Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170755 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan Ilić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #60 poslato: Novembar 19, 2013, 07:52:39 »
Jeste jednostavno ali su i lagani nastavci, ja imam i LR na pcelinjaku, to je kicma trans... Hocu naredne godine da ubacim par ev nastavaka na rv, sto znaci da ce se cesce morati na pcelinjak zbog velicine nastavka. To ce iziskivati i veci trosak kad se npr. odvezu na bagrem ali verujem da ce to REV da `pokrije`.
"Nema dobrih i loših zanimanja, treba samo u zanimanju koje odabereš biti dovoljno dobar."

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #61 poslato: Novembar 19, 2013, 09:02:01 »
Ja sam uradio EV.nastavke koje koristim kao medišne nastavke,takođe sam napravio i "prelazni" nastavak na LR.visine EV, tako da koristim po potrebi iste ramove i na RV i na LR.kao medišne.

 Ove "prelazne"nastavke za Rl.predvideo sam da po potrebi budu kao dopunska hrana za RL.(nešto slično kao po Venerovom sistemu)

Van mreže Milan Ilić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #62 poslato: Novembar 19, 2013, 17:58:26 »
Ja sam uradio prelazni nastavak za LR, skratio sam visinu na 20cm i uradio falc po sirini pa mi u tom prelaznom stane 13 rv ramova. LR cu koristiti za pravljenje rv rojeva a na rv takodje planiram da napravim medista od ev. Ima li neko da postavi fotografiju saca koje u Ev pcele izgrade bez SO?
"Nema dobrih i loših zanimanja, treba samo u zanimanju koje odabereš biti dovoljno dobar."

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #63 poslato: Novembar 19, 2013, 18:23:43 »
Ja sam uradio prelazni nastavak za LR, skratio sam visinu na 20cm i uradio falc po sirini pa mi u tom prelaznom stane 13 rv ramova. LR cu koristiti za pravljenje rv rojeva a na rv takodje planiram da napravim medista od ev. Ima li neko da postavi fotografiju saca koje u Ev pcele izgrade bez SO?

Ovako to izgleda u početku. Pozdrav.

PS  http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=7.30  Pogledaj i na ovom linku.

Van mreže Milan Ilić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #64 poslato: Novembar 19, 2013, 21:22:17 »
Odlicno izgleda, jos samo da dodje prolece.  8)
"Nema dobrih i loših zanimanja, treba samo u zanimanju koje odabereš biti dovoljno dobar."

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #65 poslato: Novembar 19, 2013, 21:45:40 »
Драго ми је што је кренула прича о РЕВ кошници. Има доста поступака које ваља продискутовати. Надам се да ћу се за пар година испраксирати да радим са наставцима, са што мање превешавања рамова. План је да следеће године обезбедим резервне медишне наставке са багремовим медом и изврцам сву медљику, која пчелама прави  проблеме. У даљој будућности бих волео да научим пчеларење без матичне решетке.

Van mreže Milan Ilić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #66 poslato: Novembar 19, 2013, 22:14:02 »
Po onome sto sam citao u literaturi, ako u mediste stavis manje ramova i pcele izgrade dublje celije saca matica ih nece zalegati (ako je verovati teoriji). Verovato se tako nesto moze odraditi i sa REV-om. S druge strane mislim da im mnogo znaci ono gornje leto na Hanemanovoj resetki u jeku pase...
"Nema dobrih i loših zanimanja, treba samo u zanimanju koje odabereš biti dovoljno dobar."

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #67 poslato: Novembar 20, 2013, 18:16:03 »
Stavljanje manjeg broja ramova nije baš pouzdan metod sprečavanja prelaska matice u medišta. Ranija literatura se odnosila više na DB košnice. Kod njih je manja verovatnoća da matica pređe u plodište. Košnice sa plićim nastavcima (ili uopšte košnice čija tela imaju manju zapreminu) imaju i veću mogućnost da matica pređe u medišta. Rešetka je dobro rešenje, a naravno da je bolje ako ima leto koje još omogućava i trutovima da napuste medišta.
« Poslednja izmena: Novembar 20, 2013, 18:36:42 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #68 poslato: Novembar 20, 2013, 21:43:08 »
Da potvrdim ovo sto je Gos. Dragan napisao. Mi smo ove godine na DB kosnice stavljali medisne nastavke sa RV ramovima koji idu poprecno. Ramove smo pravili sa sirim bocnim letvicama da nam matica ne bi prelazili u mediste. Uglavnom je bilo ok, mada smo imali par nastavaka gde je matica ipak presla u mediste i upropastila po koji ram. To uglavnom pravi probleme kod skidanja meda jer pcele nece da napuste mediste preko bezalice ako ima legla u medistu. Kod Db je mnogo veci razmak izmedju satonosa tako da uz dublje celije redje se desavaju takvi slucajevi. Sto se tice koriscenja Ev nastavaka kao medisnih, mislim da su odlicni ako se radi sa manjim brojem kosnica i ako se ide na dobijanje mede bez zica i osnova. Medjutim za veci broj kosnica i ako se ide na konvencionalno pcelarenje mislim da su mnogo prakticniji Rv ramovi.
pozzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #69 poslato: Novembar 26, 2013, 20:16:11 »
Da  li je neko probao da plodiste bude jedan RV i jedna EV nastavak - mislim u toku medobranja a da se zazimljuje kao sto je to pokazao kolega - RV, EV pa RV nastavak?


