Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341235 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #495 poslato: Januar 13, 2017, 12:50:03 »
Ja sam prošle godine jednu na taj način izgubio, sada sam umjesto pogače stavio suncokretov med u vrećicama (kao i pogača), naravno samo kritičnima

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #496 poslato: Januar 13, 2017, 12:56:51 »
Sta mislis druze, jesu li od gladi stradale i zasto nisu otisle za medom.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #497 poslato: Januar 13, 2017, 13:04:12 »
Mislim da je bilo prehladno da bi se micale, malo fali - puno škodi :(

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #498 poslato: Januar 13, 2017, 13:29:30 »
Bas tako, hvala ti.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #499 poslato: Januar 14, 2017, 12:32:53 »
Evo mene sa pcelinjaka....Detaljno sam pregledao uginulo drustvo i primetio sledece.Klube je bilo prema letu i na tim ramovima je do zadnje strane ostalo dosta meda i u zoni klubeta sam naisao na jedan ram sa zatvorenim lelglom, 30- ak celija sa obe strane rama i do pola rama nema meda. Ono sto sam primetio je da matice bele nema a nasao sam neobelezenu maticu, medju uginulim pcelama....  E sada sta je razlog, da li pcele nisu htele da napuste leglo i uginule od gladi ili je kasnom smenom matice doslo do slabljenja drustva i smrzavanja, ne znam... Pcela nema u onom broju kao prilikom tretiranja oksalne, bukvalno ih je upola manje, recimo kao pola paketnog roja.. 
 Ako neko od kolega ima  misljenje...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #500 poslato: Januar 14, 2017, 17:31:43 »
Kolega Zorane,
Činjenica je da su imale leglo i upravo to leglo one nikada ne napuštaju. Odvojile su se od hrane i umrle.

Kako se smanjuje temperatura klube se sve više steže to jest smanjuje svoju veličinu i tako se odvaja od hrane. Kada nema legla pčele se klubetom pomeraju do hrane ali kada ima legla ostanu da greju leglo i umiru od gladi. Po nekad ni pogača ne pomaže jer se odvoje čak i od pogače. Sam sistem košnica i prevelika dužina ramova je glevni krivac nepovoljnog rasporeda hrane pa stoga u košnicama po nekad na istim ramovima ( upravo kako je sad kod zorana) ostaje med u zadnjem delu košnice a na prednjem delu pčele umru od gladi...
Dužina ovih ramova nije prilagođena veličini klubeta naše  krajinske rase pčela i eto problema.
Može se to desiti i u drugim košnicama sa kraćim ramovima ali mnogo ređe i to je obično zbog neke greške pčelara koji na primer ostavi neko svetlije saće u zoni zimovanja pčelinje zajednice ili ako tamnije ramove ostavi u donjem delu-nastavku košnice  a med u svetlijim ramovima gornjeg nastavka i to sve kod nešto slabije zajednice.

Pozdrav dragim prijateljima...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #501 poslato: Januar 14, 2017, 19:18:19 »

Kako se smanjuje temperatura klube se sve više steže to jest smanjuje svoju veličinu i tako se odvaja od hrane. Sam sistem košnica i prevelika dužina ramova je glevni krivac nepovoljnog rasporeda hrane pa stoga u košnicama po nekad na istim ramovima ( upravo kako je sad kod zorana) ostaje med u zadnjem delu košnice a na prednjem delu pčele umru od gladi...
Dužina ovih ramova nije prilagođena veličini klubeta naše  krajinske rase pčela i eto problema.
   
Kada se skupe u klube pri nižim temperaturama, prazno saće do meda mu dođe kao ''smrtni prostor'' naročito ako je danima u minusu pa klube ne može da se raširi?


Može se to desiti i u drugim košnicama sa kraćim ramovima ali mnogo ređe i to je obično zbog neke greške pčelara koji na primer ostavi neko svetlije saće u zoni zimovanja pčelinje zajednice ili ako tamnije ramove ostavi u donjem delu-nastavku košnice  a med u svetlijim ramovima gornjeg nastavka i to sve kod nešto slabije zajednice.

Pozdrav dragim prijateljima...   
Čitao sam o mednom putu koji čine ramovi meda tamnije boje, ispropolizirani pa samim tim topliji? Vojo ajd malo o ovome napišite.

Moj dnevni izveštaj je sledeći: Jutros, oko 9h, obavio sam brz pregled PZ. Većini je ostao santimetar saća do satonoša ali se nalaze napred bliže letu. 3-5 ulica gusto zbijenih pčelama. Krajnje ulice sa stradalim pčelama. Kod 3 PZ duboke su medne kape. Za sada su sve žive, ali hoće li biti nešto od njih ove godine?

