Autor Tema: Pčelarenje sa pomoćnim društvima  (Pročitano 20592 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #15 poslato: Decembar 18, 2017, 20:59:49 »
Citat
Не решетка за вертикално, него за водоравно преграђивање.

Izvini Šole malo me buni zato što su nukleusi u istom kontekstu. To naravno podrazumjeva da su i nukleusi podignuti na više nastavaka. Sad je jasnije.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #16 poslato: Decembar 18, 2017, 21:02:15 »
Шоле: "Ја сам 2016. изврцао 0 кг багремовог меда. Воја је вероватно изврцао 30 кг (просек по друштву)  :)."

Изврцао си више од мене...  :D

Ипак било је нешто мало за врцање али сам одлучио да то поделим ројевима које сам још касније формирао...
Ево увидом у евиденцију видим а сам у тој 2016 години на том пчелињаку од 80 зазимљених заједница где је презимело 79 ( ова једна заједница је остала са мало пчела али без матице па сам је истресао)  формирао и произвео 220 ројева.

Тих 220 ројева је продано по 35 евра или за вредност од укупно 7.700 евра

Ако видимо да је на том пчелињаку од 80 заједница презимело 79 практично уместо багремове паше имали смо одличну производњу ројева... И далеко пре сунцокретове паше ( где смо касније опет имали одличне резултате)  имали просечан приход од око 100 евра по кошници, без обзира на јако лоше време током маја месеца 2016. год..

Ово је све просек на пчелињаку јер смо током марта месеца изједначили снагу заједница..

То је тема зар не?

И наравно да нам није било никакве потребе да имамо још и помоћна друштва.

Сва друштва у РВ кошницама у нормалној години ( чак и поред страдања од вишања почетком априла те 2016 год. које нисам био поменуо) развију се у нормалу. Оне слабије заједнице појачамо овим прејаким ( којим помажемо да се не изроје пре багрема) и све заједнице у РВ кошницама могу да искористе багремову пашу ако нам Бог подари само неколико лепих дана почетком маја у време цветања багрема.

Због тога тврдим да у пчеларењу са РВ кошницама нема никакве потребе за помоћним заједницама....
чак сам и у Банату увек током свих претходних година, где су јако лоши услови за пролећни развој,  успевао да припремим сва ПРЕЗИМЕЛА ДРУШТВА у РВ кошницама изједначим и као јака спремим за багремову пашу.

Наравно када ми се деси да имам пуно поручених ројева 300-500 око којих има много, много посла онда останем у Банату и не идем на багрем јер не могу све да постигнем.

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #17 poslato: Decembar 18, 2017, 23:23:08 »
Mislim da je jasna namjera prilikom pokretanja teme bila da razmotre mogućnosti kako da se sa pomoćnim društvima omoguće veći prinosi meda u bagremovoj paši naročito kada je ona jedina značajna paša koja može stvoriti viškove meda za vrcanje.
Priča o zaradi na rojevima se po meni ovdje baš ne uklapa u temu.
Mislim da se možemo složiti oko toga da velika većina pčelara ovaj posao pored ličnog zadovoljstva koje im pričinjava radi i zarad stvaranja viškova meda i da tu vide neku svoju potencijalnu zaradu. Srazmjerno tome i oni drugi kojima je primarna djelatnost prodaja rojeva zavise od ovih prvih jer su po meni to njihovi najbolji kupci. Mogli bismo se baviti i analizom eventualnih negativnih uticaja pomoćnih društava na prodaju rojeva ali da se ne zanosimo i ne skrećemo sa kursa. Ako ćemo da vrcamo po 0kg meda onda bolje da svi prodajemo rojeve, samo se pitam kome?

Nego da se mi vratimo temi.
Znači pomoćna društva i prinosi meda u proljetnoj bagremovoj paši.
Za i protiv, argumentovano i po mogućnosti iz iskustva.