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #70 poslato: Novembar 26, 2013, 23:17:54 »
Пробали смо то на више кошница колега Миодраже.
Тда се ипак добија мало веће плодиште и ако закаже паша ето нам израженијег ројевог нагона..
Иначе када су добри пашни услови може да се доста добро искористити пчелиња паша.

Ипак треба да имамо у виду да је основна формула за искоришћење паше:
 количина пчела/количину легла уз присуство матице= МЕД

Од самог интезитета паше коју желимо да искористимо зависи и наша припрема пчелињих друштава и начин на који ћемо то урадити.

Поздрав свима.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #71 poslato: Decembar 01, 2013, 09:06:10 »
        Postovane kolege i dragi imenjace Vojo
evo i mene prvi put pa da se predstavim:
        zovem se Vojkan,zivim u Beogradu a pcelinjak mi se nalazi na 50 km u okolini Uba. Poceo sam da pcelarim prosle godine sa 5 RV kosnica Ovog proleca sam malo kasnije stigao na pcelinjak da postavim resetke i da ne duzim morao sam da razrojavam . Odusevio me je neverovatno snazan razvoj.
Bila je to za mene velika muka pogotovo sto mi je nedostajalo ambalaze.Sreca sto je uz mene bio prijatelj,pcelar sa iskustvom pa se to nekako dobro zavrsilo uz njegovu veliku pomoc.Sa tim rojevima koji su se odlicno razvili i rojevima koje sam narucio od Voje jos tokom zime a nisam hteo da odustanem izgurah na preko 20 kosnica.Par rojeva sam poklonio tako da sam zazimio okruglo 20.Svi rojevi su se odlicno razvili na dva nastavka.sve kosnice sam zazimio na dva nastavka,istretirao tokom leta Argus-rasom a kasnije i Brstivarom. Jos samo oksalna  i cekamo prolece.
         Gledajuci ih onako na po dva nastavka pade mi napamet REV kombinacija koja mislim da bi bila najbolj za moje pasne prilike.Zamolio bih vas da mi neko da par saveta:
          Da li postaviti u prolece odmah po dva EV nastavka ili ih dodavati sukcesivno (s obzirom da ramovi nisu izgradjeni)?
          Da li postaviti samo trake ili cele osnove(mislio sam seci RV osnovu uzduz na dve)?
          Mislim da ce dva EV nastavka za ovu godinu biti dovoljna, ako slucajno bude situacija da se doda RV nastavak na koji nacin bi to bilo dobro uciniti?
          Da li neko ima iskustva sa stapicima umesto zice pri postavljanju s.o.?
          Za koji dan bih trebao uraditi tretman oksalnom.Da li bih tom prilikom smeo poprskati Nozevojom po satonosama?

                   Hvala unapred i svako dobro.





Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #72 poslato: Decembar 01, 2013, 09:49:16 »
            Umalo zaboravih nesto veomma bitno:

Posto klube zimuje na dva nastavka,prilikom tretiranja oksalnom da li je dovoljno poprskati u prvom nastavku ili treba podici
i poprskati i donji. Bojim se ukoliko bih podizao nastavak da mi se ne desi peh da mi spadne klube.
To bi bila katastrofa.
               
            Pozdrav i svako dobro.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #73 poslato: Decembar 01, 2013, 14:10:09 »
Gosn Vojo evo ja da probam da ti odgovorim na pitanja.

1. Nastavke postavljaj kako kažeš sukcesivno jedan po jedan.Kad plodište bude puno pčela i legla, digneš dva rama sa poklopljenim leglom,u plodište osnove sa strane legla i tako dok se ne napuni nastavak, pa onda sledeći....
2.Da li ćeš da postavljaš trake ili osnove zavisi od toga šta želiš sa društvom, ako ćeš konvencionalno da pčelariš, onda stavi osnove, ako hoćeš neku vrstu organske proizvodnje onda bez osnove.
3. Ako moraš da dodaješ i Rv nastavak na Ev, možeš isto da ga dodas kao i Ev nastavak, računaj samo na to da će na ta dva rama ev koja prevešaš izgraditi zaperak.
4. Nemam iskustva sa štapićima.
5. Nikako nemoj sad da prskaš bilo čime po satonošama, pa ni Nozevojom. To se radi pri većim, mnogo većim temperaturama. Time bi povećao vlagu u društvu, a znamo da pčele ne mogu da kontrolišu nivo vlage, a povišena vlaga u stanju mirovanja društva je veliki problem za zimovanje istog.
6. Ja ne razdvajam nastavke kad tretiram oksalnom. Obično uvek vidim klube odozgore, a ako vidim da sam nakapao po pčelama kiselinu, nema brige jer će kako se budu kretale u klubetu prenositi kiselinu i tako obarati varou. Potrebno je razdvajati, i to rade obično oni sa fararom, kad nam klube nije dovoljno dostupno odozgore. Meni se  tako čini.
pozdrav i svako dobro,
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #74 poslato: Decembar 01, 2013, 15:59:06 »
           Pozdrav Ivice ,
   
           ocigledno da nisam dobro objasnio na sta sam mislio.Naime planirao sam da plodiste ostavim na dva RV nastavka kao sto i treba da bude u RV kobinaciji.Dakle mislio sam EV nastavke postaviti iskljucivo kao mediste a s obzirom da su novi i naravno neizgradjeni da li da ih dodajem sukcesivno po jedan dok ih ne izgrade ili mogu odmah da postavim dva ili tri odmah?
           Ja sam ocigledno tako shvatio REV kombinaciju: plodiste ostaje na 2 RV nastavka a mediste je prakticno i iskljucivo na EV nastavcima.

                Pozdrav i svako dobro.

.