Autor Tema: pojava plesni-buđi u hranilici?  (Pročitano 8203 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
pojava plesni-buđi u hranilici?
« poslato: Jun 26, 2014, 18:27:48 »
Da li je za pčele štetna pojava buđi-plesni u pvc(kaseticama 750ml) hranilicama za prihranu sirupom.I šta je uopšte uzrok ove pojave?Plastika je prilično neutralan materijal da bi se to dešavalo....

Van mreže Petković Vladimir

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #1 poslato: Jun 27, 2014, 11:52:40 »
Mislim da je to zbog toga sto se u kasetici zadržava vlaga koju za razliku od nje drvena hranilica absorbuje i ista lakše ispari, a čim ima vlage ima i buđi. Treba redovno prati i dezinfikovati kaseticu i neće biti problema.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #2 poslato: Jun 27, 2014, 18:57:29 »
Buđ uopšte treba svesti na minimum, iako sa njom pčele preživljavaju (pojava buđi na saću tokom zime, na stranicama košnice, na ramovima, na podnjačama) bez problema. Ako se buđ hvata na neporoznoj površini kakva je plastika pre će biti da se sirup pokvario....

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #3 poslato: Jun 27, 2014, 22:05:55 »
                 Ako se na deset litara sirupa doda tinktura  propolisa, jedan čep
od koka kole ili kisele vode nema buđanja hranilice.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #4 poslato: Jun 27, 2014, 22:37:27 »
Zaista hvala na korisnim savetima i zapažanjima.Pčele potroše SVEŽ sirup dakle jednodnevni nema govora o kvarenju i sl.ali se na dnu posudice nakon potrosenog sirupa nahvataju plesni od nekakve kondenzacije(jer vidim na providnom delu plastike poklopca sa unutrasnje strane i po neku kondenz. kapljicu ) kako uopšte mi nije jasno jer bi temperatura unutar nje trebalo da je konstantna pogotovo sad i u ovo doba godine....Dakle ne buđa se sirup već dno i unutrasnjost pvc hranilice..

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #5 poslato: Jun 28, 2014, 00:56:18 »
Probaj sa hranilicom nekog drugog proizvodjaca...

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #6 poslato: Jun 28, 2014, 08:03:52 »
Uh,još je interesantnije to da recimo u jednoj košnici imam dve te hranilice-kasetice.Jedna bude potpuno čista bela kao sneg a u drugoj vidim pobuđala isti sirup isti uslovi(temperatura-vlaga)i hranilice istog proizvođača,sto me dodatno zbunjuje

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #7 poslato: Jun 28, 2014, 15:31:20 »
Onda je jasno...tu što buđa ne upotrebljavaj...

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #8 poslato: Jun 29, 2014, 10:16:18 »
Da i imam na umu još jedan mogući uzrok a to je da zbog neadekvatnog nagiba patosa same hranilice zaostaje pomalo sirupa u ovoj pregradi(rezervoaru) gde pčele fizički ne mogu da dođu i potroše da to malo zaostatka isparava a ne moze da ispari već ostaje sa unutrasnje strane poklopca i stvara kapljice i vlažnu sredinu.I mislim da drugo objašnjenje za ovo ne postoji.Verovatno su te hranilice pravljene za idealno ravnu podlogu tj.površinu što satonoše ramova sigurno da nisu na koje su ove oslonjene.Pogledao sam ne vidim da to u nekoj meri smeta pčelama šta više gde su "najbuđavije" hranilice društva se šire i napreduju najbrže...Da i mislim da ću pokušati da na jednom poklopcu rezervoara hranilice vrućom iglicom izbuškam rupice kako bi ta isparenja mogla da izađu van hranilice a ne da se zadrzavaju unutar rezervoara i tako izazivaju vlagu i buđ unutar same hranilice.To su one pvc-hranilice Kragujevačke od 750ml.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #9 poslato: Jun 29, 2014, 11:13:35 »
to je baš ovaj model...

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #10 poslato: Jun 29, 2014, 15:46:35 »
Te hranilice imaju već "prirodan" nagib dna, tako da se sirup sliva do poslednje kapi u kanal koji je dostupan pčelama, čak i kad je hranilica idealno postavljena ravno.
Različito ponašanje, tj jedna hranilica buđa, a druga ne, treba tražiti u brzini odnošenja hrane. Normalno je da se u hranilici ovog tipa sakuplja vlaga koja izlazi iz košnice kroz otvor na koji je postavljena. Takođe je normalno da se ta vlaga kondenzuje u hladnoj okolini. Normalno je i da se plesni pojave ako negde ima vlage, a uz to je još i povoljna temperatura ra razvoj.
 Dovoljno je hranilicu dobro oprati i nastaviti je koristiti. Malo alkoholne tinkture propolisa u sirupu sigurno neće škoditi a pojava plesni se smanjuje.
Zbog karakteristika ove hranilice i pojave kondenzata, neki pčelari je ne skidaju ni zimi iz košnice. Ona tada ima funkciju sakupljača dela vlage iz košnice. Vlaga pretvorena u kondenzat-vodu, u povoljnim prilikama je dostupna pčelama. Najčešće  je koriste pri prvom pokretanju legla. Ovo nisam proveravao, ali se čini da ima smisla.
 Veliki pozdrav

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #11 poslato: Jun 30, 2014, 08:02:57 »
Nazalost hranilice stoje direktno na satonosama i nije bas najbolje za pčele da svaki drugi dan to odlepljujem(dizem) i cimam hranilice i uznemiravam pčele da bi ih prao.A ovo za propolis-tinkturu,jel se misli na propolis kapi koje mogu da se kupe u svakoj apoteci ili zdravoj hrani ili???

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #12 poslato: Jul 02, 2014, 00:26:49 »
misli se da skupiš propolis iz svojih košnica....

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: pojava plesni-buđi u hranilici?
« Odgovor #13 poslato: Jul 02, 2014, 07:48:21 »
Mlada su društva nemam ja to toliko...