И још оно што је можда и најважније заједнице које имају по 30 или више кг меда у дужем периоду много раније престају са леглом и још крајем јула завршавају са исхраном матица и престају са ширењем легла и већ до средине августа или који дан касније немамо више никаквог легла у кошницама.
Заједнице у којим до почетка августа матице престају са леглом онемогућавају варои даље ширење и што је најважније вароа је тада само на трутовима и само су трутови оштећени а они ће свакако бити избачени из кошнице.
Тада долази до прекида у развоју зимске дугоживеће варое. наравно ово се све дешава у условима када имамо довољно трутовског саћа.
Поздрав Митре и да ниси ту на форуму ово можда не бих написао ни за три наредне године.. ( Ово моје писање је само резултат твојих питања).
Sto se toce razmnozavanja u maticnjacima, mene brine to da varoa iako nije uspjela da zavrsi ciklus raznozavanja ipak moze prenijeti neki od virusa na maticu i samim tim umanjiti njen kvalitet, duzinu zivota i slicno.
Не верујем, ипак је по мом мишљењу квалитет матичног млеча јачи од свих тих вируса, величина ћелије вероватно такође није одговарајућа, не знам, дно ћелије матичњака, брзина развоја матичне ларве, положај самог матичњака окренутог ка доле, итд.
Поздрав драгим пријатељима...