Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170670 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #120 poslato: Decembar 02, 2016, 22:02:07 »
Postovanje Vojo,
Ja sam ove godine zazimio jedno drustvo sa jednim Rv nastavkom na podnjaci i na njemu jedan Ev nastavak. Za sada se dobro drzi. Videcemo na prolece sta ce se desiti.
Planiram od proleca da vecnu svojih drustava kombinujem sa jednim Rv nastavkom kao plodistem i ostali medisni nastavci da budu EV.....

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #121 poslato: Decembar 02, 2016, 23:17:07 »
Дејо пријатељу,ако имају довољно хране и ако је друштво макар средње снаге онда нема бриге. Пчеле на ЕВ рамовима и са мањом снагом презиме мада је увек боље да су јаче заједнице.

Ако на пример зазимимо друштво у ЛР или ДБ кошници са 3 рама пчела заједница најчешће неће презимети али ако исту толику количину пчела сместимо на РВ или ЕВ рамове где ће заузимати око 4-5 улица пчеле ће презимети. Овде вероватно значајан утицај има дужина рамова. Има све ово неке логике али и поред тога и за мене је ово "велика мистерија".

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #122 poslato: Decembar 02, 2016, 23:24:08 »
Еко воја је идеална за ренсон методу . Рад искључиво наставком и формација остаје целе сезоне..
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #123 poslato: Decembar 02, 2016, 23:26:08 »
Драго ми је што све више људи користи РЕВ комбинације. Милина су, нарочито кад пчеле изграде довољно ЕВ рамова без СО. Почео сам да их умножавам па стао; изненада ми се појавила алергија па пчеларим "путем делегата" док то не решим. Део кошница сам дао у нашу задругу, за део задужио другара а неке позајмио (или поклонио).

Мислим да је добро користити један ЕВ медишни наставак као магацин хране.
Например, крајем септембра изврцати плодишни РВ наставак* и подметнути пун ЕВ (на топло?), који остаје преко зиме као дубока подњача.

* Експериментални поступак (не препоручујем ништа, пчеларство ми је разонода) из три разлога (вароа, нозема и залихе):
- уништити легло због варое па урадити третман оксалне сублимацијом
- склонити медљику из кошнице јер је утврђено да су лисне ваши извор ноземозе 
- да не крену по нову медљику прихрањивати сирупом са нозевојем

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #124 poslato: Decembar 02, 2016, 23:37:11 »
Kolega Vojo,
Imao sam iskustva sa lr drustvima, i potpuno si u pravu. Ove godine jedno Rv drustvo na jednom nastavku, pcela je bilo negde oko 5 ulica, hrane i nije bilo bog zna koliko (dodavao pogace) i bez problema izasle iz zime. Moram da priznam da sam je bio otpisao (upravo zbog iskustava sa Lr-kama), Ovim putem ne zelim da omalovazavam Lr kosnice, ali takva su moja iskustva...

Van mreže Jurica Magaš

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Posedarje,Dalmacija
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #125 poslato: Januar 01, 2017, 20:13:25 »
Postovanje Prijatelji,
Evo da malo osvezimo ovu temu.
Naime mene zanima da li bi mogla da se odradi kombinacija RV na podnjacu i na nju EV kosnice (koliko god je poptrebno)?

Зашто да не,
имам неколико кошница у којим је РВ наставак на подњачи а изнад њега по два ЕВ наставка. У неким је 2 РВ наставка доле а горе два ЕВ наставка. У неким опет 2 РВ доле а један ЕВ горе.  А највише је оних са 1-2 ЕВ доле а горе 2 РВ наставка.

На пролеће се по потреби доњи наставци било то да су РВ или ЕВ пребацују да би се гори добило што више потребно легла на РВ или ЕВ рамовима. Све комбинације су могуће и користе се у зависности од потреба био да се ради о потребама разројавања или ставарању медишта на ЕВ или РВ рамовима. Неки пчелари више воле да имају медишта са ЕВ рамовима док опет неки ради бржег посла са што мање рамова у медиштима користе РВ рамове за те сврхе.

