Autor Tema: Напуштање кошница од стране пчела  (Pročitano 12050 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #15 poslato: Novembar 05, 2019, 09:01:51 »





                Пчелињак сам поделио на два дела и зазимио на два места удаљена око 7 километара. У току октобра сам их у три наврата попрскао војвиром преко сатоноша. Реакција пчела је одлична. Било је опадања варое код неколико друштава што потврђује да су претходни третмани добро одрађени. Хране свуда довољно тако да сам у овом тренутку презадовољан стањем код свих друштава.
                 У мом окружењу је већ било губитака код појединих колега. Разлог су закаснели и неадекватни третмани против варое али и појава грабежи посебно у другој половини октобра. У неколио наврата колеге су ме извештавале да им се на пчелињацима појавила грабеж у екстремном облику. Под овим подразумевам грабеж која је довела до потпуног губитка слабијих заједница. Ово је , између осталог , последица Михољског лета , пренасељености локација на којима су пчелињаци , касног легла и касне прихране што је све довело до наглог слабљења заједница. Код мене ове појаве није било јер сам превентивно , на време , још у септембру сузио лета , прихрану завршио до половине септембра , уједначио заједнице ... Сада мирно чекам почетак децембра и третман оксалном.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #16 poslato: Novembar 05, 2019, 11:05:33 »
Браво Горане.
Нема грабежи на пчелињацима где су здраве пчеле.
Већ сам у претходној поруци написао да имам два три ројића са рам два пчела на истом пчелињаку где су и све остале кошнице и на метар два даље изузетно јака друштва и то тако траје још одавно.
Нико никог не дира и ниједна заједница није имала грабеж без обзира на снагу заједница.

Једна поред друге може бити слабић кога треба спојити са два рама пчела и заједница која је изузетно јака и све тако даље и неће се нигде никада појавити грабеж ако су пчеле здраве.


Највеће проблеме у пчеларству представљају и чине болести пчела, вирусна бактеријска и гљивична оболења а готове све њих узрокује вароа.

Има ту још узрочника нестајања пчела у овом периоду али заједничко за све је нестручност, погрешни поступци током летњег периода, неправилан однос према варои, према августовском леглу, прихранама и други неправилни поступци који се вежу за пчеларево недовољно познавање потреба пчелињих заједница.

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #17 poslato: Novembar 07, 2019, 08:58:55 »
Ovo sa grabezi je bas zanimljivo, Nakon izmestanja stacionara, tri kosnice su stradale od grabezi. Na istom stacionaru imamo i par nukleusa koji su nesto kasnije formirani i njih nije zahvatila grabez. Neverovatno kako pcele izvrse selekciju, jednostavno osete da nesto nije u redu u kosnici, varoa, neki virus ili mozda i matice losijeg kvaliteta ali nepogresivo osete slabice i krene pljacka. Prva godina da nisam prihranjivao sirupom, ostavio sam bas dosta meda i i redovno prskao nozevojem, ostaje tretman OK i videcemo sta ce izimiti , inace  u RV od pocetka pcelarenja sa njima, nisam nikada dodavao pogace, necu ni sada i nisam imao gubitaka.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #18 poslato: Novembar 07, 2019, 10:54:52 »
Ovo sa grabezi je bas zanimljivo, Nakon izmestanja stacionara, tri kosnice su stradale od grabezi. Na istom stacionaru imamo i par nukleusa koji su nesto kasnije formirani i njih nije zahvatila grabez. Neverovatno kako pcele izvrse selekciju, jednostavno osete da nesto nije u redu u kosnici, varoa, neki virus ili mozda i matice losijeg kvaliteta ali nepogresivo osete slabice i krene pljacka. Prva godina da nisam prihranjivao sirupom, ostavio sam bas dosta meda i i redovno prskao nozevojem, ostaje tretman OK i videcemo sta ce izimiti , inace  u RV od pocetka pcelarenja sa njima, nisam nikada dodavao pogace, necu ni sada i nisam imao gubitaka.

Пријатељу Зоко,
зато се зове РОДНА. Она не дозвољава заједници да може остати без контакта са медом чак и са врло малом количином хране (7-8 кг)  оставњене за зимовање пчеле успешно презиме.
Ту углавном све заједнице презимљавају без додавања погача.
Осим тога у овим кошницама се пчеле врло брзо развијају и просто ставрају могућности брзог формирања нових заједница.