Pozdrav svima...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #18 poslato: Decembar 19, 2017, 00:27:46 »
Наравно Бојане да производња ројева није примарни циљ него последица лоше паше.

Суштина је потпуно јасна, ја сам навео да свака презимела заједница у РВ кошницама па макар то назвали и помоћна заједница у повољним условима пчеларења ( наравно не мислим о планинама и изузетно лошим крајевима за пчеларење далеко од река и где дувају јаки ветрови током пролећа и где пчеле до почетка априла немају више од 7-8 сати рада ван кошнице у већини пчеларских година, какво је моје Ново Милошево) у неким сасвим нормалним условима пчеларења свака пчелиња заједница која презими ( преко 80% тих заједница касних ројева које називамо помоћне заједнице)  може да се до багрема развије у заједницу такве снаге да може да донесе 25-30 килограма багремовог меда.

Оно што Родна Воја пружа пчелама, ограничена у једном наставку са кратким рамовима то не пружа ни једна друга дугорамна кошница ( кад сам љут зовем их америчким будалаштинама) а то је могућност искоришћења чак и слабијих  багремових паша.

Па пре 15 дана био ми је Пеђа из Лесковца произвођач сатних основа и пита ме како у РВ кошницама пчелари у овој години цеде мед по 30 килограма по кошници а у ЛР и ДБ кошницама немају ни 10 килограма.
Кажем му лепо не знам, ја нисам имао ту срећу, мада сам јако страдао на уљаној репици ( изгубио сам 10-15 рамова пчела по кошници) а неке заједнице су и код мене донеле по 15-20 кг меда у овако лошој години.

Наравно просек је далеко слабији...

Значи опет кажем, формирајте помоћне заједнице али знајте да вам свака та помоћна заједница која презими може бити јако производно друштво у багремовој паши, наравно у РВ кошницама, и у нормалним условима пролећног развоја.
Ко нема нормалне услове пролећног развоја то је нека друга прича али опет он има цветање багрема у другој половини маја и опет до тог периода пчеле у РВ кошницама биће сигурно развијене да у потпуности искористе пашу. А сада, Божија је воља какво ће бити време..

Поздрав драгим пријатељима...   

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #19 poslato: Decembar 19, 2017, 09:39:17 »
Vojo, ako dodajemo slabijim zajednicama leglo sa pčelama, koje oduzimamo od jakih koje ''prete'' rojenjem, da li možeš da objasniš kako onda formiramo i sa kojim rasporedom ova društva koja ojačamo.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #20 poslato: Decembar 19, 2017, 10:05:41 »
Vojo, ako dodajemo slabijim zajednicama leglo sa pčelama, koje oduzimamo od jakih koje ''prete'' rojenjem, da li možeš da objasniš kako onda formiramo i sa kojim rasporedom ova društva koja ojačamo.

Еди пријатељу,
изједначавање друштава је најбоље урадити када радимо прво проширење легла а то је све у зависности од временских услова од средине до краја марта месеца. А после се може још уједном уредити изједначавање средином априла.
Углавном за ово априлско изједначавање правило је да све преко 10 РВ рамова легла вадимо и појачавамо слабије заједнице. Наравно Вадићемо затворено легло из кога тек почињу да излазе младе пчеле..

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #21 poslato: Decembar 19, 2017, 17:45:38 »
Citat
Не решетка за вертикално, него за водоравно преграђивање.

Izvini Šole malo me buni zato što su nukleusi u istom kontekstu. To naravno podrazumjeva da su i nukleusi podignuti na više nastavaka. Sad je jasnije.

Кошнице са мањим бројем рамова можемо називати нуклеусима. Свакако да ту мора бити више наставака по нуклеусу иначе се може изгубити сврха тих друштава и претворити их у мање „вршкаре“ које ће се ројити до „последњег атома снаге“. То би била некаква врста „примарних“ помоћних друштава („секундарна“ помоћна друштва би била у истом типу кошнице којом се пчелари).
Зашто сам направио овакву симболичну поделу? У случају повољних услова, сва друштва постају производна (по питању меда). Друштва - нуклеуси првенствено служе за појачавање производних друштава и оплодњаке. Али и они могу донети вишак меда за врцање и потом се праве оплодњаци. Зато и треба више наставака* – да се предвиде и искористе све па и минималне могућности.