Ако се не планира ићи на неке додатне паше и ако се жели максимално искористити багремова паша тада је најбоље плодиште свести на само 1 ЕВ наставак чија је запремина око 37-38 квадратних дециметара саћа или гледано кроз број ћелија око 30.000 радиличких ћелија.

Ово је нешто као такозвана Ренсонова метода али са много мање радова и далеко повољнијом симетријом рамова. Овде се у овом мом начину рада не ваде рамови и не знам шта тамо у тој Ренсоновој методи се све ради да би се добило оно што ја одавно радим и нико то не зове неком Војином методом, нити треба.

 Ја у ствари никада нисам испробавао нити користио Ренсонову методу и нисам ни знао за њу када сам користио овај свој начин рада. За ту Ренсонову методу сам сазнао негде око 2008-2009 године када сам изашао као и многи други на интернет а свој начин рада ограничавања на 1 ЕВ наставак и своје ЕВ кошнице са 7 наставака запремине по око 30.000 ћелија у сваком наставку објавио сам у петентној пријави тј патентном заводу Р. Србије у Београду још 2005. године а користио их још годину две раније.

Ја заиста немам појма када је ту методу објавио тај Ренсон, да ли пре моје патентне пријаве за ЕВ кошнице или после нити ме је то икада занимало нити ме данас занима јер се то тамо ради о некаквој методи а код мене то јест код нас о начину рада где се матица у бурним пашама ограничава на 1 ЕВ наставак који је сасвим случајно приближне величине око 30.000 ћелија.

Ова метода се користи као што сам већ навео само пред неку бурну пашу или на краткотрајним пашама док се на великим пчелињацима са више стотина кошница за средње или слабије паше у дужем периоду користи метода ограничења на 2 ЕВ наставка. По мени боље је за РЕВ комбинације тада ограничавати матице на 1 РВ наставак а ЕВ наставке користити за медишта.

Такође ако су јако слабе и кратке паше може се да би се макар мало искористила паша користити ограничавање на 1 ЕВ наставак.

Поздрав драгим пријатељима.... 



Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #126 poslato: Mart 20, 2017, 11:55:38 »



                     На пчелињаку увек имам неколико кошница у РЕВ комбинацији. Ова је зимовала баш овако као што на слици изгледа. Покренула је лепо, компактно легло и доста обећава. Испратићу у наредном периоду њен развој и свремена на време доставити по неку слику.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #127 poslato: Mart 20, 2017, 16:15:25 »
Горане,

од десет друштава, три сам оставио да зимују у РЕВ варијанти, као и твије друштво на слици. Сва су пефректно зимовала и кренула добро да се развијају. Кад нађем времена, сликаћу и поставити слике.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #128 poslato: Septembar 13, 2017, 14:01:12 »





                 На месту старог стационара сам после дугог премишљања ипак оставио 10. кошница. Основни разлог је наклоност ка РЕВ варијанти. Девет кошница је у комбинацији подњача - ЕВ - РВ - ЕВ стим што је ЕВ наставак на подњачи са 9.изграђених рамова постављен као празан овог викенда.
                Једна кошница  је остављена у чистој ЕВ варијанти и зимоваће на 4. ЕВ наставка. Од овог друштва сам током године узео 3.роја који су сада већ друштва зазимљена у по 2. РВ наставка на контејнеру. Било ми је жао да је расформирам па сам је оставио овакву каква је била током године.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #129 poslato: Novembar 29, 2017, 16:28:56 »
Drage kolege,
Već duže vreme mi se po glavi vrzma jedna misao, kad govorimo o REV kombinaciji košnice većinom mislimo na dva Rv nastavka kao plodište i nekoliko Ev nastavaka kao medište...
E sad, možda je rešenje za lakši rad i rad isključivo nastavcima dva Ev kao plodište i Rv nastavci kao medište.... Dva Ev i tri Rv kao medište...
Ako znamo da je kritična granica za početak rojevog nagona u društvu malo više od 12 ramova legla... I isto tako sam izračunao da jedan Rv ram ima... 5,96dm2 saća sa jedne strane što je 11,90dm2 saća na jednom ramu sa obe strane... Kad to pomnožim sa 12 ramova na koliko bi leglo trebolo da nam bude a da se ne roje i da nam društvo ne oslabi za neke sledeće paše dobijem ukupno 142,8dm2saća.
Isto tako sam izračunao da jedan Ev ram ima 3,57dm2 sa jedne strane i 7,14dm2 saća sa obe strane... Kad tu kvadraturu saća pomnožim sa 20 što je broj ramova koji se nalaze u dve Ev nastavka dobijem kvadraturu saća od 142,80 dm2.....znači istovetno kao u 12Rv ramova.....
Pitao bih Voju a mogu da se uključe i sve ostale kolege, da li bi bilo izvodljivo držati plodište cele godine na dva Ev nastavka, petnaestak dana pred pašu ograničiti maticu na jedan nastavak a odma posle paše matičnu dići na drugi nastavak da bi izbegli traženje matice u Rv plodištu i da bi izbegli rad sa ramovima. Mislim da bi na ovaj način mogli da radimo sa nastavcima i da izbegnemo prevešavanja, stresanje pčela i traženje matica, jedino što bi kod blokade matice na jedan nastavak pogledali gde nam je mlado leglo i matica i taj nastavak spustili na podnjaču i iznad njega staviti Mr... Kad prođe paša matičnu dignemo na drugi nastavak i dobijemo plodište koje će nam obezbediti količinu legla koje će nam omogućiti održavanje jačine zajednice za iskorišćenje sledećih paša..
Ili držati plodište cele godine na dva Ev nastavka..




Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #130 poslato: Novembar 29, 2017, 20:57:18 »
Lose si izračunao, jedan ram celi sa obe strane je 6 dm kvadratnih
U 1 dm kvadratnih ima 800 celija. Jedan ceo ram sa leglom je oko 4800 celija pa puta 12 rama legla je 57600 celija legla. :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #131 poslato: Novembar 29, 2017, 21:33:53 »
Drage kolege,
Već duže vreme mi se po glavi vrzma jedna misao, kad govorimo o REV kombinaciji košnice većinom mislimo na dva Rv nastavka kao plodište i nekoliko Ev nastavaka kao medište...
E sad, možda je rešenje za lakši rad i rad isključivo nastavcima dva Ev kao plodište i Rv nastavci kao medište.... Dva Ev i tri Rv kao medište...
Ako znamo da je kritična granica za početak rojevog nagona u društvu malo više od 12 ramova legla... I isto tako sam izračunao da jedan Rv ram ima... 5,96dm2 saća sa jedne strane što je 11,90dm2 saća na jednom ramu sa obe strane... Kad to pomnožim sa 12 ramova na koliko bi leglo trebolo da nam bude a da se ne roje i da nam društvo ne oslabi za neke sledeće paše dobijem ukupno 142,8dm2saća.
Isto tako sam izračunao da jedan Ev ram ima 3,57dm2 sa jedne strane i 7,14dm2 saća sa obe strane... Kad tu kvadraturu saća pomnožim sa 20 što je broj ramova koji se nalaze u dve Ev nastavka dobijem kvadraturu saća od 142,80 dm2.....znači istovetno kao u 12Rv ramova.....
Pitao bih Voju a mogu da se uključe i sve ostale kolege, da li bi bilo izvodljivo držati plodište cele godine na dva Ev nastavka, petnaestak dana pred pašu ograničiti maticu na jedan nastavak a odma posle paše matičnu dići na drugi nastavak da bi izbegli traženje matice u Rv plodištu i da bi izbegli rad sa ramovima. Mislim da bi na ovaj način mogli da radimo sa nastavcima i da izbegnemo prevešavanja, stresanje pčela i traženje matica, jedino što bi kod blokade matice na jedan nastavak pogledali gde nam je mlado leglo i matica i taj nastavak spustili na podnjaču i iznad njega staviti Mr... Kad prođe paša matičnu dignemo na drugi nastavak i dobijemo plodište koje će nam obezbediti količinu legla koje će nam omogućiti održavanje jačine zajednice za iskorišćenje sledećih paša..
Ili držati plodište cele godine na dva Ev nastavka..

Lose si izračunao, jedan ram celi sa obe strane je 6 dm kvadratnih
U 1 dm kvadratnih ima 800 celija. Jedan ceo ram sa leglom je oko 4800 celija pa puta 12 rama legla je 57600 celija legla. :)

Саша пријатељу ја нисам видио нигде да је Мирослав погрешио. Треба само да рачунамо да да 1 дцм квадратни саћа ( кога Мирослав описује) са једне стране има око 400 радиличких ћелија са обе стране 800 ћелија.

Ево одговора за Мирослава...
Гледао сам како добре матице крајем априла у ЕВ кошницама са 6 наставака на паши уљане репице прошире легло чак кроз 5 наставака. Први наставак на подњачи остане празан, без легла, у другом те године налазио сам отворено легло а у оном најгорњем било је још мало затвореног легла у кога су пчеле како излазе младе пчеле лагеровале мед.

Зашто ово пишем, па зато да схватимо када нам шта треба и какав је положај легла у кошници тамо где нема решетке.
У наредном периоду у овом примеру нашли би за десетак дана горњи наставак са медом онај испод њега такође са великим количинама меда и нешто мало легла а у оном првом на подњачи пчеле би полако шириле ново легло.
Тако то пчеле раде у природи.
Силином паше спуштају матицу према доле и мед пуне одозго према доле а на рачун легла кога полако спуштају наниже.  :D

Опет, зашто ово пишем, па зато што ако желимо да искористимо пашу морамо да одсликамо природан положај легла у кошници јер тада пчеле најбоље искоришћавају пашу..

Ако бисмо имали легло кроз само два ЕВ наставка то би било довољно за летњи период одржавања снаге заједнице али кроз РВ наставке не бисмо имали легло које би стимулисало пчеле у бољем раду. Али не би било довољно за пролећни развој заједница.

Може то током пролећа да буде и тамно саће у централним деловима РВ медишних наставака али је ефекат искоришћења паше  сигурно слабији.
Када се решетком ограничи плодиште на 1 ЕВ наставак пред пашу ( као што Мирослав наводи) пчеле врло брзо изблокирају матицу медом и доносу велике количине меда а после се решетка треба и мора подићи на два ЕВ наставка. Све је то у реду и тако то треба ( у овом случају када је плодиште на 2ЕВ наставка) али је ипак боље за ране паше какве су репица и багрем да нам се плодиште развија и кроз макар 1 РВ наставак како би легло могли да распоредимо у природнији положај.

Моје је задовољство ако сам вам помогао...  :D

Поздрав драгим пријатељима...   
 

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #132 poslato: Novembar 29, 2017, 21:43:58 »
Onda sam ja pogrešio i sve ovo vreme mislio da jedan RV ram ima 6 dm kvadratnih a cela kosnica 240 dm kvadratnih, ako je ovo tacno kako je napisao kolega da jedan nastavak ima 120 dm kvadratnih puta 800 to mu dodje skoro kao db nastavak

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #133 poslato: Novembar 29, 2017, 22:20:58 »
Onda sam ja pogrešio i sve ovo vreme mislio da jedan RV ram ima 6 dm kvadratnih a cela kosnica 240 dm kvadratnih, ako je ovo tacno kako je napisao kolega da jedan nastavak ima 120 dm kvadratnih puta 800 to mu dodje skoro kao db nastavak

Саша пријатељу, он је рачунао само једну страну саћа где 1 дцм квадратни има 400 ћелија + друга страна има још толико и добија се то што ти кажеш 1 РВ рам има око 6 дцм квадратних пута 800 ћелија = 4.800 ћелија. Ти рачунаш исправно али обе стране саћа а и он такође рачуна исправо али једну па другу страну. 1 РВ наставк = 6 дециметара саћа пута 400 ћелија саћа са једне стране= 2.400  ћелија  + још толико са друге стране и добија се да 1 РВ рам има 6 дцм саћа са укупно око 4.800 радиличких ћелија.

Све је у реду... нема грешке... 

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #134 poslato: Novembar 29, 2017, 22:27:19 »
Kolega Saša,
34cm*17,5cm=596cm2 što je 5,96dm2 samo sa jedne strane, sa dve strane 11,90dm2.
Što znači da jedan Rv nastavak ima:11,90dm2*10kom=119dm2 saća.