Autor Tema: Medovina  (Pročitano 49243 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže gradimir avramovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Medovina
« poslato: Septembar 07, 2016, 19:55:02 »
Kakva je tamo atmosfera bila, mogli ste i da se opijete...  :)


    Za malo Nenade :)
    Vidim da se i ti trudiš da proizvedeš kvalitetno vino, pa kad uspeš- voliš da se to i zna...
     To je potpuno normalno i ja bih voleo da te podržim- bilo kako...
     Na primer: godinama mi je želja da se od mog meda proizvede kvalitetna medovina; da se malo vratimo u vreme naših predaka, izbacimo gazirne i druge "energetsk" napitke iz svakodnevne upotrebe i da, kad već nemamo adekvatan plasman naše robe, u krugu svoje porodice i prijatelja, pijemo energetsko, prirodno i pre svega, naše piće...od našeg meda.       Ja, živim, u četvoročlanoj porodici, u stanu do 47 m2, i jedva da se, u tim uslovima, bavim i pčelarstovm a velika mi je želja da učestvujem u nekom "projektu" gde bi se dobila dobra medovina od mog meda ali je za to potrebno dobro poznavati tehnologiju a i imati i uslove za to...
     Ja nemam ni jedno ni drugo pa ako imaš neku ideju- javi se...
     Pozdrav!

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #1 poslato: Septembar 07, 2016, 23:13:33 »
Citat
     Ja nemam ni jedno ni drugo pa ako imaš neku ideju- javi se...
     Pozdrav!
Imam.
Medovina bi trebalo da ide u kategoriju belih vina, a tu je tehnologija malo pipavija nego kod crvenih ( crnih )...
Naime, da bi se dobio pun ukus i miris ( a zrejem i buke ) šira belih vina treba da previre na konstantnoj temperaturi izmedju 14 i 16, maksimalno 18 stepeni Celzijusa. Dakle, dobro bi došla klimatizovana prostorija, u kojoj bi ambijent bio 14 stepeni, a u samoj širi, koja previre, maksimalno 18. Ako bi smo to mogli da obezbedimo, onda bi sve išlo na sledeći način:
Rastopiti 24 kg meda u 76 litara vode i dodati selekcionisani vinski kvasac. Mislim da bi bio odličan kvasac za burgundac beli, ne znam trenutno naziv, ali ispitaću, kao i "kuću" u kojoj može da se nabavi. Važno je da se oživljavanje kvasca i njegovo unošenje u širu izvrši tačno po uputstvu.
Nakon dan dva, krenuće intenzivno tzv. burno vrenje koje će trajati nekoliko dana. Nakon toga ide faza tihog vrenja i treba paziti kada će sav "čećer" biti preradjen u alkohol ( merenje širometrom i proba "na ukus" ). Predlažem da se pravi "suva" varijanta, jer polusuvu i poluslatku i iskusniji vinari imaju problem da održe.
Kada je šećer prevrio, dodaje se 10 grama vinobrana na 100 litara i sačeka još par dana, kako bi se  uginuli kvasci i ostale mehaničke čestice slegle na dno. To se može izvršiti i unošenjem zaledjene vode u pet ambalaži, pa se tako vino ( medovina ) rashladi i proces taloženja ( bistrenja ) ubrza.
Kada se istaloži, medovina se otače u posude za čuvanje. Verovatno će kasnije biti još taloga pa će trebati još jedno, ili dva pretakanja.
Treba imati u vidu da je najveći neprijatelj vina kiseonik iz vazduha, pa se preporučuje da se u posude za čuvanje, ako već nisu specijalne sa plivajućim poklopcem, odozgo nalije parafinskog ulja i tako odseče kontakt sa vazduhom.

Živeli !