Како се ради, то је на појединцу да усклади са условима свог пчеларења.

Сврха помоћних друштава је да се искористи паша и да сдруштва и даље остану  јака. У супротном, често се деси „тровање“ када друштва ослабе јер се сатиру од рада (и прошле и ове године – и сличних година, односно услова). Пример су нешто слабија друштва при зазимљавању и прошле и ове године. Зоран је лепо показао како се то ради: раздвојио двоматичну полошку, а после заврешног посла поново оформио двојно друштво. То не може бити лоше у пролеће.

То је тема зар не?
 

Војо, промашио си тему јер говориш о ројевима. У том смислу ја треба да пишем о „приносима“ које „остварујем“ одгојем и продајом матица. У суштини, за мене нема лоше године јер извадим и око 2 кг млеча, скинем нешто првокласног проплолиса (не онога који се струже између наставака, па тако имам више млеча него прополиса) итд. Овде је реч о производњи меда (или воска!). То је лакше са врло јаким друштвима.

Друго што си промашио је то што је твој „фокус“ на добрим годинама. Види мало шта скоро сви пчелари кажу о 2014. 2016. па и 2017-тој години.

Mislim da je jasna namjera prilikom pokretanja teme bila da razmotre mogućnosti kako da se sa pomoćnim društvima omoguće veći prinosi meda u bagremovoj paši naročito kada je ona jedina značajna paša koja može stvoriti viškove meda za vrcanje.
Priča o zaradi na rojevima se po meni ovdje baš ne uklapa u temu.

Ово је тема и дечко (као почетник – јел' тако сине Бојане :) ) разуме да има врло лоших година и тражи начин да то реши.

Даље можемо само о начину (техници) како то решити најбоље и шта је све потребно од „ситног и крупног ивентара“.





* Овде би била поучна грешка коју је мој брат (професионални пчелар) направио. Скуцао је пар стотина „седмица“ као друштва за искључиву продају ројева. Лепо замишљено, али срећа да ме је послушао и то одмах изменио.

Лепо је замислио да нуклеуси буду повољни за рад и као подњачу је само закуцао лексан (врло је лаган и то је предност при преношењу и утовару). Лета су урезана на наставку на две стране – напред и позади. Позвао ме је да чује моје мишљење. Моје прво питање је шта се дешава када се друштво „закуца“ са поленом и медом и смањи легло на минимум. Следеће је било, шта му остаје после испоруке ројева. Потом сам питао шта да ради са тим друштвима ако нема наручених ројева...Крај приче је да сам му препоручио да то буду друштва као и свака друга (осим полошке), са више наставака и онда нема изненађења. Урадио је одличне (храстове) подњаче по хитном поступку и све је легло на своје место – добио је врло ефикасна помоћна или производна друштва, ако буду такви услови. Подњача има исто колико и наставака и може по потреби спајати или раздвајати наставке и друштва.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #22 poslato: Decembar 19, 2017, 19:12:09 »
U vezi sa pomoćnim društvima: Šošiću, ostalo mi je nešto neobrađenih  dasaka od 20 mm pa ću od njih napraviti RV nukleuse, planirao sam petoramne. Čitam da nukleusi treba da su na više nastavaka. Da li je petoramni Rv nukleus dovoljan i na koliko nastavaka bi ga trebalo postaviti?

Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #23 poslato: Decembar 19, 2017, 20:20:45 »
Ако имаш даске која ти омогућава да направиш стандардне РВ наставке, не знам зашто би правио петорамне нуклеусе. Стандардни наставак у функцији оплодњака се подели на 3 дела и радиш посао.

