Autor Tema: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla  (Pročitano 88635 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« poslato: Decembar 18, 2010, 13:32:58 »
Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla

Citat: Vojo Brstina
Spremanje leka:

U veću posudu 12 do 15 litara naspete i dodate:

1. Alkohol 96%                                              5 litara
2. Voda  destilovana                                          5 litara
3. Žalfija (Salvija officinalis) usitnjena -list           1 kg.
4. Vresak (Satureja montana) list                      0,3 kg


  Poklopi se i drži 7-10 dana, nakon čega se ekstrat procedi i čuva do upotrebe.
  
  Ekstrat  spremam svake godine u jesen OBAVEZNO i u proleće, i koristim ga kao preventivu. Dodajem ga u sirup i to 0,5 do 1 litar na 50 litara sirupa.

  Svako društvo u jesen ( do kraja Septembra) dobije po 3 litre lekovitog sirupa. Sirup za jesen  spremam u kombinaciji 5:3 (šećer:voda) ili na 50 kg šećera dodam 30 litara vrele vode. Ovo treba brzo i dobro izmešati dok je još vruće da se sav šećer rastopi. Ovo radim u plastičnoj posudi koju proizvodi Nova Varoš (60 litara) na koju sam ugradio slavinu. Zatim dok je još sirup topal dodam 1 litar ekstrata i dobro izmešam. Ovo je jesenja koncentracija, koja je pokazala odlične rezultate.

  Još dok je sirup topal dodajemo ga u hranilice svaku veče po 1 litar. Neophodno je da svaka zajednica dobije po 3 litre ovog lekovitog sirupa. Ako nekoj zajednici nedostaje i 7-8 kg hrane slobodno možete da joj dodate 7-8 litara ovog lekovitog sirupa.

  Za proleće opet kao preventivu koristim lekoviti sirup koji spremam u drugom odnosu šećer:voda gde sada dodajem 0.5 litara ekstrata na 50 litara sirupa.

  Kad krene značajniji unos polena krećemo i sa prihranjivanjem lekovitim sirupom. Svako društvo dobija po 3 litre sirupa ili dva puta nedeljno-sedmično po pola litre. Znači tri sedmice po 1 litar. Ako se doda nekom društvu koje je ostalo bez hrane i mnogo veća količina ovo lekovitog sirupa, pčele će ga rado uzimati i nećete ništa pogrešiti.

  Ukoliko ovako radite sigurno nećete imati obolelih društava a ako ste već imali obolela društva od nozemoze pa se u proleće ponovo primetite znake nozemoze onda je neophodno preprskati kao što sam već pominjao kompletnu zajednicu sa razblaženim rastvorom ekstrata.

« Poslednja izmena: Decembar 18, 2010, 15:03:07 od strane Valon Mustafi »
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #1 poslato: Januar 26, 2012, 21:50:15 »
Vojin preparat koristio sam po gore navedenoj recepturi i sa zadovoljstvom konstatujem da su mi društva kao nikad do sada vitalna,bez nozemoze, a nikad nisam manje radio oko pčela.
 Hvala Vojo!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #2 poslato: Januar 26, 2012, 23:41:42 »
Hvala i tebi Azeme za ove lepe reči o ovom preparatu.
Raduje me što si zadovoljan i što su ti pčele u takvom povoljnom zdravstvenom stanju.

Želim ti srećno zimovanje i mednu godinu.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže bulatovic bogoljub

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kolašin 960 m n.vB
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #3 poslato: April 11, 2012, 22:34:01 »
 Gospodine Vojo,dosad nijesam koristio nozevoj ali sigurno ocu cim ga napravim.Lijek je prirodan i ne moze da steti.Pored vaseg iskustva
i ljudi koji ga koriste ovo je spas za nase pcele.
Nemam mogucnost da ga kupim kod vas pa moram ici u apoteku po caj i ostalo.
Nadam se da ce vas lijek biti registrovan uskoro i dacemo ga moci  kupit u sve pcelarske radnje.
Ovaj lijek treba koristit kao preventivu ne cekat da pcele obole.
Puno pozdrava i srecno u radu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #4 poslato: April 12, 2012, 11:30:45 »
Hvala kolega Bogoljube. Nadajmo se da ćemo i registraciju Nozevoja dočekati u nekoj budućnosti.

Samo Vi kupite bilje,alkohol i vodu i za kratko vreme imaćete prirodan preparat za Vaše pčele.

Neka Vam je srećno!


Puno pozdrava za Kolašin iz Novog Miloševa....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ismet Curic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tutin, selo Raduhovce, 850mnv
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #5 poslato: April 12, 2012, 23:58:52 »
    Pozdrav svima,
    Ako i uspemo da nadjemo ove biljke moje pitanje je smeju li se upotrebiti u svežem stanju a ako se suše kako?
    S poštovanjem, Ismet.
 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #6 poslato: April 13, 2012, 02:16:30 »
    Pozdrav svima,
    Ako i uspemo da nadjemo ove biljke moje pitanje je smeju li se upotrebiti u svežem stanju a ako se suše kako?
    S poštovanjem, Ismet.
 

Kolega Ismete, bilje se suši u hladovini. Može se upotrebiti i u sirovom stanju ali ne znam tačan odnos.
Trebalo bi ako je sirovo to jest sveže bilje da je to od dva do tri puta više nego kada je suvo.
Slobodno stavite tri kilograma sveže žalfije umesto 1 kilogram suve i 900 grama svežeg vreska umesto 300 grama suvog na 5 litara etanol alkohola 96% i 5 litara destilovane vode.

