Autor Tema: PCELARSTVO TADIC :)  (Pročitano 15917 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
PCELARSTVO TADIC :)
« poslato: Januar 31, 2012, 00:08:03 »
Pratim rad ovog foruma mada ne ucestvujem previse u pisanju na njemu ...... Vidim da je obicaj na njemu da se ljudi prestave pa sam resio da predstavim i nase pcelinjake .... Na slikama smo ja i moja supruga Andjelka , fotografije su slikane tokom godine ......od prolecnog pregleda .......pasa pa do zimovnika.....
Trenutno pcelarimo sa oko 250 kosnica .Tipovi kosnica koje imamo su Kuncara i Najzer (kljestare ramovi na toplo) AZ grom i LR.......

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #1 poslato: Januar 31, 2012, 02:00:29 »
Dobro nam došao kolega Savo.
Imaš lep i veliki pčelinjak a koliko vidim i podršku porodice. Svaka čast !

Želim ti srećno zimovanje i mednu godinu kao i dobro i prijatno druženje sa ostalim kolegama pčelarima...

Pozdrav za Stanišić iz Novog Miloševa.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #2 poslato: Januar 31, 2012, 07:11:54 »
Dobro došao kolega imenjače.

Pozdrav iz Aleksinca

Ps.  Ipak da vas bolje vidimo..

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #3 poslato: Januar 31, 2012, 11:53:35 »
Dobro došao.Pozdrav iz Kucure!

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #4 poslato: Januar 31, 2012, 12:01:56 »
Dobro došao!

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #5 poslato: Januar 31, 2012, 17:00:22 »
Dobro došao, pozdrav iz zavejane Nove Varoši.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #6 poslato: Januar 31, 2012, 17:15:50 »
Hvala vam na dobrodoslici

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #7 poslato: Januar 31, 2012, 18:46:40 »
Dobro došao. Pozdrav iz Užica.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #8 poslato: Jun 03, 2012, 20:20:22 »
Dobro dosao

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #9 poslato: Novembar 01, 2012, 10:22:53 »
Savo,
Pored zakašnjele dobrodošlice, bilo bi mi drago da malo progovoriš o svom radu, a posebno o klještarama Kuncara i Najzer. Hvala.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #10 poslato: Novembar 01, 2012, 12:32:03 »
Dobro dosao poz iz Bugojna

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #11 poslato: Novembar 05, 2012, 00:18:46 »
Savo,
Pored zakašnjele dobrodošlice, bilo bi mi drago da malo progovoriš o svom radu, a posebno o klještarama Kuncara i Najzer. Hvala.

Pozdrav, svako dobro!
To su kosnice sa kojima sam poceo da pcelarim i meni je rad sa njima lak i brz .Mnoge od ovih kosnica odbija to sto se radi sa kljstima i sto da bi se doslo do* prvog rama moraju se svi ramovi povaditi * (najcesci prigovor onih koji ne rade sa njima).Medjutim kad se nauci kako se pcele ponasaju u kosnicama sa ramovima na toplo onda za tako pretumbavanje kosnica nema puno potrebe .... naime kod postavke na toplo pcele ram do leta pune pergom cesto dosta perge bude i u prva 2-3 rama a ostatak bude leglo i na kraju sve to poklope sa jednom ili vise tabli sa medom .... Kosnice najzer i kuncara se obicno prave sa dva reda ramova redje sa tri .... Obicno su bez maticne resetke (mda sam imao i kuncare sa MR) jer za njima nema potrebe . Pcelinje drustvo uzimljavam u gornjem redu a mediste prevesam dole ,to radim posle poslednjeg vrcanja .i tako mi pcele zimuju ,od kad tako radim prakticno nemam gubitaka zbog nprelaska pcela na med .... u prolece kad pcele ojacaju (najzer dodje bar na min. 6-7 ramova legla a kuncar 5-6) prevesavam plodiste dole .Obicno je ovo period pred pasu uljane repice ....pcele kod mene u to doba nisu jace jer nemam nikakve prolecne pase .Na pasi ulj, repuice pcele se burno razvijaju i dobar deo drustava ulazi u rojevi nagon to se u znacajnoj meri suzbije vrcanjem .U najzerima su mi se pokazala najbolja drustva sa oko 10 ramova legla sve sto je jace brzo ulazi u nagon u kuncarama je to 8-9 mada veca je kosnica i moze podeneti i vise legla . Od viska legla ili pojacavam slabije ili pravim rojeve .U prolece mi se rad na pcelinjaku svodi na izjednacavanje pcela i sprecavanje masovnog rojidbenog nagona .Rojenje suzbijam velikom gradnjom SO i oduzimanjem legla ..... Ako je neka kosnica bas zabrazdila nju "iscepam " i nafilujem SO ...mada ni to cesto ne pomaze.....
Najzeri sam pravio da imaju dva reda po 13 ramova 24x24 a kuncare imaju dva reda sa po 13 ili 14 ramova 30x25 ....iz najzera izvrcam isto kao i  iz kuncare ali mi najzer posle vrcanja ostane "osisan" bez meda a kad je jaca matica pcele dosta izblokiraju maticu i ako pasa potraje drustva mi dosta oslabe sa kuncarom mi se razviju jaca drustva i u plodistu uvek ima i dosta meda a i  pcele posle pase ostanu u boljem stanju .U toku sezone se trudim da leglo koje se slucajno nadje u gornjem redu spustim dole tako da u medistu bude cist med ....kad bolje zamedi za ovim nema potrebe posto pcele sabiju matice u donji red.... Ove kosnice drzim na prikolicama i lako ih selim a meni su lake za rad ,vec posle par izvadjenih ramova znam kakvo je stanje u kosnici .... Radi se kljestima a u toku rada ramovi se odlazu na stalak ...U zavisnosti od kolicine poklopljenog meda (a i ukupnog unosa) dve do tri osobe lako izvrcaju 30 kosnica dnevno tako da prikolicu obino radimo 2 dana ...
Ove kosnice su specificnost severa backe ,ja sam prve kuncare nabavio od kuma a rojeve kupio u Backom Monostoru (koji je prestonica kljestara) .Prikolica sa najzer kosnicama od nedavno vise nije u mom vlasnistvu vec je sad u posedu moje sestre i zeta ...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #12 poslato: Novembar 05, 2012, 09:09:20 »
Savo,
Hvala na iscrpnom objašnjenju.
Nemoj prestati s predstavljenjem svog pčelinjaka i rada na istom jer ti itekako imaš šta reći, a to me izuzetno zanima. Potkrijepi nam to sa što većim brojem slika. Sad će duga zima pa ćeš imati malo više vremena, mada znam da i zimi imaš dosta posla.

