Autor Tema: Nestanak matice  (Pročitano 4783 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Nestanak matice
« poslato: Jul 07, 2020, 20:39:00 »
U jednoj RV sam imao stariju (žutu) maticu(promakla mi). Nije bila dobra još s proljeća. Nabavio sam mladu sparenu maticu i idem da zamijenim ovu staru. Kod pregleda, nema legla, nema niti matice. Nisam siguran pa stavljam okvir sa mladim leglom, za par dana dođem, ne povlače niti matičnjake. Dali je moguće da je matica još uvijek unutra i da zbog toga ne povlače matičnjake bez obzira što ne nese jaja?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Nestanak matice
« Odgovor #1 poslato: Jul 07, 2020, 22:55:55 »
Ако је прошло неколико дана, а не започну одгајање матичњака, то је поуздан знак да је ту нека матица.

Да ли ће и када доћи до појаве матичњака, свакако зависи од тога да ли ће се матица спарити. То значи да треба пратити стање у друштву да се не би појавиле лажне матице, ако спаривање не успе. Довољно је је само опрезно погледати тај рам са леглом и док има млађих ларвица, могућа је појава матичњака. Уколико их не буде, проверити да ли је млада матица пронела. Може се десити да је то нека ситна „дивљакуша“ и треба је након неког времена заменити.

Обрати пажњу да није нека „прелазна форма“ :) као нешто између пчеле и матице...то се не може спарити, али потпуно онемогућава додавање нове матице.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Nestanak matice
« Odgovor #2 poslato: Jul 08, 2020, 00:40:19 »
Čudno mi je i to što nisam našao nikakvo leglo, ni mlado ni staro. Pčele ima dosta, nije došlo do rojenja

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Nestanak matice
« Odgovor #3 poslato: Jul 08, 2020, 11:27:17 »
Претпостављам да је то друштво ишло на тиху смену.

Могуће је да прва матица није успела у спаривању, а да се нека излегла из матичњака који су започети са неке старије ларве. Зато је сво легло поизлазило јер се време потребно за оплодњу матице знатно продужило.

Овакво стање се дешава када је стара матица дуже време смањивала залегање и потом потпуно престала да носи (то је оно што сам назвао лоша тиха смена) и нема легла које би „дочекало“ нову матицу. Могуће је и да је са првом младом матицом део пчела напустио кошницу и да се чека да следећа матица (која може бити јако добра) спарује. Ово је стање као када се кошница изроји, чека се нова матица и то чекање потраје. Ако је млада матица из ројевог матичњака (или из матичњака тихе смене), често су те матице врло доброг квалитета.

Чак и код тихе смене, дешава се да се спаривање младе матице „убрза“ и та млада матица поново, догодине иде на тиху смену.

Са гледишта тихе смене (онога што називам добром или лошом тихом сменом), стање по друштво у доброј тихој смени (моменат спаривања у друштву где се смена матице и не запази јер постоји сталност одгоја легла) може бити повољно, али не мора бити и добра матица. С друге стране, понекада је „чекање“ да нова матица пронесе добро јер се друштво „помирило“ са новим, лошијим стањем (стање без легла) и спаривање матице се одуговлачи, али матица буде изузетно добра. Исто се дешава када је у изашлом роју млада матица. Пчеле панично настоје да поново крену са развојем и спаривање се убрзава.

Такве матице које нису добро спарене (са више трутова) уводе друштво у некакво хаотично стање и то друштво буде врло љуто. У изројеној кошници се дуже чека спаривање, али матице су врло добре и дуготрајне (нема оног што „стручњаци" називају наследном ројивошћу – исто тако су прогласили тиху смену као искључиво „наследно добро“ појединих матица). Не постоји изузетна наследна ројивост или изузетна склоност ка тихој смени. Нису то изузеци (особине које преносе поједине матице или групе матица, као што су матице из ројевих матичњака) него општа особина пчела.

Не треба искључити и могућност доласка неке младе матице (са мањом групом пчела) у оваква друштва.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Nestanak matice
« Odgovor #4 poslato: Jul 08, 2020, 18:24:06 »
Dali bi istresanje pčela pomoglo? Ne boh volio da mi krenu lažne matice. Sutra ću ih detaljnije pregledati, možda naletim na maticu. Vremena je sve manje, treba srediti društvo, pa prihrana za zimu,...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Nestanak matice
« Odgovor #5 poslato: Jul 08, 2020, 21:05:14 »
А шта ако има младу матицу која би могла бити добра, шта се постигне са истресањем?

Боље је након неколико дана додати још један рам са јајима и најмлађим ларвицама. Ако се сматра да је тим потезом оштећено неко друштво, лако му се врати тај рам са леглом.

Друштво којем се додаје то младо легло ради провере присуства матице има корист јер му се одлаже појава лажних матица.

 Ако би поступак прекорачио неко разумно време и матица не пронесе, друштво је најбоље спојити. Чак и да је друштво удаљено од пчелара има поновну могућност да одгаји младу матицу и спречи се појава лажних матица. Касније (када је сигурно да су и у њему зимске пчеле), спојити са неким друштвом ако је слабо да презими. То значи да надаље има улогу помоћног друштва (а тога увек треба).

ПС

Најгоре је нешто радити са одређеном дозом узнемирености и потребе за брзином  (да не кажем у стању благе панике). Још је јули месец (прва декада). Има времена да се нешто постигне. Само што не треба запустити друштво, већ пажљиво пратити и донети одлуку у право време: много пута нам се дешавало да матица пронесе „одмах пошто смо затворили кошницу“.

Ако се запусти, знам шта се може десити. Неко време се „рвем“ са лажњацима у три друштва која Биљана није проверила након додавања младе оплођене матице у кавезу. Имале су неке своје и због тога побиле наше :). Онда су и те негде нестале... :)

Написаћу и поруку у теми Понашање пчела о томе шта се дешава са друштвом које се потпуно дезоријентише јер дуго није имало матицу, која би била занимљива по овом питању. Иначе ради се о нечему што би стручњаци назвали тихом грабежи, а у ствари није то.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).