Autor Tema: Tiha smena  (Pročitano 34945 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Tiha smena
« Odgovor #15 poslato: Mart 29, 2013, 22:28:35 »
Dragane, meni je sasvim jasno i shvatio sam postupak. Jedva čekam vreme pa da isprobam ovaj metod. Ja sam do sada koristio blokator od tri rama, samo za dobijanje krupnijih jaja za presađivanje, kada se izlegu larvice.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Tiha smena
« Odgovor #16 poslato: Mart 30, 2013, 22:34:33 »
Kolega Dragane, nekako sam uspeo pročitati tvoje poruke. Na forum idem preko mobilnog " nokija c5" i baš se i ne snalazim najbolje ali drugih mogućnosti nemam. Što se tiče tvojih komentara na forumu, u potpunosti te podržavam jer sam i ja na toj talasnoj dužini, ako mogu tako da se izrazim. Što se tiče matičnjaka, meni nije jasno samo što mi se društvo izrojilo, kada je sve izgledalo da je tiha smena. Posle toga nisam pokušavao ništa slično. U ono vreme bio sam još početnik i slušao starije kolege. Međutim, koliko kolega, toliko različitih tehnika proizvodnja matica ali samo disjusija a svi oni u to vreme radili su tako da oduzmu maticu, pčele povuku prisilne matičnjake, oni posle podele košnicu na dva tri dela i to je to a oni još stariji čekjaju da se pčele izroje i onda se hvale koliko su uhvatili rojeva. Daću ti jedan primer: jedan stariji kolega, koji nije više među nama, išao je svaki dan kolima oko 50km, one godine kada su nas bombardovali, da čeka roj jer jedna jaka košnica trebala da se roji. Koliko se sećam nije uspeo da uhvati prvenac. Takve sam ja na početku imao učitelje. Onda sam krenuo da probam da presađujem larve. Da ne gnjavim kako ali na kraju kupio sam jenter, sada nekad koristim njega a nekad presađujem larve a nekad rojeve matičnjake. Tihu smenu više nikad nisam pokušao. Što se tiče mog razmišljanja kakve matičnjake kada pčele vuku, da ti každm istinu o tome nisam ni razmišljao ali malo si me pokrenuo u tom smeru. Ja ti se divim tj tvom izlaganju na forumu. Ja sam pokušao kontakte na jednom drugom forumu i shvatio sam da tamo, ali samo mi se čini,  pišu komentare i neke osobe koji možda i nemaju pčele, ali i svaka čast nekim kolegama. Na ovom forumu se nekako osećam komotnije. Nadam se nema ljutiš. Pozdrav

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Tiha smena
« Odgovor #17 poslato: Mart 30, 2013, 23:39:30 »
Dragane, hoću da razjasnim oko kritika upućenih određenim osobama, gde treba sami da se prepoznaju. Tu sam isto napisao da te razumem i da se slaždm sa tobom. Nadam se da sam te razumeo. Svaka tebi čast, ja nebi smeo da im tako skrešem u brk. I ovo da spomenem iako možda nije ova tema ali kod mene je već počelo trovanje pčela.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Tiha smena
« Odgovor #18 poslato: Mart 31, 2013, 10:15:07 »
Dragane želeo bi ti poslati privatnu poruku ali ubij me ako znam kako. Kada otvorim meil od tebe, lepo mi piše gde da uđem da bi odgovorio. Kad tamo traži za : pa prazan prozor. Ispod toga: Bcc: pa prazan prozor a polje za pisanje poruke popunjeno. Nadam se da te ne smaram ali ovo me izluđuje. Pozdrav

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Tiha smena
« Odgovor #19 poslato: Mart 31, 2013, 10:20:28 »
Dragane, ako nije problem, pošalji mi meilom tvoj br. Telefona pa da se čujemo