Pozdrav.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #7 poslato: April 13, 2012, 12:42:54 »
Citat: Vojo Brstina
Spremanje leka:
Ukoliko ovako radite sigurno nećete imati obolelih društava a ako ste već imali obolela društva od nozemoze pa se u proleće ponovo primetite znake nozemoze onda je neophodno preprskati kao što sam već pominjao kompletnu zajednicu sa razblaženim rastvorom ekstrata.
Vojo, prijatelju. U kojem  odnosu (razblaženi rastvor) to ti obično radiš, kada se radi o prskanju kod otvaranja košnice i pregleda? Znači kada govorimo o zdravoj zajednici i 'preventivnom' prskanju.
Pretpostavljam da prskaš samo po satonošama. Dali upotrebljavaš zagrijanu vodu?

Pozdrav svima.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #8 poslato: April 14, 2012, 01:48:57 »
Citat: Vojo Brstina
Spremanje leka:
Ukoliko ovako radite sigurno nećete imati obolelih društava a ako ste već imali obolela društva od nozemoze pa se u proleće ponovo primetite znake nozemoze onda je neophodno preprskati kao što sam već pominjao kompletnu zajednicu sa razblaženim rastvorom ekstrata.
Vojo, prijatelju. U kojem  odnosu (razblaženi rastvor) to ti obično radiš, kada se radi o prskanju kod otvaranja košnice i pregleda? Znači kada govorimo o zdravoj zajednici i 'preventivnom' prskanju.
Pretpostavljam da prskaš samo po satonošama. Dali upotrebljavaš zagrijanu vodu?

Pozdrav svima.

Dragi moj Marko,
Isceđeni ekstrakt razblažujem sa 50% destilovane vode. Na dva litra ekstrakta dodajem 1 litar destilovane vode. Ovim preparatom možeš slobodno da prskaš ne samo satonoše nego i pčele na ramovima. Ako je vreme hladno dobro je da Nozevoj nije hladan i da je malo zagrejan. Ja ga zagrejem otprilike na temperaturu ljudskog tela.
Takođe nije dobro da prskalica sa Nozevojom duže stoji u nekoj hladnoj ostavi gde je temperatura niža od sobne temperature pa da se pčele prskaju takvim hladnim preparatom. 
 
Ukoliko se radi dezinfekcija košnice tada se proceđeni ekstrakt ne treba razređivati.

Pozdrav iz Novog Miloševa.....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže bulatovic bogoljub

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kolašin 960 m n.vB
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #9 poslato: April 14, 2012, 11:08:21 »
 Kolega Vojo neznam zasto se sjekirate oko raznih komentara na fsps.Zar ima neko da moze da povjeruje da jednom iskusnom pcelaru moze da ugine 100 kosnica pcela od jednog najljekovitijeg prirodnog caja,koji se koristi stotinama godina u alternativnoj medicini.
Mi smo takvi ljudi volimo da komsiji crkne krava ;D .Da ste vi vas recept fino upakovoli u jedno lijepo pakovanje i stavili jednu jacu cijenu
bili bi vjerujte komentari daleko pozitivniji.Naravno ovih zlo namjernih.Tesko je biti posten a uspjesan u nasem drustvu.
Mozda sam promasio ovdje temu ali imo sam potrebu da ovo kazem.Ako smeta izbrisite!!!.
POZDRAV.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #10 poslato: April 14, 2012, 14:04:12 »
Kolega Bogoljube,
 Ne sekiram se mnogo jer znam da će takvih komentara uvijek biti. Malo mi je krivo kad takvi komentari dolaze od jediniki koje sam ja uputio u pčelarstvo, koriste RV košnice, Nozevoj protiv nozemoze, moju tehnologiju rada. Tim jedinkama sam posvetio mnogo, mnogo vremena u savijetima i praktičnom radu i upoznavanju sa pčelinjim zajednicama i kojim sam uputio bezbroj raznih preporuka. Takvi na žalost u svaku dobronamernu riječ sumnjaju i uvijek misle da će ih neko prevariti a sve savijete veoma brzo zaborave.   
Potežu kojekakve nebuloze oko nekih materija koje nemaju nikakve veze sa mojim preparatima a u isto vrijeme se žale na Forumu kako ne želim da im pošaljem lijek.
Ne pada mi na pamet da opisujem pojedinačne komponente Brstivara o kome je bilo riječi na tom Forumu.

Pozdrav iz Novog Miloševa....
« Poslednja izmena: April 14, 2012, 20:04:25 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #11 poslato: April 15, 2012, 16:38:17 »
Hvala na odgovoru, Vojo.

Pozdrav iz kišovite hladne Slovenije.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #12 poslato: Septembar 23, 2014, 15:00:54 »
Pošto nemam pri ruci Vojin Nozevoj ove godine sam kuhao čaj od kadulje (žalfija) i od njega pravio sirup. Kod nas se vrijesak može naći u primorju, neznam dali ga ima i u kontinentalnom dijelu ili se može uzgajati (kao i kadulja) ?

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #13 poslato: Septembar 23, 2014, 17:41:24 »
Uz Vojin preparat slobodno mozete zaboraviti I ponekad da se zapitate , A staje to bi nozemoza I krecno leglo ???

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Vojin lekoviti preparat protiv nozemoze i krečnog legla
« Odgovor #14 poslato: Septembar 24, 2014, 22:10:39 »
 I  danas dao dozu estrakta nozevoja u sirup