Autor Tema: Пчелињак - воћњак породице Маодуш  (Pročitano 92547 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #30 poslato: April 14, 2013, 23:58:28 »
                  Ove plastične čašice u hranilici treba malo fiksirati sa propolisom i
onda nema problema sa podizanjem. Inače kada nestane sirupa u hranilici ako se
krov ne naslanja na hranilicu pčele podignu čašicu i provuku se u prostor gdje je
sirup a ne mogu se vratiti nazad. Ako se to ne primijeti na vrijeme onda tu
pčele stradaju. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #31 poslato: April 16, 2013, 01:30:40 »
okvir za MR bi trebao da ti popuni SAV prostor koji ne pokriva MR... Kroz razmak koji kod tebe postoji matica se može provući jer je ništa ne sprečava da se uz spoljnju ivicu bočne daščice rama popne u drugi nastavak. E, sad da li ona ima običaj da se tuda penje to mora neko stariji da ti odgovori...
Pozdrav!

Kolega Borise,
i kod nas okvir ili ram matične rešetke popunjava sav prostor oko matiče rešetke i matica se ne može provući.
Nikola je na slikama RV matična rešetka 1 i RV matična rešetka 2 postavio rešetku upravo kako0 i treba da se postavi.
Na RV i EV košnicama konstrukcija rama matiče rešetke je malo drugačija u odnosu na LR i  postavlja se kao što rekoh upravo ovako kako je Nikola prikazao na slikama..

Pozdrav svima...


 
                  Ove plastične čašice u hranilici treba malo fiksirati sa propolisom i
onda nema problema sa podizanjem. Inače kada nestane sirupa u hranilici ako se
krov ne naslanja na hranilicu pčele podignu čašicu i provuku se u prostor gdje je
sirup a ne mogu se vratiti nazad. Ako se to ne primijeti na vrijeme onda tu
pčele stradaju. Pozdrav.

Bravo Mlađene, iskusno oko sve vidi.

Ja lično ovakve hranilice ne volim ali ako neko želi da ih nabavlja neka mu je srećno.


Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tihomir Micanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Cerik
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #32 poslato: April 16, 2013, 11:11:38 »
Okvir za maticnu resetku sam pravio po nacrtu sa foruma i evo kako to kod mene izgleda.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #33 poslato: April 16, 2013, 18:58:49 »
@Vojo


Pa to sam mu i rekao...Na slikama nema ram za MR...
 "  Ona se oslanja na bočne stranice nastavka i dođe popreko iznad ramova na prvi nastavak".
 ne može originalna rešetka bez okvira, a kod LR može bez okvira...I da treba da pazi da okvir bude upasovan na rešetku da od kraja rešetke do početka okvira razmak nigde ne bude veći nego što je razmak između žica na MR.
Izgleda da se nismo razumeli...
Pozdrav..

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #34 poslato: April 16, 2013, 19:45:18 »
Хвала момци на издашним одговорима и хвала колеги Тихомиру за слике. :) Много значи када уз текст има и графичко појашњење.
Оквири за матичне решетке још нису стигли па ми није било јасно откуд сад онај празан простор.
Вероватно ћу их покупити када будем ишао по пчеле, свакако их нећу одмах користити...

За чашице нисам знао да пчеле могу да их издигну. Поклопац хранилице належе одмах на чашицу, луфта има можда пола милиметра. Ипак, вреди имати на уму то, па ћу обезбедити поклопац да се не издиже. Хвала на савету г. Млађане.

Сад за викенд су најавили лепо време, а пошто сам ја катастрофа са врменом радним даном, коначно ћу стићи офарбати кошнице. Бар импрегнатор да ставим.
Искористићу прилику да одем да видим и материјал за постоље.
Само да се крене са радом... :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #35 poslato: April 17, 2013, 22:58:31 »
U pravu si Borise, nismo se razumeli...
Nikola, juče sam razgovarao sa majstorom i rekao mi je da će uskoro krenuti da uradi jednu seriju ramova za matične rešetke. Pre ramova treba da uradi neke poklopce i ramove sa kojim već malo kasnimo. 

Za postolja nemoj mnogo da žuriš, dobro proračunaj koja ti postolja odgovaraju.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #36 poslato: April 18, 2013, 19:14:31 »
Никакав проблем г. Војо.
Разумем да је мајстор прилично заузет и верујем да није заборавио на оквире за матичне решетке.

Рачунао сам да висина кошница са свим наставцима и оквиром за матичну решетку не буде виша од 125 cm. Кошнице су високе 95 cm, оквир за матичну решетку 1,3 cm, тако да постоље не би било више од 125-95-1,3=28,3 cm, да заокружимо на 30 cm.
Ја сам висок 175cm, тако да ми ових 125 cm дође до почетка грудне кости (плексуса), да ми задњи наставак буде у висини груди.

Да ли је то добро тако рачунати?
За постоља сам се ипак одлучио да буде све од метала и вероватно бих радио по моделу који сте ви г. Војо предложили, само мало виши.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #37 poslato: April 18, 2013, 23:43:43 »
Klaso, prvo definiši namenu postolja...Ako je za stacionar onda je najbolje da svaka košnica ima svoje postolje (ne uznemiravaš ostale košnice dok radiš na jednoj), ako je za selidbu onda podešavajuće noge (nagib) . Visinu podesi da ti bude zgodno za rad, ne mora u centimetar ali pazi košnice su češće sa manje nastavaka, ako je teren nagnut možda treba   da je prednja strana višlja od zemlje  ( prilaziš i radiš sa zadnje)...

