Autor Tema: suncokret 2019  (Pročitano 20946 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #15 poslato: Jul 04, 2019, 15:39:43 »
Posle jutrosnje poruke sam otisao na pcelinjak i uradio pregled medista. U odnosu na Poloske , RV u ovih par dana su donele znatno vise u tri najjace u gornja dva nastavke nema ni jedan ram prazan, posto su mi sva proizvodna drustva na tri nastavka, jednostavno predhodnih godina nije bilo potrebe za cetrvrtim, i one su vec pune, doduse bilo je i unosa tokom juna i nije sve suncokret. Tako da necu imati ambalaze i moracu da skidam te nastavke i stavljam na rojeve a sa rojeva , prazne stavljati umesto ovih.

E sada i ono losije, mrtvih pcela nema ispred kosnica ali sam u travi koja je pokosena pre pocetka pase, nasao desetak totalno dezorijentisanih pcela, bauljaju i kada ih uzmem na prst, nece da polete, bojim se da nisu nasle neku zatrovanu tablu ili je neko prskao a svaki dan prolaze i besumucno truju. Ne znam da li sam umislio ali kao da ima manje izletnice. To je uocljivo narocito u Poloskama, zato sto je sve vidljivo kada ih otvorim, praticu narednih dana.

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #16 poslato: Jul 10, 2019, 00:47:10 »
Pošto je u jeku suncokretova pasa iskoristicu priliku ovde da pitam. Pčele su mi na suncokretu u ataru blizu mog mesta. Rojevi su mi se odlično razvili i dostigli po 8 ramova legla i sve je krcato nektarom. Još uvek su mi na jednom nastavku. Kako izadje pcela iz legla tako te celije napune nektarom. Matice fakticki slabo mesta za zaleganje imaju. Na koji način mi savetujete da ih proširujem. Da li klasičnim prevešavanjem, dodavanjem gore još jednog nastavka i podizanjem nekoliko ramova legla u gornji prazan nastavak ili na neki drugi način.... možda i uvođenjem matične rešetke... Imam i njih nekoliko ali ih ne koristim. Pitam ovo jer ne znam da li mi je pametnije da jurim što više unos ili da i dalje širim leglo. U nedoumici sam jer sam u sred paše. Pre bagrema sam društva na taj način proširivao ali bagrema ništa bar kod mene, tako da ta metoda mi je poznata. Ne znam da li da možda na neki način sada ograničavam maticu... ili je možda sada kasno za to. Dosta tabli ima kod mene koje još nisu ni otvorile tako da mislim da ce biti i produžene paše ili nazovimo kasnijeg suncokreta. Početnik sam još uvek. Dosta znam ali dosta i ne znam... :) Unapred hvala
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #17 poslato: Jul 10, 2019, 06:56:28 »
 Po meni, izvadi bocne ramove  sa medom i stavi ih u gornji nastavak , do legla u plodistu stavi SO, neka ih grade, izvadi i dva rama sa najstarijm leglom i stavi u sredinu gornjeg nastavka. Stavi maticnu resetku i neka pune. Dao si matici prostora u plodistu a i dovoljno prostora za med. Ta dva rama sa leglom ce pre zavrsetka pase izaci i one ce ih napuniti. Kasnije , ako napune gornji nastavak medom, mozes izvrcati po dva bocna rama. Sredinom avgusta, taj medisni nastavak podbaci ispod i na njega plodiste, bez maticne i uz odredrenu kolicinu sirupa , krajem avgusta, bice spremne za zimovanje.
« Poslednja izmena: Jul 10, 2019, 07:18:28 od strane zoran drpljanin »

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #18 poslato: Jul 10, 2019, 14:10:14 »
Po meni, izvadi bocne ramove  sa medom i stavi ih u gornji nastavak , do legla u plodistu stavi SO, neka ih grade, izvadi i dva rama sa najstarijm leglom i stavi u sredinu gornjeg nastavka. Stavi maticnu resetku i neka pune. Dao si matici prostora u plodistu a i dovoljno prostora za med. Ta dva rama sa leglom ce pre zavrsetka pase izaci i one ce ih napuniti. Kasnije , ako napune gornji nastavak medom, mozes izvrcati po dva bocna rama. Sredinom avgusta, taj medisni nastavak podbaci ispod i na njega plodiste, bez maticne i uz odredrenu kolicinu sirupa , krajem avgusta, bice spremne za zimovanje.

Hvala puno. Znaci mi savet. Uradicu tako.
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #19 poslato: Jul 16, 2019, 22:41:10 »
Ove godine sam razrojavao ( proširivao) društva u vreme bagrema, pa nisam išao na med. Ali sticajem okolnosti stvorili se uslovi da mi 5 košnica donese nešto suncokreta od kojih se jedna, po današnjem pregledu, istakla. Ima jedan plodišni i dva medišna, oba medišna nastavka tj. 20 ramova kipe pčelama i medom. Sve belo saće i po nekom blic pregledu ustanovim i da su mnogi zatvoreni. E sad, pošto su neke parcele oko mene tek otvorile pre 3-4 dana, greota da sede i gledaju kako druge nose, stavio sam joj još jedan nastavak gore (pola saće pola satne osnove), nisam hteo skidati ova dva medišna nego sam stavio od gore. Sutra idem ponovo na pčelinjak, pa ako neko ima savet kako da tako dobra košnica krene da puni i treći medišni, otvoren sam za sve sugestije. Ako je i ovako dovoljno, ne pipam.
Hvala
yu7yuu

