Autor Tema: Rensonova metoda  (Pročitano 85646 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #135 poslato: April 27, 2018, 14:20:51 »



                Их , бре Зоране и Бојане . Са ових пар последњих порука унаказисте тему о Ренсону. Ово са Ренсоном нема ама баш никакве везе. Отворите нову тему о Белчићу на настављачицама па о томе на тој новој теми. Овако неко ко се први пут среће са Ренсоном биће у великој , великој заблуди а сумњам и да ће му ишта од написаног на целој теми бити јасно.
                Најбоље је да отворите нову тему и замолите администратора да ове поруке испребацује тамо. Поздрав другари чујемо се .

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #136 poslato: April 27, 2018, 15:10:17 »
                Их , бре Зоране и Бојане . Са ових пар последњих порука унаказисте тему о Ренсону. Ово са Ренсоном нема ама баш никакве везе. Отворите нову тему о Белчићу на настављачицама па о томе на тој новој теми. Овако неко ко се први пут среће са Ренсоном биће у великој , великој заблуди а сумњам и да ће му ишта од написаног на целој теми бити јасно.
                Најбоље је да отворите нову тему и замолите администратора да ове поруке испребацује тамо. Поздрав другари чујемо се .

Izvini Gorane u pravu si. Malo me ponijelo...  :-[

Majkane otvori temu Belčićeva metoda i kontaktiraj administratora. I onako ti "forsiraš" Belčića...  ;D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #137 poslato: April 27, 2018, 16:59:27 »



            Бојане на теми пчеларење еко воја кошницама сам написао како сам ЕВ кошницу сложио по Ренсону. Погледај тамо ако те занима.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #138 poslato: April 27, 2018, 18:57:26 »

Polemisalo se o tome da li matica može da smrša pa se provuče kroz MR. Zna se da se zadak kod matice smanji tokom rojenja ali mislim da je Šole pisao da matica kroz rešetku nemože da provuče prsište koje nebi trebalo da se smanjuje tokom rojenja pa ostaje nejasno kako se onda matica provuče.
Da li je moguće da mlade matice koje se izlegu još nedovoljno razvijene prođu kroz rešetku i povedu prvenac iako on pripada starki? Nešto tu ne štima...

Pozdrav svima...

Мислим да уопште не излази њихова матица са ројем. Највероватније је да се придруже неком роју (или ројчићу) који има матицу.

Покушавао сам да спречим излазак роја стављањем решетке на подњачу. „Рој“ изађе (ако се може назвати ројем јер не излази њихова матица са њима – мада пчела напусти кошницу, па му то дође на исто). Ипак је то моменат када се пчеле роје...и како рече Мирослав у неком „другом времену“ би било другачије.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #139 poslato: Maj 03, 2018, 10:55:39 »

                      Да се вратимо теми о Ренсону.

                     Ево Еко воје кошнице постављене по Ренсону ( кошница зелено бела са леве стране ). Матица је у другом , белом ЕВ наставку , ограничена , фактички заробљена са две матичне решетке . Основно лето је са почетком цветања багрема заротирано удесно док је изнад другог наставка ( плодишта ) постављено ново помоћно лето.
                     Кошница јуче прегледана и одлично ради . Досада је за ових 5 - 6 дана напунула 2. ЕВ наставка медом.

Van mreže Kresimir Jurisic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #140 poslato: Maj 25, 2018, 23:43:54 »
Dobro vece, narode pcelarski.
Neznam sta ide kako netreba u Renson postavci kod pojedinih kolega. Metoda je dosta jednostavna i u praksi, barem kod mene, fercera bez problema.
Desavalo se redovno, proteklih godina da roj izadje iz kosnice ako pcelar zaksni s radnjama. Vine se u zrak i nakon nekog vremena vrati natrag. Ako ste dosli navrijeme, vidi se masa pcela na prednjoj strani kosnice i grupice mladih pcela po zemlji ispred. Ako dojete nesto kasnije, nipocemu nemozete vidjeti dase bilo sta desilo. Ukoliko vec dodje do rojevnog nagona, ja razrojavam tako sto vadim maticu sa pcelama koje stresam u novu kosnicu. Obicavam da to radim bez da vadim i leglo. Obicno iskoristim id dio zrelih maticnjaka koje stavljam u mini oplodnjake.
Inace, ova godina bi kod nas mogla oboriti sve rkorde. Ide sve po PS-u.
Kao ilustracija evo link, de ne ponavljam. https://pcelarstvo-nahl.com/forum/viewtopic.php?f=28&p=31982#p31982
Pozz, Kreso.