Петорамни нуклеус ми није нешто прихватљив, јер сматрам да је бољи шесторамни (мени се кориснијим показао седморамни). Више је разлога, а један корисни разлог је одгој матица. Боље се подели на 2 дела.

Нуклеусе са мање рамова правиш са одређеном намером, а не зато што их неко има или их хвали. Такође, могу се радити и ако имаш неке даске која је краћа па не можеш да правиш стандардне наставке. Требао би прво бити сигуран шта хоћеш са тим петорамним. Ако ме питаш колико би наставака требало, претпостављам да ниси добро размислио ни шта хоћеш ни зашто ме питаш тако нешто. Па ставља се наставака колико им је потребно (могу остати на једном наставку, а може их бити десет).

Моја препорука је да млађи људи користе стандардне кошнице као помоћна друштва или стандардне наставке подељене на 3 дела (или 4, зависно од промера и врсте кошнице) за одгој матица, а кошнице са мање рамова старији или они који имају одређене здравствене проблеме или су физички слабији (жене) или имају много оплодних јединица које се пар пута премештају.

У сваком случају се прво направи план како и шта радити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #24 poslato: Decembar 19, 2017, 20:33:01 »
Hvala na odgovoru.
ps
Upravo tako, ostalo dasaka kraćih a i tanjih.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #25 poslato: Decembar 19, 2017, 21:32:39 »
Hvala svima na konstruktivnoj diskusiji. Nisam očekivao ovoliko dobrih odgovra. Kada sam otvorio temu imao sam na umu godine sa lošim vremenom u periodu razvoja kao i u bagtemu. U dobrim godinama sve ide kao po loju. Ja se ne uzdam u sreću nego u bilo kom poslu idem na najlošijj varijantu. Smatram da se uvek treba spremati da će godina biti loša a ako dođe dobra onda ta pomoćna društva mogu biti proizvodna kako reče Šošić. Usvojena društva u  pološci nikada nisu omanula. Dvomatična pološka će uvek dati barem 20-30 % više nego dve sa jednom maticom.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #26 poslato: Decembar 19, 2017, 21:42:25 »
Ovo je forum pre svega o kočnicama rv pa da se malo osvrnem na ovu košnicu. Izuzetno dobra košnica. Možda ima neka bolja ali ja ne znam. Pitanje je dali je potrebno kod ovog modela košnice formirati mega društva. Mislim da DA. Pčelarenja pološkom ukapirao sam neke cake. Sad se može neko zapitati kakve veze ima pološka sa rv. Ima. Svi znate da se u pološci matica izoluje na pet ramova u toku bagrema. Tih pet ramova su kao nastavak rv. Ideano.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #27 poslato: Decembar 19, 2017, 21:57:32 »
Петорамни нуклеус ми није нешто прихватљив, јер сматрам да је бољи шесторамни (мени се кориснијим показао седморамни). Више је разлога, а један корисни разлог је одгој матица. Боље се подели на 2 дела.
Najbolje kad imaš više opcija. Ja sam sebi složio opciju sa 3 proreza na standard LR nastavku pa mogu imati 3x3 2x5 3+7 ili 5+5 sa samo 3 šperploče kao pregrade i opet ti ostane cijeli nastavak po potrebi... kao ovdje na slici
Miroslave ne vidim razloga da se ovako što ne može napraviti i na RV košnici

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #28 poslato: Decembar 19, 2017, 22:05:15 »
Hvala svima na konstruktivnoj diskusiji. Nisam očekivao ovoliko dobrih odgovra. Kada sam otvorio temu imao sam na umu godine sa lošim vremenom u periodu razvoja kao i u bagtemu. U dobrim godinama sve ide kao po loju. Ja se ne uzdam u sreću nego u bilo kom poslu idem na najlošijj varijantu. Smatram da se uvek treba spremati da će godina biti loša a ako dođe dobra onda ta pomoćna društva mogu biti proizvodna kako reče Šošić. Usvojena društva u  pološci nikada nisu omanula. Dvomatična pološka će uvek dati barem 20-30 % više nego dve sa jednom maticom.

