavim: moze li kombinacija nastavaka RV+EKV+(MR)RV tj. da medju prostor sa medistem bude EV nastavak?


                     Презнојавање при раду се не може избећи без обзира на хладовину. Ипак много се лакше ради него на отвореној ливади. Уживање је у паузама при раду уз хладно пиво. До прошле године сам на самом пчелињаку имао и кревет да се опружим по који пут. Сада су на њему само столице да не седим баш на трави.
                      Што се Ренсона тиче код њега је најбиније заробљавање матице са две матичне решетке на 30.000 ћелија на почетку паше са два лета од којих је једно на подњачи а друго изнад другог наставка. За ово заробљавање је ЕВ наставак идеалан због своје величине. У принципу изнад и испод се може стављати по жељи и ЕВ и РВ наставак. Лакше је са ЕВ наставцима и ја Ренсона радим искључиво са овим кошницама. Тренутно ми је једна од бољих производних друштава.
                      Пронашао сам још једну слику са твоје посете Радовању па је сада постављам.




Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #743 poslato: Maj 03, 2018, 12:19:23 »
Hvala na brzom odgovoru. Ovo za krevet si pogresio... nista bolje nego da se covek pruci u ladovinci. Super fotka - super pcelari. Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #744 poslato: Maj 03, 2018, 13:26:37 »

Hvala na brzom odgovoru. Ovo za krevet si pogresio... nista bolje nego da se covek pruci u ladovinci. Super fotka - super pcelari. Pozdrav.


            На задњој слици из одговора 740 на којој је у првом плану бела кошница види се тај стари отоман наслоњен на три стабла багрема. Стварно сам уживао на њему лешкарећи у сред пчелињака. Пар пута сам и задремао и никада ми , наравно , ништа није фалило. На жалост он је одрадио своје и при следећој посети ћу морати да га склоним .

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #745 poslato: Maj 07, 2018, 07:27:55 »



                 Управо сам се вратио са пчеларског викенда из уз прву јутарњу кафицу отворио форум. Протекла три дана је време било знатно повољније. Дани нешто свежији нема оне прошлонедељне припеке . У суботу пала и лепа поподневна кишица тек колико да ороси и освежи. До душе грмело је и севало , противградна одбрана је пуцала на све стране те је обимнија киша прескочила Радовање.
                Багрем је добро медио , пчеле радиле као сумануте. Ово време му одговара и продужиће још који дан. Нешто удаљенији по потоцима је отворио како кажу тек пре неки дан тако да ће се сезона изгледа нешто продужити.
                Пчелињак је у реду, по негде се појави који матичњак. Неколико екстремно добрих друштава су напросто експлодирала па сам у недостатку могућности за даље проширење морао да изврцам нешто меда и онда им вратим рамове. Изврцао сам неких 50 - так килограма. За ова друштва ни сам не смем да кажем колика су и каква и како раде јер се бојим да ме не прогласе лажовом . Сачекаћу крај сезоне а онда сумирати резултате и рећи шта је са њима било.
                На једној од најбољих кошница сам намерно урадио рани Пелет. Резултат је изванредан али ћу о томе на посебној теми.
                До сада одрађено десетак раних ројева код једне матица јуче и пронела.
                Од силног умора синоћ сам одустао од повратка за Београд па сам то урадио тек јутрос и то аутобусом. Надам се да ће се оволика мука и рад на крају ипак исплатити.
               

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #746 poslato: Maj 08, 2018, 08:20:12 »



                        Субота 05.мај, касно по подне, пар минута пре кише. Нису престајале са радом ни док је падала иако је грмело и пуцало на све стране. До душе киша је била доста слаба и трајала неких петнаестак минута.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #747 poslato: Maj 08, 2018, 10:19:13 »
Kad napisa kiša... šta kažu za jučerašnju kišu... u Palanci je palo oko 30l/m2... jel išta došlo do Radovanja?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #748 poslato: Maj 15, 2018, 09:37:06 »



               Багрем завршио и пчеле га затвориле тако да је дошло време и за врцање. Радило се пар дана пуном паром. Постављени и скидачи полена и свеж полен јутрос послужен колегама са посла.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #749 poslato: Maj 16, 2018, 13:25:13 »



                                   Почело је овако ...