Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341019 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #570 poslato: April 07, 2017, 16:36:29 »
Jutros , tačnije oko 8 časova, bio sam da sipam sirup i dopunim vodu. Hladno bez aktivnosti. Nije prošlo par sati i led se sručio, zabelelo se od njega. Doduše već tada sam bio u plasteniku. Par minuta pre toga pozvao me kolega pčelar koji reče da ide da rotira nastavke. Na moje pitanje zašto tako rano odgovorio mi je da mora jer će za dvadeset dana cvetati bagrem?! Kod nas od 15.-og do 21.-og najavljuju oblačno vreme i hladno, a on rotira?!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #571 poslato: April 07, 2017, 20:13:42 »
Edi drustva koja su osvojila gornje telo i polako osvajaju donje moze da se rotira, ja za vikend planiram kod 4 ili 5 to da uradim posto je tad malo toplije. Kad otvorim kosnicu i ako je gora kao u loncu podignem gornji nastavak i vidim da ima pcele dole na 4 ili 5 rama vrsis rotaciju. Pozdrav

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #572 poslato: April 07, 2017, 21:14:35 »
Pada sneg...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #573 poslato: April 07, 2017, 22:35:20 »
Pada sneg...
Još jedna idiotska sezona je pred nama.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #574 poslato: April 09, 2017, 14:15:25 »
Dzanarika otvorila 50% cveta ostalo nece skoro poneki maslacak mrtva kopriva. Posle tri dana kise jutros hladnjikavo ali pcele pokusavaju da izadju. Prognoza se menja svaki dan po dva puta ali nesto mi posle pocetnog odusevljenja pcelara ne deluje bas optimisticki. Maj se blizi a ako bagrem u nizini porani ko zna...

Drustva osrednja pretpostavljam da je to posledica lose kolicine i kvaliteta hrane od prosle godine.  Ipak kako kod mene pravo vreme tek pocinje valjda ce se bar ponoviti prosla godina a nadamo se boljem samo sto sam na sopstvenim greskama naucio sta raditi - jedino sto je proces ucenja malo bolan...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #575 poslato: April 09, 2017, 14:26:35 »
Moram da dodam jos nesto sto je potencijalno katastrofalno - zahvaljujuci proslogodisnjim losim pasnim prilikama kod cvetanja voca trenutna kolicina antidrpresivnog srpskog medikamenta zvanog rakija je na dve (2!!!) casice - trenutna dilema je razvlaciti dva dana sa izvesnim ishodom ili zavrsiti mucenje odmah i hrabro....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #576 poslato: April 09, 2017, 14:48:48 »
Citat
trenutna dilema je razvlaciti dva dana sa izvesnim ishodom ili zavrsiti mucenje odmah i hrabro....
Ih, potpuno si nespreman ušao u novu sezonu... :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #577 poslato: April 09, 2017, 17:17:52 »
Nakon par losih dana lepo vreme, sirup su odnele i ne mislim vise da ga dajem, voce je procvetalo, maslacka i mrtve koprive ima.... Poloske guraju i ako ovako nastave moracu za koji dan da ogranicim matice... RV jos kilave i nikako da popune nastavak sa pcelama i matice slabo sire leglo sem kod jedne,njoj sam rotirao nastavke i podigao dva rama sa leglom u gornje....Ako ovako nastave jos deset dana, pre bagrema cu ih razrojiti i videti sta nije u redu, ili ja ne znam da radim sa njima....Nema sta nisam uradio, od stimulacije vitaminskim pogacama, polenskim, sirup sa nozevojem....