Rado bih čuo tvoju uporedbu s LR-om.

Zapela mi je za oko Đerzonova košnica, a sad vidim i tvoje klještare. Bolje bi bilo da nisam vidio jer meni dođe tica u glavu i jednostavno se ne kanim dok ne napravim i ne naselim što želim. Zato me u potpunosti, s nizom detalja, zanima tvoj rad. Recimo, bude li u bespašnom periodu i lošim godinama puno "mesa", malo meda itd.? Kako se nosiš sa ostalim nedaćama?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #13 poslato: Novembar 05, 2012, 18:59:46 »
kad je losa godina ,onda je losa godina ,manjka meda je znalo biti samo ako sam ja preterao sa vadjenjem i izvadio i ono sto nisam smeo ... to mora da se nadoknadi na vreme. Kad je "losa " godina i maice smanje leglo a kod mene je glavna pasa suncokret i u ovih 14-15 godina koliko pcelarim nikad se nije desilo da nije nista bilo ako nista drugo za njih je uvek bilo i vise nego dovoljno .  Nevolja sa suncokretom je sto on dolazi relativno kasno u pcelarskoj godini i tek po vrcanju suncokretovog meda mozemo pristupiti tretiranjima .ni ovaj suncokret nije vise sto je nekad bio ,bar kod mene.Pcele sad puno vise stradaju a od pasa belog bosiljka koji je znao pocinjati u zadnjij dekadi medenja suncokreta i trajati do mrazeva odavno vise nema nista sto ne unisti hemija unisti susa .
Slike moram potraziti jer kad radim napcelinjaku sam obicno sam ,ukucani mi pripremaju ramove a drustvo imam samo na vrcanjima tako da nemam previse slika .
Ove godine sam napravio dvadesetak Lr8 i  dve Fr 8 .Zasto sam izabrao njih zato sto mi se cini da u uslovima mog pcelarenja malo vise pogoduju pcelama , siromasni pasni uslovi u prolece koji su se vremenom samo pogorsali uzrokuju da sve teze uspevam spremiti pcele na vreme za repicu i bagrem.Mislim da cu morati preseliti pcelinjake blize Dunavu.LR8 mi je idealan za smestiti prirodan roj 7ramova i ram hranilica . A i mogu napakovati vise kosnica na vozilo. Ja se sa LR kosnicom tek ucim da radim . Ono sto mi se svidelo je to sto imam malo vise mogucnosti u radu oko sprecavanja neplanskog rojenja i spremanja jacih drustava za suncokret .Mada prinos u kljestarama ove godine nije bio manji nego u LR kosnicama .... Kao sto rekoh jos se ucim ...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: PCELARSTVO TADIC :)
« Odgovor #14 poslato: Novembar 05, 2012, 21:22:34 »
Dobro, Savo,
Shvatam u potpunosti sve što si rekao. Mislim da si upravu što se tiče izbora Farara (nižih ramova).
Hajde još samo daj mi mjere klještara, ali kad imadneš slobodnog vremena, nije hitno.

Pozdrav, svako dobro!