Autor Tema: Багрем 2023. године  (Pročitano 6127 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milomir Jelic

• Gost
  • *
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radojevo
Odg: Багрем 2023. године
« Odgovor #30 poslato: Maj 11, 2023, 21:35:07 »
U sličnoj situaciji su i moje košnice kao što ste opisali Vaš savet, od preko pedeset košnica koje su na paši uljane repice polovina ima dva puna nastavka meda a druga polovina po jedan nastavak,repica je dala koliko je vreme dozvolilo. Nisam hteo vrcati med zbog zahladjenja a na mojoj lokaciji bagrem kasni i tek je oko 2 cm. Mislim da sam ispravno postupio. Ako imate neki savet..Hvala unapred

Na mreži dusan lazic

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #31 poslato: Maj 11, 2023, 22:32:10 »

Јуче сам обишао обе локације , моравску и радовањску , на којима су ми друштва спремљена за багрем.

Крај Мораве багрем отворио око 30 %. У Радовању више од тога. У задњих 24 сата је експлодирао. Синоћ мирно превечерје са опојним мирисом. Ово је оно што је добро , бар што се багрема тиче.

Е , сад оно што је лоше.

Од јутрос кошава завија као прегладнели вуци. Кад продува она траје 3 , 7 или 14 дана. Тако је одувек било. Наши метеролози овога пута предвиђају 7 дана. Таман толико , колико је багрем у најјачем цвету. Ако се томе дода и чињеница да је у том периоду најављена и свакодневна киша , релативно ниске дневне температуре , хладне ноћи онда је тешко очекивати неке веће вајде од овогодишње паше. Година личи на 2014. када је мед био редак , пун воде без шансе да га пчеле на време и добро извентилирају и затворе.

Вага је тренутно у минусу 300  до чак 500 грама дневно. Јуче на " негативној " нули. А сутра је св. Василије традиционално дан са рекордним уносима. Годинама ми је овај дан био један од репера за багремову пашу. Даће Бог да сутра коначно уђемо у какав такав плус ма колики био.

Велики пчелари ( камионџије ) који су набуџили друштва до бесвести се хватају за главу. Пчеле су гладне , појеле су и своје уши и по овом ветру и хладном времену су љуте као дивље звери. Они који су дошли са репице и оставили мед маре и рачунају минусе по пар пута дневно . Остали јуре шећер по маркетима. Канистери са сирупом се довлаче али ће и то слабо помоћи. Довлачи се и амбалажа за разројавање јер пренапрегнута кошница без посла лако склизне у ројење. Пуне руке ћорава посла.

Опет гледам прогнозу да убодем бар пар лепих дана. Субота би требала да донесе какво такво смирење те ће бити интересантно погледати шта ће тог дана вага да каже. Након тога је остало да се помолимо за везаних 3 - 5 добрих дана ако их уопште буде било. Има наде она ионако поседња умире.
Zimus, krajem januara, u našem lokalnom udruženju, bio nam gost-predavać kolega Rakovac. Zanimljiva tema, zanimljiv govornik - svi se u uši pretvorili...Onako uzgred, Goran pomenu predstojeću bagremovu pašu, te izreče svoju ličnu prognozu:".... .... ... :( >:( [size=78%]."(ne sećam se tačno reči...ali samo ono najcrnje). Ja ne izdržah, nego onako "hrabro" (iz zadnjeg reda) reknem:"Jezik pregrizo...!"[/size]
    U sali, sekund - sekund ipo tišina...
Prvi se nasmeja Goran a onda i cela sala prasnu.
Istok trenutka, svi su mi oprostili moju "neuljudnist", "bezobrazluk". Shvatili su da sam izreko ono što svakom pčelaru prvo padne na pamet kad neko predviđa crne dane bagremove...Naravno, shvatili su da je Goran moj izvanredan prijatelj i da nije bilo bilo kakve loše namere... :)

Ne znam zašto sam se toga setio sad...? ;)