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #578 poslato: April 09, 2017, 20:32:27 »
Loše, maltene deprimirajuće sa dobrom dozom lične krivice. Prošlog četvrtka dodao sam svima po satnu osnovu, reko svi rade pa ajde i ja (po onoj narodskoj: ''Kud svi, tud i mali Mujo.'' I danas ja da pregledam: prošlogodišnja društva izvukla su satne osnove a matica zalegla, ja im dodao po još jednu... ajd dobro, a onda početno oduševljenje splašnjava, jer gde god da sam dodao SO izvukle su bliže letu ali ne celu SO, matica je taj deo zalegla i nije prešla na sledeći zaleženi ram iz kojeg su pčele počele da izlaze: SO mu došla kao pregradna daska. Jedna PZ koja je bila na ramu legla sada je sa tri rama (podbacio sam joj u prošli četvrtak ram sa medom i dobijala je po pola litre sirupa ovih dana) ostale sa tri rama legla blokirane pergom . Dakle 6, 5, 4, i ostale sa tri rama legla. Jedna matica vuče nogu... ima ram i po legla...
Jeste da sve vuku polen sa maslačka, mrtve koprive, višnje, trešnje, jabuke i šta već cveta pored reke... Ali ništa od oog teorijskog od zimus, ludilo prolećnog razvoja, bagrem samo vrcam... :(
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #579 poslato: April 09, 2017, 20:43:44 »
Danas poslije posla odradio dio košnica pred seljenje na repicu, sutra ću ostale. Stanje zadovoljavajuće, manje više sve su zajednice preko 7 okvira legla. Danas im dodavao po još jedan građevnjak te po potrebi i SO. Imam problem sa starim medom, podbacivao sam ga ispod legla u nadi da će ga prenjeti iznad ali nisu ili jako malo. To je kristalizirani med i pravit će mi probleme pri vrcanju a bojim ga se izbacit iz košnice radi napada voskovog moljca. Ako ne računam prošla 2 dana prosjek vage je bio oko Kg na dan. Idući tjedan mislim aktivirati i Jenter aparat za prvu turu matica, nadam se da me vrijeme neće iznevjerit. Nekim košnicama nedostaje (izgrađeni) medišni polunastavak, poluokvire sam sastavio i ubacio satne osnove sad neznam kako da ubacim taj polunastavak samo sa SO i da mi ga izgrade. Prošli put kad sam ubacivao komplet SO pčele su ga zaobilazile, a kada sam izmješao izgrađeni i SO onda su one izgrađene produbili tako da su ušle u profil ovih sa SO

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #580 poslato: April 09, 2017, 22:21:34 »
Ja sam danas iskoristio lijepo vrijeme i "pretresao" malo svoje košnice. Ranije sam već podbacio po nastavak sa osnovama i prevješao dolje po dva rama zatvorenog legla a gore u plodište dva rama sa osnovama. Danas su ti novi ramovi bili već izgrađeni i zaleženi sa finim vjencima novog nektara pa sam ja spustio još dva rama zatvorenog i podigao po dvije nove osnove.

Rotaciju planiram sledeći vikend ako vrijeme dozvoli. Vidim da se matica nije spuštala dolje na okvire koje sam prevješao iako su sa tamnim saćem već ih pčele kako se oslobađaju od legla tako pune polenom i nektarom.
Matice uglavnom dobro zaliježu. U dvije košnice šareno dok je u ostalima leglo kompaktno. Legla uglavnom na 7-8 okvira.

Ubacio sam uvezane RV okvire sa osnovama na izgradnju na prošlom pregledu i već su izgrađeni i zaleženi.
Eksperimentalno sam ubacio dva RV okvira sa trakicama širine 4cm koje su mi ostale kao reslovi jer sam sjekao LR osnove za RV okvire i na čitavoj površini ispod trakica sam dobio trutovske ćelije koje su već zaležene. Nisam baš tako htio ali dobio sam građevnjak.

Inače u nekim košnicama ima dosta trutovskog legla. Negdje je iznad radiličkog ali ponegdje i ispod ili sa strane.
Na žalost opet sam zaboravio foto aparat tako da nisam slikao ništa a mogao sam napraviti zanimljivih fotografija.

