Autor Tema: Trnjina (Prunus spinosa)  (Pročitano 20332 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Trnjina (Prunus spinosa)
« poslato: Oktobar 15, 2011, 19:46:35 »
  TRN, TRNJINA, CRNI TRN, MALI TRN

 Trnovit, vrlo otporan, veoma razgranat i gust grm, visok 1 do 3 m, obrastao sitnim izduženim jajastim, po obodu testerastim listovima. Cvetovi su mnogobrojni, sitni i beli. Plod je okrugla, gotovo crna, oko 1 cm velika koštunica prekrivena beličastim voštanim pepeljkom; ukusa je oporog i kiselog. Cveta rano, marta-aprila.
 Raste po krčevinama, obodima šuma, u živim ogradama; može se reći da raste svuda...
 U cvetu ima cijanogenetskih i flavonskih heterozida. U kori i plodu ima mnogo tanina, a u semenu cijanogenetskih heterozida (gorčina semena). U pulpi ploda ima pektina, organskih kiselina i vitamina C.
 Cvet je blag laksans i diuretik. Kora i plod zbog tanina deluju stiptično, pa se upotrebljavaju kao i druge taninske droge protiv proliva i sl. Plodovi (trnjine) deluju povoljno na zapaljenu sluznicu organa za varenje zbog prisutnog tanina i pektina; dobar tonik u obliku kompota.

 Dr Jovan Tucakov  Lečenje biljem

 Pčelama daje nektar i cvetni prah. Cvetove trna pčele masovno posećuju. Značajan je kao rana paša, i uz ostale prolećne biljke koristan je za razvoj legla. Na mestima gde je masovno zastupljen na većim površinama daje prinos do 25 kg meda sa 1 Ha...

 Veroljub Umeljić Atlas medonosnog bilja  I

 Ove plodove crnog trna danas sam slikao i brao u selu Stapari kod Užica. Ako neko ima slike cvetova ili pčela na cvetu trnjine neka postavi. Pozdrav.

 

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 15, 2011, 19:57:06 »
Na potezu gde se ja krećem, trnjine koje su početkom proleća cvetale uništili su SKORCI.
Ovakva jata / mada se ne vide u celosti / kada odluče da nešto posete, ima da ga nema.
Pozdrav iz Aleksinca


Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 28, 2011, 21:39:45 »
Evo neke sliki trna

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 28, 2011, 21:51:25 »
Lepe slike. Takav je otprilike i grm gde sam ja napravio slike plodova. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 27, 2012, 22:20:51 »
Bez obzira na ovu neverovatnu sušu Trnjina se održala i solidno je rodila. Nabrao sam nekoliko kg i danas sam napravio trnjinovaču: U bocu od 2 l stavim malo više od pola Trnjine, naspem 1 kg meda i zalijem rakijom (ljuta iz Skakavaca). Tako ću ostaviti da odstoji 30-tak dana u prozoru uz povremeno mućkanje. Ovaj recept sam probao prošle godine i mogu vam reći da je piće odličnog ukusa. Na sličan način pravim i Drenovaču, Malinovaču, Višnjevaču... Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 27, 2012, 22:57:57 »
Bez obzira na ovu neverovatnu sušu Trnjina se održala i solidno je rodila. Nabrao sam nekoliko kg i danas sam napravio trnjinovaču: U bocu od 2 l stavim malo više od pola Trnjine, naspem 1 kg meda i zalijem rakijom (ljuta iz Skakavaca). Tako ću ostaviti da odstoji 30-tak dana u prozoru uz povremeno mućkanje. Ovaj recept sam probao prošle godine i mogu vam reći da je piće odličnog ukusa. Na sličan način pravim i Drenovaču, Malinovaču, Višnjevaču... Pozdrav.

Овај лековити специјалитет са толико меда и познатом љутом сигурно ће добро да удара и брзо да хвата.

