Autor Tema: Rani uzgoj matica  (Pročitano 87749 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #60 poslato: April 13, 2016, 21:25:31 »
Први матичњаци ове године, пресађени 03. априла спремни за испоруку за сутра (стављени у инкубатор одмах после фотографисања).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #61 poslato: April 17, 2017, 23:52:49 »
Ova tema je prilično zaboravljena a ni Šošića nema već skoro godinu dana na forumu pa se nadam da će se neko od iskusnih uključiti i malo me usmjeriti.

Dakle ja sam trenutno na 8 LR društava i još uvjek učim koliko mi vrijeme dozvoljava.
Što će reći početnik pripravnik ako nisam pretjerao.
Trenutno sam u svojevrsnoj tranziciji sa LR na RV pa me zanima kakve rezultate očekivati i da li je uopšte izvodljivo proizvesti turnus-dva matica za lične potrebe bez velikih peripetija sa pripremama društva i opredjeljenja određenog društva isključivo za taj posao.
 
Ja sam razmišljao u smjeru da jedno dovoljno jako društvo pregradim sa MR tako da dolje ostavim maticu sa pretežno zatvorenim leglom a gore podignem otvoreno leglo.
U odgovarajućem momentu dodam dolje u sred legla pogodan tamni ram za zalijeganje koji će dati materijal za presađivanje. Pratiti stanje i sa tog rama presaditi larve odgovarajuće starosti u pripremljene i pčelama na obradu date čahure. Nakon presađivanja matičnjake sa presađenim materijalom vratiti u gornji nastavak između otvorenog legla pa šta bude da bude.

Namjera mi je da za svoje potrebe ovako eventualno proizvedem određeni broj matica. Dalje bih formirao RV troramne oplodnjake pregrađivanjem RV nastavaka gdje bi se izvršila oplodnja i kontrola zalijeganja a onda eventualno formiranje novih RV rojeva iz tih oplodnjaka uz pojačanje iz drugih zajednica.

Pročitao sam ovu temu i ima jako mnogo korisnih informacija ali ja bih rado da malo pojednostavim bez obzira na to što će to da umanji prijem matičnjaka jer moje potrebe su male. Uz to malo učenja neće da naškodi ali volim da pitam starije i iskusnije da li ima smisla tako nešto pokušati ili ne.

To društvo naravno poslije opet orjentišem kao proizvodno i idemo dalje. Kako rekoh turnus-dva za mene je više nego dovoljno.

Nekada sam ranije kupio kineske igle za presađivanje koje nikada nisam upotrebio. Vidim da se uglavnom koriste namjenske metalne igle za presađivanje. Ima li neko iskustvo sa ovim kineskim iglama?

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #62 poslato: April 18, 2017, 00:36:59 »
Koristim te kineske igle i odlicne su mi. Puno su prakticnije za presađivanje od onih inox igala.
I mozes komotno da koristis jedno drustvo koje ima dva nastavka pcela za odgajivanje matica.
Kad presađujes licinke, prvo na dno celije buduceg maticnjaka stavi malo mlijeci, meni su tako bolje prihvacene licinke. Kod stavljanja MR sacekaj bar 12 h do presađivanja i poslije tih 12h pregledaj otvoreno leglo dali ima prisilnih maticnjaka koje ces rusiti.
Kod RV kosnice meni se nalaze maticnjaci u trecem nastavku, MR mi je na prvom i pcele mi svaki put obavezno povuku prisilne maticnjake iznad resetke. Kad su mi maticnjaci dovoljno stari tj 14 dan pravim oplodnjak od 3-4 rama pcela i selim 12 km dalje.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #63 poslato: April 18, 2017, 08:56:07 »
Tomislave,

Hvala za pomoć. Na samom početku pčelarenja sam kupio neke rekvizite koji mi nisu bili potrebni, bar ne do sada.
Takav sam ja kada se radi o bilo kojem poslu. Odmah bi se uhvatio u koštac sa složenim i komplikovanim stvarima a nisam još ni počeo. :)

Ovo preseljenje oplodnjaka je pretpostavljam zbog oplodnje matica sa trutovima u srodstvu. Nije mi problem imam lokaciju na nekih 15KM. MR planiram svejedno uskoro da stavim na sve zajednice.

