Autor Tema: Razrojavanje pcela  (Pročitano 7953 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sukalo Lutvo

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gorazde
Razrojavanje pcela
« poslato: Jun 21, 2018, 22:10:52 »
Pozdrav
Novi sam pčelar. Htio bi da razrojim jedno drustvo na slijedeću nacin: nukleus, ram sa maticom,2rama meda i jedan ram polena. Sačekam da povuku maticnjake i proizvedu maticu. Drustvo je na 2 LR nastavka i matica je dobra. Dali je postupak dobar i da nisam zakasnio jer sam bagrem vrcao 29.05.
Molim kolege da mi prenesu svoje iskustvo.Hvala.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #1 poslato: Jun 22, 2018, 08:09:43 »
Pozdrav
Novi sam pčelar. Htio bi da razrojim jedno drustvo na slijedeću nacin: nukleus, ram sa maticom,2rama meda i jedan ram polena. Sačekam da povuku maticnjake i proizvedu maticu. Drustvo je na 2 LR nastavka i matica je dobra. Dali je postupak dobar i da nisam zakasnio jer sam bagrem vrcao 29.05.
Molim kolege da mi prenesu svoje iskustvo.Hvala.

Kolega malo je nejasno bar meni.
Ako sam dobro shvatio namjeravaš da u nukleus preneseš ram sa maticom a da osnovno društvo sebi proizvede novu maticu iz prinudnih matičnjaka?
Kažu da prinudni matičnjaci nisu najbolje rješenje ali ako nemaš gdje da kupiš sparenu maticu poslužiće i ona iz prinudnog samo povedi računa da petog dana porušiš sve zatvorene matičnjake a ostaviš one najbolje otvorene.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #2 poslato: Jun 22, 2018, 08:27:40 »
Slazem se sa Bojanom, samo donekle, u vezi prinudnih maticnjaka, bar onih dobijenih do kraja maja uz redukciju petog dana i odgajanih u jakom drustvu. Mislim da je sada kasno za prinudne, i ako sve bude idealno i matice se spare, prve izletnice ce to novo drustvo dobiti tek pocetkom avgusta a dotle ce izgubiti masu starih pcela, tada je bespasan period i moze biti problema. Sa druge strane ostavljas slab nukleus i staru maticu u njemu. Nacin koji si naveo radi pred bagrem, po meni , podeli to drustvo i dodaj mu sparenu maticu, sirupaj i imaces dva solidna roja za zazimljavanje.

Van mreže Sukalo Lutvo

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gorazde
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #3 poslato: Jun 22, 2018, 10:16:12 »
Hvala vam,ako bi drustvo podijelio i dodao sparenu maticu moram li ga nositi 3 km. Obzirom da moram naručiti maticu do kada vremenski bi to morao uraditi. Ovo prvi put radim Nebi da pogriješim.Imam 2 društva na 2 nastavka. Matice su dobre i društva jaka.Ima jos unosa.Poslije vrcanja sam im ostavio po 4 okvira meda.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #4 poslato: Jun 22, 2018, 10:56:11 »
Ja posto sam na stacionaru ne nosim, jednostavno podelim drustva, sacekam sest sati i dodam mladu maticu u kavezu. Narednih nedelju dana ih stimulativno prihranjujem, dok ne dobiju svoju izletnicu. prihrana uvece zbog grabezi. Mada, ko ima mogucnosti, najbolje ih je odneti.

Van mreže Sukalo Lutvo

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gorazde
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #5 poslato: Jun 22, 2018, 11:38:40 »
Ok.i kod mene je taj slučaj. Dali ce se izletnice vratiti matici.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #6 poslato: Jun 22, 2018, 12:16:55 »
Da, vratice se sigurno  na staro mesto, zato napravi novi nukleus sa ramom vise starog legla.

Van mreže Sukalo Lutvo

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gorazde
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #7 poslato: Jun 22, 2018, 12:30:25 »
Ok.Hvala.Kad uradim javim se.

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #8 poslato: Maj 17, 2019, 14:15:34 »
Nisam hteo otvarati novu temu. Slicna je situacija kod mene pa sam resio da ovde i postavim pitanje.

