Autor Tema: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)  (Pročitano 28669 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #15 poslato: Septembar 21, 2017, 16:36:08 »
Zorane da li ste podsticajno prihranjivali u avgustu? I sam brinem zbog stanja u košnicama.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #16 poslato: Septembar 21, 2017, 16:37:26 »
Majkane, ovoliko pesimizma nisam video ni u svojim, ni u Edijevim porukama...
Ne bih se plašio za zimske pčele. Siguran sam da će PZ napraviti strukturu, kakva im je
potrebna da prezime. Jaja za zimske pčele matica polaže od jula do oktobra, pa će valjda
to obaviti, ako već nije.
A i ako nije, ove letnje će poživeti duže, jer su manje izraubovane i problem će biti rešen.
Naravno, ako su ispunjeni i ostali uslovi ( hrana, zdravstveno stanje itd ). Mnogo je ovakvih
godina bilo u poslednjih stotinak miliona, pa je pčela opstala.
A i ako ti se svedu na težinu paketnog roja, to je sasvim u redu, jer će naproleće sve nadoknaditi.

Na kraju krajeva, vrati se na Šošićev post, pažljivo pročitaj i pogledaj na grafikonu, koliko
žive pčele.

I ja imam i košnica sa par ramova legla, a ima ih i sa čitavim tepihom. Nemam objašnjenje,
a zabeležio sam, pa ćemo ispratiti prolećni razvoj.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #17 poslato: Septembar 21, 2017, 17:40:44 »
Edi ajmo na ti... Jesam prihranio sam, krajem avgusta izvrsio sam procenu i dodao sirup 3:2 sa nozevojem, RV nisu mozda ni trebale prihranu ali sam i njima dao 3-4 l sirupa sa nozevojem....Jos uvek imam mali problem sa procenom hrane u Poloskama zbog velicine ramova i kolicine hrane u njima pa im dodajem vise nego vojama....

Majkane, nisam ja pesimista, nemam razloga za to...Samo iznosim ono sto sam primecivao tokom Leta a posle suncokreta, to je jedan period u Julu i jedan u Avgustu gde je dolazilo do drasticnog smanjenja legla u vreme kada matica treba da zaleze zimsku pcelu... Ono sto sam takodje primetio , da je u odnosu na prosli Septembar, mnogo manje legla ne samo kod mene i u oba tipa kosnica..To je istina i stanje kod mene...  A moje iskustvo kaze da ako se svedu na taj broj , nema tu snage za bagrem...Samo ukazujem na stanje kod mene  . imam uglavnom rojeve , posto sam uduplao pcelinjak...To da ce one preziveti i nadziveti mene...To mi je jasno...
 

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #18 poslato: Septembar 21, 2017, 18:09:41 »
Edi ajmo na ti... Jesam prihranio sam, krajem avgusta izvrsio sam procenu i dodao sirup 3:2 sa nozevojem, RV nisu mozda ni trebale prihranu ali sam i njima dao 3-4 l sirupa sa nozevojem....Jos uvek imam mali problem sa procenom hrane u Poloskama zbog velicine ramova i kolicine hrane u njima pa im dodajem vise nego vojama....
 
Nisam mislio na dopunu zimnice već na podsticajno prihranjivanje tokom avgusta: 2 dl na dan tokom avgusta. Radio sam tako prošle godine.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #19 poslato: Septembar 21, 2017, 18:34:45 »
Nisam to radio majkane....

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #20 poslato: Septembar 22, 2017, 22:11:19 »
Nenade kad radis okasalnu pogledaj da li su na isto ulica te sto sad imaju vise legla i ove sa manje legla.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #21 poslato: Septembar 22, 2017, 22:42:57 »
Nenade kad radis okasalnu pogledaj da li su na isto ulica te sto sad imaju vise legla i ove sa manje legla.
Obratiću pažnju.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #22 poslato: Septembar 24, 2017, 17:54:41 »
Blagojeviću, mislite da će se izjednačiti, makar približno, broj pčela tokom zime?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #23 poslato: Novembar 07, 2017, 01:02:29 »
Те што у септембру имају више легла слабије излазе из зиме.
Заједнице које раније престају са леглом имају мање губитке током зимског периода и из зиме излазе јаче а у пролеће се брже развијају.

По мом мишљењу најбоље су оне заједнице код којих матица престаје са залегањем током августа.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #24 poslato: Novembar 07, 2017, 18:28:47 »
Ovo za avgust je je nesto sto sam ispratio i prve godine kad se to desilo bio sam sokiran jer mi je bilo nemoguce poverovati da pcela moze od avgusta da doceka mart. Medjutim kod mene te sto prekinu u avgustu imaju najbrzi razvoj ali se to desava vec krajem februara da dodju do kolicine legla ogranicenog samo rasporedom hrane - ako je manje hrane prekriju i pet sest ramova legla.