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #38 poslato: April 22, 2013, 21:36:30 »
Класо, већ сам смислио све где ће постоље бити и који тип, само ме је интересовала висина постоља ако узмем да ће бити на равном терену због оптерећења кичме.

Сад за викенд сам искористио лепо време и коначно мало порадио на фарбању кошница и набавци материјала за постоље.

Постоље ће бити према нацрту нашег домаћина с тим да сам узео L-профиле 4x4 cm јер је цена била нешто мало већа, а јачи су. Мало сам и повисио постоље због своје висине и оне горње рачунице.
У Скечап-у сам урадио нацрт и модификовао остале делове да се лепо уклопе.

Кошнице сам префарбао 2 пута са импрегнатором и једном са завршним слојем.
Време није дозволило да урадим и други слој завршног премаза па ће морати да сачека идући викенд.
Први слој импрегнатора је дрво буквално усисало.
Други слој се осушио на првим деловима док сам завршио са свим деловима кошница. Први слој завршне лазуре се осушио за неких 12 сати, тако да сам данас склонио кошнице у затворен простор до викенда.

Ево и неколико фотографија од процеса фарбања кошница, а идући викенд завршница. :)
Прикачићу и неколико цртежа за постоље, а фотографије, разуме се када буде готово.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #39 poslato: April 22, 2013, 23:41:10 »
vidim, neka rešenja se sama nameću  :o ( način odlaganja ofarbanih).Ne znam da li na slikama samo tako izgleda ali mi je ona plava boja malo pretamna, sve ostalo je ekstra, pogotovo žuta prozirna. Inače vezano za boju košnica i ponašanje pčela pogledaj ovo istraživanje


 http://www.pcelinjak.hr/images/stories/test2/adad/boje_i_oblik.pdf,


a žao mi je što ovo nisam ranije našao..


http://pcelinjak.hr/index.php/Nove-tehnologije/nanotehnologija-u-zatiti-konica.html


pozdrav!




Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #40 poslato: April 23, 2013, 19:34:30 »
Хехе, то ми је било једино логично како да офарбам и ивице наставка а да не морам да чекам да се остатак осуши.
Мало ми је био проблем шта ћу са подњачама и хранилицама, пошто њих не могу да окачим, али сам и њима стао у крај. :)
Њих сам стављао на алуминијумске L-профиле, тако да су се ослањали само на малој површини (шпицу профила) - види се на једној слици.
Што се тиче боје, јебем ли га, мени је деловала светлије на оном узорку, а и сликано је пред залазак сунца и тек што сам завршио са плавом бојом, па је мало тамнија него што је сад.
У сваком случају, сад је касно за кајање, како буде. :) :)

Размишљам да купим неке шаблоне за детаље изнад лета, али не знам где би могли да се набаве. Допало ми се како је чучнула зелена боја од листа кивија на оном плавом наставку.
Мораћу тим да се позабавим мало...

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #41 poslato: April 23, 2013, 21:28:54 »
офарбам и ивице наставка
Ако си офарбао ивице лепиће се једна за другу па ћеш оштетити дрво кад их будеш растављао. Помаже да обе налегајуће ивице, сваки пут пре намештања, намажеш танким слојем вазелина или нечег сличног.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #42 poslato: Maj 18, 2013, 00:56:45 »
Хвала колега Рајко за упозорење.
Ставио сам наставке да стоје један на другом након сушења и ставио новине између. Када се наставци раздвоје остане мали папирић на том месту и не лепи се више...

Коначно... Кошнице офарбане (2 пута импрегнатор + 2 пута лазура), постављени угаоници на кошнице, постоље припремљено и офарбано (темељна + завршна фарба), хигијенска појилица припремљена и офарбана (темељна + завршна фарба, а биће и гумена заштита за тегле), тегле спремне, сви рамови ужичени (с тим да жица није у свим рамовима затегнута због кривљења) и утопљене сатне основе (24 комада - по 5 за г Воју (ако се не варам) и по 3 за сваку кошницу да убацим о'ма), Нозевој спреман (разређен као за прскање).
Само још пчелице да стигну и Липа да не порани... :)

Још ми остаје да пицнем место за постоље. У плану ми је да поравнам земљиште, набијем мало да не пропада, поставим црну фолију да не расте трава испод, постоље на неке површине преко фолије, а на остатак шљунак...

Слике ће бити ускоро... Био сам растрзан на више страна па нисам стигао...

Поздрав свима.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #43 poslato: Maj 22, 2013, 21:35:07 »
Ево и обећаних слика...


Постоље, појилица и све у комплету.
На жалост нисам могао да смањим тежину фотографија а да резолуција остане висока па је ово најприхватљивија величина у односу на тежину фајла.


На појилици се могу видети мали шиљци који су остављени да се оно забоде у земљу, а на врху су остављени комади арматуре да се за њих могу причврстити тегле. Иначе појилице су прилагођене величини тегле од 3 литре.


Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #44 poslato: Maj 23, 2013, 08:08:13 »
Lepo klaso, nema šta... za 10...


Vidim da imaš neke kopče na podnjači i ojačanja na uglovima...Može li neko objašnjenje i detaljnija slika?
Pošto uređuješ zemljište okolo pogledaj na ovom snimku
http://www.youtube.com/watch?v=vKZxCkso1l0
kako je lik uredio oko košnice (šljunak,pa okolo cigle da se ne rasipa)
Kad je useljenje?

Pozdrav!