Autor Tema: TROVAČI NA DELU  (Pročitano 11978 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
TROVAČI NA DELU
« poslato: April 16, 2011, 20:31:57 »
Danas sam pokušao da pronađem pogodnu lokaciju za preseljenje pčela na voćnu pašu ili na uljanu repicu. Kada sam se gotovo opredelio za voćnu pašu, uhvatih trovača na delu u ataru sela Hajdukova kraj Subotice i odustadoh od iste.
A Zakon kaže da je prskanje u cvetu zabranjeno!!!  ???
Snimak sam načinio na brzinu iz kola sa vozačkog sedišta.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #1 poslato: April 16, 2011, 21:34:15 »
Žiko, verujem da si doneo pravu odluku jer je veliko pitanje koliko su voćari iskreni kada nam kažu da ne koriste insekticide.

Svake godine u vreme voćne paše nađem dosta mrtvih pčela ispred košnica. Nije problem ako je to do par stotina pčela.  Međutim po nekad a posebno u cvetanju jabuka zna da bude mnogo više mrtvih.
Pošto sam već navikao na ovakve gubitke ni ne ljutim se mnogo. Svakodnevno izlazi dosta mladih pčela a stradaju samo one najstarije.
Ko će se vući po sudovima, zajednice se brzo oporave a neprijateljstva među ljudima ostaju nekad do veka.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #2 poslato: April 16, 2011, 21:46:59 »
Onaj nema prskalicu nego mlazni motor. Dokle god budemo popuštali pčele će da stradaju. Ja i moj ortak u Makovištu ne prčćemo voće ni sa čim pa opet rodi, grane se izlome od težine. Ne vidim razloga zašto se voće mora uopšte prskati? Negde na forumu SPOS-a pročitah da se jabuka normalno pršće, čak 21 put, čini mi se. To stvarno nema smisla. Ne znam ko im jede te jabuke koje su pune otrova. Mi u selu imamo još tzri gajbe prošlogodišnjih jabuka koje nisu prskane iako ih nismo čuvali u hladnjači.
Protiv ovih i svih drugih trovača se treba boriti, nikako se ne trebapovlačiti. Moj kolega Miodrag Petrović, pčelar iz Užica je dobio slične trovače na sudu, pa su mu morali nadoknaditi svu štetu, a posle su bili veoma fini prema njemu. Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #3 poslato: April 16, 2011, 22:06:26 »
Kolega Sveto, ti možeš da ne prskaš na padinama Zlatibora!
Ovde, gde je velika koncentracija voćaka se jednostavno mora, ali siguran sam da ne mora baš u cvetanju!

