Autor Tema: Разна питања у вези РВ кошнице  (Pročitano 60777 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #90 poslato: Januar 20, 2015, 08:10:23 »
Ja sam s jug to znaci stipsa skupe mi maticne resetke ... a jos moraju da budu od prohrom pa dal ti shvatas sta to znaci, gledas li ti Sundjer Boba obrati paznju na Keba Krabu taj mi dodje neki rod ...

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #91 poslato: Januar 22, 2015, 22:43:34 »
Ja sam s jug to znaci stipsa skupe mi maticne resetke ... a jos moraju da budu od prohrom pa dal ti shvatas sta to znaci, gledas li ti Sundjer Boba obrati paznju na Keba Krabu taj mi dodje neki rod ...
Znam šta te muči, moje iskustvo da matica razvuče leglo u četiri nastavka dok trepneš i onda slede ostale nevolje... Miodraže, tebi ne treba MR! Ti med možeš da vrcaš i iz zaleganog saća (mislim, čini mi se...). Tvoj najveći problem je što ne možeš jednostavno da dodaš nastavak na postojeću konfiguraciju! Neće pčela baš uvek vući saće gde ti želiš. Ima da ga izukršta i to na kontra stranu (toliko o tvrdnji da se okviri ne treba ukrštati, zašto onda pčela to radi) od one koju ti želiš. Povećavanjem dubine rama gubiš konstrukcijske prednosti klasićne RV košnice. Gubiš čvrstoću okvira. Ako to ojačaš, povećavaš "smrtni prostor", koji takođe smeta pčeli kada unosi med kao i zimi. Možda, možda... matica neće preći, ali znaš koje su komplikacije da tako dubok ram prevešaš u dva nastavka RV iznad plodišnog dela? I to sve da bi ona izvlačila svoje saće kako ona smatra da treba, a i u skladu sa tvojim željama. I da imaš svo izvučeno saće za med i dodaš ga u nastavak iznad, opet to nije garancija da neće preći gore. I onda opet dobijaš isto. Pa kad opet dobijaš isto, što da se komplikuje? Ja nebih! Praviš troškove "južnjaku" bez potrebe. Ne znam. Razmisli i pitaj konkretno i Voja će ti nešto slično reći i svi koji imaju neko iskustvo.
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #92 poslato: Februar 25, 2015, 14:59:20 »
Negde sam procitala nesecam se gde o potrebi podrezivanja tj skracivanja saca. Da li se to desava kod RV kosnica i ima li potrebe za tim? Pa bih molila iskusne pcelare da nesto kazu na ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #93 poslato: Februar 26, 2015, 09:49:44 »
Negde sam procitala nesecam se gde o potrebi podrezivanja tj skracivanja saca. Da li se to desava kod RV kosnica i ima li potrebe za tim? Pa bih molila iskusne pcelare da nesto kazu na ovu temu.

A, gdje si to pročitala? Sjeti se zarad sebe. Možda kod vrškara?

Šta bi mogla podrezivati kod RV? Jedino ako hoćeš da pređeš na prirodno saće bez satnih osnova, onda s rama odsječeš svo saće, tako da s donje strane satonoše ostane samo 5-10 mm starog saća, gdje će pčele nastaviti prirodnu gradnju. Uz to, uvijek ćeš imati nekoliko ramova koje ćeš zbog nečega morati pretopiti, a isti broj ramova dodati na gradnju, što je dovoljno da pčele ispucaju svoju želju za gradnjom.

Miodrag reče da su mu skupe H.R. Ako je tako, prođi se pčelarstva jer ništa nije skupo ako je dobro. No, druga je "pjesma" oko H.R. i "H.R.".

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #94 poslato: Februar 26, 2015, 12:15:15 »
 :) Secam se teksta predpostavljam da sam sa interneta skinula stivo o pcelarenju i znam da je prevedeno sa ruskog na nas jezik uglavnom se spominju ucesnici svestena lica. I dobro se secam da je pisalo o podrezivanju saca i to u vecernjim satima i pri tom da se malo udalji od ostalih kosnica i cinimi se svakih 7-10 dana se to radi i da se pri tome pazi da se ne odsece zalezeno sace u mojoj memoriji nije ostalo koja kosnica je u pitanju a cini mi se da je pisano nevezano za vrstu kosnice. Gospodine ja se izvinjavam ako sam postavila glupo pitanje ja jos nisam ni pocela da pcelarim iako sam kupila dve db kosnice i tri RV kosnice. Dakle moje je znanje u minusu o praksi da nepricam ali ipak verujem u sebe i nadam se uspesnom pcelarenju nikako ne odustajem. Puno pozdrava za moj rodnu Bosnu i za Vas. Nadam se da cete ucestvovati u smanjenju mog neznanja. Hvala. :)

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #95 poslato: Februar 26, 2015, 13:03:01 »
Gospodja Slavica je verovatno citala o podrezivanju saca kod proizvodnje matica kada se ram sa polozenim jajima prenosi u odgajivacko drustvo pa se sace na tom ramu obreze u polukrug ili cik cak uz polozeno leglo da bi pcele lakse izgradile maticnjake....
Jedino kod tog slucaja sam procitao o podrezivanju saca....