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Medovina
« Odgovor #2 poslato: Septembar 08, 2016, 10:56:04 »
Nigdje nisam imao prilike da procitam ovako nesto, Nenade prijatelju ovo jako lijepo zvuci, i jedva cekam sl godinu nadam se svom medu posto ga ove godine nisam imao ni gram da ovo i isprobam de mi reci samo je l' ide obicno voda "cesmusa" ili ide destilovana voda ? Ja nisam imao priliku da probam medovinu ali jedva cekam definitivno :) reci mi kako da znam da li se sav secer pretvorio u alkohol i molim te prevedi mi tu "suvu" i "polusuvu" varijantu posto veze nemam o cemu pricas.:D samo sam citao na flasama od vina "suvo" ali veze nemam sta je u pitanju..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #3 poslato: Septembar 08, 2016, 15:43:26 »
Nigdje nisam imao prilike da procitam ovako nesto, Nenade prijatelju ovo jako lijepo zvuci, i jedva cekam sl godinu nadam se svom medu posto ga ove godine nisam imao ni gram da ovo i isprobam de mi reci samo je l' ide obicno voda "cesmusa" ili ide destilovana voda ? Ja nisam imao priliku da probam medovinu ali jedva cekam definitivno :) reci mi kako da znam da li se sav secer pretvorio u alkohol i molim te prevedi mi tu "suvu" i "polusuvu" varijantu posto veze nemam o cemu pricas.:D samo sam citao na flasama od vina "suvo" ali veze nemam sta je u pitanju..
Vidi, ako možeš da obezbediš vodu, koja u sebi neće imati puno krečnjaka, hlora i sličnog smeća, tim je bolje. Odnos može da bude čak i 21kg meda i 79 L vode, ali ne valja ni ispod, niti iznad onih 24%. Vino ( medovina) bi bila ili preslaba, ili prejaka. Prvo za sobom povlači mogućnost kvarenja ( beži u sirće), ili prejaka ne bi bila prijatna za piće.
Prema sadržaju neprevrelog šećera, vino može biti: suvo, polusuvo, poluslatko i slatko.

Suvo vino sadrži najviše do 4 g/L neprevrelog šećera.
Polusuvo vino sadrži od 4 g/L do 12 g/L neprevrelog šećera.
Poluslatko vino sadrži od 12g/L do 50 g/L neprevrelog šećera.
Slatko vino sadrži preko 50 g/L neprevrelog šećera.

Ovako je definisano Pravilnikom o kvalitetu i drugim zahtevima za vino
http://www.tehnologijahrane.com/pravilnik/pravilnik-o-kvalitetu-i-drugim-zahtevima-za-vino

Hmmmm, kako da znaš.... Jednostavni, jeftini širomeri ( liče na "gradomer" za rakiju ) nisu pouzdani već kad se preradi polovina šećera ( kad kažem šećer, ne mislim na kuhinjski beli, već i na proste ugljene hidrate ). Nabavio sam refraktometar, koji ima skalu od nule, ali ću ga upotrebiti prvi put ove godine, pa ne znam ni kako se on ponaša, ukoliko pored šećera, u rastvoru ima i alkohola...
Mislim da je najbolje da se uzdaš u oči i jezik.
Naime, tiha fermentacija u nekim redovnim uslovima traje još oko 10 do 15 dana nakon burne ( burna je kad šira vri - vidljivo okom i čuju se mehuri). Nakon toga pogledaš, pa ako vidiš da se kvasac taloži na dnu posude za fermentaciju, to je znak da je gotovo. Još ako probaš, pa ne osećaš da je vino slatko, onda si trefio... :)
Ima tu još nekih cakica, pa ako neko krene, nek se javi, da ne pišem sad romane. U svakom slučaju u pitanju su sitnice - ništa komplikovano.

pozdrav

Van mreže gradimir avramovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Medovina
« Odgovor #4 poslato: Septembar 08, 2016, 21:20:40 »



    Nenade, više godina razmišljam o pravljenju medovine ali nikako ne uspevam da tu ideju realizujem: ja se ne razumem a moji drugari koji za sebe prave manje količine vina- nisu baš voljni da se upuste u avanturu zbog straha od neuspeha...
     Ako si ti raspoložen da napraviš prvi korak, evo, ja nudim potrebnu količinu meda...ako to nije dovoljno neka ide na moj račun i voda ;D a ti daj svoje znanje i potrebne resurse pa da probamo.
     U svakom slučaju hvala ti na ovako stručnom objašnjenju tehnologije jer se, zaista, retko sreće...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #5 poslato: Septembar 08, 2016, 21:44:27 »
Gradimire, moraćemo i Rakovca uključiti u potrošnju, obzirom da se sve ovo odvija u njegovom pčelinjaku. Možda smo trebali otvoriti posebnu temu...
Vidi, možemo pokušati sa polovinom količine. Nisam nikad pravio medovinu, ali ne vidim da bi tehnologija trebala da odstupi od opisane.
Imam neki filter za vodu, tako da nebi trebalo da tu imamo problema. Možda da napravimo, pa ponesemo nešto na Taš, na degustaciju  ;)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Medovina
« Odgovor #6 poslato: Septembar 08, 2016, 21:51:42 »