Sa moje meke tacke gledista to kad ce prestati sa leglom najvise zavisi od matice tj od njene duzine zivota - ako je menjate svake godine tesko da ce prekidati u avgustu.A i ubacivanje tzv. sveze genetike jednostavno ubija prilagodjavanje pcela (matica) okruzenju.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #25 poslato: Novembar 07, 2017, 20:31:35 »
Citat
Sa moje meke tacke gledista to kad ce prestati sa leglom najvise zavisi od matice tj od njene duzine zivota - ako je menjate svake godine tesko da ce prekidati u avgustu.A i ubacivanje tzv. sveze genetike jednostavno ubija prilagodjavanje pcela (matica) okruzenju.
Ovo su interesantne i važne stvari, za koje bih rekao da se potpuno neopravdano guraju pod tepih i da se niko time ne bavi na potpuno naučnoj osnovi. Ne kažem, nisam se mnogo bavio svetskim stručnjacima, ali kod nas naučnici nemaju čak ni podatak koliki je životni vek matice. ??? Uglavnom je to u stilu: "Matica živi 3 - 4 godine, a postoji podatak da je jedna u Rusiji živela 9 godina..."
I nikome, izgleda ni ne pada na pamet da se time ozbiljno pozabavi. :(
Odnosno, bave se praktičari, koji svoja saznanja ne mogu da "predstave" kao nepobitne čijenice.

Samim tim, na sceni imamo predavače i pčelare, koji tvrde da je za uspešno pčelarenje potrebno svake godine "gnječiti" matice i dodavati nove, kao i one, koji se zalažu da se pčelama prepusti da same izvrše zamenu, kada im Keva više ne bude odgovarala.
Imamo i podgrupu, koja tvrdi da matice krajinske rase svoj zenit dostižu u drugoj godini i da tek nakon toga treba vršiti zamenu.

Kojem se carstvu prikloniti?

Prva grupa tvrdi da mlada matica nikad neće krenuti u rojenje i da je to izbegavanje rojevnog nagona ključ uspešnog medobranja. Opet, znamo da kod rojenja prvo odlazi staramajka, ali isto tako izleću i drugenac i trećenac, snabdeveni sasvim mladim, čak neoplodjenim maticama.
Miodragov argument o potpunom menjanju genetike PZ je sasvim na mestu. Kako održati osobine dobre PZ, ukoliko joj svake godine menjamo izvor tih osobina?
Opet, ukoliko ostavimo pčelama da vrše zamenu, može nam se dogoditi da one to učine u vreme kada više nema uslova za oplodnju, te da takvo društvo ostane bez kraljice.
Drugo, kolega Laković iz Vrnjačke Banje, svake godine zameni oko 70% matica i ima odlične rezultate u bagremovoj paši. Daleko bolje, nego kolege iz okruženja, bližeg i daljeg.

Najlogičnije izgleda da treba pratiti učinak svake matice pojedinačno i po tome donositi odluku o zameni. Ipak, ostaje pitanje koliko je to praktično kada se radi sa većim brojem košnica.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #26 poslato: Novembar 07, 2017, 22:56:49 »
Да Нешо пријатељу,
Проблем за младе пчеларе је коме веровати и кога послушати.
Ако имамо младе матице на пчелињаку онда имамо и нешто дужи период са леглом.

Што се мене тиче ја верујем да су настабилније матице крајинске расе у трећој години. Те матице на време престају са леглом и не крећу у пролеће док не крене значајнији унос нектара и полена.

Има ту још неких интересантних запажања о којима колико знам нико није много писао.
НПР: У кошницама са укрштеним саћем нема директног продора светлости на пчелиње клубе а што доводи до нешто каснијег покретања легла и све касније резултира брзим пролећним развојем јер на  се пчеле не изнурују на раном леглу.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #27 poslato: Novembar 08, 2017, 14:12:26 »
Ima jos jedna stvar ali aj da napisem ... sto starije sace (tamnije) a ja ga ne menjam to drustvo ranije prekida leglo. Sto svetlije matica ga zaleze jer ocigledno ima drustvo potrebu za tamnijim sacem.

Jedina dustva (samo par kom) koja imaju zatvoreno leglo su mi ovogodisnji rojevi i jedno drustvo sa starijom maticom gde je ubacen prazan ram da ga izgrade u avgustu a nije pomeren u stranu.

Verujem da menjanje saca i svetlo sace provocira drustvo (maticu) na zaleganje do kasne jeseni.

Moj problem je manjak starog saca ali bas zbog toga vidim razliku u drustvima sa tamnim i svetlim sacem po pitanju vremena prekida zaleganja... odosmo van teme...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #28 poslato: Novembar 08, 2017, 14:13:36 »
Mozda ipak postoji neki zapis u sacu

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #29 poslato: Novembar 08, 2017, 23:13:55 »
Tek sada video Edijevu poruku, mislim da ce da bude približno ista. Meni je tako jedno drustvo bilo prosle godine a u zimu uslo isto kao i ostale kosnice. Nenade da li si propratio situaciju sa oonim drustvom?