Nije mi za utehu ali i kod drugih LR-aša nije mnogo bolja situacija. 3-5 ulica pčela, nekima stradala društva, pogače se daju.
Ja sam morao na tri zajednice da intervenišem jer su probile satonoše.
Ovih dana idem kod pčelara koji ima RV.
« Poslednja izmena: Januar 14, 2017, 19:46:58 od strane Edi Daruši »
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #502 poslato: Januar 14, 2017, 21:02:15 »
Еди: Čitao sam o mednom putu koji čine ramovi meda tamnije boje, ispropolizirani pa samim tim topliji? Vojo ajd malo o ovome napišite.

Еди пријатељу, дођи до свог Воје, није ти далеко ( око 60+60 км назад = 120 км или 6-7 литара горива у нормалним условима или око 1.000 динара а то је само 1 рам меда.  :D ) а ево и сутра ми после подне или око 13 сати долази један колега млади пчелар из Иђоша и лепо о свему попричамо. Чика Воја ти све може појаснити у детаље...

Ја волим да причам о пчелама и да пчеларима пренесем своја искуства али ту постоји мноштво разних варијанти када се шта дешава у кошници и шта у ком тренутку треба применити.
О ставарању медног пута може се причати сат времена и веома је битно схватити суштину шта значи медни пут пчелама, како то изгледа у природи а све је то у нескладу са данашњим нормама и којекаквим законима...
Значи треба почети од самог почетка. 
Да би се све правилно схватило треба одслушати причу о животу пчела у природи и како то пчеле раде у природи од насељавања у ново станиште па до зазимљавања па онда како пчеле даље живе у тим условима...

Дођу бре пчелари из Хрватске у госте одслушају бесплатно предавање, купе Брстивар и наставе даље а не да не можеш ти ту из комшилука...   ;)

Ovih dana idem kod pčelara koji ima RV.

Добро је обићи колеге и разменити искуства и мишљења. Ипак треба имати у виду да имамо и пчелара са РВ кошницама који не раде по упутствима за рад са РВ кошницама објављеним на форуму него примењују технику коју користе у раду са ЛР кошницама и тада у почетку долази до слабијих резултата  али ипак нешто бољих него са другим типовима кошница.

Поздрав драгим пријатељима...   

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #503 poslato: Januar 14, 2017, 23:00:36 »
Hvala na pozivu!
Ovih dana sa sve kumom trebalo je da dođemo do Vas, međutim kumu nešto iskrslo, mada opcija ne otpada a ja ću ga malo pritisnuti (on drugim poslom kod nekog ovčara iz Vašeg sela).

Kada budem pčelario RV  biće to prema uputstvima sa foruma.
Pozdrav
ps Mada mislim da bi ipak bilo dobro da napišete o mednom putu.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #504 poslato: Januar 14, 2017, 23:22:07 »
Hvala na pozivu!
Ovih dana sa sve kumom trebalo je da dođemo do Vas, međutim kumu nešto iskrslo, mada opcija ne otpada a ja ću ga malo pritisnuti (on drugim poslom kod nekog ovčara iz Vašeg sela).

Kada budem pčelario RV  biće to prema uputstvima sa foruma.
Pozdrav
ps Mada mislim da bi ipak bilo dobro da napišete o mednom putu.

Написаћемо кад ухватим мало више времена у одговарајућој теми. Поздрав Еди...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #505 poslato: Januar 15, 2017, 07:16:21 »
Pozdrav Vojo, poloske su tu i ja moram brinuti o pcelama u njima, nazalost mi se desilo ovo i nesto sam  naucio iz toga i idemo dalje. Narucene su nove RV i ide lagano prosirenje. Mozda bi i meni bilo pametnije da skocim do tebe, nego da piskaram ovuda...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #506 poslato: Januar 15, 2017, 10:20:53 »
Pozdrav Vojo, poloske su tu i ja moram brinuti o pcelama u njima, nazalost mi se desilo ovo i nesto sam  naucio iz toga i idemo dalje. Narucene su nove RV i ide lagano prosirenje. Mozda bi i meni bilo pametnije da skocim do tebe, nego da piskaram ovuda...

Bravo Zoko prijatelju, to je pravi put..

Pozdrav dragim prijateljima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #507 poslato: Januar 15, 2017, 13:14:22 »
Neško danas obišao svoje ljubavnice...
I u dve PZ zatekao ovo, što je na sliki.
Šta sad, junaci?

Inače, to su bile dve "jače" PZ, a na trećoj, lepo zuje, vide se nekolko santima ispod satonoša i ima ih u 8 ulica.
Kod obe te jače, situacija je izgledala identično, pa sam slikao samo jednu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #508 poslato: Januar 15, 2017, 13:29:59 »
Ово је одлично Нешко пријатељу, ако је овакво стање и код осталих онда сад ништа...  :D

 Поздрав из Новог Милошева...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #509 poslato: Januar 15, 2017, 14:53:51 »
Hmmm, nije baš sve tako jednostavno...
Ja sam, videvši toliki buljuk pčela na satonošama, nešto malo i radio. :(
Nek im je Bog u pomoći. LR je to... ;)