             Браво момци . Само наставите . Не смета ова дискусија ни мени ни овој теми . Колико видим ово ће се на добро завршити . Јављам се добровољно за првог дегустатора. Наравно ако обојица пристанете. Поздрав.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Medovina
« Odgovor #7 poslato: Septembar 09, 2016, 14:39:53 »
Само вас посматрам! ;)
Ајте више,спремајте то медовино да дегустирамо!
Шалим се мало,слободно и мене упишите у екипу за медовину,и ја то желим да урадим!
Поздрав из Македоније!

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Medovina
« Odgovor #8 poslato: Septembar 09, 2016, 15:04:38 »
Pozdrav, i meni jako interesantna tema. Ne pijem mnogo ali volim kvalitetno. Možda bi bilo dobro prebaciti u novu temu da se mogu i ostali kasnije lakše snaći u pretraživanju.

Van mreže Radivoje Stojanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Beograda
Odg: Medovina
« Odgovor #9 poslato: Septembar 10, 2016, 14:20:20 »
Само вас посматрам! ;)
Ајте више,спремајте то медовино да дегустирамо!
Шалим се мало,слободно и мене упишите у екипу за медовину,и ја то желим да урадим!
Поздрав из Македоније!

Svaka čast za ideju za pravljenje medovine, podržavam, a da li ćemo na Tašu degustirati, baš bi voleo da probam a onda i da pravim istu.

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Medovina
« Odgovor #10 poslato: Septembar 13, 2016, 17:38:34 »
Sad imamo temu o medovini, da ne uznemiravamo vise kolegu i gospodina Rakovca :D njega cemo zvat da degustira medovinu i zamezi nesto sto se vec bude okrenulo na raznju.  :D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Medovina
« Odgovor #11 poslato: Septembar 13, 2016, 18:19:07 »
E a od čega se ono pravi medovina, jel od grožđa?  8)

Kako ono ide, "nisam doktor al' mogu pogledati"...

Tako i ja, nisam pijanica al' mogu probati... ;)

Van mreže gradimir avramovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Medovina
« Odgovor #12 poslato: Septembar 14, 2016, 15:15:09 »



    Sad sam dobio recept kako se, navodno tradicionalno, pripravlja medovina u mestu Njeguši, u Crnoj Gori ???
    Razmuti se kilogram meda u četiri litra vode i kuva se sve dok "med peni". Kad se završi sa kuvanjem, sipa se u, obavezno, drvenu posudu i u njoj počinje vrenje, koje kako samo počne- tako i završi, posle čega se dobija medovina sa vrlo malim % alkohola (1,5-2%).
    Da li je nekome od vas poznat ovaj tehnološki postupak?
    Meni se diže kosa na glavi kad neko zagreva med, tj, kuva!!!
    Nikad nisam razumeo recepte, obično za kolače, gde se med greje, kuva, peče...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #13 poslato: Septembar 14, 2016, 16:28:14 »
Gradimire,
postoje recepti i za tradicionalno spravljanje vina, pa se uglavnom, što ostane nepopijeno, posle Sv. Nikole pretvori u sirće  :'(

Med u sebi ne sadrži prirodne kvasce, pokretače i izvršioce alkoholnog vrenja, tako da ne znam šta tu pokrene vrenje. Možda ga bude nešto na zidovima drvene posude. Šta god da je, tužna je efikasnost. Upotrebiti rastvor od 20% šećera ( ugljenih hidrata, meda... ) da bi se dobilo 1,5 do 2 % alkohola, je više nego rasipanje ( bacanje ) resursa.

Higijena drvene posude mora biti besprekorna, jer i mala količina plesni zna da upropasti i trud i materijal. Znate kako plesan miriši, zar ne?

Ne bih se igrao sa "starim, dobrim, receptima nečijeg djeda"...  ;)

Čujemo se predveče...


Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Medovina
« Odgovor #14 poslato: Septembar 17, 2016, 22:25:47 »