Autor Tema: Vojalek univerzal  (Pročitano 27664 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Vojalek univerzal
« poslato: Decembar 14, 2010, 21:22:46 »
Jedan od najnovijih bioloških preparata a koji koristim u borbi protiv varoe zove se Vojalek univerzal.
U sebi nema nikakvih hemijskih otrova niti bilo kakvih hemijskih kiselina.
 Trenutno sam u kontaktu sa predstavnicima Veterinarskog Instituta u Zrenjaninu i u fazi ili bolje reći na putu ka registraciji ovog novog ekološkog sredstva protiv varoe.

Kod mene u Novom Miloševu na 5-6 pčelinjaka jesenas smo uradili tretmane na oko 600 ili možda nešto više košnica.
Kolege i moje komšije a i ja sam, prezadovoljni smo dejstvom ovog preparata.
Na osnovu dosadašnjih rezultata i poređenja u odnosu na dejstvo amitraza (kod nekih komšija) dejstvo  Vojalek univerzala na varou nije manje i slabije od dejstva amitraza.

Ovaj preparat može da se koristi tokom cele godne kada spoljna temperatura omogućava izlet pčela iz košnica.
Preparat ne ostavlja nikakve štetne rezidue u medu i vosku, i kada se koristi po preporučenoj dozi potpuno je neotrovan za pčelare i pčelinje zajednice.
Tokom rada sa Vojalek univerzalom nisu nam potrebne nikave maske, rukavice niti bilo kakva sredstva za  zaštitu.
Ovaj preparat sam osmislio u cilju uništenja varoe sa posebnom namerom da se nikada više u košnicu ne ubacuju i ne koriste otrovi poput amitraza i razna druga opasna sredstva na bazi otrova.
Jedan litar preparata je dovoljan za oko 1000 tretmana ili za 70-80 košnica u toku jedne godine.
Tretman Vojalek univerzalom je oko 100 puta jefftiniji od tretmana Apigardom.

Mislim da je dovoljno za početak to jest za prvi post u ovoj temi.  ;)

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2010, 10:18:28 »
Voja, dali možeš napisat koji je glavni sastojak tog leka.
Lp Branko

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #2 poslato: Decembar 20, 2010, 02:05:32 »
Voja, dali možeš napisat koji je glavni sastojak tog leka.
Lp Branko

Kolega Branko nadam se da ću uskoro nakon hemijske analize Vojalek univerzala, koju nameravam uskoro da uradim, moći da ti uputim precizan i adekvatan odgovor.

Koliko mi je do sada poznato u pitanju je preko 20 prirodnih terpena, koji uz pomoć prirodnih parafina i pojačanje njihovog dejstva, izuzetno efikasno deluju na uništenju varoe.

Pozdrav svima......
« Poslednja izmena: Decembar 20, 2010, 03:50:33 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #3 poslato: Decembar 20, 2010, 08:27:20 »
Voja, dali možeš napisat koji je glavni sastojak tog leka.
Lp Branko

Kolega Branko nadam se da ću uskoro nakon hemijske analize Vojalek univerzala, koju nameravam uskoro da uradim, moći da ti uputim precizan i adekvatan odgovor.

Koliko mi je do sada poznato u pitanju je preko 20 prirodnih terpena, koji uz pomoć prirodnih parafina i pojačanje njihovog dejstva, izuzetno efikasno deluju na uništenju varoe.

Pozdrav svima......

Hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #4 poslato: Decembar 24, 2010, 12:09:33 »
Komšija Mirko Batanjski na mom pčelinjaku prilikom upotrebe Vojakel univerzala sa dimnim topom.
Na nekim slikama se vidi pripremljen Vojalek univerzal u flaši od Minakve.  :D

Na slikama se vidi kako uopšte nema naglog izletanja pčela iz košnica posle upotrebe Vojalek univerzala.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nedo Bubotic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #5 poslato: Decembar 24, 2010, 23:08:34 »
vojo koliko kosta litra vojalek univerzal ali u evrima jer se slabo snalazim u dinarima

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #6 poslato: Decembar 24, 2010, 23:34:15 »
Prijatelju Nedo, litra Vojalek univerzala vredi oko 25 evra. Ja to proizvodim samo za sebe i za prijatelje.
Inače se još uvek ne može nigde kupiti. Prijateljima šaljem brzom poštom ili preuzimaju kada dođu kod mene u posetu.
Uskoro bi ovaj preparat trebao da se registruje kao pomoćno lekovito sredstvo protiv varoe.
I posle toga, ako bi Bog dao, najradije bih pokušao da pokrenem neku ozbiljnu proizvodnju. 
Tretman od sto košnica košta nas ukupno oko 2,5 evra plus naravno malo plina što se potroši.