Van mreže Miša Petrović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Surdulica
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #141 poslato: Jun 12, 2020, 22:06:32 »
Свиђа ми се ова метода и желео бих да је применим. Моје питање је, да ли је могуће овако пчеларити са РВ с тим што ће матица бити ограничена у РВ наставку на седам рамова, што даје око 30.000 легла. Ограничити је двема МР и преградни даскама са стране ако плодиште држимо у центру наставка или у једну страну наставка са једном преградом даском. Тај наставак ће имати девет рамова укупно?

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #142 poslato: Jun 13, 2020, 11:03:46 »
Ограничи у један наставак Еко Воје и ствар решена
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #143 poslato: Decembar 10, 2020, 00:48:18 »
Свиђа ми се ова метода и желео бих да је применим. Моје питање је, да ли је могуће овако пчеларити са РВ с тим што ће матица бити ограничена у РВ наставку на седам рамова, што даје око 30.000 легла. Ограничити је двема МР и преградни даскама са стране ако плодиште држимо у центру наставка или у једну страну наставка са једном преградом даском. Тај наставак ће имати девет рамова укупно?

мало каснимо са одговором али како се кае никад није касно..
У једно наставку Родне Воје имамо око 47-48.000 радиличких ћелија али то је свеукупно. Ако плодиште ограничимо на један РВ наставак и у њега спустимо три четири рама меда који нам је заостао тада пред ћелија које ће нам бити заузете поленом нећемо имати ни тих 30.000 Ренсонових ћелија радиличког легла у том РВ плодишном наставку.

Ми у једном РВ ограниченом плодишном наставку имамо и повољнији систем од Ренсона..    :D
Пред пашу на десетак дана спустимо 4 рама отвореног легла у тај први наставак и на пример три рама са медом који ћемо распоредити 1+2 на другу страну на крајеве и добићемо још три места за празне рамове то јест за ширење легла и простор за матицу.
За десетак дана сво отворено легло које смо спустили у први плодишни и ограничени наставак ће нам бити затворено а ова три рама ће бити залеена са око 4000 х3= око 12.000 легла које ће матица залећи за око 6 дана и након 8 дана када га пчеле затворе то јест након укупно 6+8 =14 дана или пар дана након почетка паше и то легло ће све бити затворено.

На пар дана након почетка паше нећемо имати више од половине једног рама свеукупно отвореног легла а то је око 2000 ћелија и то једна трећина од тог легла које се отхрањује 5,5 дана биће само јаја до три дана старости. То значи да ћемо у том случају имати само око 1.300 отвореног легла или ларви не рачунајући јаја око којих нема никаквог посла.

Можете ли замислити да у кошници која је имала 12-13 рамова легла на десетак дана пре почетка багремове паше где је у другом наставку остављено 5 +у трећем још 4 рама затвореног легла да ће нам из тог легла изаћи око 3.800 ћелија је просек х9 рамова око 34-35.000 младих пчела и да је то снага од око 22 рама младих пчела у медишту и све то старости до једног дана па до 12-13 дана, која је то снага и моћ + оне пчеле у плодишту а то је још десетак рамова пчела у плодишту..

То је укупно преко 30 рамова или прецизније 23 рама младих пчела у медишту + свих структура још 10 рамова у плодишту а то је око 33 рама пчела неисцрпљених на отхрањивању легла а само отвореног легла на две трећине једног РВ рама око кога треба водити бриге и отхрањивати га. 
Имамо овом методом 32 рама слободних пчела које могу да доносе и прерађују нектар на спрам мање од једног рама отвореног легла. 
Овај мој метод који користим већ двадесет година је неупоредиво бољи од Ренсоновог метаода или било ког описаног метода у свету пчела и пчеларства. Хвала...  :D

Поздрав драгим пријатељима... 

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #144 poslato: Decembar 10, 2020, 08:58:03 »



Ренсонова метода са РВ кошницама - немогућа мисија и потпуни промашај.
Ренсонова метода са ЕВ кошницама - пун погодак , сигуран принос у меду и перги.


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #145 poslato: Decembar 10, 2020, 11:20:19 »
Ренсонова метода са РВ кошницама - немогућа мисија и потпуни промашај.
Ренсонова метода са ЕВ кошницама - пун погодак , сигуран принос у меду и перги.
Šta misliš Gorane, zašto je to tako?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #146 poslato: Decembar 10, 2020, 13:16:46 »
Писао сам да сам на једној ЕВ кошници урадио ренсон методу која је успела. Имало је и меда скоро три ЕВ наставка који додуше није био поклопљен (као и свуда у Србији) и неколико пуних и неколико мање пуних рамова перге коју сам зумбао. Ово друштво је појачано са леглом из друге ЕВ кошнице.
Урадио сам и ренсона на једној РВ кошници тако што сам у плодишту оставио седам рамова али није успело. Ту сам хтео и ''јаре и паре'' а на крају ништа. Касно сам кренуо а и временски услови нису погодовали.
Ето, то су нека искуства.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #147 poslato: Decembar 10, 2020, 13:32:17 »

Ренсонова метода са РВ кошницама - немогућа мисија и потпуни промашај.
Ренсонова метода са ЕВ кошницама - пун погодак , сигуран принос у меду и перги.
Šta misliš Gorane, zašto je to tako?




Рекао сам да је Ренсонова метода и РВ кошница немогућа мисија и потпуни промашај и стојим иза тога.
Ево разлога :


Суштина Ренсонове методе је ограничавање матице у другом наставку кошница настављачица са две матичне решетке на 30.000 ћелија у кратком временском периоду од највише до месец дана.
 
Дакле :
- ограничавање матице искључиво у другом а не неком другом наставку,
- 30.000 ћелија ,
- кратак временски рок у коме је кошница сложена по овој методи највише до  око месец дана.


РВ кошница са својих 47 - 48.000 радиличких ћелија у једном наставку је и теоретски и практично неподобна за примену ове методе. Једноставно , разлика између 30.000 и 48.000 је превелика а разноразни покушаји сужавања оваквог плодишта да би се дошло до тих 30.000 су сизифов посао и  бесмислена импровизација по којој се народски речено " коље бик за кило меса ". Не видим ништа страшно у томе да не треба радити овом методом са РВ кошницом. То је рад на силу и малтретирање и пчелара и пчела. РВ кошница није направљена за ову методу и не треба је користити за оно за шта није направљена. Стога је по мени и било каква даља дискусија на ову тему беспредметна.


Такође сам рекао да је ЕВ кошница и Ренсонова метода пун погодак и сигуран приход у меду и перги и стојим и иза ове тврдње.


Са ЕВ кошницом је ситуација потпуно другачија. Она у једном ЕВ наставку има 28.000 ћелија ( нешто мање од теоретских 30.000 ) и као таква одговара овој методи. Шта више као да је наменски прављена за ову методу .  У пракси ми се у раду овом методом показала као одлична. О томе сам у више наврата на овој теми већ писао те не бих да се понављам. Зато и тврдим да је ЕВ кошница и Ренсонова метода пун погодак и сигуран принос и у меду и у перги.




Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #148 poslato: Decembar 11, 2020, 02:12:09 »

Добро, свако има право на своје виђење и рзумевање стања у кошници без обзира на дужину стажа у раду са пчелама јер се и на само пар година рада може доћи до закључака, па онда хајде да идемо овако корак по корак.

Што се тиче Еко Воје и ограничавања матице на једн наставак је метод који сам описивао још пре више од 15 година а да у то време нисам ни чуо за тог тамо неког Ренсона. Нити знам ко је човек, нити којим типом кошнице је пчеларио, нити у којој земљи је пчеларио, нити је пре 15 година било где да се о томе прочита пре коришћења овог интернета а нити ме пуно интересовало о било чији методама рада.
Да ли је рад са Еко Војом лакши од поменуте методе јер је то тамо неко тако радио мене то никада није интересовало а први пут сам за тај метод читао на СПОСовом форуму далеко после мог начина рада и ограничавања плодишта на један Еко Воја наставак.
Испало је да је мој рад са Еко Воја кошницом једноставнији од те Ренсонове методе јер се сасвим случајно по скоро па подудара са броем ћелија које је извесни пчелар одредио за ограничавање матице.

Мноштво метода у раду са Еко Воја кошницама испробао сам још много пре постанка и једног форума на овим просторима и пре стварања било које пчеларске групе.
Ограничавао сам матице са две решетке и са једном решетком, са два и три лета. Такође и на један и два плодишна наставка.

Потпуно исти ефекат у искоришћењу паше се добије када се Еко Воја ограничи на први наставак и са само једном решетком као и када је ограничимо са две решетке а легло буде у другом наставку.

Идемо даље...

Рад са Родном Војом који сам описао када се плодиште РВ кошнице ограничи на први наставак на подњачи на десетак дана пре багремове паше даје исти ефекат као и метод ограничавања на 30.000 ћелија или ограничавања Еко Воје на један плодишни наставак.

Од укупних 47-48.000 ћелија које се налазе у једном РВ плодишту на десет рамова више од једне трећине ћелија или поменута 3-4 рама буду под медом и распоређени на крајеве.
Осим тога на још неким рамовима имамо венце меда и ту никако немамо више од 30.000 ћелија под леглом.

Највећи успех у овој методи је тај што на самом почетку паше немамо чак ни само један рам отвореног легла и зато је овај метод далеко испред Ренсоновог метода.
Где је онда проблем?
Знам где је проблем...
Проблем је што пчелари са мање искуства теже проналазе матице и што овај метод захтева у просеку петнаестак минута рада за сваку заједницу. На жалост имам и познајем колеге који у току дана не могу да пронађу матице и ограниче их у више од десетак кошница.
И за то постоји решење а оно тражи више времена то јест два поступка и додавања две матичне решетке.
Најпре се на три четири дана раније додају две матичне решетке без тражења матица ограничавајући их на рад у једном наставку а затим након три ћетири дана у наставку у коме има отвореног легла то јест свежих јаја само у њему тражимо матицу и тиме смо олакшали посао и скратили време око тражења матице за дупло.

Методом ограничвања матице на један РВ наставак са обавезним спуштањем 3-4 рама па и пет рамова меда ако их има од пролећне паше уљане репице или воћа, добија се далеко повољнији резултат и далеко мањи број радиличког легла од поменутих 30.000. ћелија...

Требамо само осетити то што радимо и својим поступцима на десетак дана пре паше ставарати оно што нам је потребно у току саме паше.

   Стога се никако не бих сложио са Горановом тврдњом и уверењем ..

Благодарим... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #149 poslato: Decembar 11, 2020, 09:28:41 »
Ne bih olako i podcenjivački govorio o gospodinu Rensonu. Njega i njegov sistem poznaje ceo svet,
daleko pre nego što je nastala EV košnica.
Rezultati rada ne mogu biti isti, jer ti ograničavaš nastavak na podnjači, a Renson ga koristi za deponovanje polena.
Već pun nastavak polena je dobitak u odnosu na tvoj metod.

Ne bih ni olako potcenjivao pčelare koji su kraćeg staža, jer čitava nauka i svetsko znanje, počiva na tuđem
znanju i iskustvima. samo tvrdoglavi ljudi, drže se svojih metoda starostavnih i ne odstupaju ni zeru.

Pitanje je - otkud i šta će 4 rama puna meda u plodištu, pred repicu i bagrem? Voćna paša? Ljudi u naprednom
pčelarskom svetu, vrcaju taj med.
Prigovaramo DB, pa i LR košnici ogromne količine meda u plodištu, a sada hoćemo da vršimo DBizaciju Rodne Voje.

Nisam radio Rensona, ali sam u svakodnevnom kontaktu sa kolegom iz Holandije, koji ga redovno radi i kaže:
-Gde je Renson, tu je med.
- Gde je više od 30.000 ćelija tu je roj.
- Gde je med u plodištu, slabo ga je u medištu, a ako ima i puno polena, ode na šljivu.

Goranovi zaključci su me naveli da ih i potvrdim, da ne ostanu nezapaženi.

Zahvaljujem...