Autor Tema: Članci objavljeni u Pčelaru  (Pročitano 34073 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #45 poslato: Novembar 11, 2016, 11:18:18 »
Citat
Negde sam pročitao (nemojte me terati da sad tražim...)da pčele u zimskom klubetu održavaju 1%, pa čak do 10% ugljendioksida.
I ovo želim da naglasim!
I ja bih tu nešto naglasio  :)
Bez kiseonika pčelama nema života. Neke anaerobne bakterije i kvasci uživaju u vodovodnim cevima ili atmosferi ugljendioksida, ali bi pčele u atmosferi sa 10% CO2 bile anesterzirane i u vrlo kratkom vremenu likvidirane ( ugušene )...
Uostalom, CO2 se i koristi u laboratorijama za kratkotrajno anesteziranje insekata.
Sva sreća, pa na košnicama postoje leta i nesavršeno dihtovanje, pa CO2 nastao metabolizmom pčela pada na dno ( podnjaču ) i curi kroz postojeće otvore
Nešto malo o tome možemo naći u članku : https://medwinpublishers.com/OAJAR/OAJAR16000104.pdf

A ako u košnici ne treba jake promaje, kao u rudnicima, onda se opet vraćamo na temu ukršteni / neukršteni ramovi...  :)

Evidentno je da izmedju pojma "minimum" i "maksimum" postoji pojam "optimum" i u njemu, najverovatnije, leži tajna ventilacije košnice. Do optimuma se verovatno može doći samo višestrukim i dugoročnim merenjima u različitim tipovima staništa - i prirodnih i košnica.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #46 poslato: Novembar 11, 2016, 12:18:48 »
Veceras cu odgovarati na sva pitanja a sada cu pustiti jedan tekst iz druge diskusije na temu nestajanje pcela.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #47 poslato: Novembar 11, 2016, 18:25:00 »
Danas oko podne ponovo sam bio na vikendici/pčelinjaku i starac mi reče da pčele imaju nešto narandžasto na nogama. Ja pomislio da me zeza kad stvarno i ja video jednu koja ima narandžasti polen u korpicama. Ne znam da li je to od maslačka ?
Inače ram ne može da se postavi na satonoše jer na zbegu moram sa unutrašnje strane da napravim falc.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #48 poslato: Novembar 11, 2016, 19:07:30 »

Vikipedija:
"Vazduh je smeša gasova: azot 78%, kiseonik 21%, ugljendioksid 0,03% i malih količina drugih gasova..."
ugljendioksid 0,03%
Ovo sam želeo da naglasim!


Kolega Šljiviću, već si rekao da "...pčele greju klube i održavaju visoj procenat ugljendioksida..."
Negde sam pročitao (nemojte me terati da sad tražim...)da pčele u zimskom klubetu održavaju 1%, pa čak do 10% ugljendioksida.
I ovo želim da naglasim!


Nije mi namera da se bavim bilo kakvim teoretskim pitanjima...Hteo sam samo da ukažem kolegama (pa i sebi) koliku grešku pravimo ako u košnici, (sve u želji da pomognemo pčelama), pravimo "bolju" cirkulaciju vazduha - pravimo promaju.


Ovde je reč o zimskim uslovima, kada su pčele u klubetu. Možemo da predpostavimo da je stanje u košnici (mikroklima) daleko interesantnije i složenije kada su pčele u aktivnom periodu. Slutim da im i tada mi pčelari mnogo "pomažemo"a ne bi trebali.
Ovde je reč o ugljendioksidu i o vlagi. Šta je sa ostalim parametrima koji sačinjavaju mikroklimu?
E sad, kako doći do optimalnog, praktičnog... ???
[/quote]

Mislim da smo došli do istog zaključka: "Pčelama tokom zime smeta promeja"

A sad da razmotrimo drugi deo a to je ventilacija ( što nije promaja ) odnosno otvor za dotok kiseonika. Ako ponovo razmotrimo formule potrošnje meda: C6H12O6 (med) + 6 O2 ( kiseonik )  =  6 CO2 ( ugljen dioksid ) + 6 H2O ( voda u obliku vodene pare ). Izračunavanjem atomske i molekularne mase dobijamo da za potrošnju 1000 grama meda potrebno 982 grama kiseonika a dobija se 1257 grama ugljen dioksida i 725 grama vode u obliku vodene pare. Tom prilikom se oslobadja toplota koja greje pčele tokom zime.  Znači za potrošnju kilograma meda troši se 982 grama kiseonika a ako smo zaključili da kiseonik čini samo 20,9% od vazduha onda za potrošnju 1kg meda u košnicu treba da uđe oko 4,5kg vazduha. Pazite vazduh u kilogramima.
Što se tiče letnje sezone tu ih treba samo pratiti : ako se poveća broj koje ventilišu povećavaj ventilaciju....