Jednom litrom može da se uradi oko 1000 tretmana.

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Decembar 25, 2010, 10:17:33 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #7 poslato: Decembar 25, 2010, 17:23:07 »
Pozdrav gdin Vojo,molim Vas objasnite nam koliko puta treba tretirati sa Universalom tokom recimo jula meseca,da bi varoa bila zbrisana pre razvoja zimskog legl?Takodje kako se dozira po drustvu,koliko ide za 50 kosnica za 1 dimljenje,koliko kosta nabavka i kada pocinje isporuka?Licno bih u narednom julu napravio kompletan tretman na svom pcelinjaku na taj nacin.
Hvala vam na svemu,molim Vas odgovorite kad stignete.Osnovu zastite svog pcelinjaka mi je taj julski tretman,koji za sada u ovih 6 godina nije omanuo ni jednom,bilo da je rec o Korac koturima ili letvicama,Apigardu,2008 Superstrips trakama.a oe godine malo Korac,malo Vojin lekic i 2X Evrotom ploce sa 60postotnom mravljiom kiselinom,jer je temperatura bila u par navrata oko23 do 25 stepeni,mada moram priznati da su mi od mravlje 2 drustva ostala bez matica od 20 tretiranih sa njima 2X.....licno bih da izbegnem bilo kakve kiseline ubuduce,a od Korac ili Voja lekic dimljenja do sada nisam nikad izgubio ni jednu maticu,a ni na zavrsnim dimljenjima u 3 sezone po 1x krajem oktobra,pocetkom novembra, sa Varolikom nije bilo gubitaka matica.
Hvala Vam unapred,pozdrav Aca

Uh tek sada videh post o ceni,hvala vam zainteresovan sam ako moze pola litre za mene da sacuvate...ipak nije mi jasno tacno kako se dozira po drustvu i koliko x se dimi u 1 mesecu?
Pozdrav Aca
« Poslednja izmena: Decembar 26, 2010, 01:33:30 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #8 poslato: Decembar 28, 2010, 22:27:16 »
Aco, doziranje Vojalek univerzala na dimnom topu je isto kao i kod rada topom drugim sredstvima.
Na nekim topovima postoji regulator dok na drugim ne.
Ako se izbacuje velika količina pare tada je potrebno smanjiti količinu tako što nećemo pritisnuti polugicu do kraja nego na odgovarajuću meru.
Na topu koji nema regulator može se na ručici izbušiti rupa i ugraditi zavrtanj kojim ćemo regulisati količinu istisnutog leka prilikom pritiska na polugu pumpe.

Na slici 0289 vidi se jedna normalna količina istisnute pare koja je dovoljna za jedan tretman za RV košnicu na 2-3 nastavka ili za LR košnicu na 2 nastavka.

Tretman se radi po potrebi na nekoliko zajednica i ako nemamo više od par varoa tokom proleća nije potrebno vršiti više od jednog tretmana mesečno.
Ako se uradi jedan zimski tretman tokom decembra ili januara meseca kada je toplo vreme to jest kada pčele izlaze iz košnica posle toga nema potrebe raditi tretman pre aprila meseca.
Posle bagremove paše opet se može uraditi jedan tretman krajem maja ili početkom juna meseca.
Ukoliko ponovo nemamo više od par varoa dovoljno je opet uraditi jedan treman nakon 15-20 dana. Tokom jula isto tako.
Tokom avgusta broj tretmana treba prilagoditi stepenu invadiranosti zajednica i količini oborene varoe. Takođe i tokom septembra.
Tokom oktobra kada nestane legla potrebno je opet uraditi jedan završni jesenji tretman.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Vojalek univerzal
« Odgovor #9 poslato: Decembar 30, 2010, 09:52:47 »
Који димни топ препоручујете. Јел добар овај?
http://spos.info/forum/index.php?topic=11434.msg154743#msg154743

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #10 poslato: Decembar 30, 2010, 10:19:35 »
Rajko, mislim da je ovaj Dobrivojev dimni top "Vita super" odličan.
Zvao sam Dobrivoja telefonom pre 5-6 dana i tada mi je rekao da je cena ovog topa 4.000,00 dinara.

Evo njegova prezentacija direktno na you tube:



Mislim da je ovaj dimni top na slikama iznad što koristi moj komšija Mirko Batanjski proizvao Voja Sretić iz Niša. I on takođe dobro radi a cena mu je bila 3.500 dinara.  

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Decembar 31, 2010, 13:25:12 od strane admin »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nedzad Gusic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #11 poslato: Decembar 30, 2010, 11:25:59 »
Pozdrav za Voju i ostale forumaše.
Da li se Vojalek univerzal može nabaviti u Bosni i Hercegovini ??
Usput, isto pitanje za košnice RV i EV.
Pozdrav, Nedzad.

Van mreže goran pesevski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #12 poslato: Decembar 30, 2010, 12:49:59 »
Pozdrav svima na forumu, a poseban pozdrav domacinu Voji, moje pitanje u vezi vojauniverzal-a je: dali je moguc bilo kakav drugi nacin apliciranja vojauniverzala osim dimnim topom?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #13 poslato: Decembar 30, 2010, 13:16:23 »
Pozdrav za Voju i ostale forumaše.
Da li se Vojalek univerzal može nabaviti u Bosni i Hercegovini ??
Usput, isto pitanje za košnice RV i EV.
Pozdrav, Nedzad.

Kolega Nedžade, za sada za BiH nemamo nikakvu distribuciju ovog sredstva kao ni RV i EV košnica ali sam u kontaktu sa nekom firmom iz Velike Kladuše koja bi uskoro trebala da prodaje RV i EV košnice u Sarajevu, mislim u Banja Luci, Zagrebu i Ljubljani.



Pozdrav svima na forumu, a poseban pozdrav domacinu Voji, moje pitanje u vezi vojauniverzal-a je: dali je moguc bilo kakav drugi nacin apliciranja vojauniverzala osim dimnim topom?

Poštovani Gorane, do sada nisam probao aplikaciju vojalek univerzala ni sa čim osim dimnim topom.

Takođe mislim da je ovaj način najprihvatljiviji i najjeftiniji, obzirom da se troši samo 1 ml sredstva po zajednici.

Ako se vojalek univerzal nabavi za jedno udruženje pčelara tada se cena tretmana smanjuje na svega 0,02 evra po košnici ili tretman jednog pčelinjaka sa 100 košnica košta samo 2 evra to jest mnogo manje od samo jedne paštetice apigarda.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Vojalek univerzal
« Odgovor #14 poslato: Januar 13, 2011, 15:16:10 »
Poštovani kolega Vojo, bilo bi fenomenalno da tvoji "preparati" (lekići) prođu potrebne kontrole i dobiju sertifikat koji najavljuješ. Svim srcem navijam da se to desi a još više da tvoji preparati dokažu efikasnost koju proklamuješ (preko 90%). Preparat takve efikasnosti bez štete po pčele i maticu i bez rezidua u medu, a da se može upotrebiti i u vreme kad ima i kad nema legla je dugo očekivani spas za pčele. Samo napred.
Moram da kažem da naziv Vojin lekić  marketinški nije dobar. Vojalek univerzal je nešto ozbiljniji ali još uvek po mom mišljenju nije pravi naziv. Zato ti predlažem da ime leka bude "BRSTIVAR", kratko lako za pamćenje a jasno ukazuje šta je. Što je najbitnije naziv je potpuno originalan. Naravno ime neće učiniti preparat boljim ali za bolju prođu na tržištu ima veliki znaačaj.
Nadam se da nije cilj da cela priča ostane u krugu poznanika i prijatelja, već na dobrobit i tvoju i opšte dobro pčelarstva.
Srdačan pozdrav, Milić Vukić.