Posto sam pocetnik (dve sezone pcelarenja) ove godine je bagrem bar kod mene omanuo pa sam resio napraviti rojeve. Od sedam drustava u LR kosnicama koja su mi uspesno izimila sam 10. maja uspeo napraviti jos 6 rojeva. Pravio sam ih na sledeci nacin. Rotaciju nastavaka kod drustava sam radio kada su dostigla 8 ramova u plodisnom nastavku... spustio sam ga na podnjacu a podbaceni nastavak sam podigao gore i u njega smestaio dva rama zatvorenog legla. Matica je vrlo brzo presla gore i zalegla jos jedan ram do ta dva prebacena. Posle toga su najavili zahladjenja i kisu tako da sam video da u mom stacionaru nista od bagrema. Tada sam i krenuo rojeve da pravim. Pravio sam ih tako sto sam staru maticu sa tri rama starog legla i dva rama hrane prebacio u jedan lr nastavak. Stresao sam sa jos dva rama pcelu. Mlada je ostala sa maticom a izletnica se vratila u obezmaticena drustva. Mlado leglo i jajasca sam gledao da koncentrusem u sredinu plodista obezmaticenih zajednica jer ce pcela iz njih izvlaciti prinudne maticnjake. A tu je topla zona. 15. maja sam ih otvorio i pokidao nekolicinu zatvorenih maticnjaka koji su i bili dosta mali. Ostalo je u svakoj po desetak otvorenih maticnjaka. Rojevi su lepo napredovali... i matica je zalegla jos jedan ram pored ta 3 ubacena bez obzira na zahladjenje. Predpostavljam jer sam je dobro prihranio. Sa njima znam sta cu... lagano prosirujem i pratim.... nego problem mi je sta raditi sa obezmaticenim zajednicama. Ostavio sam ih na jednom nastavku posle razrojavanja jer mislivsi da nece imati toliko pcele pa joj i nece trebati drugi nastavak. Medjutim u tim kosnicama ima bas puno pcele. Sve ulice su pune. I legla je tu jos izlazilo i izletnica se vratila.... Podizanjem svakog rama vise brade pcele sa njih. Ne mogu da stanu na ram. Treba mi savet iskusnih na koji nacin da prosirim te zajednice kod kojih cekam mladu maticu. Da li dodati gore ili podbaciti. Sta je pametnjije s obzirom na period i na situaciju. U nedoumici sam a moram im dodati korpus jos jedan da bi se ta pcela mogla fino smestiti. Ne bi da je delim na jos dve ili nesto slicno tome... sto bi realno mogao. Koja formacija bi mi bila najbolja za novu maticu posto ona mora ici na oplodnju i krenuti sa zaleganjem u toj masi pcela.

Unapred hvala na odgovoru
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #9 poslato: Maj 17, 2019, 18:57:51 »
Nije bagrem jedina pasa koja postoji. Jes da je kvantitet koji se dobija najbolji ali pasa se nastavlja citavog meseca, i Juna i Jula pa i Avgusta. Cak je i kvalitet koji se dobija na bagremu diskutabilan, a sto se tice ukusa to tek ne treba raspravljati.
Ovo sam ti napisao jer ne trebas pratiti inerciju pcelara koji zive od pcela i pcelinjih proizvoda i kojima je slab bagrem gotovo sigurna minusna kalkulacija, i koji razrojavanjem i prodajom rojeva popunjavaju rupu u kalkulaciji. E sad ako zelis povecati pcelinjak to je ok.
Mene licno kao hobisti sa 30 kosnica podbacivanje bagrema apsolutno ne dotice, a svakako ne izaziva potrebu da po svaku cenu pravim rojeve.

Nisam hteo otvarati novu temu. Slicna je situacija kod mene pa sam resio da ovde i postavim pitanje.