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #96 poslato: Februar 26, 2015, 14:50:22 »
Hvala Miroslave kad nadjem taj tekst citiracu ga sad nesmem nista da tvrdim ni poricem. Nego zaista citam puno znas i sam kako je ja nemam nikakvo predznanje ali sam se upecala i prija mi ovo ucenje a praksa ce dati rezultat nek bude prelazna za pocetak. Propratila sam itvoja prva iskustva i mnogih drugih pa valjda ce se nesto primiti. :) Da tvoj pcelinjak izgleda prelepo.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #97 poslato: Februar 27, 2015, 08:32:28 »
Avram Maksimovic  P C E L A R  NOVI[size=0pt][/size]PCELAR 1810   2010 Priredio[size=0pt]  [/size]Milos Antonic[size=0pt][/size]
Evo citata
[font=CirTimes_New_Roman\]“O podrezivanju saca[/font][/i][/b]
Posle ispustanja i ociscenja pcela skopiti ili podrezivati prazno sace navikli su
pcelari. No ovde mnogi grese, sto do samog meda
215
sve prazno sace podseku, iz uzroka sto matica jos u februaru u prazno sace jaja nosi, ovo podrezujuci i jaja u sacu skrivena podrezuju. Paziti dakle duzni su takvi da ne bi sace s buducim leglom isekli, no samo koje je plesnivo, crno i pokvareno, a i to sto ranije to bolje.
§. 59.
[font=CirTimes_New_Roman\]Kako u podrezivanju saca postupati treba[/font][/i][/b]
1). U prvom za podrezivanje saca dan i vreme odgovarajuce izabrati treba. Najbolje je kada je dan ni vedar ni oblacan, i onda izbegavajuci grabez  pcela, ne u jutru ili pre podne, no pred vece kada zahladi posao pocinjati mozemo.
2). Podrezivanje u pcelinjaku da se ne cini, ako sigurni nismo, da necemo stogod meda prosuti, i priciniti sami sebi ono, sto nam i neprijatelj ucinio nebi, mucno dakle grabez sleduje, no kosnice takve daleko od pcelinjaka odneti, i u hladu podrezivati treba.
3). Kada uzmem kosnicusa svog mesta, najpre dimom sve pcele gore oterati moram, posle odnesem je neprestano dimom kadeci, na stranu, a na njeno mesto postavim praznu kosnicu dabi se pcele, koje iz pase dodju, u novoj zadrzavale dotle, dokle im sopstvenu njihovu ne povratim. Na mestu rezanja iskrenem je, dobro ucvrstim da se ne pomera, i s nozem najpre  krajno sace a potom sve ono, u kojem crvi nema, odsecem toliko, da ostalo pcele, kada crvice legu, pokriti mogu. Pcele, koje po odsecenom sacu mile mokrim perom guscijim, ocistiti mozemo, a kosnicu na svoje prvo mesto
odneti. Paziti svakako treba, da se med gde god ne prospe. Tako i s ostalima postupati.”

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #98 poslato: Februar 27, 2015, 08:35:40 »

Avram Maksimovic  P C E L A R  NOVIPCELAR 1810   2010 Priredio
[size=0pt]  [/size]Milos Antonic
Evo citata
[font=CirTimes_New_Roman\]“O podrezivanju saca[/font]
[/b]
Posle ispustanja i ociscenja pcela skopiti ili podrezivati prazno sace navikli su
pcelari. No ovde mnogi grese, sto do samog meda
215
sve prazno sace podseku, iz uzroka sto matica jos u februaru u prazno sace jaja nosi, ovo podrezujuci i jaja u sacu skrivena podrezuju. Paziti dakle duzni su takvi da ne bi sace s buducim leglom isekli, no samo koje je plesnivo, crno i pokvareno, a i to sto ranije to bolje.
§. 59.
[font=CirTimes_New_Roman\]Kako u podrezivanju saca postupati treba[/font][/b]
1). U prvom za podrezivanje saca dan i vreme odgovarajuce izabrati treba. Najbolje je kada je dan ni vedar ni oblacan, i onda izbegavajuci grabez  pcela, ne u jutru ili pre podne, no pred vece kada zahladi posao pocinjati mozemo.
2). Podrezivanje u pcelinjaku da se ne cini, ako sigurni nismo, da necemo stogod meda prosuti, i priciniti sami sebi ono, sto nam i neprijatelj ucinio nebi, mucno dakle grabez sleduje, no kosnice takve daleko od pcelinjaka odneti, i u hladu podrezivati treba.
3). Kada uzmem kosnicusa svog mesta, najpre dimom sve pcele gore oterati moram, posle odnesem je neprestano dimom kadeci, na stranu, a na njeno mesto postavim praznu kosnicu dabi se pcele, koje iz pase dodju, u novoj zadrzavale dotle, dokle im sopstvenu njihovu ne povratim. Na mestu rezanja iskrenem je, dobro ucvrstim da se ne pomera, i s nozem najpre  krajno sace a potom sve ono, u kojem crvi nema, odsecem toliko, da ostalo pcele, kada crvice legu, pokriti mogu. Pcele, koje po odsecenom sacu mile mokrim perom guscijim, ocistiti mozemo, a kosnicu na svoje prvo mesto
odneti. Paziti svakako treba, da se med gde god ne prospe. Tako i s ostalima postupati.”
[/size]