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Tiha smena
« Odgovor #20 poslato: April 26, 2015, 00:15:16 »
Имам питање за искусније колеге у вези са тихом сменом матице.
Данас сам приликом прегледа у једној кошници нашао неколико (до 10) матичњака који су позиционирани као ројеви матичњаци тј. у последњем реду ћелија на раму (до доње летвице).
У једном матичњаку сам нашао 3 јајета положена једно до другог (што ме навело на помисао о лажним матицама). Једнодневног легла има врло мало у кошници и скоро па сви рамови из којих се легло испилило, а ћелије исполиране, немају једнодневног легла. Добар део постојећег легла је трутовско.
Матицу сам нашао (обележена је). Иначе у питању је ројева матица из 2013. године.
Е сад, мислећи да је то друштво ушло у ројеви нагон (јер сам брзоплето то закључио када сам видео једно 5 матичњака на једном раму, а да нисам извршио преглед до краја), порушио сам све матичњаке осим једног којем је посвећено највише пажње и који је био најразвијенији од свих (много развијенији). Касније сам видео да има још само пар матичњака који су тек залежени.
Том друштву сам додао рам са једнодневним леглом из друге кошнице (до рама са матичњаком) и све то спаковао у први наставак на подњачу (укључујћи и матицу). Рам сам додао у нади да ће повући још који матичњак са тог легла јер потиче од квалитетније матице пабих оставио пар комада са тог рама. Ставио сам матичну решетку да се матица не би шетала превише по кошници и да ми буде лакше да је нађем касније.
Питање је: Да ли сам можда требао другачије да поступим и како би искусније колеге решиле ову ситуацију?
Наравно јасно ми је да нисам требао да рушим матичњаке док нисам завршио преглед кошнице (или да сам барем још један матичњак оставио).
Свако добро.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tiha smena
« Odgovor #21 poslato: April 26, 2015, 01:07:37 »
Nije loše što si dodao ram sa mladim leglom i tu maticu si trebao da ubiješ. Greška je što si je ostavio. Opet će zanositi trutovsko leglo.




Više jaja u matičnjaku može da znači i da je matica zanela (verovatno ima neki telesni poremećaj i ne može da kontroliše zanošenje).

Ima puno trutovskog legla. Da li je trutovsko leglo ujednačeno ili razbacano po radiličkom leglu?  Zašto to nisi ranije uočio? Matica koja ima poremećaj zanosi i radiličke ćelije neoplođenim jajima (može biti i radiličkog i trutovskog legla). Pogrešno se smatra da će pčele "očistiti" neoplođena jaja u radilčkim ćelijama pa i matičnjcima.

Sličan slučaj sam opisivao i ovo društvo je imalo radiličkog legla, a onda je matica počela da „brlja“. Ali nije dozvoljavala da je pčele zamene (uništavala je matičnjake).


Verujem da si sada shvatio zašto sam napisao da je sprečavanje rojevog nagona donelo puno nevolja pčelarstvu.

 :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Tiha smena
« Odgovor #22 poslato: April 26, 2015, 11:10:08 »
Трутовско легло је разбацано по радиличком леглу. При последњем прегледу (19.04.) је деловало да је добро. Мало више трутовског легла, али ништа значајно, јер је било доста радиличког легла, а има и нешто истегнутог саћа. Сада се види да се радиличко смањује количински.
Ево управо идем да додам неке сатне основе па ћу ту матицу да успавам.
Не знам само да ли да рушим тај матичњак који је ова матица занела иако је у поодмаклом стадијуму (негде 7 или 8 дана стар)?

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Tiha smena
« Odgovor #23 poslato: April 26, 2015, 14:32:02 »
Шоле, послушао сам те. Једина разлика између тог твог случаја и овог је да матица није рушила матичњаке, али није ни било затворених матичњака које би она оштећивала.
Нашао сам матицу и уклонио је.
Порушио сам још пар тек залежених матичњака јер не знам каквог квалитета би била таква матица.
Додао сам још један рам са свежим леглом па ћу да их пустим да на том леглу одгаје матичњаке.
Матица је изгледала нормално и уобичајено се понашала и кретала.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Tiha smena
« Odgovor #24 poslato: April 26, 2015, 23:22:55 »
U par košnica primjetio da ima jako malo legla a i pčele nema previše, ustvari leglo je male površine(ali kompaktno) na dosta okvira. Ta društva nikako da se razviju. Sada su izvukle i dva matičnjaka. Dali je moguće da nešto nije u redu sa maticom pa da ju pčele žele zamjeniti?

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Tiha smena
« Odgovor #25 poslato: April 27, 2015, 09:38:08 »
U par košnica primjetio da ima jako malo legla a i pčele nema previše, ustvari leglo je male površine(ali kompaktno) na dosta okvira. Ta društva nikako da se razviju. Sada su izvukle i dva matičnjaka. Dali je moguće da nešto nije u redu sa maticom pa da ju pčele žele zamjeniti?

Kad ovo kažeš, onda pretpostavljam da si izvršio detaljan pregled te da znaš da li ima jaja i da li si vidio koje su matice u pitanju (ofarbane ili ne). Nemoj nikada govoriti uopšteno: "malo legla a i pčele nema previše" skoro ništa ne kazuje, osim da je slabo društvo u pitanju. Ja bih bio konkretniji, npr: 3 ulice, na tri rama ima u prečniku 5-7 cm z. legla i okolo 1 cm jaja, zelena matica...

Ako su samo 2 matičnjaka, matica ne valja, ali je pitanje kakav si pregled vršio i imaju li uopšte maticu. Ako je u pitanju tiha smjena, bilježi i ulovićeš prekrasnu scenu: majka i kćerka zajedno nesu (više puta sam to gledao, slikao i postavio na neke forume).

Žuljaju me ove tvoje riječi: "Ta društva nikako da se razviju." Jer, ako se društva, u odnosu na druga, ne razvijaju i vidno zaostaju, prva pomisao je šta tu ne valja i da li je bolest u pitanju. Pripazi malo. Zato sam ti maloprije u nekoj temi rekao da je pojačavanje društava dvosjekli mač (možeš zdravo društvo zaraziti).

Zbog ovoga i svega što prati pčelarstvo, svakom pčelaru sam savjetovao da vodi što detaljniju evidenciju. Jednostavno sjedneš, dnevnik evidencije preda se i ideš unazad te u 90 % slučajeva nađeš odgonetku za sve. Ja, recimo, paralelno vodim 3 dnevnika: priručni (u njega direktno na pčelinjaku bilježim radove i zapažanja); dnevnik društava (on je kod kuće i u njega posebno za svako društvo upisujem najvažnije) i dnevnik zapažanja: vremenske prilike, događanja u okolini, informacije iz medija itd., dakle, sve što je važno i vezano za pčelarstvo.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Tiha smena
« Odgovor #26 poslato: April 27, 2015, 11:53:56 »
Pozdrav Esade
vodim i ja evidenciju jednu u biljeznici a drugu na kompjuteru. Sve matice su od prosle godine i oznacene zeleno, 90% izlezene u kosnicama u kojim su i sada. Nisam primjetio nikakve znake bolesti a zimus varoa ociscena temeljito. Jedna zajednica prosle godine u 9. mjesecu imala 9 okvira legla i puna meda, matica zelena(kupljena). S druge strane maticu koju sam mjenjao prosle godine i sacuvao na 2 okvira preko zime sada je poludila i razvila se na preko 7 okvira legla (bila samo na pogaci). Sumnjam u saca iz prosle godine koja su izgradjena na lksim SO pa saca imaju rupa a na nekima su izgradile i paralelne zaperke . Drustva koja sam kupio su zmajevi koji su krcati pcelom, medom i donose po ladicu polena svaki dan.

Van mreže Brkic Sasa

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 48
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novaci
Odg: Tiha smena
« Odgovor #27 poslato: April 27, 2015, 21:16:03 »
Pozdrav svim kolegama, da iznesem i ja svoj problem sa maticom. U jednom drustvu od pocetka prolecnog razvoja sam primetio da mnogo kasni sa razvojem u odnosu na ostala drustva. Pregledima sam nalazio maticu ali je legla bilo vrlo malo mozda na po 2 rama povrsine sake. 18.04, prilikom pregleda sam utvrdio da u tom drustvu nema matice razlog ne znam, legla je ostalo jos nesto malo i to samo poklopljenog, mladog nista ali imalo je i pet zatvorenih maticnjaka. Potom sam 21.04 pregledao to drustvo na brzinu i svi maticnjaci su bili izbuseni a na jednom ramu se setala lepa mlada dugacka matica bila je puno brza. odmah sam zatvorio kosnicu i po malo je prihranjivao do danas. Danas opet je otvorio ali razocarenje bilo je samo trutovskog legla radilickog nista. Maticu nisam nasao detaljno trazena, u dva maticnjaka ima po 2 zanesena jajasca. Drustvo ima 6 punih ulica pcela. Ja pitam ima li mu spasa ili istresanje u neposrednu blizinu pcelinjaka??? Izvinjavam se na duzem pisanju....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Tiha smena
« Odgovor #28 poslato: April 28, 2015, 10:42:37 »
 
 
                      Немој да се беспотребно извињаваш већ истреси то што пре. Не квари џабе рамове. Таман ћеш пре багрема појачати остала друштва са пчелом која ће се њима придружити. Имао сам прошле године исту ситуацију, гњавио се недељу две дана а онда послушао старијег колегу истресао на 20 -30 метара од пчелињака и решио проблем.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Tiha smena
« Odgovor #29 poslato: Septembar 09, 2015, 22:47:52 »
    Evo šta piše o tihoj smeni matice naš poznati autoritet srpskog pčelarstva i urednik SPOSa gospodin Slobodan  Jevtić.Ovaj tekst,čiji je on autor,objavljen je na Fejsbuku u grupi mladih pčelara.Ovaj poznati stručnjak uči mlade pčelare na koji način mogu da izazovu tihu smene matice.Ovo je možda sada jedinstvena prilika da još nešto novo naučite.Siguran sam da do sada ovaj način zamene matice još niko nije otkrio tj. patentirao.Na stranici Fejsbuka,na kojoj je ovo objavljeno bilo je i nepoželjnih komentara koje je osnivač ove grupe,S.Jevtić,O izbrisao.Ostali su samo oni koji su lajkovali("sviđa mi se").
   http://agroeko.net/index.php/agro-teme-clanci/1110-tiha-zamena-matice
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.