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #20 poslato: Jul 17, 2019, 05:58:21 »
Tesko da ce ti sada graditi SO u medistu, trebao si izvaditi i izvrcati deset poklopljenih ramova i taj nastavak podbaciti ispod medisnog, tada bi nastavile punjenje. Nije ti ni danas kasno. Skini taj novododati, izvrcaj pun i vrati. Pre par dana sam tako uradio na par najboljih, juce proverio i pune.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #21 poslato: Jul 17, 2019, 11:15:12 »
Може и директно да се постави на плодиште или испод та два медишта.
Код мене ове године добро раде на сунцокрету. Пчеле су у почетку паше биле доста слабије у односу на претходне године али зато је медење сунцокрета ове године знатно боље. Сунцокрет поново враћа наду и потврђује да је то наша главна паша.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #22 poslato: Jul 17, 2019, 11:24:44 »
Kod nas unos suncokreta prilicno simbolican. Pitao sam se sta je uzrok I tipovao na vremenske prilike. No zabludu mislim da su mi resile nase kolege pocetnici, koji su jacali drustva I nisu selili. Pa tamo gde kipe dva nastavka pcela ima I unosa. Mi seleci smo uglavnom ostali bez gomile pcela I sad suncokret nema ko da donese. Kod mene tesko da igde kipe pcele, pa mozes pod nos da im doneses. Ostasmo bez vojske :( Nadam se da ce se opraviti, koliko toliko do zime ...., ali samo se nadam.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #23 poslato: Jul 17, 2019, 11:59:42 »
Nema pravila, citam jutros izvestaj kolege iz Indjije, na dva seleca pcelinjaka sa 250 kosnica , kaze da ce tesko sta biti za vrcanje, verovatno neki hibridi koji ne mede, kazu Pionir. Ja sam defiitivno ostao bez izletnice, sto su donele do 10- og to je i sada u medistima. I sada se pokazala prednost RV kosnice u odnosu na Polosku, sem dvomaticne koja je prica za sebe. Najboljim RV sam zbog nedostatka ambalaze, morao izvrcati gornje nastavke i vratiti na plodiste a iznad sam podigao pun drugi medisni, juce sam pregledao te izvrcane i bas su ih lepo napunile, znaci te ce dati dva nastavka meni i jedan pun ce ostati njima i naravno sve u plodistu. Srednje jake su dale po dva nastavka, pola njima , pola meni i svi kuci.

Poloske, zbog konstrukcije kosnice , velicine ramova itd. jednostavno nisu mogle da amortizuju gubitak izletnice.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #24 poslato: Jul 17, 2019, 12:09:18 »
Veliki problem sa pionirovim hibridima. U razgovoru sa poljoprivrednicima kazu da zadruge sa kojima rade u ponudi su imale samo pionirove hibride. Pitao sam kako to čovek mi reče da oni zadrugama daju malo više i semena za dzabe kako bi ovi samo njih gurali.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #25 poslato: Jul 17, 2019, 22:22:39 »
Zoki, odradiću sutra kao i ti, ne da nije kasno, nego imam osećaj da suncokret tek kreće. Imam neku povoljnu poziciju, kako završi neka parcela, otvori se neka druga. Evo neki dan tek otvorile 3 parcele, a do tada se izmenjalo 7-8, a najbliža pčelinjaku na 250 metara tek sad 10-20% krenulo.
Koja lepota kad otvorim košnicu, a ona kipi od pčela. I poslednje ulice u oba medišna imaju dovoljno pčela.
33 roja mi postala društva za vreme ovog suncokreta, i to da kad bih nekoj uzeo ram dva punih meda, ne bi ni osetila. Ali neću, želim da dobro počnu sledeću godinu. E sad da li ovo splet vremenskih okolnosti ili imam povoljnu lokaciju, pisaću i sledeće godine. Uglavnom po ovome suncokret će mi trajati 40-ak dana. Ne primećujem neki ozbiljan problem sa izletnicama, tako da ću ovih 5 proizvodnih uposliti po Zokijevom metodu.
yu7yuu

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #26 poslato: Jul 18, 2019, 08:28:17 »



             Благо вама са тим вашим сунцокретом. Код мене ситуација сасвим другачија. Од како је сунцорет кренуо а томе има ево три недеље све белај до белаја. Друштва се преполовила. Од најачих друштава остало пчела за један најобичнији рој. Рамови празни. Излетница одавно нема. Ако нека и долети до кошнице ту пада испред лета и бауља док не угине. Пчеле напуштају кошнице које остају потпуно празне без игде ичега.
             Пчелари пакују кошнице и селе куд који да спасу што се спасти може. Узети узорци  сунцокрета и надам се да ће  се утврдити тачно узрок свега овога.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #27 poslato: Jul 18, 2019, 09:02:24 »
Ja sam na dve parcele primetio da se suncokret ne okreće ka suncu, isti smer cveta ceo dan. Ostale mi se čine ok. Kod tih što se ne okreće, ima pčela u lepom broju i ne bauljaju na njemu, mislio da će im ta sorta napraviti problem, al srećom im izgleda odgovara.
yu7yuu

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #28 poslato: Jul 18, 2019, 09:49:40 »
Majkane, nije svuda bas bajno na suncokretu, naprotiv. Kada je sve u redu kao kod Nemanje, onda je dobro, drustva donose a rojevi napreduju, mogu cak i doneti jedan nastavak. Medjutim , ako je seme tretirano ili neki pametnjakovic prska soju i to vetar kao po pravilu odnese na suncokret eto problema. Zatim hibridi koji definitivno ne mede i dok ljudi shvate, proso voz.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #29 poslato: Jul 25, 2019, 10:42:46 »
Noćas vratio sa suncokreta. Društvo na vagi donijelo oko 25kg, nažalost ostale košnice su bile uglavnom slabije. U vrijeme paše bilo je leda, može se vidjeti po kukuruzu da ga je satralo