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #49 poslato: Novembar 11, 2016, 19:16:41 »
Šljiviću:
Dakle samo ram meda postavim preko satonoša bez grebanja saća i pčele će same uzeti/otvoriti meda koliko im treba?
Jutros sam bio na pčelinjaku i imaju solidne vence sem jednog društva koje je na 1-2cm do satonoša.
Inače sam Vašu literaturu iščitao u dahu i već mi se nameće pitanje: pošto nemam dovoljno izvučenog saća za prolećni razvoj kada krećem sa dodavanjem satnih osnova? Znam da ste napisali u centar 30-ak dana pred pašu ali ranije? I mi ako vreme dozvoli selimo na uljanu repicu pčela kako tada ''filovati''?

Ako pčele imaju dosta meda ne treba žuriti na sa ramom meda. ram meda se postavlja bez ikakvog grebanja inače možeš izazvati grabež. Pčele će same otvoriti koliko ima treba. prve satne osnove se dodaju kada se u košnici pojavi znaci belog saća. Za teritoriju gde je šljiva Džanarika mogli bi da kažemo " Kad pčele dva dana dobro unose na šljivi Džanariki ili četiri dana po pola ili 1 ceo i dva po pola. Uostalom te informacije ćemo razmenjivati kad dodje vreme. U uljanoj repici je važan i razvoj i med. satne osnove idu u centar a u medište pretežno izgradjeno saće. ako je godina takva da pčele izuzetno vuču saće ( nije svake godine isto ) onda se po neka satna osnova dodaje u medište.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #50 poslato: Novembar 11, 2016, 19:19:46 »
Citat
Negde sam pročitao (nemojte me terati da sad tražim...)da pčele u zimskom klubetu održavaju 1%, pa čak do 10% ugljendioksida.
I ovo želim da naglasim!
I ja bih tu nešto naglasio  :)
Bez kiseonika pčelama nema života. Neke anaerobne bakterije i kvasci uživaju u vodovodnim cevima ili atmosferi ugljendioksida, ali bi pčele u atmosferi sa 10% CO2 bile anesterzirane i u vrlo kratkom vremenu likvidirane ( ugušene )...
Uostalom, CO2 se i koristi u laboratorijama za kratkotrajno anesteziranje insekata.
Sva sreća, pa na košnicama postoje leta i nesavršeno dihtovanje, pa CO2 nastao metabolizmom pčela pada na dno ( podnjaču ) i curi kroz postojeće otvore
Nešto malo o tome možemo naći u članku : https://medwinpublishers.com/OAJAR/OAJAR16000104.pdf

A ako u košnici ne treba jake promaje, kao u rudnicima, onda se opet vraćamo na temu ukršteni / neukršteni ramovi...  :)

Evidentno je da izmedju pojma "minimum" i "maksimum" postoji pojam "optimum" i u njemu, najverovatnije, leži tajna ventilacije košnice. Do optimuma se verovatno može doći samo višestrukim i dugoročnim merenjima u različitim tipovima staništa - i prirodnih i košnica.

Pčelama ne treba promaja zimi a zimi se ramovi ne ukrštaju. U aktivnoj sezoni odnosno posebno u paši pčelama treba dobra ventilacija pa i promaja pa ukrštanje smeta.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #51 poslato: Novembar 11, 2016, 19:21:43 »
Pošto najviše strahujem za nukleuse koje sam uzimio, dali bih mogao med od suncokreta staviti u plastične vrećice, pustiti da se kristalizira i staviti na satonoše poslije oksalne kiseline? Med nebi trebao opterećivati pčele, nije vrijeme za grabež jedino se bojim da ne procuri...