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #99 poslato: Februar 27, 2015, 10:01:22 »
Slavica:
Citat
Gospodine ja se izvinjavam ako sam postavila glupo pitanje ja jos nisam ni pocela da pcelarim iako sam kupila dve db kosnice i tri RV kosnice. Dakle moje je znanje u minusu o praksi da nepricam ali ipak verujem u sebe i nadam se uspesnom pcelarenju nikako ne odustajem. Puno pozdrava za moj rodnu Bosnu i za Vas. Nadam se da cete ucestvovati u smanjenju mog neznanja. Hvala.

Nema potrebe za persiranjem, ovdje smo drugovi, niti za izvinjavanjem. Vjeruj u sebe, čitaj i uz nekoga praktično vidi što više pa mora biti dobro. Što znadnem i mognem, sigurno ću pripomoći, a posebno sad kad znam da si Bosanka. Neka bude sretno i berićetno.

Kažeš: dvije DB (koje, 12 ili 10?) i 3 RV. Pretpostavljam - prazne su, a želim vjerovati da ćeš ih naseliti prirodnim rojevima. Može jedna sugestija? Kad ćeš već RV, ma - napravi i jednu EV, a ako se pokaješ, ja ću snijeti troškove.

Vidim da si našla citat o podrezivanju, znači malo sam te zaposlio traganjem.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #100 poslato: Februar 27, 2015, 10:04:55 »
Slavica:
Citat
Pa bih molila iskusne pcelare da nesto kazu na ovu temu.

Uh, ovo sam tek sad primijetio! Mene ne ubrajaj u takve, ja se samo bezuspješno mučim pčelama na svoje zadovoljstvo (duhomir); uz to pomalo kalemim, stalno nekakve biljčice dodajem, i voćkice..., ma - ko kakva ženica u poznim godinama, ali mi je na pčelinjaku ipak najljepše i tu nemam pritužbi, osim provalnika (pet puta su mi već provalili, dosta pokrali, više uništili). A kad smo već kod biljčica, pročitaj malo o, npr. slatkom pelinu (bejturanu) i biće ti jasnije šta sadim i zašto.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #101 poslato: Februar 27, 2015, 10:56:34 »
Slavica:
Citat
Pa bih molila iskusne pcelare da nesto kazu na ovu temu.

Uh, ovo sam tek sad primijetio! Mene ne ubrajaj u takve, ja se samo bezuspješno mučim pčelama na svoje zadovoljstvo (duhomir); uz to pomalo kalemim, stalno nekakve biljčice dodajem, i voćkice..., ma - ko kakva ženica u poznim godinama, ali mi je na pčelinjaku ipak najljepše i tu nemam pritužbi, osim provalnika (pet puta su mi već provalili, dosta pokrali, više uništili). A kad smo već kod biljčica, pročitaj malo o, npr. slatkom pelinu (bejturanu) i biće ti jasnije šta sadim i zašto.

Pozdrav, svako dobro!
Esade hvala na lepim savetima to sam i ocekivala od vas jer da se nisam potrudila nebi ga dobila. Citala sam ja vase razne komentare vrlo ste skromni imate vi dosta iskustva i znanja a nadasve mudrosti zivotne. Daju se prepoznati takvi ljudi. Svelikim postovanjem pozdravljam vas. A pogledacu na internetu sta kazu o slatkom pelinu. Bosancima je priroda u dusi i potocici.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #102 poslato: Februar 27, 2015, 13:21:37 »
Slavice, odgovoriću ti pjesmom, a pjevač je moj komšija.

https://www.youtube.com/watch?v=7_AxUK18CJw


Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #103 poslato: Mart 01, 2015, 18:16:20 »
Imam pitanje za iskusnije pčlare, a odnosi sa na uvećavanje pčelinjaka.Pošto je meni pčelinjak na oko 1000 m i nemam bagremovu pašu a imam dobar prolećni razvoj zajednica, dali ja mogu u to vreme da proširujem pčelinjak i na koji način je to najefikasnije. Kod mene paša počinje tek od polovine juna kada počinje da cveta malina , kupina i ostalo cveće. pozdrav.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #104 poslato: Mart 01, 2015, 18:22:31 »
Slavoljube imaš temu  Kako lako udesetostručiti pčelinjak. Metod je dokazan u praksi i to od pčelara početnika i amatera.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić