Autor Tema: Пчеле Усамљеници  (Pročitano 2536 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Пчеле Усамљеници
« poslato: Maj 15, 2012, 23:24:10 »
усамљеници су неколико врста пчела које живе и размножавају се појединачно; свака женка је и радилица и матица; важни су опрашивачи па их у неким земљама баштовани купују и гаје. Лете и по лошем времену и мање су подложне болестима због начина живота па их сматрају важном резервом у случају масовног одумирања медоносних пчела. Препоручљиве су за мале градске вртове где није могуће гајење друштава. Можда би могли успут да се мало позабавимо понеким усамљеником, лаке су за одржавање а занимљиве
http://en.wikibooks.org/wiki/Beekeeping/Solitary_Bees

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Пчеле Усамљеници
« Odgovor #1 poslato: Maj 23, 2012, 17:23:58 »
Pozdrav

Pripremajuci zemlju za neko povrce pre jedno mesec dana slucajno vidim pcelu na zemlji --- nije bilo vise od 12-13 C. Manja tamnija bilo mi cudno ali nastavim. Posle pet ses asova opet...

Malo sam zagledao i na jednom zaseku zemlje vidim kanalice i mala bela jajasca. Pogledam bolje a ono pcela koja bezi. Tu ih nadjem pet sest bilo je hladno pa su malo stajale na suncu i onda krenule da lete. Slikao sam pa cu postaviti kasnije ali sam nasao da su to pcele koje se gnezde u zemlji, da su mnogo bolji oprasivaci od medonosne pcele a da krecu u akciju i na 10C. 

U svakom slucaju to je bilo iznenadjenje za mene...

Pozdrav Miodrag

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Пчеле Усамљеници
« Odgovor #2 poslato: Maj 23, 2012, 18:30:50 »
Solitarne pčelice često posećuju cvet aronije. Veoma su vredne i imaju veoma veliki značaj u oprašivanju. Sakupe i velike količine polena. Pozdrav.

http://www.komora.hr/adminmax/publikacije/solitarne_pcele_web.pdf