Poznat mi je taj slučaj dobijen na sudu, ali na žalost poznato mi je i zdravstveno stanje kolege i prodaja
pčelinjaka. Veoma mi je žao zbog toga i pitam se da li mi svi treba to da doživimo ili da li možemo malo da
uživamo u radu s našim pčelama u nekoj zdravijoj životnoj sredini?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #4 poslato: April 17, 2011, 01:06:16 »
Žiko, mislim da je Sveta apsolutno u pravu. Moj otac je 1983 zasadio neveliki voćnjak jabuka u gušćem zasadu, da bi se voće gajilo po savremenim principima. Kada sam došao tu da živim, jer sam trebao da počnem da radim u termoelektrani, a rešio sam da se bavim pčelarstvom on je prskao te mlade voćke (bile su kao neki prutići). Rekao sam da to ne radi jer ću čim on ode, sve da počupam. Objasnio mi je da je to prolećno prskanje, kada jedva da ima pupoljaka i da neće više prskati. Pao je dogovor da nikada i ničim ne prska. Razne fakultetlije su mi tvrdile da će sve da propadne i da roda neće biti. Kako momci nemaju pojma. Iako su to neke savremene sorte, rađaju i dan danas. Problem je samo što ih uopšte ne orezujem. Jedino orezivanje je kada prerode i neka grana se polomi. Kada je ćale pokušavao da me nauči, nisam hteo. Sad je problem što sam pročitao kako se to radi i nerviram se što nisam stogao da obavim taj posao. Isto je i sa vinogradom. Ima tu više sorti, od ponekog hamburga pa do vinskih. I sve bi trebalo da se prskaju. Moja Bilja (ova mala što mi kvari sliku ;D) je iz poštovanja prema mom ocu, posle njegove smrti preuzela obavezu da se brine o tom vinogradu. Zamislite nju sa kantom (onom metalnom) kako obavlja posao vinogradara. Poslednjih 5 godina ne prskamo ni vinograd. I „navik`o“ se. Rađa isto obilno samo što je čista ekologija. Primer prošle godine jasno govori. Mogao si prskati koliko hoćeš jer je bilo puno kiše a grad je omlatio sav list. Da nije bilo grada bilo bi i lepog grožđa, jer su i pored nenormalne vlage dobro izgledali grozdovi. Ali su se vremenom sušili jer bez lista drugačije nije moglo. Ljudi često bez razloga posegnu za hemijom. 1999. god su padale nenormalne kiše. Jedan iskusni „baštovan“ je svima savetovao da što više prskaju jer je list paradajza počeo da crni u donjem delu stabljike. Biljani sam rekao da kada sunce izgreje malo sačeka, tek da može da uđe u baštu. I da samo motikom razbije pokoricu. Ništa nije napadalo paradajz, već se usled naglog sasušivanja površine stvarala pokorica koja je gušila biljku. Poslednji paradajz smo te godine brali tačno 6. decembra. Nijednom nije prskan.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #5 poslato: April 17, 2011, 08:39:11 »
E, Šošiću, na sve muke morao bih i da se našalim.
Tebi tvoja Bilja "kvari sliku" (lako ti je kada si mlad i lep),
a meni moja Ljilja (čak i još neko) moraju da ulepšavaju sliku!  ;)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #6 poslato: April 17, 2011, 10:07:33 »
Ma i ti Žiko da si stavio odelce i kravatu bio bi lepši od tog u sredini.  :D
A drago mi je da sam video i tvoju lepšu polovinu.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #7 poslato: April 17, 2011, 11:42:32 »
Kolega Dragane, potpuno si u pravu. Kad je kišna godina onda voću ne pomaže ni 100 prskanja. Prskanje favorizuju farmaceuti, izmišljaju kojekakve preparate, a to je sve s ciljem da se zgrne silna lova. Mislim da je farmaceutska industrija sustigla bankarstvo, ako ga nije i pretekla, s obzirom da je svetska ekonomija u krizi. Tu se valjaju ogromne pare, a reklama je čudo. Seljaci čim vide nešto na TV misle da je to spas za voće, a ni svesni nisu da je to samo pusto zamlaćivanje radi bogaćenja sve više bogatih farmaceuta. Sve se radi protiv prirode, pa kad im priroda uzvrati udarac onda se i "babo češka po glavi". U Makovištu šljive rode skoro svake godine, a niko ih ničim ne pršće niti ih nešto posebno obrađuju i paze. Za ovo orezivanje si potpuno u pravu. Treba seći samo ono što se slomi ili osuši. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #8 poslato: April 17, 2011, 13:22:11 »
Mislio da samo ja ne režem voće. Ne orezujem ni jabuke, ni šljive, ni kajsije, ma ništa ne orezujem već godinama a nekada sam to redovno radio.
Takođe ne prskam voće nikavim sredstvima pa ni fungicidima već petnaestak godina.


Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: April 17, 2011, 18:49:13 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #9 poslato: April 17, 2011, 19:42:22 »
E, Šošiću, na sve muke morao bih i da se našalim.
Tebi tvoja Bilja "kvari sliku" (lako ti je kada si mlad i lep),
a meni moja Ljilja (čak i još neko) moraju da ulepšavaju sliku!  ;)
Žiko, jel to Boža Đelić 8)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #10 poslato: April 17, 2011, 23:19:02 »
Po visini - može!
Po debljini (novčanika) - ne može!

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #11 poslato: April 18, 2011, 08:09:56 »
A postoje tako dobre i prirodne metode zaštite voća i povrća, samo mnogo mnogo ljudi nezna za njih.
Šteta.
I kod vas u Srbiji biodinamički pokret je stvarno dobro 'krenuo':
http://www.biodinamika.org/forum/index.php

Pozdrav svima.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #12 poslato: April 20, 2011, 13:13:07 »
Uljana repica je kod nas zacvela prije par dana i več je bilo u poslednja 3 dana javljeno masovno otrovanje pčela na 4-5 lokacijama, a tek smo počeli. zasad nezna se točni broj ali se govori, da je bilo u tih par dana otrovanih oko 1000 možda čak i više društva.
Kako je stanje kod vas?
lp

Van mreže Милош Антонић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
    • www.pcelarm.com
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #13 poslato: April 23, 2011, 23:20:33 »
Ових дана су и код мене тровачи пчела били вредни.
Данас сам снимио мртве пчеле пред кошницама а колико
их је остало у воћњацима и у путу тек могу да мислим.
Друштва су и поред нанете штете у доброј кондицији и
надам се да ће добро искористити багремову пашу.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #14 poslato: April 23, 2011, 23:26:19 »
Strasno i zalosno , pa makar da su najavili , nemam riječi ...