Posto sam pocetnik (dve sezone pcelarenja) ove godine je bagrem bar kod mene omanuo pa sam resio napraviti rojeve. Od sedam drustava u LR kosnicama koja su mi uspesno izimila sam 10. maja uspeo napraviti jos 6 rojeva. Pravio sam ih na sledeci nacin. Rotaciju nastavaka kod drustava sam radio kada su dostigla 8 ramova u plodisnom nastavku... spustio sam ga na podnjacu a podbaceni nastavak sam podigao gore i u njega smestaio dva rama zatvorenog legla. Matica je vrlo brzo presla gore i zalegla jos jedan ram do ta dva prebacena. Posle toga su najavili zahladjenja i kisu tako da sam video da u mom stacionaru nista od bagrema. Tada sam i krenuo rojeve da pravim. Pravio sam ih tako sto sam staru maticu sa tri rama starog legla i dva rama hrane prebacio u jedan lr nastavak. Stresao sam sa jos dva rama pcelu. Mlada je ostala sa maticom a izletnica se vratila u obezmaticena drustva. Mlado leglo i jajasca sam gledao da koncentrusem u sredinu plodista obezmaticenih zajednica jer ce pcela iz njih izvlaciti prinudne maticnjake. A tu je topla zona. 15. maja sam ih otvorio i pokidao nekolicinu zatvorenih maticnjaka koji su i bili dosta mali. Ostalo je u svakoj po desetak otvorenih maticnjaka. Rojevi su lepo napredovali... i matica je zalegla jos jedan ram pored ta 3 ubacena bez obzira na zahladjenje. Predpostavljam jer sam je dobro prihranio. Sa njima znam sta cu... lagano prosirujem i pratim.... nego problem mi je sta raditi sa obezmaticenim zajednicama. Ostavio sam ih na jednom nastavku posle razrojavanja jer mislivsi da nece imati toliko pcele pa joj i nece trebati drugi nastavak. Medjutim u tim kosnicama ima bas puno pcele. Sve ulice su pune. I legla je tu jos izlazilo i izletnica se vratila.... Podizanjem svakog rama vise brade pcele sa njih. Ne mogu da stanu na ram. Treba mi savet iskusnih na koji nacin da prosirim te zajednice kod kojih cekam mladu maticu. Da li dodati gore ili podbaciti. Sta je pametnjije s obzirom na period i na situaciju. U nedoumici sam a moram im dodati korpus jos jedan da bi se ta pcela mogla fino smestiti. Ne bi da je delim na jos dve ili nesto slicno tome... sto bi realno mogao. Koja formacija bi mi bila najbolja za novu maticu posto ona mora ici na oplodnju i krenuti sa zaleganjem u toj masi pcela.

Unapred hvala na odgovoru

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #10 poslato: Maj 17, 2019, 22:02:03 »
Meni je svakako cilj prosirenje pcelinjaka i da zazimim 20 ovu godinu. Sada sam na 13. Stici ce mi jos 5 rojeva u junu koje sam porucio. Te dve cu nekako jos nadomestiti da bi dosao do cilja... Nego mene zanima samo na koji nacin da dam prostora tim obezmaticenim zajednicama... jer su krcate sa pcelom. Uvece vise na zbegu jer nemaju mesta unutra. Da li da podbacim nastavak ispod? Jer svakako mladoj matici koja ce se izleci vise odgovara gornji korpus zbog toplote. Ne znam ni sam... ili da dodam gore... ne znam sta bih time dobio. Malo cudna situacija
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #11 poslato: Maj 18, 2019, 07:04:07 »
Kolega, bez vecine tih pcela ces ubrzo ostati, to je stara pcela a dok matica ne dodje sa sparenja , nece bit legla. Kupujes rojeve a imas tako jaku obezmaticenu kosnicu sa maticnjacima, podeli je i ostavi po dva lepa maticnjaka. Ostavio si previse maticnjaka , bez obzira sto si oduzeo maticu i ta moze da se izroji, desavalo mi se. Ako bas moras, podbaci nastavak ispod i ostavi leglo gore ali ces ga skidati kasnije kada ostanu samo mlade pcele sa novom maticom.

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Razrojavanje pcela
« Odgovor #12 poslato: Maj 18, 2019, 11:35:55 »
E hvala puno na smernicama. Puno sam ostavio ali otvorenih maticnjaka. Kada ih zatvori, a to bi trebalo za dan dva, cu da izvrsim selekciju i ostavim par najboljih. Rojeve nisam kupovao vec sam kompezovao sa jednim pcelarom. Usluzno sam mu pravio kosnice pa u to ime mi daje 5 rojeva. Takav je dogovor bio.

A razmisljao sam da visak maticnjaka prebacim u neke male oplodnjake pa da probam da se poigram sa tim malo ove godine po prvi put. ;)
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