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #32 poslato: Maj 11, 2023, 23:51:40 »
Велики су поремећаји у клими, током децембра и јануара имали смо +15 до +16 степени и цветање разних биљака и сада је нормално да нам се то враћа у некој мери. Никада нисмо имали хладнији април ( код мене у северном Банату а слично и на другим теренима) па сам се надао да је април све то некако надокнадио и да ће мај бити нормалан.
И сада верујем да ће друга половина маја ипак бити много боља и поред лоших прогноза које читамо на разним местима.
Од сутрашњег Светог Василија па све до Преображења верујем да ће бити лепо време и тек по некад са кратким прекидима лошег времена.

Даће Господ Бог да будем у праву...

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

• Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #33 poslato: Maj 11, 2023, 23:59:28 »
Много пута сам писао да се не може очекивати да багрем буде најбољи када је зима топла. То је по питању мраза битно (обично у таквим годинама буде касних мразева).

Да не говоримо да је пар зимских месеци било топло...онда углавном наиђе дуже време у пролеће, када буде хладно...

Наравно, остаје да се надамо да ће се време поправити.

ПС

Врло су ретке године када је блага зима а буде и лепо пролеће...једна од таквих је 2000-та година.

Других се нешто и не сећам. :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

• Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #34 poslato: Maj 12, 2023, 08:30:19 »

Јуче сам обишао обе локације , моравску и радовањску , на којима су ми друштва спремљена за багрем.

Крај Мораве багрем отворио око 30 %. У Радовању више од тога. У задњих 24 сата је експлодирао. Синоћ мирно превечерје са опојним мирисом. Ово је оно што је добро , бар што се багрема тиче.

Е , сад оно што је лоше.

Од јутрос кошава завија као прегладнели вуци. Кад продува она траје 3 , 7 или 14 дана. Тако је одувек било. Наши метеролози овога пута предвиђају 7 дана. Таман толико , колико је багрем у најјачем цвету. Ако се томе дода и чињеница да је у том периоду најављена и свакодневна киша , релативно ниске дневне температуре , хладне ноћи онда је тешко очекивати неке веће вајде од овогодишње паше. Година личи на 2014. када је мед био редак , пун воде без шансе да га пчеле на време и добро извентилирају и затворе.

Вага је тренутно у минусу 300  до чак 500 грама дневно. Јуче на " негативној " нули. А сутра је св. Василије традиционално дан са рекордним уносима. Годинама ми је овај дан био један од репера за багремову пашу. Даће Бог да сутра коначно уђемо у какав такав плус ма колики био.

Велики пчелари ( камионџије ) који су набуџили друштва до бесвести се хватају за главу. Пчеле су гладне , појеле су и своје уши и по овом ветру и хладном времену су љуте као дивље звери. Они који су дошли са репице и оставили мед маре и рачунају минусе по пар пута дневно . Остали јуре шећер по маркетима. Канистери са сирупом се довлаче али ће и то слабо помоћи. Довлачи се и амбалажа за разројавање јер пренапрегнута кошница без посла лако склизне у ројење. Пуне руке ћорава посла.

Опет гледам прогнозу да убодем бар пар лепих дана. Субота би требала да донесе какво такво смирење те ће бити интересантно погледати шта ће тог дана вага да каже. Након тога је остало да се помолимо за везаних 3 - 5 добрих дана ако их уопште буде било. Има наде она ионако поседња умире.

Zimus, krajem januara, u našem lokalnom udruženju, bio nam gost-predavać kolega Rakovac. Zanimljiva tema, zanimljiv govornik - svi se u uši pretvorili...Onako uzgred, Goran pomenu predstojeću bagremovu pašu, te izreče svoju ličnu prognozu:".... .... ... :(  ."(ne sećam se tačno reči...ali samo ono najcrnje). Ja ne izdržah, nego onako "hrabro" (iz zadnjeg reda) reknem:"Jezik pregrizo...!"
    U sali, sekund - sekund ipo tišina...
Prvi se nasmeja Goran a onda i cela sala prasnu.
Istok trenutka, svi su mi oprostili moju "neuljudnist", "bezobrazluk". Shvatili su da sam izreko ono što svakom pčelaru prvo padne na pamet kad neko predviđa crne dane bagremove...Naravno, shvatili su da je Goran moj izvanredan prijatelj i da nije bilo bilo kakve loše namere... :)

Ne znam zašto sam se toga setio sad...? ;)

Ево Дуле и ја се присетих те ситуације па да мало освежим и допуним твоје излагање.

