Pa ajd da mi pocetnici zamolimo iskusnije kolege da malo detljnije procesljaju ovo sto je Jovica mukotrpno sacinio pa da dobijemo kvalitetan podsetnik-prirucnika ili sta vec ali nesto sto ce pomoci nama pocetnicima, bilo bi lepo i korisno a i valjda bi se pokazala dobra volja za pomoc neiskusnima a sto navodno krasi pcelare, pozdrav i apel na sve iskusnije da nam pomognu svojim iskustvom, pozdrav svima i medno Vam bilo
Ne podcenjujem ničiji mukotrpni rad, taman posla. Ma koliko rada i truda da je u neki posao utrošeno poštujem
Samo kažem da je meni lično sporno tretiranje u martu. Od tog posla nema ništa. Ima još stavki koje su sporne. Teško da ja mogu da napišem nešto, što bi se svidelo svima. Moji metodi rada ne zavise od kalendara, nego od relativno dobro vođene evidencije i
intervencije u svim uslovima.
Tamo gde je to potrebno. A to se ne radi po kalendaru.
Takođe ja imam naviku da u ovom vremenskom periodu pri niskim temperaturama (oko
0° C ili nešto mali nižim) otvaram košnice. Mnogi smatraju da je to ludilo (kasnije pričaju priče o bolestima). A to je brz i jednostavan posao i napravi se najbolja procena. Zato sa nikakvim bolestima pčela nemam problem.
Skoro sam razgovarao sa kolegom, koji ima titulu dr (koliko se sećam). On kaže da ima oko 300 košnica. Stavlja redovno pogače i sipa puno sirupa u jesen, a ima nozemu. Njegovo objašnjenje je da u tom kraju ima nozeme, nekako prirodno. Da nije smešno, bilo bi tužno. Konačno sam shvatio šta je naučna fantastika i naučno-fantastična praksa. Ne mogu da tvrdim da je na listi predavača SPOS-a (ne mogu sada da rijem po internetu i ne zanima me, ali je to tužno.
On radi po kalendaru i taj sirup i pogače.
Na forumu SPOS-a sam mom dragom kolegi iz Smedereva napisao odgovor (u temi Pomoć pčelarima početnicima) i u zaključku napisao da ja ne volim puno da radim. A u stvari puno radim i moj život i moja razmišljanja su apsolutno posvećeni pčelama. Ali radim kada treba da se radi.
Međutim, ovo je tema koja ne podrazumeva moje memoare, pa bih savetovao kolegama ono što sam na početku navedene teme na forumu SPOS-a (Pomoć pčelarima početnicima) napisao u uvodnoj poruci (između ostalog) pod tačkom 8 (koja je istovremeno “šifra” za onog smajlića) ali se dobro namestilo:
nije važno imati plan već znati planirati (specifičnost pčelarstva vas na ovo obavezuje)Mada i moje mišljenje treba da se uzme sa rezervom, jer sam tu spominjao stres, a sada ga osporavam. Mada sam ga i tada definisao kao što sam to uradio na ovom forumu (u odgovarajućoj temi).
To bi bilo neko moje iskustvo, ako može da koristi nekome
Pozdrav Šole