Radila je i fajtalica sa nozevojom. Pčele uglavnom uznemirene i rojile se oko šešira ali nisu ubadale. Bar ne do zadnje košnice. E tu sam platio što nisam na mostu. :)
5-6 uboda između ostalog jedan u glavu. Bodu i kroz debele hlače. Nije ništa tako strašno. Dok otoci splahnu taman treba opet na pčelinjak. ;)

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #581 poslato: April 09, 2017, 22:36:29 »
Citat
ostale sa tri rama legla blokirane pergom
Ja sam danas takve ramove, nakon spuštanja plodišta na podnjaču, podigao gore, a maticama spustio izgradjene i dao po jednu novu osnovu.
Citat
SO mu došla kao pregradna daska.
Kad sam napisao da je idiotska sezona pred nama, upravo sam mislio na jedva normalne temperature, isprekidane sa periodima hladnog vremena. Mislim da sam bio u pravu kada nisam sekao leglo satnim osnovama. Ipak, kažu da to treba raditi kada se temperature podignu i ustale.
Noćne su temperature niske, a vegetacija se ne osvrće na to. Čak su i prognoze za bagrem da će cvetati još u aprilu. Mislim da sam odblokirao matice, a da li će radne snage biti dovoljno - videćemo. Ali, već vidim da će uskoro biti još jedan jači roj, ili slabije društvo na broju.
Citat
Jeste da sve vuku polen sa maslačka, mrtve koprive, višnje, trešnje, jabuke i šta već cveta pored reke... Ali ništa od oog teorijskog od zimus, ludilo prolećnog razvoja, bagrem samo vrcam... :(
Vuku polen, al' ladno, pa ništa ne medi naročito. A bez nektara nema ni voska.
Mislim da se naprosto mora loviti dan, kada će se ubaciti SO i to tako da bude bar još tri četiri dana toplo, kako bi izvukle saće.
Pored teorije i iskustva, izgleda da mora i instikt ( intuicija ) malo da se uključi. :D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #582 poslato: April 10, 2017, 12:15:16 »
Samo da dodam na svoje pisanje da ja ne žalim da ih prihranim svaki drugi dan sa po dva deci sirupa baš zbog velikih oscilacija u temperaturama i nestabilnog vremena.
Bilo je situacija dva dana toplo i krene unos nektara pa dva-tri kišno bez izleta. Kako reče Nenad nema nektara, nema voska. Ja to pomalko dopunim sa sirupom da premostim period kada je unos nikakav. Sa brzinom gradnje sam zadovoljan. Za sada ni ja nisam presjecao leglo sem na jednoj gdje sam RV ram koji je bio izgrađen ali ne i zaležen zbog eksperimenta pomjerio sa 8. na 5. poziciju i nisu se bunile. Nakon dva dana je bio pun legla.
Ako bagrem omane ove godine ima šećer da poskupi. Ako ništa ja ću bar imati mesa da pravim rojeve za nove RV košnice.

Gledajući dugoročne vremenske prognoze ne miriše na dobro.


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #583 poslato: April 10, 2017, 12:53:59 »
Upravo tako Bojane.
Vremenske prognoze su takve da bagrem uopšte neće imati dovoljne temperature da bi medio.
Neka nam je Bog u pomoći.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #584 poslato: April 10, 2017, 21:05:21 »
Danas prvi dan da su pocele da koriste dzanariku ali bogme bice da je istinita ona da se u julu i avgustu pcele spremaju za narednu sezonu.

Nasao jedno drustvo danas kilavo matica je pocela da zaleze ima i zatvorenog legla i starijih larvi ali jajasaca nijedno. Matica na jednom mestu malo levo malo desno ali ne zaleze bila je kilava i prosle godine ali sad bas nikako...

Trutovskog nigde a prognoza nikakva 15-16 c za sledeci utorak cak minus mali - red kise pa zubato sunce... Ako se ponovi prosla godina sa bagremom ne pise se dobro pcelarstvu Srbije...