Док сам говорио о припреми за багремову пашу изразио сам бојазан и прогнозу да ће ове 2023.године багремова паша бити изузетно лоша.
Твоја гласна реакција је била као што и кажеш : " Ух , дабогда језик прегризао ". У сали на пар тренутака мук , тишина а онда смо се сви глатко насмејали.
Ако се сећаш мој одговор је био да сам се ја за језик само угризао а да ћеш ти твој морати да прегризеш ако будем био у праву. Као што видиш дошло је време да се грицкаш наредне две недеље што је слаба утеха и за тебе и за мене а и за све нас. Волео сам да онда нисам био у праву али нажалост јесам.

Моје објашњење и онда и сада за тврдњу да ће багремова паша бити лоша је исто.

Као прво искуство потврђује да су у Србији изузетно ретки случајеви да две године узастопно буде добра багремова паша. Прошле године је била баш добра те из искуства следи закључак да следећа , то јест ова мора бити лошија.
Као друго ја сам  одувек поштовао народне мудрости које су се искристалисале кроз векове и које се у пракси најчешће потврђују.
Једна од њих каже : " Зелен Божић , бео Ускрс ".
Преведено на савремени језик то би значило да иза топле зиме мора бити хладно пролеће. Та стара народна мудрост се и више него потврдила ове године. За Божић смо шатали у кратким рукавима а пре двадесетак дана чистили снег у двориштву. Јутрос сам обукао и џемпер и јакну да ме ветар не би продувао и то на данашњег св.Василија Острошког. Кад је то за нашег века било. Ретко , изузетно ретко.
И на крају као треће , ирационално али не мање важно , имао сам субјективан осећај да ће у време багремове паше бити лоше време. Како бих само волео да сам се преварио али ...

Напумпао сам производна друштва ове сезоне као ретко када до сада чекајући његово величанство багрем али ће он без икакве сумње оманути. Они који селе на други ће нешто и ухватити али ја за то немам ни времена , ни снаге ни воље. Ако је утеху биће ројева на претек па ћемо нешто продати а нешто оставити за себе. Ионако сам решио да поново пуним контејнер а то ће ми најлакше и најбоље бити са ројевима и младим овогодишњим матицама.
Треба само бити вредан опет по оној народној : " Ко ради као пчела може постићи велика дела".

П.С.

Твоја опаска о језику није била ни " неуљудност " ни " безобразлук ". Била је обична људска , пчеларска реакција на нешто што ти не прија да чујеш. Нисам се наравно увредио ни онда ни сада. Напротив , била је то једна симпатична , неочекивана ситуација која је опустила атмосферу у сали и само дала приснији однос у размени кишљења и искустава које смо имали том приликом.
Буди ми поздрављен и медно ти било на липи , сунцокрету или не знам ни сам којој већ паши. Биће добар багрем следеће године.

Van mreže Dragan Šošić

• Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #35 poslato: Maj 12, 2023, 15:30:57 »
U sličnoj situaciji su i moje košnice kao što ste opisali Vaš savet, od preko pedeset košnica koje su na paši uljane repice polovina ima dva puna nastavka meda a druga polovina po jedan nastavak,repica je dala koliko je vreme dozvolilo. Nisam hteo vrcati med zbog zahladjenja a na mojoj lokaciji bagrem kasni i tek je oko 2 cm. Mislim da sam ispravno postupio. Ako imate neki savet..Hvala unapred

Одговор на вашу поруку сам написао...али га нема. Моја грешка не долази у обзир јер је порука послата а потом више пута отварана да исправим омашке у писању...или да убацим "смајлиће" где треба (кажем, моја грешка не долази у обзир да не испадне да је нисам ни послао...а то се дешава).

Та порука гласи овако (понављам је онакву каква је била синоћ написана):

И у савету вама не бих одступио од онога што сам нaписао у осврту на Душанову поруку...АЛИ...има неколико „ситница“ које нисте навели (а у ствари ја им само тепам :) – нису ситнице него врло битне ствари). А то би било: која врста кошнице, користите ли матичну решетку, који број наставак имају итд...Да не помислите да вас замајавам - не понашају се исто друштва у ДБ или нпр РВ...

Да ли је било друштава у ројевом нагону, младе или старе матице у том смислу...

Да не говорим и о томе да је битно какво је саће у горњим наставцима...старо или младо или су биле сатне основе неким делом...

ПС

Сада је касно да нешто одговорим и да напишете податке „у моменту“ :)...а сутра не могу рано одговорити па вам тако нисам од велике користи ако је хитно.

Даним заспим тек у зору а то значи и да устајем поподне. Нажалост, нисам вредан :)...али је тако како је...

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milomir Jelic

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka: Radojevo
« Odgovor #36 poslato: Maj 12, 2023, 20:48:23 »
Košnica je RV.sa matičnom rešetkom plodiste jedan i mediste dva nastavka RV.matica mlada saće pola pola nisu u rojevima nagonu pregledane su 10.05. I svakoj je dodato u plodiste po 3 SO. Legla polovina imaju 13 i vise ramova ostale 10-13 ramova legla u svim stadijumima spremne za bagrem koji bi tek krajem iduće nedjelje trebao da se otvori na mojoj lokaciji! I zanimljivo danas na kišnom i oblačnom danu vaga pokaz 0.50 kg plus. Ako ima svet još jednom hvala unapred.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #37 poslato: Maj 12, 2023, 23:48:45 »
Драги наш Шоле, мислим да вам нико није склонио или обрисао поруку. Ту је порука коју сте написали на претходној страници мислим да је то порука бр 29, њу сте написали јуче после подне.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #38 poslato: Maj 16, 2023, 13:31:53 »

Ајмо да видимо шта кажу ваге ?
Околина Уба вага консултована сваког дана и стање није добро. До сада нето унос нешто мало више од 4. кгр. Проверен извор , озбиљан пчелар.
Околина Велике Плане субота унос 3.кгр , недеља око нуле , понедељак 2. кгр . Пре пар тренутака добио снимак данашње акције пчела. Рад одличан и поред повремене кишице. Очекује се најбољи унос ове године.
Разлика у показивању ваге увече и изјутра доста велика. Очигледно је да је багрем пун воде , нектар разређен те и калирање након вентилирања већи од уобичајеног.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #39 poslato: Maj 17, 2023, 08:03:36 »

Јуче 16.маја - локација Радовање - унос 3,3 кгр.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #40 poslato: Maj 18, 2023, 08:24:54 »

Vaga juče pokazala 2,8 kgr.

Van mreže slavoljub_simic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
« Odgovor #41 poslato: Maj 18, 2023, 10:26:01 »
Kod nas kao da je decembar a ne maj, sreća kod mene bagrem još nije ni krenuo nadam se da će za 15 dana i nadam se lepom vremenu. pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #42 poslato: Maj 18, 2023, 10:28:12 »
Kod nas kao da je decembar a ne maj, sreća kod mene bagrem još nije ni krenuo nadam se da će za 15 dana i nadam se lepom vremenu. pozdrav.

Где ти се пчеле налазе у самој Бањи или на Гочу ?

Van mreže slavoljub_simic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
« Odgovor #43 poslato: Maj 18, 2023, 10:29:47 »
Kod mrke stene prema goču. pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #44 poslato: Maj 18, 2023, 10:35:52 »

Која је то надморска висина ?
И још једно питање. Да ли у Бањи и даље липа не меди ?