Poenta svega je da probam. Ako ne uspijem ili uspijem djelimično neće biti katastrofa. Mali problem je što nemam mliječa za start. Zato razmišljam da prvu turu presađivanja iskoristim za uzimanje mliječa a sledeću da iskoristim za matice.
Ujedno bih provjerio kakav je prijem, na neki način podstakao društvo na odgoj matičnjaka, dobio čahure koje bi u drugom turnusu bile vjerovatno bolje prihvaćene i izvadio bih neku količinu mliječa za start. 

Na eBay se može za malo novca kupiti nekakva replika ili kopija "Nicot" aparata
http://www.ebay.com/itm/322474274562?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Ima li neko iskustvo sa ovakvim aparatom i da li ima smisla pokušati sa ovim ili je bacanje novca?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #64 poslato: April 18, 2017, 09:49:55 »
Citat
Ovo preseljenje oplodnjaka je pretpostavljam zbog oplodnje matica sa trutovima u srodstvu. Nije mi problem imam lokaciju na nekih 15KM. MR planiram svejedno uskoro da stavim na sve zajednice.
Ili bar da se izletnice ne vrate u svoje "matične" košnice...
Mi se jako bojimo inbridinga, mada on i ne mora biti loš kao pojava i ne daje nužno škart. naprotiv, često zna da da jedinke sa prenetim najboljim osobinama roditelja. Pouzdano znam da to koriste golubari, odgajivači odredjenih rasa pasa i tome slično.
Citat
Mali problem je što nemam mliječa za start.
Uz ogradu da nemam praktičnog iskustva, kažu ljudi da je prednost kineskih igala u tome što se sa larvicom prenosi i veći deo mleči, pa nema kriziranja, kao sa onim drugim iglama.


Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #65 poslato: April 18, 2017, 10:42:58 »
Oplodnjake selim 12 km jer sam toliko udaljen od pčelinjaka a dovoljno je i 5km. a to je radi tog da sacuvam svu pčelu koju sam stavio u oplodnjak. Kad god sam radio oplodnjake ili nukleuse odma na baznom pčelinjaku nikad to nije valjalo - uvijek mi se puno pčele vratilo.
Sto se tiče mliječi za podlogu kod presađivanja može se iskoristit za prvi put ona mliječ koja se nalazi kod prisilnih matičnjaka. kineska igla je odlična za prenosenje mliječi.
Oplodnja u srodstvu me ne zabrinjava iz razloga sto u mom okruzenju uvijek ima par tuđih košnica sa tuđim trutovima.

Bojane, zelim ti puno uspjeha!

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #66 poslato: April 18, 2017, 10:47:01 »
Ja ću svoje oplodnjake seliti 90km... :'(

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #67 poslato: April 18, 2017, 10:50:18 »
Citat
iz razloga sto u mom okruzenju uvijek ima par tuđih košnica sa tuđim trutovima.
I što je najbolje - pošto je trut u sezoni razvoja PZ svuda rado vidjen gost i u svojim košnicama imaš mnoštvo tudjih trutova.  ;D

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #68 poslato: April 18, 2017, 10:55:10 »
Citat
iz razloga sto u mom okruzenju uvijek ima par tuđih košnica sa tuđim trutovima.
I što je najbolje - pošto je trut u sezoni razvoja PZ svuda rado vidjen gost i u svojim košnicama imaš mnoštvo tudjih trutova.  ;D

Može primjer za ovo? da vidim koliko isto mislimo.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #69 poslato: April 18, 2017, 11:01:18 »

