Autor Tema: Pomladanski žafran (Crocus vernus)  (Pročitano 4531 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Pomladanski žafran (Crocus vernus)
« poslato: Mart 22, 2012, 15:33:53 »
Evo malo fotografija iz nedjelnjeg izleta u Celju.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pomladanski žafran (Crocus vernus)
« Odgovor #1 poslato: Mart 22, 2012, 18:47:36 »
  Šafran prolećni, šafran pitomi (Crocus vernus)

 Višegodišnja zeljasta biljka, visoka 6-15 cm. Šafran pitomi dobijen je od divljih vrsta sa područja alpskih livada. Koren je u obliku lukovice, stabljika kratka i nosi jedan ili dva cveta. Listovi dugački, linearni, sa belom linijom po dužini. Cvetovi uspravni, u obliku levka, zlatnožuti, beli, ljubičasti ili neke druge boje.
 Cveta od februara do marta. Obično je u to vreme u vrtovima jedina rascvetala biljka, pa deluje veoma atraktivno. Po lepom vremenu pčele ga obavezno posećuju, sabirajući sa njegovih cvetova dosta nektara i polena.
 Gaji se u vrtovima kao ukrasna biljka. Razmnožava se semenom i lukovicama.
 Lekovita je biljka. U narodnoj medicini se koristi protiv nervoze, nesanice i grčeva. U većoj dozi šafran je otrovan.

Veroljub Umeljić  Atlas medonosnog bilja II

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pomladanski žafran (Crocus vernus)
« Odgovor #2 poslato: Mart 09, 2013, 21:45:04 »
Danas popodne bio sam na Zlatiboru, temperatura je bila +12oC, slab jugozapadni vetar. Na livadama je počeo da cveta Šafran. Mislim da će sledeće nedelje livade da budu potpuno plave. Danas nije bilo pčela na Šafranima, već je bilo kasno (16.30). Pozdrav.

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomladanski žafran (Crocus vernus)
« Odgovor #3 poslato: Mart 09, 2013, 22:22:18 »
                            I kod mene šafran uveliko procvjetao i pčele ga posjećuju kao i
                lijesku, dok na visibabu nisam nigdje vidio ni jednu pčelu. Temperatura
                oko 13* više oblačno, a samo kratkotrajno je sunce uspijevalo da orogrije.
                Nisam stigao ništa snimiti pa ću iza nedelje, ako snijeg ne pomete jer ga
                najavljuju od četvrtka.Pozdrav sa Pala.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pomladanski žafran (Crocus vernus)
« Odgovor #4 poslato: Mart 10, 2013, 11:02:45 »
Шафран код нас процветао пре једно 5-6 дана.
Ово је слика од пре пар дана.
Пошто их има само неколико и то раштрканих, а у хладовини су, није било пчела на њима.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pomladanski žafran (Crocus vernus)
« Odgovor #5 poslato: Mart 10, 2013, 15:46:17 »
Kolega Nikola, lepa slika, samo joj fali pčelica, ali biće i toga. I danas sam bio na Zlatiboru, livade se već plave od Šafrana, temperatura +14oC, ali duvao je jak vetar. Iako sam prošao nekoliko kilometara po rascvetalim livadama nisam video ni jednu pčelu. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pomladanski žafran (Crocus vernus)
« Odgovor #6 poslato: Februar 23, 2014, 11:56:18 »
Ove godine šafran (kaćun) na Zlatiboru poranio je 20-tak dana u odnosu na prošlu godinu. Zlatiborske livade se "plave", ali ja juče nisam video ni jednu pčelu na njima iako je temperatura bila +130C, skoro bez vetra. Zanimljivo je da nema ni bumbara iako je to njihovo omiljeno cveće (pored mrtve koprive). Možda je razlog i to što na Zlatiboru (Partizanske-Kraljeve Vode) ima samo nekoliko košnica i pitanje je da li su žive. Evo nekoliko jučerašnjih slika livada Zlatibora. Pozdrav.