И код мене је трњина солидно родила само никад да се сетим да одем у атар на бербу.

Поздрав свима.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 28, 2012, 11:25:06 »
Kolega Sveto

Dobar savet. Vredi ga oprobati. Za početak da i ja pokažem dve najnovije slike ove biljke.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 28, 2012, 18:18:20 »
Zaboravio sam da napišem da pre stavljanja Trnjina u bocu Trnjine operem i očistim od listića i trulih. Posle 30-tak dana napitak se može piti a Trnjine iz napitka mogu takođe da se konzumiraju. Meni su veoma ukusne. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 28, 2012, 19:23:41 »
Ovih dana ću posetiti neki od grmova koje sam već video i pokušaću da se oprobam u
spravljanju ovog napitka.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #9 poslato: Novembar 27, 2012, 20:12:36 »
Trnjinovača je gotova, večeras degustirana. Danas sam na pijaci video da prodaju plodove trnjine, pa pretpostavljam da je još ima u prirodi. Ko nije napravio, još nije kasno. Napitak je odličan. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #10 poslato: Novembar 27, 2012, 20:33:07 »
Kolega Sveto

Ja sam moju trnjinovaču napravio 5. novembra ove godine.
Videću šta će od toga da ispadne, pošto mi je naravno prvi put.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #11 poslato: Novembar 28, 2012, 12:46:02 »
Očekujemo da nam uskoro javiš kako ti je uspela. Mislim da ćeš je ubuduće stalno praviti. Pozdrav.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #12 poslato: Decembar 04, 2013, 00:08:37 »
CRNI TRN (TRNJINA)
Razmnožavanje.
 Crni trn (Prnnus spinosa L.) razmnožava se semenom i korenovim izdancima.
Jarovljenje semenki crnog trna traje 100 do 140 danu. Seme dosta teško klija. Koren sejanaca crnog trna se slabo grana, pa teško podnosi presađivanje.
Požegača postiže dobre rezultate pri kalemljenju na sejance crnog trna (S. A.Paunovič. 1978),

Odnosi podloge i sorte.
Okalemljene sorte domaće šljive na crnom trnu su vrlo slabo bujne i rano počinju da rađaju. Crni trn je interesantan kao podloga za gustu sadnju šljive i kao podloga za šljivu u saksijama.
Rastojanje između voćaka u zasadu. Orijentaciono rastojanje između stabala domaće šljive na sejancu crnog trna u slobodnom porastu je 3,5 x 1,5m odnosno 1.905 sadnica po ha.
Crni trn bi mogao da posluži kao podloga za šljivu u sistemu guste sadnje i za gajenje šljive u surovijim klimatskim uslovima.

(Prof. dr Petar D. Mišić - "Šljiva", str.158

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #13 poslato: Decembar 04, 2013, 08:27:57 »
A u Skakavcima trnjine rodile... Liker se krčka, još malo pa je gotov. Pozdrav.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Trnjina (Prunus spinosa)
« Odgovor #14 poslato: Decembar 04, 2013, 12:21:28 »

Okalemljene sorte domaće šljive na crnom trnu su vrlo slabo bujne i rano počinju da rađaju. Crni trn je interesantan kao podloga za gustu sadnju šljive i kao podloga za šljivu u saksijama.


Одлично Живојине што си ово написао. Рађени су и неки експерименти по том питању али нису дали баш позитивне резултате, са сада. Могући унутарредни размаци су чак и далеко мањи (0,8-1 м). Главни проблем је слаба снага раста трњине па је таквим шљивама требало јако дуго да постигну задовољавајућу развијеност а родност шљиве је управо везана за снагу раста. Други проблем је што су неки резултати показали да се преко сјемена трњине преноси вирус шарке шљиве док то код џанарике није случај. Трњина је носилац вируса и није добро да се њени грмови налазе у близини осјетљивих сорти шљиве. Осим тог вируса преко трњине се преноси и гљивично обољење "рогач".