Тему си ефектно отворио и треба да иде у том правцу. Подсетио бих колеге да је на тај начин пчеларио велики пчелар Жарко Симин. И по ономе што сам  чуо, он је врцао 100 кг по друштву, али не у причи него у стварности. Писао је о свом начину пчеларења у Пчелару.

Осим увећаног (или сигурнијег приноса), битно је и шта остаје у кошници. Сунцокрет је ове године медио тако да су пчеле биле принуђене да лете далеко више више километара него што је то уобичајено да би нашле нектара. То је резултирало каснијим смањењем пчела. Не ради се само о сунцокрету, него и о касном летњем уносу који може бити минималан, али пчеле не можете зауставити и долази до слабљења друштава.

И ја сам имао „тровање“ ове године у делу пчелињака. Дечак који је чувао пчелињак (мој ученик који по овом питању још није довољно научио :) ), панично ме позавао после 8-9 дана уноса и рекао да су пчеле потроване. За сваки случај сам покушао да проверим код искуснијег колеге, али није имало неког резултата. Отишао сам тамо после два дана и пчеле су радиле колико су могућности дозвољавале. Али, занимљиво је да „табла“ Од око 200 хектара није имала пчела на сунцокрету. Када прилазите сунцокрету а не мирише(или слабо мирише), ствар је јасна. Пчеле у тим условима иду на далеко већа растојања и то има своје штетне последице – пчеле се истроше и исцрпе од рада и то је проблем:  погледате кошницу, меда има пчела слабије. Иначе, пчеле у одређеним условима лете на више него двоструко растојање од оног које се сматра летом пчела (3 км полупречник).

Помоћна друштва служе да и наредне године имате цео пчелињак који ће бити добар.

Надам се да ће се у наставку теме разрађивати питање како би било добро решавати рад са помоћним друштвима, без оспоравања потребе за тим.


Петорамни нуклеус ми није нешто прихватљив, јер сматрам да је бољи шесторамни (мени се кориснијим показао седморамни). Више је разлога, а један корисни разлог је одгој матица. Боље се подели на 2 дела.
Najbolje kad imaš više opcija. Ja sam sebi složio opciju sa 3 proreza na standard LR nastavku pa mogu imati 3x3 2x5 3+7 ili 5+5 sa samo 3 šperploče kao pregrade i opet ti ostane cijeli nastavak po potrebi... kao ovdje na slici
Miroslave ne vidim razloga da se ovako što ne može napraviti i na RV košnici

Анто, то је добро решење. Ја имам унутрашњу преграду (не пролази кроз прорезе) и „способна“ је за све комбинације. Немам поклопне подељене на 3 дела, него је поклопна преко свих (фолија коју сам купио од Николе Тодосића). Питање хране решавам у старту. Свакако да је недостатак пресељавање јер нема вентилације као код тебе.

Када се одгајају матице иде на 3 одељка по 3 рама (може и 4 одељка по 2 рама, али мислим да је боље 3х3), а ако се спрема за продају роја, тада је 3+6. Прода се рој и остане довољно пчела да имаш јако помоћно друштво.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje sa pomoćnim društvima
« Odgovor #29 poslato: Decembar 19, 2017, 22:19:39 »
Наравно драги пријатељи, сви имају право на свој начин рада и да тај свој рад представе као и резултате тог рада без обзира на тип кошнице којом се ради. Ко жели да ради и да испробава рад са помоћним друштвима и са РВ кошницама нека само ради, ту сам да помогнем колико могу... ја не радим на пример са двоматичним друштвима са РВ кошницама али ако то неко жели и ја ћу да му помогнем ако могу и колико могу са радом у коме немам искуства.
Сваки рад може да се усаврши и свакако да волим и желим да чујем и видим сваки евентауални бољи резултат...

Тема је одлична, и само наставите, имате свакако моју пуну подршку..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.