Овде је ипак тема напуштање кошница од стране пчела па да додам да си потпуно у праву да пчеле тачно осете која заједница не може преживети и тада почне грабеж.
То мало пчела што остане углавном побегне у друге кошнице.
Слушам од колега пчелара да ове јесени много кошница остаје без пчела а верујем да је главни узрочник вароа.
Пчеле су рано кренуле током пролећа са леглом и легло је трајало до касно и ето варои могућности да потпуно уништи заједнице.
Ко није радио пролећне и ране летње третмане лако остане без пчела.
Морамо стално имати у виду да од једне варое па до 3000-4000 вароа долазимо за само пет месеци.
Ако у јануару имамо легло које смо подстакли додавањем погаче и у фебруару само једну вароу која ускочи у легло на пример средином фебруара, до средине марта већ имамо две генерације варое (на сваких 15 дана нова генерација варое) и имаћемо  8 вароа.
До средине априла још две генерације варое (око 1.априла 20-25 вароа)  имаћемо око 60 вароа.
Ако не дође до прекида легла и блокаде матица током багремове паше вароа ће несметано наставити да се шири и већ средином маја можемо имати око 400 вароа у кошници.
Уколико пчелар тада изврши третман неким ефикасним средством може да уништи 40-50 вароа а још 80-90% варое остаје у леглу.
Уколико и даље нема блокаде легла и уколико се не раде пролећни третмани већ за месец дана или средином јуна можемо имати око 3000 вароа у кошници. Овакве заједнице буду уништене током јула тј наредног месеца.

Ако легло крене месец дана касније то јест у фебруару и прва вароа ускочи у легло средином марта све се помера за месец дана.
Ако се не врше никакви пролећни третмани заједница обично буде уништена током августа месеца.

Тада пчелари који не врше пролећне и летње третмане наиђу на кошнице код којих су нестале пчеле или нађу шаку пчела и матицу а ако нема паше још и грабеж на пчелињаку.

Ако током пролећа тј током маја имамо ројење и природни прекид легла тада не важи ова рачуница. Прекида се развој варое, сва се вароа дели на три дела, на два нова роја + на заједницу која остаје. Осим тога вароа нема могућности множења у дужем периоду а пчеле имају израженији нагон за чишћење и друге системе одбране од варое и нема уништења заједница.     

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže mileveljkovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sevce,strpce
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #19 poslato: Novembar 07, 2019, 22:37:57 »
U redu je kada nestanu pcele a ostane med onda se sumnja na varou, ali sta kada nema ni pcela ni meda?Moj slucaj:na nekim kosnicama je bilo grabezi ali na drugim se uopste nije primecivao.Na jednoj koja je bila tek napadnuta izveo sam pokusaj da umanjim stetu pa sam je kada je bilo puno pcela zatvorio,Uvece sam na jakoj nenapadnutoj stavio novine probusio na vise mesta istavio kosnicu sa "lopovima" ocekujuci da ce se preko noci spojiti .Sta mislite sta se desilo kada sam tek kroz dva dana radi siguracije da spajanje bude sto uspesnije podigao"lopovsku" kosnicu.Sav med je bio pojeden a pčele ne da su se spojile vec su sve bile MRTVE a novinski papir ne taknut.Nisu ni pokusale da progrizu papir i da se spoje - izabrale su smrt. OVA pojava snasla je i druge kolege u okolini pa se pitamo KAKVE su to pcele i gde se nalaze ako kod svih  nema ni meda ni pcela??'

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #20 poslato: Novembar 07, 2019, 22:49:43 »
Колега Миле.
Вароа вам је највероватније уништила пчеле.
Ту кошницу коју сте затворили са туђицама затворили сте касно. Мед је већ био однешен и то пчела што је остало унутра потукло се међусобно.
То су пчеле са вашег или са околних пчелињака.
Сасвим је нормално да друштва која су уништена од варое буду предмет грабеж у топлом периоду а управо такав период смо сада имали.

Вароа је имала све повољне услове ове јесени за свој развој и уништење пчелињих заједница.
Она се шири као пожар све са кошнице на кошницу.
И тако редом, за два месеца може да уништи цео пчелињак.
 Описано стање је само последица неправилног или неблаговремено третмана против варое.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže mileveljkovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sevce,strpce
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #21 poslato: Novembar 07, 2019, 23:07:34 »
meda u kosnici je bilo jer sam ga nakon neuspelog spajanja prebacio u magacin.a da ga nije bilo zasto nisu pokusale da predju u donju kosnicu gde je bilo i meda imatice.

Van mreže mileveljkovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sevce,strpce
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #22 poslato: Novembar 08, 2019, 22:32:24 »
meda u kosnici je bilo jer sam ga pre neuspelog spajanja podelio i   nekoliko rama sa medom             prebacio u magacin.a da ga nije bilo zasto nisu pokusale da predju u donju kosnicu gde je bilo i meda i matice.
[/quot

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Напуштање кошница од стране пчела
« Odgovor #23 poslato: Novembar 09, 2019, 22:15:46 »
Можда нису имале времена, прво су се међусобно разрачунавале ко ће бити домаћин у кући, до последње пчеле.
Не знам како је могуће да је такво стање и код осталих пчелара.
Могуће је да су болесне из неког разлога.
Најбоље би било узети део пчела и део саћа па спремити негде на анализу.
Или замолити неког искуснијег пчелара да дође па да види стање у страдалим кошницама и да му се појасни шта се све радило у пчелињаку и какво је стање раније било.
Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.