Na eBay se može za malo novca kupiti nekakva replika ili kopija "Nicot" aparata
http://www.ebay.com/itm/322474274562?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT


Kod mene je problem sto ta firma nesalje svoj proizvod u Hrvatsku a nevjerujem ni za Srbiju.
To se može procitati text sa crvenim slovima ispod slike artikla pod uvjetom da znas engleski ili imas google prijevod.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #70 poslato: April 18, 2017, 11:14:38 »
Tomislave ima mnoštvo prodavaca na eBay pa probaj pretragom na pojam "Queen Rearing Cupkit System" da pronađeš prodavca koji šalje u HR. Samo pripazi jer ne dolazi u kompletu uvjek sve što je i na slikama. Prodavci nekada slikaju više nego što šalju. Dolje u tekstu na dnu obično je napisano šta je inclusive.

Koliko sam čitao Šoletova izlaganja na temu pčele svejedno poslije presađivanja očiste ćeliju od mliječa koji se nakapava pa nanovo pune ćeliju mliječom. Mliječ razređeni ili ne se stavlja radi lakšeg skidanja larve sa igle. Ako je tako onda sa kineskom iglom i presađivanje na suho nebi trebalo biti problem jer će igla da zahvati ono malo mliječa koji se obično nalazi sa larvom u radiličkoj ćeliji.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #71 poslato: April 18, 2017, 11:34:45 »
Citat
Kod mene je problem sto ta firma nesalje svoj proizvod u Hrvatsku a nevjerujem ni za Srbiju.
To se može procitati text sa crvenim slovima ispod slike artikla pod uvjetom da znas engleski ili imas google prijevod.
Takvim "firmama" upravljaju mentalno nedovoljno razvijene osobe ( MNRO )...
Ionako im sve platimo unapred, preko Paypal-a.

Imao sam problema sa kupovinom neke foto opreme, a pojedine sam čak uspeo da nagovorim preko PP da mi prodaju, iako sam iz ozloglašene Srbije.
Bilo je naravno i pametnjakovića koji bi pristali, ako im za poštarinu platim 100 USD. ;D

Sad pogledah...
Tomo, iskreno mi je žao, ali ova firma šalje u Srbiju i to besplatno.
Hong Kong je sada Kina, a mi imamo puno ekonomskih veza sa tom državaom, uglavnom preko buvljih pijaca, hahahahaha

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #72 poslato: April 18, 2017, 11:38:41 »
Da, sa on line kupovinom treba biti oprezan.

Bojane, ako ti se da pa kasnije samo napiši koliko si uspio dobiti matičnjaka. Pozzz!!!

Sam sam iskljucivo stavljao mlijec na dno plasticnog maticnjaka iskljucivo radi boljeg prihvata ličinke. a skidanje ličinke sa kineske igle ide vrlo lagano.. milina koliko lagano!
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #73 poslato: April 18, 2017, 12:53:51 »
U subotu presadio larve u odgajivačko društvo, sumnjiva mi je ova prva tura zbog lošeg vremena. Čini mi se da i pčele manje rade oko matičnjaka zbog hladnoće tako da ću idući tjedan kad budem formirao oplodnjake najvjerovatnije staviti Jenter za još jednu turu, tko zna kakvo će biti vrijeme za sparivanje. Danas mi kolega kaže da su mu zaleženi Jenter pčele očistile od jaja, pa će morati sve ponovo :(


Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #74 poslato: April 19, 2017, 12:16:12 »
Radio sam sa jenterom i sa kineskom iglom iskreno lakse mi je raditi sa kineskom iglom presadim larvice u vostane caure koje su prehodno provele 24 h u drustvu na poliranju i vrsim presadjivanje na suvo i naravno koristim novozelansku metodu koja je veoma laka za rad i daje odlicne rezultate...kod presadjivanja je glavni problem odredjivanje starosti larve ali to je posle dva tri turnusa presadjivanja masinska radnja ( najmanja larva sa najvise mat mleci)...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama