Autor Tema: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama  (Pročitano 128251 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

• Prijatelj foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #315 poslato: Novembar 28, 2014, 23:42:21 »
@ Miroslav

Mitak nisam nikad koristio, a mislim i da neću.U mom arsenalu su apigard, brstivar posle suncokreta i oksalna kiselina u novembru. Verovatno pomaže i malo plodište EV, i košnice na suncu. Mravlju nisam probao, ali nameravam...

Pošto je oksalna efikasna 98% ako je oborila 98 komada dve su ostale, ako je sad oboreno 200 ostalo ih je 4 i što ti je više oborenih sada, to će ranije u leto biti potrebno primeniti neko sredstvo za smanjivanje broja varoa. Mitak ne bi koristio kao sredstvo izbora jer jedan dim ne znači ništa, obori samo ono što nije u leglu i moraš raditi tretman svaki drugi-treći dan da bi imao smisla. Čak i kao kontrola invadiranosti mitakom se ne mogu odrediti precizni rezultati. Bolje je radi kontrole izvršiti test prah šećerom ili sapunicom pa onda odlučiti nego raditi "preventivne" tretmane dokazanim otrovom...Mada, navedi mi šta nije zatrovano?

@ Miodrag

digitron je mama....

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #316 poslato: Novembar 30, 2014, 01:36:56 »
Borise prijatelju na tvom pčelinjaku je sve u najboljem redu.
Pčele u odličnoj snazi (za našu krajinsku rasu pčela) za ovaj zimski period, očišćene od varoe, sa dosta hrane i sada mirno i bezbrižno možeš da odmaraš i polako posle zimskih praznika da se pripremaš za proleće.
Srećno zimovanje!

Pozdrav iz Novog Miloševa...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

• Prijatelj foruma
« Odgovor #317 poslato: Novembar 30, 2014, 19:19:04 »
Hvala Vojo na lepim rečima...

Van mreže Jano Supek

• Stari član foruma
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
« Odgovor #318 poslato: Novembar 30, 2014, 20:44:02 »
Borise da ispunim obećanje.

Van mreže Boris Salaj

• Prijatelj foruma
« Odgovor #319 poslato: Decembar 01, 2014, 18:16:07 »
onako na prvi pogled, u RV ti je prosek opale varoe manji nego u LR, da li zbog manjeg broja pčela ili zbog nečeg drugog, a uzevši u obzir ranije proračune, imaš jednu il dve koje su bile na granici od 5% ostalo mi izgleda prihvatljivo....

Van mreže slavica petrovic

• Stari član foruma
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
« Odgovor #320 poslato: Februar 12, 2015, 15:01:39 »
Problem buđanja hranilica je lako rešiti. U sirup naspite malo alkoholnog rastvora propolisa (ja na 10 litara sirupa sipam čašicu od 30 do 35 ml alkoholnog rastvora). Više nemam problema sa buđanjem posuda. Pozdrav.
Ako se sipa nozevoj u sirup dali i tad treba sipati alkohol u sirup.

Van mreže Stankovic Miodrag

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
« Odgovor #321 poslato: Februar 12, 2015, 21:37:31 »
Mislim da se ne radi o alkoholu vec alkoholnom rastvoru propolisa koji sprecava budjanje.

Ovo sam takodje procitao jos negde kod pcelara koji na taj nacin sprecava budjanje sirupa u posudama u kojima sprema vecu kolicinu koju ne potrosi u par dana - dodaje rastvor propolisa - vrlo logicno ako se zna kako propolis deluje ...

Van mreže slavica petrovic

• Stari član foruma
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
« Odgovor #322 poslato: Februar 13, 2015, 14:48:37 »
Tako je to kod nas neznalica brzo cita i previdi da je u pitanju propolis. Mislila sam da je samo alkoholni rastvor. OK covek se uci dok je ziv a lud umre :D :D :D .Hvala!

Van mreže Bojan Šušnjar

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
« Odgovor #323 poslato: Septembar 01, 2016, 20:36:14 »
Borise,

nisi odavno pisao u ovoj temi pa da te malo probudim.

Ja na proljeće planiram da naseljavam prve RV košnice a nabavio sam i jednu EV koja će takođe biti puštena u pogon. Mislim da sam tvoju temu čitao u više navrata i dopalo mi se između ostalog i kako izgledaju tvoja postolja. Djeluju mi dosta univerzalna i čini mi se da se lako prilagođavaju podlozi. Ja namjeravam da na svako postolje idu po dvije košnice a ako se dobro sjećam i kod tebe je tako. To mi se nekako čini optimalno.
Molim te da napišeš par riječi kako si zadovoljan sa postoljima jer već imaš dovoljno iskustva da možeš dati konstruktivne savjete.
Znači stabilnost, mobilnost, podesivost i prilagodljivost terenu i podlozi, antikorozivna zaštita i sl.
Ja planiram da moje košnice možda kasnije i selim a djeluje mi da su ta postolja dobra za neravan i nepripremljen teren jer se svaka noga podešava za sebe.

Imaš li kakav nacrt sa dimenzijama ili je to išlo onako bez prethodnog planiranja?

Pozdrav.

Van mreže Boris Salaj

• Prijatelj foruma
« Odgovor #324 poslato: Septembar 05, 2016, 00:17:27 »
Kod postolja pripaziti da budu dovoljno dugačka ( dva krova i razmak za slobodan rad), a sve je izvedeno bez planiranja  i bez metra...Odlično su se pokazala, a jedini nedostatak je da je zapravo premala tolerancija između nogara i kutije kroz koju nogar prolazi pa ponekad imam problem pokretanja nogara nakon dužeg stajanja zbog loše AKZ (anti korozivne zaštite) pa ponekad moram da mlatnem čekićem što opet izaziva deformaciju nogara. Kad budeš pravio, neka ima više zazora, bočne strane nek ti ostanu otvorene da se umetanjem tanjih kutija u dva susedna postolja može dobiti još mesta za košnice...Potrebno je i dodati stope na nogare jer se dešava da upadaju nogare u raskvašenu zemlju i zemlja u nogare, a nogar sa gornje strane začepiti plastičnim čepom....

Van mreže Bojan Šušnjar

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
« Odgovor #325 poslato: Septembar 05, 2016, 08:59:09 »
Borise,

hvala na savjetima.
Ako budem mogao da organizujem vruće cinkovanje postolja kada budu gotova biće super. Vidim da je problem kod nogara da se guli boja sa njih  pa tu počinje da izbija korozija. Mislim da bi cinkovanje pomoglo da se taj problem riješi. Valjda će preko zime biti vremena da pripremim postolja za proljeće.

Pozdrav.

Van mreže Sasa Blagojevic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
« Odgovor #326 poslato: Februar 14, 2017, 22:37:56 »
Borise da li ste negde opisali tehniku rada sa EV kosnicom, pokusao da nadjem ali mi ne uspeva. Pozdrav

Van mreže Boris Salaj

• Prijatelj foruma
« Odgovor #327 poslato: Februar 15, 2017, 20:23:19 »
Nisam ja opisivao tehniku rada nigde, za sada radim po uputstvima koja su po drugim temama, ali se pridržavam da se ograniči na jedan nastavak kad dođe do 17 ramova legla...

Van mreže Miroslav Šugić

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
« Odgovor #328 poslato: Novembar 30, 2017, 15:45:12 »
Više puta sam pročitao ovu temu od početka, zainteresovan sam za formiranje Ev i Rev kombinacija pa bi mi veoma značilo mišljenje čoveka koji već više godina radi sa Ev a veoma malo piše o načinu rada, prinosima i svemu ostalom.Mi koji smo sa ovim pčelinjakom od samog početka bi voleli da ga vidimo sad kad je nadam se narastao.... Lepo bi legla koja fotografija i novost sa našeg jedinog Ev pčelinjaka.... Ako je još samo EV.

Van mreže Boris Salaj

• Prijatelj foruma
« Odgovor #329 poslato: Decembar 01, 2017, 16:28:43 »
Miroslave, polako uvodim rv nastavke u upotrebu. Detaljan pregled mi oduzima puno više vremena zbog velikog broja ramova i to je za sada jedina negativna strana EV. Ove godine mi se puno toga izdešavalo pa nisam posvetio vremena pčelinjaku onoliko koliko je trebalo pa su i rezultati očekivano manji. Pošto nisam ni jednom selio, zadovoljan sam ovogodišnjim prinosom od 15 kg po košnici na stacionaru (plus po jedan nastavak meda kao zimnica). Uz više rada verujem da bi i prinosi možda bili veći. Ovako, ove godine je bilo "sve će to priroda uraditi sama", što i nije za pohvalu, ali idemo dalje...

Konačno mišljenje će te možda malo razočarati ali mislim da EV zahteva mnogo više rada i planiranja i manje prašta greške od ostalih tipova košnica. To uzvraća solidnim prinosima (bar unazad ove tri godine, po rečima mnogih, najgore za pčelarstvo), ali se svaka košnica razlikuje od druge.
Ove sam godine, (na stacionaru) imao 2 košnice iz koje sam izvadio 4 nastavka meda (+ostavljen 1) a imao sam i 2 društva koja su donela samo za sebe. Sad kad bih znao šta sam ja to toliko dobro uradio kod te dve košnice, pa su toliko donele, bilo bi super...