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #52 poslato: Novembar 11, 2016, 19:25:00 »
Danas oko podne ponovo sam bio na vikendici/pčelinjaku i starac mi reče da pčele imaju nešto narandžasto na nogama. Ja pomislio da me zeza kad stvarno i ja video jednu koja ima narandžasti polen u korpicama. Ne znam da li je to od maslačka ?
Inače ram ne može da se postavi na satonoše jer na zbegu moram sa unutrašnje strane da napravim falc.
Donošenje polena u minimalnim količinama i pojedinačne slučajeve možemo videti tokom cele godine pa čak i preko cele zime kad ogreje odnosno otopli. Ne donosi svako društvo već samo ono koje ima leglo.Od čega konkretno donose teško je reći ali je moguće da je negde podloga ( zemlja ) topla i da cveta maslačak ili baštansko cveće koje daje polen.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #53 poslato: Novembar 11, 2016, 19:31:07 »
Pošto najviše strahujem za nukleuse koje sam uzimio, dali bih mogao med od suncokreta staviti u plastične vrećice, pustiti da se kristalizira i staviti na satonoše poslije oksalne kiseline? Med nebi trebao opterećivati pčele, nije vrijeme za grabež jedino se bojim da ne procuri...
Ako nisu ugroženi, nukleuse treba ostaviti da što je moguće duže budu u stanju mirovanja bez bilo kakve aktivnosti. Može se pomoći suncokretovim medom ali to izaziva promene u nukleusu što opet može da poveća potrošnju... Ako mora suncokretov med dati kad mora. Način davanja moguć je i na sledeći način. Preko satonoša mali prsten visine 15mmm, pa onda poklopna daska . U prostoru od 15 milimetara na satonoše postaviti nekoliko ravnih pločica od tanke daske i na njih med od suncokreta. Pokušaću da nadjem jedan moj pasos i da ga uskoro pustim o tome kako hrana negativno deluje ako se rano daje pa će možda da bude jasnije.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #54 poslato: Novembar 11, 2016, 19:34:34 »
Na standard sam stavio okvir sa medom u zbjeg, međutim ovdje se radi o 5 okvirnom nukleusu gdje ne stane okvir...

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #55 poslato: Novembar 11, 2016, 19:44:26 »
Na standard sam stavio okvir sa medom u zbjeg, međutim ovdje se radi o 5 okvirnom nukleusu gdje ne stane okvir...
Pogledao sam taj moj pasos on objašnjava štetnost pogača a što se suncokretovog  meda tiče negativno je uznemirenje i raniji podsticaj legla. Iz tog razloga je bolje staviti ram sa medom. To što ceo ram ne može da stane treba ga iseći odnosno izvaditi iz rama i po dužini ga podeliti na dve polovine, pa dodati na dva nukleusa. Preko rama postaviti novine. Ali meni tu nije jasno zašto se već dodaje kad potrošnja u odnosu na 01,oktobar jedva nešto više od 1kg.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #56 poslato: Novembar 11, 2016, 19:49:16 »
Ma potrošnja nije velika, ali rekoh kad ih već otvaram za oksalnu da stavim i rezervu iznad glave

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #57 poslato: Novembar 11, 2016, 19:56:49 »
Ma potrošnja nije velika, ali rekoh kad ih već otvaram za oksalnu da stavim i rezervu iznad glave
Ne slažem se. Pročitajte nekoliko puta rečenicu koju ste napisali i shvatičete da ne radite nešto što tako treba već iz nekih ličnih razloga koji za pčele nije dobar.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #58 poslato: Novembar 11, 2016, 19:58:29 »
Znači ništa dok ne izađu na satonoše?

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Članci objavljeni u Pčelaru
« Odgovor #59 poslato: Novembar 11, 2016, 19:59:07 »
 
Za večeras jedna tabela koja nije najsrećnije prikazana ali je korisna i razumečete.

   ODNOS DODATOG SIRUPA I DOBIJENE HRANE ZA ZIMU
Iz knjige profesora Ake Hanssona iz Švedske – dobijeno od Tome Jovanovića iz Švedske
                                          1:1   ( 50% )
Šećer kg   Voda l   Gotov sirup l   Količina zmske hrane
1,0   1,0   1,6    1,0
2,0   2,0   3,2   2,0
3,0   3,0   4,8   3,0
4.0   4.0   6,4   4.0
5,0   5,0   8,0   5,0
6,0   6,0   9,6   6,0
7,0   7,0   11,2   7,0
8,0   8,0   12,8   8,0
9,0   9,0   14,4   9,0
10,0   10,0   16,0   10,0

                                          3:2    ( 60% )
Šećer kg   Voda l   Gotov sirup l   Količina zmske hrane
1,0   0,7   1,3    1,1
2,0   1,3   2,5   2,3
3,0   2,0   3,8   3,4
4.0   2,7   5,1   4,5
5,0   3,4   6,4   5,6
6,0   4,0   7,8   6,8
7,0   4,7   8,9   7,9
8,0   5,4   10,2   9,0
9,0   6,0   11,4   10,1
10,0   6,7   12,7   11,3